Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Tanácsok kezdő cicatartónak?

Tanácsok kezdő cicatartónak?

Figyelt kérdés
Szeretnék egy kiscicát. Panelban lakom, viszonylag keveset tudok otthon lenni, de szívesen foglalkozom majd vele. Lenne néhány kérdésem azonban előtte. Fiút vagy lányt válasszak? És milyen fajtát? Melyik viseli jól a bezártságot, egyedüllétet? Szeretnék a későbbiekben egy barátot is neki, de először egy macskára vállalkoznék csak. Hogyan tegyem cicabaráttá a lakást az érkezése előtt? Hogy etessem? Milyen orvosi költségekkel kell számolnom? Hogyan tudom minél hamarabb szobatisztaságra nevelni, illetve szerintetek hol van az alomnak a legjobb helye? Egyáltalán hogyan lehet a cicákat rendes viselkedésre tanítani? Köszönöm, ha válaszoltok, írok még, ha eszembe jut valami.
2016. nov. 24. 09:24
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Az, hogy milyen nemű cicát választasz, igazából mindegy, mert a későbbiekben mindenképp célszerű ivartalaníttatni, a kandúrt azért, hogy ne jelölgessen a lakásban, a nőstényt pedig a tüzelés kiküszöbölése miatt, ami se neki, se neked nem túl kellemes. Nekem inkább ivartalan kandúrjaim voltak eddig.

Ha nincs kifejezetten egy adott fajta, ami tetszik, nézz szét cicás oldalakon, esetleg menhelyeken, mert rengeteg házi "keverék" kiscica vár gazdára. Fajtatiszta cicát csak tenyésztőtől törzskönyvvel, szerződéssel szabad venni, de az ilyen cicák azért elég drágák (80-100 ezer ft).

Felszerelések amik kellenek: alomtálca, kaparófa, etető és itatótálka, esetleg fekhely.

Etetni lehet jó minőségű száraztáppal (onnan tudod, hogy jó minőségű, hogy az összetevőknél első helyen illetve legnagyobb arányban a húst látod, nem mondjuk gabonát és más felesleges dolgokat), illetve nyers hússal (BARF - ennek alaposabban utána kell olvasni). Az a legjobb, ha száraztáp és víz mindig van előtte, hogy akkor ehessen és ihasson amikor szeretne.

Benti cicáknak évente érdemes beadatni egy kombinált oltást, mert a cipődön is hazavihetsz bármilyen kórokozót. Ennek ára kb. 3-5000 ft. Féreghajtót 3 havonta kell kapnia, egy tabletta kb. 2-300 ft.

Ivartalanítás nősténynél kb. 10-15 ezer, kandúrnál, 5-10 ezer, de ezt csak egyszer kell megcsináltatni. Betegség bármikor felléphet, erre az esetre is érdemes pénzt félretenni.

Az almot szerintem a fürdőszobába tedd, ott a burkolatot is könnyebb takarítani, ha baleset történne, de a cicák általában szinte azonnal szobatiszták lesznek, csak meg kell nekik mutatni az almot.

2016. nov. 24. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem fogadj örökbe, rengeteg macska vár örökbefogadóra, kiscicák is. Ha nem ragaszkodsz a kiscicákhoz, vannak ideiglenes nevelő szülőknél felnőtt macskák is, akiknek már kiforrott a személyisége és előre tudnak tanácsot adni, vagy épp akár olyat is kereshetsz, aki nyugodt, dorombolós, nem túl aktív és bújós.


Szerintem a neme mindegy, de ivartalanítsd mindenképpen. Ha később lenne kettő, akkor érdemes már egyszerre beszerezni őket, mert kis korukban könnyebben összeszoknak és lekötik egymást, nem lesz baj, ha egyedül vannak otthon. Nem sokkal nehezebb két macskával, mint eggyel, maximum anyagilag.


Növényeket nézd át, hogy az a típus nem mérgező e, vegyszerek legyenek elzárva, éles tárgyak, stb. Etetni a tápok útmutatói szerint érdemes, ott szokták írni mennyi javasolt kortól és súlyától függően. Mindenképpen a korának megfelelő táppal, ami minőségi fehérjében gazdag, lehetőleg cukor és gabonamentes legyen. Kismacskának alutasakos szerintem praktikusabb, amíg nem nőnek ki a fogai rendesen. Az enyém négy hónapos koráig nem volt hajlandó száraz tápot enni pl. Amióta van foga szívesen ropogtatja. Tejet se adj neki, csak friss vizet minden nap.


Az orvosnál számolni kell féreg és bolhairtás költségével, 1-3 ezer forint, oltásokkal, kb 10 ezer forint, és ivartalanítással, ami 5-15 ezer. Ez inkább a nemétől függ, nőstény drágább.


Az alom mindegy hol van, de lehetőleg minél távolabb az etető táltól, valami sarokban pl. A vizes és az etető tál se legyen egymás mellett. Ezeket nem szeretik általában.


A szobatisztaság ösztönös, de ha a mancsával kaparod az almot etetés után, hamar megérti mire való. Következetesen neveld, ha valami rosszat csinál határozottan akadályozd meg benne, de nem kell bántani, gyorsan tanul. Pl ha felmászik az asztalra lerakod és mondod hogy nem. Ha bútort kapar, átviszed a kaparófához. Ezt lehet sűrűn el kell majd játszani, de megértik azért idővel.


Ami még szerintem hasznos, hogy netről sokkal olcsóbb minden macskás dolog, én a zooplusról szoktam rendelni.


Ha van még kérdésed igyekszem segíteni. :)

2016. nov. 24. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha orokbefogadsz, mindenkeppen ajánlok egy leukozis es macska aids tesztet! Sajnos sok cicu szenved ezekben a gyógyíthatatlan betegségekben, es habar elelhet sokaig, de rendkívül kényesek lesznek, es vigyázni kell rajuk. Az én cicám sajnos leukozisos, es valoszinuleg mar igy született :( Ha elkap valami betegseget, nagyon nagyon nehezen gyógyul ki belole. Nézz utana ennek szerintem.
2016. nov. 24. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Szia!


Ha Pesten laksz tudok ajánlani olyan alapítványt, akik szűrnek leukózisra meg mindenre amire csak lehet. :) pont vannak náluk kiscicák is.


Az, hogy milyen nemű az teljesen mindegy. Mindkettőt ajánlatos ivartalanítani amint lehet, több okból kifolyólag.


"Fajtának" a sima házimacskát ajánlanám.

Minden macska jól viseli a bezártságot ha tudsz vele foglalkozni eleget. Nekem egy kandúrom ès egy nőstènyem van a házban. Van kaparófájuk, játèkaik stb.


Az az igazság, hogy ha már a kezdetektől egyedül akarod hagyni akkor lehet jobban járnál egy 1-2 éves macsekkal amelyik már nyugodtabb és nem szedi szèt neked a lakást mire hazaérsz. :)


Nálam az etetès (ami bevált) az az, hogy reggel kapnak száraztápot (Josera pl.), este meg konzervet. Lehetőleg magas hústartalommal. A vizükbe szoktam tenni Vetei dmg-t is ami drága, viszont vitaminbomba.


Vettem nekik cicafüvet meg szőrcsomó oldó pasztát, így nem a növényeimet eszik meg. :D ha esetleg vannak növényeid, amik mérgezőek lehetnek a cicára azoktól érdemes lenne megszabadulni.

2016. nov. 24. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Folyt.köv.: alapvetően a cicák tiszta állatok, 99%-uk egyből az alomra megy. Nálam a wc-ben van az almostál.

Ha a kezdetektől egy rendszerhez szoktatod, akkor azt fogja megtanulni. Nálam este 8kor ordítanak a vacsiért a szobaajtó előtt és estére be vannak zárva egy szobába. Muszáj volt, mert hajnali 3kor ugráltak a fejemen, azt meg nem szerettem. :D

2016. nov. 24. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ja és mèg valami: az állatorvosi költségeket nem lehet előre megjósolni. A kandúr ivartalanítása olcsóbb. Az oltások nagyjából egy árban vannak, nekem az èvi 10-15.000 ft. Féreghajtani háromhavonta kell, de az filléres és ha pasztát veszel otthon is meg tudod oldani.

Én a nőstènyemre az ivartalanításon ès az oltásokon kívül semmit nem költöttem az orvosnál, viszont a mentett kandúrom olyan maradandó károsodásokat szenvedett (szelektív kukából szedtem ki), ami miatt a gatyámat is otthagyom az orvosnál ha megyek, pedig csak azt számolja fel amit muszáj.

2016. nov. 24. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Azt kihagytam, hogy néha bolha ellen is kezelni kell, de ha normális helyről hozod akkor nem bolhásak. Èn asszem egyszer vetten bolhairtót a 3 èv alatt,mert a nőstènyemet a folyópartról szedtem össze 3 hetesen, full bolhásan. Ki lett kezelve, azóta nem láttam egy darab bolhát sem. Mivel a házban laknak nem is fenyegeti őket ez a veszèly.
2016. nov. 24. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

- Fiút vagy lányt? - Teljesen mindegy, mindkettőt ivartalanítani kell. Egyébként, amelyik szimpatikus.

- Nem szükséges fajtatiszta cica, megfelel egy házimacska is. Ha kiskorától lakásban él, jól viseli a bezártságot, és a macskák alapvetően az egyedüllétet is jól tűrik. Persze, azért kell vele foglalkozni, de a nap nagy részét átalusszák. Menhelyek, macskamentők tele vannak szebbnél szebb cicákkal, bőséges a választék, javaslom, tőlük fogadj örökbe.

- Cicabarát lakás: vezetékekhez, kábelekhez, amiben áram van, ne férjen hozzá! Megrághatja őket, és agyonüti az áram. Ha vannak szobanövényeid, annak is nézz utána, hogy ne legyen rá mérgezőek, ha esetleg megrágná. Vegyél neki kaparófát, ahol tudja a körmét koptatni.

- Etetés: legegyszerűbb és legjobb egy jó minőségű száraztáp (ha kölyök, akkor eleinte kölyök változat). Arról ismerhető fel, hogy az összetevői között hús áll az első helyen, és lehetőleg nem tartalmaz gabonaféléket, vagy csak minimálisat. A táp tartalmazzon taurint is, ami létfontosságú a cicáknak. Inni mindig legyen friss vize. Ezen kívül adhatsz neki párolt vagy nyers husit, mindenfélét, kivéve disznót és vaddisznót - ezeket csak teljesen átfőzve. Kaphat csirkét, pulykát, halat, kacsát, nyulat, marhát. Csontosat, illetve szálkát tartalmazó halat csak nyersen szabad adni, felügyelet mellett. Kaphat belsőséget, szív, zúza, kicsi máj (májat ritkán és keveset!). Havi 1 nyers tojást is kaphat, illetve savanyított tejtermékeket is egy kicsit, mint pl. túró, natúr joghurt, tejföl.

- Állatorvosi költségek: kezdeti oltások, 4-8 ezer/db. Ezeket érdemes beadatni. Innentől évi egy ismétlő oltás kell. Bolha elleni kezelés, féreghajtózás negyed évente. Ezek nem túl drágák. Ivartalanítás egyszeri kiadás, 6 hónapos kor körül javasolt. Kandúroknál olcsóbb, 5-15 ezer, nőstényeknél 10-20 ezer Ft között. Betegség bármikor előfordulhat sajnos, aminek kezelése lehet akár 100 ezer Ft is, erre mindig érdemes tartalékolni pénzt, hogy ha baj van, legyen mihez nyúlni.

- Szobatisztaság: a legtöbb cica ahogy járni tud, ösztönösen szobatiszta lesz, ha megmutatják neki az almot, ahova járhat. Az alom mindig hozzáférhető legyen számára, legyen nyugis, félreeső helyen, és legyen mindig tiszta. Nálam a fürdőszobában van, az ajtó persze mindig nyitva.

2016. nov. 24. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

[link]


macskabarát otthon applikáció. A macska felszerelésének legideálisabb elrendezése a lakásban. Jó szórakozást! Próbáld ki!

2016. nov. 25. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!