Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Miért piszkít a macskánk...

Miért piszkít a macskánk össze-vissza az udvarba?

Figyelt kérdés
Volt eddig 2 macskám, ő a 3., most 5 hónapos. A garázsban van alom, eddig mindegyik oda pisilt/kakilt, eleinte ő is, de újabban (az elmúlt 1-2 hétben) tök össze-vissza az udvarban. A betonra, a fűbe, mindenhova. Miért? Ez normális?
2013. okt. 11. 15:24
 1/3 borcsi02 ***** válasza:

Normális a jelenség. 3 macskának, a saját tapasztalataim alapján, sajnos nem elég egy alom. Nagyon kényesek tudnak lenni a szagokra, a másik szagára. Nálunk az első cicám rendszeresen az alomba piszkított, mióta viszont a két kisebb megérkezett, akik már nem is annyira kicsik, másfél évesek, szóval volt idejük összeszokni, hanyagolja az almot, össze-vissza csinál, sajnos a lakásban is néha:(

Ha ez beléjük rögződik, onnantól nagyon nehéz "megnevelni". Pláne olyan helyen, ahol kert van, persze hogy a számára tiszta, természetes környezetbe fog kijárni vécézni. Nekem amúgy is kész csoda, hogy volt udvar, és eddig nem oda jártak a cicáid a dolgukat végezni, hanem katonásan a garázsba.:)

Ha rosszul értelmeztem a kérdést, és korábban volt a két előző cica, és a jelenlegi most az egyetlen macsek nálatok, akkor ok lehet pl hogy nem tartja elég tisztának az almot, mindegyik cica más, nem lehet egy kalap alá venni őket.

Kérdés az is, hogy lány/fiú cicáról van-e szó, mert egyfajta területmegjelölésről is szó lehet, ez alap náluk. Az 5 hónapos kor még kevéske, a dolog fakadhat a természetéből, de már abból is, hogy kezdődik nála az ivarérés. Bár az én cicáimnál ez 9 hónaposan jött el.

2013. okt. 11. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi a választ! Most egyetlen macska van, a másik kettő régebben volt, nem fogalmaztam érthetően. Amúgy szerintem tiszta az alom, tegnap takarítottam pont ki, de ma se oda ment. Egyébként lány cica :)
2013. okt. 11. 19:58
 3/3 borcsi02 ***** válasza:

Szerintem akkor ezentúl már hanyagolni fogja az almot, ha egyszer rákapott a kertre. Bár ne legyen igazam.

A magyarázat arra, hogy miért össze-vissza pisil-kakil, lehet az, teljesen függetlenül attól, hogy fiú vagy lány és hogy hány hónapos, hogy ő olyan, aki jelölgeti/védi a területét, amit teljesen a sajátjának tart. Előfordulhat, hogy más cicák is megfordulnak a kertetekben, ilyenkor egymás után pipilnek ugyanoda a cicák, hogy jelezzék, ki az úr a territóriumban, és ezt vég nélkül csinálják.

Elég durva példa, de nálunk, kertes házban, már többször előfordult nyáron, nyitott ajtónál, hogy a már korábban említett, almot kerülő cicám fél nap ki nem engedés után az egyik sarokba pisilt (amit felmostam persze utána), és a szomszéd macskája később beszökve, a szemem láttára próbált meg rápisilni ugyanarra pontra a szobában, hiába volt lehipózva. Ez erről szól, része az életüknek, és nem lehet soha általánosságokat levonni az egyik macsról a másikra vonatkozóan, külön kis egyéniségek.

Viszont az meglep, hogy olyan helyre kakil kint a cicád, ahol nem áshatja el, pl beton. Csak egy felvetés: biztos hogy az ő műve? Mert vannak éjszakai állatok, pl nyestek, akik nem ássák el a macskakakihoz hasonló ürüléküket, míg a macskák köztudottan higiénikus állatok, akik elkaparják. Alapvetően ösztönösen jön belőlük az elkaparás és hogy olyan helyre menjenek, ahol ezt megtehetik, ezt már babakorukban is csinálják az alomban.

2013. okt. 11. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!