Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Macskatartás 101, mik az alapok?

Macskatartás 101, mik az alapok?

Figyelt kérdés
Nem várom el, hogy a kedvemért regényeket írjon bárki, de totálisan zéró tapasztalatunk van macskákkal, tegnap viszont kimentettünk egyet egy kutyasuliból (pont oda akart beköltözni...) és meg szeretnénk tartani. Kutyások vagyunk, vannak hüllőink, halaink, haszonállataink, szóval az állattartás terén vannak tapasztalataink, de a cicákról semmit nem tudunk. Vettünk neki almot (ezt használta azonnal), és a kutyákkal is etetett nyers pulykahúst vacsizta tegnap. Teljesen benti cicának szánjuk, mivel a kutyáink nem teljesen macskakompatibilisek. Egy kis "macskatartás kezdőknek" összefoglalóra volnék kíváncsi, akár egy link, akár néhány saját gondolat formájában, hogy mit és hogyan csináljunk vele, mire figyeljünk, stb. MINDEN érdekel. Előre is köszönöm!

2013. szept. 28. 09:58
 1/6 anonim ***** válasza:

Ezt egy másik fórumról másolom be. Szerintem nagyon jól összefoglalja ( [link]


"Igen, látom mikori a hozzászólás, én mégis válaszolnék rá és kifejteném véleményemet, ha nem bánjátok.

A macska nevelhető, csak nem ugyanolyan módszerekkel és hozzáállással, mint a kutya. Egy macskának másra van szüksége, máshogy kell vele viselkedni, és ha ez sikerül, a cica is tud tisztelni, pedig sokan ezt nem is gondolnák.

Először is a macskában tisztelni kell az egyéniséget, az önállóságot, és azt, hogy ő sosem lesz a szolgánk, hanem a társunk lesz, konkrétan majdnemhogy egyenjogú. Macskát nem fegyelmezünk, mert felesleges, hanem megmutatjuk neki, mint idős úrhölgy a fiatalnak, hogy mi szokás, mi illik és mi nem. Nem illik az asztalra ugrálni, nem illik onnan enni, stb. Megmutatni kell neki, nem parancsolni.

A macskában tisztelni kell az egyéni út lehetőségét. Ő egyéni utat választ, amelybe mi is beletartozunk részben, és mi is, mint ember egyéni utat választunk, és ennek része lehet a macska. A kutyánál más a helyzet, ott a "gazda" választ egy utat és a "szolga" hűségesen követi. A macskánál megjelenik a szabad akarat, melyet jó irányba segíteni lehet. A kutyánál is van szabad akarat, de az inkább falkaszinten képződik. A macska nem falkaállat.

Gyakorlatban: a macska előtt mindenképpen mindig lennie kell ennivalónak. A macska máshogy táplálkozik, mint a kutya. A természetben is folyamatosabban vadászik, nem egy héten kétszer-háromszor, mint a farkas. Elvileg a szervezetének is jobb, hogyha éhes, bármikor ehessen. Ehhez persze kell a kellő mozgás. Saját tapasztalat: macskát tartani lakásban szerintem kínszenvedés az állatnak. Egyszerűen nem erre van kitalálva.

Ha a macska rosszat csinál: mondjuk felmegy az asztalra... Meg kell neki tanítani persze az alapdolgokat: sicc - akkor baj van, menekülni kell; ciccic - akkor lehet finomat vagy simogatást kap, akkor az ember mellett a helye. Szóval ha ez már megy, akkor először hanghatással kell rá hatni, ha nem megy, nem elég neki, akkor be lehet durvítani, de nem veréssel. Először próbáljunk meg ilyenkor olyat tenni, amivel meglepjük, megijesztjük a macskát. Én ilyenkor azt szoktam, hogy felemelem, és egészséges távolságba és erővel ledobom a macskát, ami persze még neki meg sem kottyan, viszont erősen meglepődik, kizökken. Az ennél komolyabb a házból a kertbe való kitessékelés, kirakás. Ez amolyan kirekesztés jellegű dolog. Nagyon ritkán osztok a macskának pofont, és csak akkor, amikor egyértelműen arra megy a játék, hogy engem is át akar verni. Pl. akkor nem megy fel az asztalra, mikor azt hiszi, ott vagyok; de mikor már nem vagyok ott máris fenn van...

Bocs, csak a macskák a szívem csücskei, és mivel sokan félreismerik őket, ezt most nem hagyhattam ki.

"

2013. szept. 28. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Sok simizés kell neki :) . Játékok, de ne olyan amit le tud nyelni. Fürdést nem nagyon igényelnek, mert tiszta állatok. Nincs szagúk. Tehén tejet ne adj neki, mert nem tudják megemészteni a laktóz miatt. Ha van kecsketej, azt lehet. Fokozatosan kell hozzászoktatni a szárazeledelre. Úgy hogy amiket korábban fogyasztott, azzal kicsit összekeverni . Vagy lépésbe áztatni egy kicsit amit megeszik. Néha átkefélheted óvatosan a bundáját hogy kevesebb szőrcsomót nyeljen le. :) Ha van kérdésed szívesen válaszolok .
2013. szept. 28. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Etesd nyers hússal, vegyél neki sok játékot.
2013. szept. 28. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Húha, nem is tudom hol kezdjem, de megpróbálom összeszedni a saját tapasztalataimat.

Az alom nyilván alap neki, ha használta már az jó jel. Arra figyeljetek, hogy viszonylag eldugott, nyugodt helyen legyen az alomtálca, nehogy a macskának valami miatt megijedjen amikor a dolgát végzi. Pl. nem ajánlatos bejárati ajtó, vagy mosógép mellé tenni a hirtelen zajok miatt.

Ahogy már írták, a macska előtt mindig kell lennie ételnek, (és értelem szerűen víznek), mert sokszor eszik pici adagokat. Ez alól kivétel lehet ha esetleg BARF-ozni szeretnél vele, de macskánál macerás lehet naponta 3X a nyers hússal vacakolni. Az etetőtálkáit ne az alom közelében helyezzétek el, és arra figyeljetek, hogy az itatója lehetőleg porcelán legyen, ne fém vagy műanyag.

Ha van rá mód, a lakást lehet kicsit "macskásítani", hogy felmehessen ide-oda, ne csak horizontálisan tudjon mozogni. A függönyökre, a vezetékekre és a szobanövényekre nem árt odafigyelni, ezekkel lehetnek problémák. A kaparófa alap egy benti cicának, hogy ne a bútorokon koptassa a karmait, nekünk a nagyobb macskabútorok is jól beváltak, imádják a cicák. Ágyakat és játékokat házilag is lehet neki készíteni, pl. lyukacsos kartondoboz, fóliagolyó, "pecabot", sok cica szereti kergetni a lézerfényt... Egy-egy speckóbb dolognak, pl. radiátorra vagy ablakpárkányra szerelhető ágy, nagyon tudnak örülni. :)

Nem tudom mekkora a cica, de ha még kicsi mindenképpen szoktassátok rá a fésülésre, mert jóval kevesebbet kell majd a szőr miatt takarítani.

A fegyelmezés részéhez én is hozzátenném, hogy a macska nem úgy működik mint a kutya. Ajánlott eszközök a vízipisztoly, vagy az újságpapír-műanyag flakon, amikkel zajt csaphatsz ha rosszat csinál. Legyél következetes és legyen szabályok, de ne tilts neki mindent, mert hamar frusztrált lesz, ha SEMMIT nem szabad csinálnia, sehova nem szabad mennie.

A kombinált oltás, féreghajtó benti cicáknak is alap.

Hirtelen ennyi jutott eszembe, de ha van még kérdésed szívesen válaszok, ha tudok! :)

2013. szept. 28. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a válaszokat! felnőtt macska, nőstény, elég soványka. állatorvos még nem látta, majd hétfőn elvisszük, végül is már most az ágyunkban mászkál, azért legyen teljesen parazitamentes. nagyon hízelgős, folyton jön és bújik, csak a benti kutyákat kell még megszoknia... per pillanat elmenekül előlük valamelyik bútor alá, és ha nagyon szaglásznak utána morogni kezd. de ha a kutyákat kirakom rögtön megjelenik és bújik :) jófej állat, bízom benne, hogy hamar megszokja az ebeket is. az állandó kaját nem tudom hogy fogjuk kivitelezni, mivel a kutyák bélpoklosak (így neveltem őket, munkakutyák), de majd kitalálok valamit.

a tál miért fontos, hogy porcelán legyen?

tápból mi az, ami macskáknál jó minőségűnek mondható? kutyáknak ha tápot veszek az általában acana (de alapból BARF).

benti macskát is jobb ivartalanítani? számít az egy nősténynél?

2013. szept. 28. 19:57
 6/6 anonim ***** válasza:

A porcelán itatótálat nekünk az állatorvos javasolta, mert van pár tanulmány, amik összefüggésbe hozzák a húgykövességet a fém és alumínium tálakból kioldódó vegyületekkel. Bár ez még nincs egyértelműen bizonyítva, de ha már felmerülnek mint kockázati tényezők, akkor érdemes kiiktatni őket.

Na igen, a kutyák miatt valóban nem egyszerű megoldani, hogy mindig legyen előtte kaja. Nincs olyan helyiség, ahová a kutyák nem mehetnek be? Esetleg lehetne valahova magasabbra, ahová a cicó fel tud jutni, de a kutyák nem.

Táp kérdésben általában azokat szokták dicsérni amiket a kutyáknál is (Acana, TOTW, Orijen, Brit care, Josera). Mi Royal Canint adunk nekik, bár nekem nem szimpi maga a táp, de tény, hogy ettől a legszebbek.

A legfontosabbat pedig ki is hagytam az előző válaszomból: benti macskánál (mondjuk kintinél is) ALAP az ivartalanítás! Anélkül nagyon sok gond van vele, a nőstény képes 1-1 hetes kihagyásokkal nonstop tüzelni, olyankor vinnyog, ordít, hisztizik, kiállhatatlan, szokatlan helyekre pisil, szökni próbál, szóval rövid idő alatt kikészíti az ember idegeit, meg ugye neki sem jó. Az állandó tüzelés mellett ha nem vemhesül, befigyelhet egy gennyes méhgyulladás is, mint a kutyáknál.

2013. szept. 30. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!