Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mihez kezdjek a szomszéd...

Mihez kezdjek a szomszéd macskával?

Figyelt kérdés
A következő a történet. Volt egy cicám, aki egy évvel ezelőtt meghalt, és FIV, FeLV pozitív volt. Előtte két évig gyógykezeltem. Maga a cica 11 éves volt, és kijáró, vagyis a betegsége alatt folyamatosan érintkezett a szomszéd cicával,és nem is lehetett volna bezárni, mert ahhoz már idős volt hogy átszoktassam. (ráadásul ezek a betegségek évekg lappanganak, mielőtt tüneteket okoznak, vagyis mindenképpen volt esélye fertőzni, mielőtt egyáltalán megtudtam, hogy beteg) A kertben pedig gyakorlatilag folyamatosan együtt volt a szomszéd cicával, aki rendszeresen átjárt hozzán kaját kérni. Maga ez az átjárás úgy kezdődött, hogy a cicám a kijáró voltából következően gyakran kint kapott enni (főleg nyáron, amikor nem is akart bejönni a házba), illetve a süniknek is tettünk ki kaját, vagyis a szomszéd cica alapvetően a másnak kitett kaját dézsmálta. (ez a kitett kaja a cicám betegsége alatt hills és royal canine gyógytáp volt, vagyis prémium kaja, ami meg aztán ellenállhatatlan) Én ott hibáztam, hogy ezt hagytam. Viszont nem voltam egyszerű helyzetben, mert a szomszéd cica mindenképpen átjött enni, illetve a kaja amit dézsmálni tudott olyan minőségű volt, hogy hiába próbáltam neki venni másfajta kaját (pl happy cat-et, ami egyébként megint egy nagyon jó kaja, csak valamivel olcsóbb), neki természetesen a hills meg a royal kellett Ráadásul az én cicám a saját gyógykajáját nem nagyon ette, csak akkor, amikor félt tőle, hogy a többi kerti állat megeszi, és így gyorsan a gyomrába menekítette. (magyarul ha nem raktam volna ki a kajáját a kertbe, akkor egyáltalán nem is biztos, hogy evett volna, vagy csak olyanokat evett volna, amikről le volt tiltva, pl virsli)Egy darabig próbáltam szétválasztani a két cicát, hogy legalább külön tálkából egyenek, de az is esélytelen volt, főleg mivel az én cicám nem volt hajlandó tálkából enni, hanem csak ha a földra raktam le a kaját. Amit meghagyott, azt a szomszéd cica feldézsmálta. Ezért kikértem az állatorvosunk véleményét, aki azzal próbált "megnyugtatni", hogy ha az én cicám elkapta a ezeket a betegségeket, abból az következik, hogy van a környéken egy másik macska, aki beteg, vagyis tulajdonképpen nem tudom megvédeni a szomszéd cicát ezektől a betegségektől. Ezen kívül azt is mondta, hogy a FIV és leukózis erősen fertőz, vagyis igaziból már egy orrapuszi is elég, hogy megkapja a cica, ezt pedig az én cicám és a szomszéd cica gyarkan csinálta. Továbbá azt is mondta, hogy a leukózis fertőződés csak a cicák kis százalékánál válik olyan krónikus lefolyásúvá, mint az én cicámnál, vagyis ha a szomszéd cica nem halt meg, akkor valószínűbb, hogy a szervezete legyőzte, mint hogy krónikusan beteg lett. Ezzel valamennyire meg lettem nyugtatva. Ettől függetlenül továbbra is próbáltam nekik külön adni a kaját, de nem sok sikerrel. A lényeg az, hogy miután a cicám meghalt a szomszéd cica látogatásai is megritkultak, aztán elmaradtak. Viszont most tavasszal felbukkant, és megint kér enni. És a probléma az, hogy látszódnak rajta azok a tünetek, amik az én cicámon is látszódtak a betegsége alatt. És akkor most az van, hogy nem tudom, hogy mit csináljak. Előszöris bűntudatom van, mert attól félek, hogy mégiscsak miattam lett beteg. Lehet hogy inkább erősen el kelett volna zavarnom, amikor jött, a saját érdekében, bár nem tudom hogy működött volna-e, mert egyértelműen éhes volt, és kajáért járt át, vagyis szerintem ugyanúgy átjött volna, csak maximum amikor meglátott volna, akkor gyorsan elszalad. A szomszédnak nem lehet szólni, hogy beteg a macskája, mert bár tele vannak pénzzel, de olyan a lelki világa, hogy ha 2 forintot kell költeni a macskára, akkor már megszabadul tőle. (pl elaltattatja) Ezzel összefüggésben folyamatosan új macskákat szerez, és egyszerre 4-5 macskát tart. (egy jelentős része fajtiszta, akiket tenyésztőktől vesz). Nekem viszont nincs pénzem még egy cicát gyógykezelni, mert nagyon kiköltekeztem magamat a saját cicámmal. Itt olyan árakról van szó, mint hogy egy alutasakos kb 450 forint, egy másfél kilós száraz kaja kb 7500 forint, és az immunerősítő gyógyszer havi 7-8000 forint. Ezen kívül a cicát rendszeresen kellene vinni orvoshoz vérképre, hogy ellenőrizzék a fehérvérsejt- számát, illetve hogy kikezeljék a másodlagos fertőzéseket. Ez kb évente 4-500 000 forint. Végezetül pedig mindezt nem csak pénzben nem bírnám, hanem időben sem, és főleg nem tudnám úgy csinálni, hogy a szomszéd ne vegye észre. Szóval nem tudom, hogy mit csináljak, miközben egyértelmű, hogy nekem feleősségem van a dologban, mivel a cica hozzám jön, és nekem nyávog, vagyis tőlem várja a gondoskodást. Szerintetek ilyenkor mit kéne csinálnom? :(

2014. ápr. 20. 17:43
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
52%
Na ezért ne tartsatok kinti macskát.
2014. ápr. 20. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
62%

Hát először is szégyelld magad! Más állatát megfertőzni hagyni, holott tudtad hogy ez mivel jár, mikor megtudtad hogy beteg a cicád,bent kellett volna tartanod ! Másodszor is átérzem min mész keresztül, és azt gondolom hogy te már rég tudod a választ, itt senki nem fogja azt mondani hogy "amit tettél azt jól tetted és hagyd a cicát úgy ahogy van"!

Hanem szépen felkarolod és orvoshoz viszed, és vagy bent fogod tartani, vagy keresel neki gazdát aki bent tudja tartani! Ez nem játék, és nem vicces! Ha kiderülne hogy az én szomszédom vagy (ami persze nem lehetsz) átmennék és agyonütnélek, mert nem elég hogy az én macskámat megfertőztetted, de ha még ez nem lett volna elég, a környék összes macskáját is! Ergo ne vigyen senki oda jó pár évig a környékre kijárós cicát, mert te elintézted hogy az beteg legyen!!

2014. ápr. 21. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim válasza:
de nehogy már a kérdező cicája nem mehetett volna ki mert beteg. ennyi erővel ne ment volna át a szomszéd macska. én azért szolnék a szomszédnak hogy mi van. végülis az ő macskája, az övé a felelősség. ha új cicákat hoz csak nem olyan gonosz hogy egyből az altatást választja.
2014. ápr. 21. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
Nem kellett volna kiengedned, miután diagnosztizálták a fertőzéseket. Persze előtte is fertőzhetett meg macskákat, de legalább utána nem kapta volna el másik cica tőle. Nagy felelőtlenség és nemtörődömség volt! Mindenhol leírják az említett betegségek kapcsán és az orvosod is biztosan felvilágosított, hogy a FIV,Felv fertőzött egyedeket el kell különíteni a többi állattól. Próbáld meg felvilágosítani a szomszédodat. Tudom, ez most könyörtelenül hangzik, de még mindig jobb lenne elaltatni a fertőzött állatokat, minthogy tovább fertőzzék a populációt a környéken, más gazdiknak is hatalmas veszteségeket okozva.
2014. ápr. 21. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Mit "de nehogy már"?? De igen már!!!!!!Ha neked azt mondanák az orvosok hogy olyan beteg vagy ami halálos és azonnal megfertőzöd azt akivel érintkezel akár kicsit is, nem szégyellnéd magad ha kimennél az utcára, vagy a boltba vagy bárhová ahol érintkezel emberekkel és megfertőzöd őket?? Tiéd a felelősség!! Gondolkodj egy kicsit már! Nincs itt semmiféle ennyi erővel! Aki ilyen betegséget hordoz, azt karanténba kell tartani, saját maga érdekében is, mivel a vírusok ilyenkor hamar legyengítik a szervezetét, csoda is, hogy eddig élt így! És karanténba kell tartani más érdekében is! Ilyen önző nem lehetsz, hogy így gondold ezt komolyan! Te mit szólnál ha egy kérdezőhöz hasonló eset történne meg veled és te lennél a szomszéd vagy az xy!??? Én személy szerint agyon ütném azt aki ilyet tenne az én macskámmal, hogy felelőtlenül kiengedné a sajátját ezzel megfertőzve az enyémet!

Utolsónak üzenném, hogy ez nem kegyetlenség, hanem nagy butaság! Miért kéne elaltatni?? Ha a szomszéd megtudja, és nem hajlandó bent tartani a cicáit, akkor el kell ajándékoztatni vagy koboztatni, mert azok a cicák vagy cica, még élhet nagyon nagyon hosszú ideig,lakásban tartva, kisebb bajokkal, úgy hogy nem fertőz másokat! De lehet hogy a szomszéd felfogja és benti cicák lesznek! Lehet hogy lemond róluk, mindegy de értesíteni kell mindenképp! És Téged sem altatnak el ha pl AIDS-es leszel!

De szerintem kedves kérdező, tudod a választ, a tied a felelősség! Ha nincs másik macskád, akkor én a helyedben befogadnám a szomszédét és a lakásban tartanám! Ez lenne a helyes döntés! Elnézést, nem akartam senkit megbántani, csak nagyon elképzeltem a helyzetet!

2014. ápr. 22. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%
Nem értem az "új cicákat hoz" hogy jön ide?? Azok a cicák akik fertőzöttek, nem lehetnek együtt más macskákkal, tilos lenne érintkezniük! Ezzel akkora csúnya fertőzést szabadítottál el! Képzelj el egy AIDS járványt úgy hogy egy alany megfertőzte a másikat, aki nem tud róla! Jó ez nem jó példa, mert az emberek nincsenek annyiszor mással mint a macskák! Ez egy óriási lavina, ott az összes macska fertőzött lesz!! És körforgás, mert mindig visznek újat, pl az idősök, nem tudják majd mitől halt meg, de meghalt jólvan, jöjjön egy másik, mert az egeret meg kell fogni! Azt is megfertőzik a még életben lévő macskák, ő is tovább fertőz! Érted már kedves 3. válaszoló????
2014. ápr. 22. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
valamit benéztél. Előszörisn az én cicám is valakitől elkapta a betegséget 7-8 éves kora körül, ami utána lappangott kb 10 éves koráig, de addig is fertőzött. A másik, hogy nem lehetett bent tartani, mert nem evett.
2014. ápr. 23. 20:40
 8/14 A kérdező kommentje:
azt a részét nem értem a kedves egydarab válaszoló összes válaszában, hogy miért én fertőztem meg a szomszéd macskát? És az én cicámat ki fertőzte meg? A szomszéd macskái élnek átlagosan 2-3 évet, nem az enyém. Az meg irreális hogy én elvegyem a szomszéd macskáját csak úgy öntörvényűen. Ez nem így működik. Ő vesz mindeféle fajtiszta macskákat, és azt nem vehetem el, mert az lopás, amire hívhatja a rendőrséget, aztán még azt is leverheti rajtam, hogy én megrongáltam a tulajdonát, miközben annyi történt, hogy hagytam az éhező macskáját enni. Egyébként a szomszéd nem fogja nekem elhinni, ami mondok, hanem azt fogja mondani, hogy ne szóljak bele a dolgába. Egyébként nincs olyan sok macska a környéken, lényegében csak három háznál van, vagyis nincs olyan sok verzió azzal kapcsolatban, hogy kitől fertőződött meg az én cicám.
2014. ápr. 23. 20:51
 9/14 A kérdező kommentje:
egyébként meg ezt a megközelítés, hogy "a populációt meg kell védeni, ezért akár el kell altattatni a beteg macskát" egy primitívségnek találom, mivel afrikaiakat sem altatja el senki azért, mert betegek, hogy megvédje a populációt. Arról nem is beszélve, hogy nem altat el macskét, amíg jó bőrben van (nem is terveztem, de azért beszélgettünk róla elméleti szinten). Nyilván nem kellett volna kiengedni, de ezt meg nem lehetett megoldani. Egyrészt mert nem nagyon evett a házban, másrészt a családtagok nagyrészt leszarták az egészet, meg pl a nagymamám időskori demenciában szenved, és nem képes arra, hogy úgy közlekedjen z ajtón, hogy ne engedje ki a macskát. A család többi tagja meg azért engedte volna ki, mert mindenben a könnyeb utat választják.
2014. ápr. 23. 21:02
 10/14 anonim ***** válasza:

Az tévhit hogy lényegében csak 3 háznál van macska! azt te csak hiszed!

Ha drága macskái vannak akkor nem igaz hogy nincsenek beoltva és figyelve!? Ha mégis, akkor szerinted ki fertőzte meg a te macskádat? Hát azok a cicák akikről azt sem tudod hogy léteznek! Hogy lehet hogy a drága macskái csak 2-3 évig élnek??

"Előszöris bűntudatom van, mert attól félek, hogy mégiscsak miattam lett beteg." Akkor miért néztem be?? Most a tiéd fertőzte meg őket vagy ők a tiédet, döntsd már el?!

Amit a doki mondott, hogy legyőzte a szervezete, az akkora sületlenség hogy nem igaz! Halálos betegség, FIV FELV stb.. Oltás létezik leukózis ellen, de ennyi!

2014. ápr. 24. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!