Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mérgezés lehet?

Mérgezés lehet?

Figyelt kérdés

Van 3 macskánk, 1 kandúr és 2 nőstény. Udvari cicák, ivartalanítva vannak. A környéken elég sok macsek van, szeretnek mindenhova (hozzánk is) bemászkálni.

Sajnos egyik szomszédunk se szereti őket, de eddig a szitkozódáson kívül nem volt semmilyen atrocitás (tudtommal).

1 hete viszont a 2 nősténycicánk étvágytalanná, kedvetlenné vált. Az egyik 2 nap után rendbe jött, a másik 4 napig szinte éhezett és láttam hányni is. Anyukám tanácsára adtam neki tejet, nem tudom, hogy ennek hatására, de aztán nagyon keveset, de elkezdett ő is enni. Úgy néz ki, hogy ő is rendben lesz.

2 napja ráadásul a szembeszomszédunk háza előtt az árokban elpusztult egy nagy fekete macska. Semmilyen külsérelmi nyom nem volt rajta (megnéztem, mert én "takarítottam" el).

Plusz: van 1 hónapja bejárós kiscicánk, hol ott van hol nincs, tehát nem a mienk, de ma reggel fent aludt a másik 3 macskánkkal és gyanús volt, hogy nem mozdul. Felemeltem, de összenyeklett. Nem tudott lábra állni, csak feküdni, meg oldalra fordulni. Dorombolt is, simogattata magát, de látszott, hogy valami nem OK. Külsérelmi nyomot rajta sem találtam. Elmentem neki ennivalóért, de hirtelen nagyon megijedt, felpattant, megpróbált lefutni a teraszról, de leesett szegény a lépcsőn, próbáltam utánamenni, de még volt annyi ereje, hogy elfutott.

Elképzelhető, hogy mérgezi valaki a macskákat? Nem tudok másra gondolni...

A saját cicáinkat nem tudtam megmutatni állatorvosnak, mert holnapig szabin van, de ezt a kicsit elvihetném holnap (ha egyáltalán előkerül).

Tudja valaki mik a mérgezés tünetei? Szerintetek is az lehet? Hogy védjem meg a többi cicánkat???


2015. máj. 21. 13:05
 1/10 Ügyet Lenke ***** válasza:
100%

[link]


Hirtelen megbetegedés esetén sokkal többször gondolnak az állattartók mérgezésre, mint ahány eset valójában előfordul. Nem gondolni a mérgezésre viszont nagyobb baj, mert ha valóban méreganyaghoz jutott kedvencünk, akkor gyorsan cselekedni kell! Nagyon lényeges mérgezés gyanújában, hogy pontosan milyen méreganyaghoz juthatott hozzá a kisállat, mert rengetegféle mérgezés létezik, és ennek megfelelően nem mindegy hogyan fogunk a kezeléshez.


Tünetek:


Leggyakrabban szájon át vesznek fel mérgező anyagot az állatok, ilyenkor általában a szervezet megpróbál minél hamarabb megszabadulni a méreganyagtól, így hányás majd hasmenés alakul ki, a folyadékvesztéstől levertséget látunk, majd a felszívódott méreganyag ezután okozhat szervi károsodásokat, és az adott szervnek megfelelő tüneteket.


Leggyakrabban előforduló mérgezések és szervi tüneteik:


Patkányméreg okozta mérgezés (dikumarol-toxicosis): vérzékenység, vérzések, vérszegénység, fakó nyálkahártyák, sárgaság, gyengeség…

Fagyálló-mérgezés (etilénglikol-toxicosis): gyengeség, mozgásinkoordináció, hátulsó végtagok petyhüdt bénulása, veseelégtelenség, vizelet hiánya, izomgörcsök

Növényvédőszerek, rovarírtók okozta mérgezés (szervesfoszforsav-toxicosis): nyálzás, izomremegés, izomgörcsök

Csigaméreg okozta mérgezés (metaldehid-toxicosis): nyálzás, nehézlégzés, hasi fájdalmak, izomremegés, merevgörcsök, testhőmérséklet emelkedése

Egyes növények okozta mérgezések (phytotoxicosis): pl. Rhododendron-mérgezésben idegrendszeri tünetek, tejfüvek esetében szájnyálkahártya-gyulladás, véres hasmenés, vérvizelés, sárgaság és görcsök jelentkezhetnek. Szőlő- és mazsolamérgezésben veseelégtelenség tünetei alakulhatnak ki

Egyes humán gyógyszerek okozta mérgezések: pl. altatók, nyugtatók után bódultság, tompultság, nyálkahártyák sárgasága, vagy paracetamolt tartalmazó lázcsillapítók macskákban paracetamol-mérgezést okoznak légzési elégtelenséget, nehézlégzést és lilás nyálkahártyákat, sárgaságot, véres vagy akár csokoládébarna vizeletet kialakítva.

Nitrit illetve nitrtátmérgezés: macskákban nehézlégzést, oxigénhiányt és lilás nyálkahártyákat okoznak.

Gramoxon (paraquat) egy növényvédőszer okozta mérgezés: tüdővizenyőt, nehézlégzést, sercegő légzési hangokat okoz.

Egyes csak kutyákra törzskönyvezett külsőélősködők elleni szerek, például a piretroidok macskáknál súlyos mérgezést okozhatnak súlyos idegrendszeri tünetekkel, izomgörcsökkel

Mérgező gázok és a füst is okozhat mérgezést: nehézlégzést okozva.

Maró anyagok (savak, lúgok) okozta mérgezés: bőrre jutva bőrkimaródást, lenyelve pedig bélkimaródást, hányást, hasmenést okoznak.

Macskákban az étcsokoládé is mérgezést okozhat

Kórhatározás:


A pontos kórelőzmény a mérgezés-gyanújában elengedhetetlen. Természetesen a különböző testváladékokból, mint a hányadék, bélsár, vér, vizelet és a feltételezett méreganyagból toxikológiai-vizsgálatot lehet végezni. Egyes esetekben kiegészítő vizsgálatokra is szükség lehet, például fagyállómérgezésnél hasi ultrahang vizsgálat, gramoxon-mérgezésnél mellkas röntgen, patkányméreg-mérgezésnél véralvadás mérés.


Kezelés:


Nagyon fontos az oki kezelés, ami csak a pontos méreganyag ismeretében lehetséges, ezért nagyon fontos, hogy kinyomozzuk milyen méreganyaggal állunk szemben. Addig is tüneti kezelést kell alkalmazni, aminek a lényege a méreganyag mihamarabbi eltávolítása, felszívódásának gátlása, az általános tünetek kezelése és a szervi tünetek kezeléséből áll. A lenyelt méreganyagtól leggyakrabban hánytatással szabadíthatjuk meg a szervezetet, ha a bőrre került a méreganyag, akkor lemosással kell kezdenünk. Ezután minimalizáljuk a méreganyag felszívódási lehetőségét, bélmozgatókat adunk, megpróbáljuk lekötni a méreganyagot. Ezután nagyon lényeges tüneti kezelés a folyadékpótlás, majd meg kell kezdeni az adott méreganyag elleni oki kezelést, mely igen sokrétű.

2015. máj. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Ügyet Lenke ***** válasza:
64%
remélem megtalálod a kicsikét is és mind helyrejönnek...:)
2015. máj. 21. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen! Elmentettem magamnak, amit írtál, mert ki tudja mikor lesz még rá szükség!

Én is nagyon remélem, hogy előkerül a cicus és akkor holnap el tudnám vinni orvoshoz. Ha még nem lesz késő.

Vérzés az nem volt tünet a mi cicáinknál, hanem a feltűnő kedvetlenség, levertség, étvágytalanság, hányás-hasmenés tűnt fel azonnal. Az előtte jó étvággyal evő cicák csak megszagolták az ételt, de nem voltak hajlandóak enni belőle, pedig több mindennel is próbálkoztam.

Ráadásul a szép fényes szőrük is olyan lett, mint egy lompos macskáé :-(

Remélem nem lesz velük semmi gond!

2015. máj. 21. 13:54
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Vidéken viszont hasonló esetben az első, amire gondolni kell, a mérgezés. Tejet egyébként ne adj nekik, mert gyakran csak még rosszabb lesz tőle a helyzet, sok macska tejérzékeny! Friss, véres májjal kínáld, káliumtartalmú dolgokat adj neki és mihamarabb vidd őket állatorvoshoz! Ha mérgezés, akkor 99%-ban elpusztul az ellenanyag nélkül. Ha a szomszédok közül valaki mérgezi az egereket, a macskáid pedig egerésznek, folyamatosan fogyasztják a mérget kisebb dózisokban, szóval mire az első jeleket észreveszed, már nem nagyon tudsz mit tenni. A bágyadtság, fénytelen szőr, gyengeség, kábultság, kitágult pupillák, sárgás íny vagy bőr, mozgáskoordinációs zavarok, étvágytalanság mind mérgezésre utalhat. Van még egy-két betegség, ami ezzel jár, de nem egyszerre, tömegesen fertőzni meg a macskákat. Az orvos tud nekik adni injekciót, ami segíthet, de elég rosszak az esélyeitek, ha az állapot már egy hete fennáll! Az én cicám pár hónapja pusztult el, úgy csapódott hozzánk, szerettem volna benti cicát faragni belőle pont ezek miatt a veszélyek miatt, de több okból nem ment. Szegényként egy hónapig küzdött, mindenhogy próbáltunk rajta segíteni és az utolsó pillanatig reménykedtünk..
2015. máj. 21. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
87%
Most olvastam a hozzászólásod, az én cicámnak sem volt semmiféle vérzése, de szerintem egyértelműen patkányméreg került a macskáid szervezetébe, és nagyon gyorsan kellene lépned valamit, hogy legyen esélyük túlélni.
2015. máj. 21. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Ilyenkor nem tippelni meg otthon tejet itatni kell,hanem állatorvost keríteni azonnal.Ha a tiétek épp nem elérhető,akkor másikat.
2015. máj. 21. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A macskák előszeretettel egerésznek, akkor lehet, hogy patkányméreg?!

Vinném állatorvoshoz, de holnap lesz legközelebb. A környéken meg nincs másik, vagy legalábbis nem tudok róla.

Messzebbre meg jelenleg nincs lehetőségem menni cicákkal.

Holnap elviszem azokat, amelyek azért jobban vannak. Remélem megmaradnak, mert régóta boldogítanak minket.

Nagyon jó cicák, csak sajnos rendszeresen a szomszéd tujái alá kakilnak, de ez ellen most mi a jó fenét csináljak? Nálunk "tudják", hogy a fűre nem szabad, inkább átmennek a szomszédba. Ezért gondoltam a "direkt" mérgezésre...

2015. máj. 21. 14:21
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha beteg a kutyám,vonatra vagy buszra ülök vele és irány a doki.Egy macskát sem nehéz tömegközlekedéssel elvinni.
2015. máj. 21. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Direkt nem nagyon lehet macskát patkányméreggel mérgezni (nem akarok tippeket adni, mivel lehet), mert nem eszi meg, egérben viszont felszívódik és ugyanúgy megkapja a maga méregdózisát szegény macska. Ne csak akkor vidd el őket, ha jobban vannak! Ez a méreg felszívódik, és utána már nem nagyon lehet vele mit csinálni, rombolásba kezd, és vagy megmarad a cica, vagy az esetek nagy részében nem! Főleg egerészéssel több kisebb dózissal jut be a méreg, úgyhogy még rosszabbak az esélyei, mintha egy nagyobb méregadag felszívódását kellene megállítani.. Igazán nem akarok rád ijeszteni, de eddigi életem alatt egyetlen macskáról tudok, aki túlélte orvos nélkül, és több tucatról aki állatorvossal sem.. Esetleg felhívhatnál állatorvost vagy állatgyógyszertárat, hogy van-e valami káliumos tabletta vagy akármi, amit tudsz venni és addigis adni nekik.. Tényleg orvos kellene nekik azonnal.
2015. máj. 21. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Beszéltem állatorvossal, este tudom vinni hozzá a cicákat.

Ma előkerült a kicsi vendégcica is, hát elég ramaty állapotban. Rángatózott, alig tudott mozdulni. Bezártam a pincébe, kerítettem el neki helyet, most ott fekszik. Kicsit evett, megnyugodott, most már nincsenek görcsei.

A doki csigaméregre gyanakodott (vagy mire), azt mondta, ha valóban mérgezésről van szó, akkor csak tüneti kezelést lehet neki adni és vagy megmarad vagy nem. De azt is mondta, hogy nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni. A mi cicáink már teljesen rendben vannak (ránézésre), jókedvűek, játszanak, esznek-isznak. Valószínűleg náluk nem mérgezés volt a probléma. De azért őket is megmutatom este.

Ez a bejárós cica viszont szerintem nem fog megmaradni :-(

Amúgy két kicsi gyerek mellett, mikor egyedül vagyok otthon velük, nem olyan könnyű bármerre elmászkálni, főleg ha az egyiknek épp kivették a manduláját. Nem védekezni akarok, de mindennek megvan az oka... és nekem azért annyit nem ér egy macska se, hogy a beteg gyerekkel ugráljak miatta. A helyi állatorvoshoz elvittem volna magammal őket, de messzebb nem akartam velük mászkálni.

Lényeg a lényeg, hogy remélem este okosabb leszek és megmaradnak a maccsok!

2015. máj. 22. 12:24

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!