Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan megy a tenyésztés...

Ecsemecse kérdése:

Hogyan megy a tenyésztés ritka fajták esetében?

Figyelt kérdés

Ne értsetek félre, eszem ágába nincs tenyészteni! 4 állandó cicám van, mind a 4 egyszerű házimacska, ivartalanítottak, utcáról befogadottak, plussz jelenleg is 4 szopiztatós 2 hetes kölyköm van, mivel menhelyi önkéntes vagyok és vállaltam, hogy árva, kidobott kicsik ideiglenes gazdija leszek, mert bent nem tudnak ennyit ellátni. Úgyhogy nem, nem akarok cicákat szaporítani, látom milyen következményei vannak, csak a puszta kíváncsiság miatt kérdezem. Mindig is érdekeltek a macskák és a biológia is, így merült fel bennem a kérdés.


Tetszenek persze a fajtatiszta cicák is, főként az egyiptomi mau és a bengáli. Most találtam egy oldalt, ahol egyiptomi mauk tenyésztésével is foglalkoznak. Van egy kandúrjuk (legyen A) és két nőstényük (B és C). Namost a szülők a világ 3 különböző pontjáról jöttek, így az első generációnál még nincs gond, sőt, gondolom nagyon jó kis alom lesz. A kandúr fedezi B és C nőstényeket, lesznek AB és AC cicák. Még azt is el tudom képzelni, hogy mindkét alomból megtart egy-egy kandúrt, akkor AB kandúr fedezi C-t, AC pedig B-t. Ez még mindig oké, születnek mindkét alomból ABC picik (nyilván második generációra A és a nem anyamacsak génjei valamennyit "gyengülnek"). És innen hogyan tudja tovább vinni? Hogyan oldják meg, hogy megfelelően változatos legyen a genetikai állomány? Vagy kezdi elölről? Mivel a felmenők között A B és C is megtalálható, gondolom a kicsik egymással (és szülőkkel) nem párosíthatók tovább. Viszont ha egy kiscica szaporító kezébe kerül, akkor gáz van, mert a környéken (és ha szaporító, határon kívülre biztos nem fog menni) csak nagyon hasonló genetikai állománnyal rendelkező párt találhat a picinek. Az eladó akkor ivartalaníttatási kötelezettséggel adhatja el a piciket? Vagy esetleg import kandúrt hoz, hogy frissítse az állományt? Esetleg a macskák világában is működik a spermabehozatal és az orvosi úton történő megtermékenyítés? Vagy egyszerűen meg kell várnia, míg más is behozza ezt a fajtát és "közösködnek"?


Nem ismerem a tenyésztőt, amit olvastam az oldalán az alapján nagyon szimpatikus volt, úgyhogy abszolút nem a tenyésztő ellen szól a kérdés, csak kíváncsi lennék, hogy hogyan is megy ez ilyen ritka fajták esetében. Vagy esetleg én rontottam el a gondolatmenetet már az elején... :)


Válaszokat előre is köszönöm! :)



2014. ápr. 18. 10:29
 1/9 anonim ***** válasza:

Kezdjük ott, hogy a tenyésztés nem véletlenül drága és nem véletlenül nagyon drága ritka fajták esetében. Azt nem nevezném tenyésztésnek, amikor az illető vesz egy pár macskát és egymással szaporítja őket. Aki ismeri a vérvonalakat, a típusokat, a hibákat, a térség tenyésztőit, azok macskáit, származásait, a fentiek alapján választja ki a nőstényéhez legmegfelelőbb kandúrt ahhoz, hogy a lehető legjobb kölykök szülessenek. Ha 500 km-re van, akkor annyit utazik, ha 1000 km-re, akkor annyit. Egyébként is rengeteget kell utazni a kiállítások miatt.

Ha vásárol is kandúrt, lehet, hogy lehoz egy-két almot a saját nőstényeiről is vele, de szerintem az a jellemzőbb, hogy a kandúrt fedeztetésre ajánlja fel és az így befolyt összegből tud áldozni másik fedeztetésre, utazásra, alomnevelésre, stb.

Angolul utánanézve azt találtam, hogy a macskák esetében is működik a mesterséges termékenyítés, de hogy ezt minden fajtánál elfogadják-e vagy sem, azt sajnos nem tudom.

2014. ápr. 18. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nyilván, nagyon költséges a tenyésztés, gondolom az elején ráadásul jóval több pénzt visz el, mint amennyit hoz, hiszen a szülőket be kell szerezni, első lépésben állatorvosi vizsgálatok, oltások, minden, ami csak lehet. Egy ivartalanítás is 10 ezer, gondolom, hogy mennyit kell fizetni egy-egy vérvizsgálatért, fajtaszűrésekért, mindenért. Több 100 ezer is lehet a vége és akkor az még csak az állatorvos. Utána mint írtad, a kiállítások, az ápolás, az etetés, a folyamatos orvosi ellenőrzések. Tisztában vagyok azzal, hogy miért kerül egy fajtacica 100-200 ezer forintba, vagy még többe.


De akkor te azt mondod, hogy inkább a külsős pároztatásokkal hozzák létre az almot? Csak mert például amit említettem, az egyiptomi mau nem túl elterjedt, akit ént találtam, az Franciaországból hozott be cicát meg kettőt Amerika két pontjáról.


Márcsak azért is érdekelne a kérdés, mert nyilván fajtától függetlenül vagy függően vannak betegségek, melyek öröklődhetnek, ráadásul létezik olyan, hogy a szülő csak hordozó. Nyilván gondos tenyésztő kiszűri ezeket a cicákat és nem veszi be a tenyészetbe. Viszont egy szaporító kezében lévő cica nem biztos, hogy egészséges, még ha annak látszik sem. És ha egy "családon belüli" másikkal pároztatja, akkor nem csak a rejtett vagy nem rejtett betegségek mutatkozhatnak meg a piciken, hanemaz azonos genetikai állomány miatt egyéb problémák is felmerülhetnek. Vagy én gondolom rosszul?


Mégeszer, szimplán elméleti síkon játszom a kérdéssel, csak érdekel a téma, két "szoptatás" közben most ezen kattog az agyam :)

2014. ápr. 18. 13:43
 3/9 anonim ***** válasza:

Nagyon jó a kérdésed!

Sajnos a sperma import nem működik macskák esetében,mert nincs náluk mesterséges megtermékenyítés.(kandúrnak a nemiszervén található "sörték" eléggé egyediek)

Tenyésztők között(macska) elég ritka a közösködés vagy a fedeztetés,hisz rengeteg betegség van amit így az adott cica bevihet a tenyészetbe.Tenyésztés csak folytonos vérfrissítéssel működik.

Ezért is látni néha bármely fajtánál,hogy ivartalan felnőtt cica keres gazdit,mert sajnos mérlegelni is kell,hogy az adott cicának mi a legjobb és valljuk be a macska nem falkaállat.

Szerintem kizárt egy komoly tenyésztőnél,hogy szaporítóhoz kerüljön tőle cica,hisz kedvencnek ivartalanítva a legjobb elhagyni a tenyésztő otthonát.


Én szeretném elmondani a mentett cicáid nevében is,hogy egy angyal vagy!Kevesen vállalkoznak csöppök felneveléséhez,mert hatalmas munka!

2014. ápr. 18. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

A válasz egyszerű: a tenyésztő csak szűrt szülőktől való macskát ad el és természetesen csak szűrt szülőket párosít. Amelyik nem szűr, azt nem nevezném tenyésztőnek.


Nyilván egyszerűbb venni egy kandúrt meg néhány nőstényt és a meglévő kandúrral fedeztetni, mert aki hobbi célra vesz macskát, annak végülis mindegy, melyik vonal milyen, melyik tradicionális, melyiket kell tovább vinni, melyiket hogyan értékelik a bírók. De egy tenyésztő célja nem lehet csupán az, hogy hobbi célra való eladásra macskákat gyártson - az ilyet szintén nem nevezném tenyésztőnek.


Nem véletlenül van ivartalanítási kötelezettség a szerződésben, ha a cica hobbi célra megy. Sajnos kevesen vannak, akik hobbi célra megfizetik a tenyésztőket, még kutyák esetében is, nemhogy macskák esetében. Sok a szaporító, akik "törzskönyves szülőktől" árulnak pár tízezerért "fajtatiszta" kismacskákat papír nélkül, holott a törzskönyv maga mindeössze párezer forintba kerül. Ezt a vásárlók elhiszik és nem kis pénzeket fizetnek a keverék cicákért. Én viszont úgy gondolom, hogy aki fajtatiszta macskát akar, az nézzen utána legalább annak, hogy mitől fajtatiszta a macska, így nem tudják majd átverni. Ha nem kívánja megfizetni a tenyésztőt, akkor pedig fogadjon örökbe, azok a macskák is ugyan olyan szépek, aranyosak, mint a fajtatiszta társaik.

2014. ápr. 18. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Nyilván tenyésztés alatt a rendes tenyésztőket értem, akik szűrt szülőkkel, szűrt picikkel dolgoznak, állatorvos segítségével, ahol nincs olyan, hogy olcsóbb a törzskönyv nélküli és egyéb simlis dolog.


A kérdés legfőképpen arra vonatkozott, hogy egy még most behozott fajta (pl. egyiptomi mau) esetében hogyan oldják meg a fajta elterjesztését. Nyilván hobbi cicának ivartalanítási kötelezettséggel el tudja adni, de ha valaki mondjuk tenyésztésre, kiállítási célra, annak hogyan tudnak eladni. Vagy új fajta esetén jobban jár az illető, ha ő is külföldröl hoz be?


Az angyal kifejezés pedig túlzás. 1,5 éves a kislanyom, akinek jó példát akarok tanítani. Mmindigis voltak cicáim, önkéntes vagyok a menhelyen, most itthon vagyok a picivel, ő már alszik egész éjszaka, így kerestem magamnak más elfoglaltságot, ami hasznos és élvezem is. Ők az első ideiglenes cicáim, már most tudom, hogy nagyon nehéz lesz új gazdinak adni őket, de akkor jönnek majd a következő rászorulók, akik felvidítanak. És csinálom, amíg bírom. Már picilányom is segít néha. :) De köszönöm az elismerést, kedves tőled! :)

2014. ápr. 18. 19:00
 6/9 anonim ***** válasza:

Valószínűleg jobban jár, kivétel, ha a hazai tenyészet felel meg a saját céljaira. Azt mondod, elég vegyes származásúak a szülők, lehet, hogy olyan vérvonalat kezd a tenyésztő, ami a térségben/Európában teljesen egyedi. Ha valaki ugyanezen az úton indulna el, vehet ebből a tenyészetből, de ilyenkor értelem szerint a további szülőket máshonnan (külföldről) kell beszereznie, hogy elkerüljék a beltenyésztést. Egy-két hazai tenyésztő esetén minden fajtánál (és minden fajnál) így van ez. Illetve itt nem országhatárokon belül kell gondolkodni, ritka fajok esetén térségben nézik a tenyésztőket. Szlovákia nincs messze, egy ritka faj, mint a mau esetén a magyar és a környező országok tenyésztői valószínűleg egy populációt jelentenek. Ha messziről jött az első generáció, valószínű, nem lesz gond, ha pl. osztrák tenyészetekből származó macskákkal frissítik a vérvonalat (amennyiben megfelelnek a céloknak), és azért elég sok alom le fog jönni, mire elérik azt a beltenyészettségi rátát, ami már nem tolerálható. (Minimális visszakeresztezés, ha tervezett, elfogadható. Különben egy recesszív tulajdonságot soha nem hoznak elő. Persze ez komolyabb szűréseket igényel meg előzetes tervezést.) Akkor meg a távolabbi térségben keresnek további szülőket.

De természetesen a hobbi célra lehozott almok más elbírálás alá esnek. És azért ez a többség.

2014. ápr. 18. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, én is valaahogy hasonlóan gondoltam. :)


Utolsó, amit írtal, hogy felmenőt újra be lehet venni, az kb. hányadik generáció környékén történhet meg? És gondolom ez csak olyan végső lehetőség. Vagy a kiállítási cicák fajtajegyeinek erősítése érdekében alkalmazzák? És egyébként meddig követik a felmenőket? Esetleg kiállításokon figyelembe veszik ezt is? Vagy a törzskönyv kiállításánál? Bevallom, sohasem láttam még cica törzskönyvet, gondolom nagyszülők még fel vannak tűntetve, de az fölött? (Lovak útlevelébe legalábbis benn vannak a nagyszülők is) Vagy itt már minden a tenyésztő lelkiismeretén múlik a dolog? Vagy azért egy fajtaadatbázisban ezek az adatok is nyilván vannak tartva és kikérhetők?


Nem tudom, hogy most mennyi hülyeséget írtam, de olyan érthető válaszokat adtatok, hogy gondoltam akkor folytatom az érdeklődést. :)

2014. ápr. 18. 21:26
 8/9 anonim ***** válasza:

Nézd csak, mit találtam, öt cikk a tenyésztésről: [link]

Még nem olvastam el, de érdekesnek tűnik.


A macskák törzskönyve négysoros, a neten van jópár fenn, ha érdekel.

2014. ápr. 19. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm! :) Most nem állok neki olvasni, de az ünnepek alatt biztosan végignézem mindet :)
2014. ápr. 19. 12:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!