Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Egy macskát tényleg jobb 1....

Egy macskát tényleg jobb 1. szülés után ivartalanítattni? Ezt mondta az állatorvos.

Figyelt kérdés

Egész más ügyben jártunk az álllatorvosnál, de ezzel kapcsolatban azt mondta, hogy a macska mind fizikailag, mind lelkileg egészségesebb, ha hadják egyszer szülni. De mi nem szeretnénk kis cicákat, mert mi van pl. ha sok születik?

Milyen hátrányai lehetnek annak, ha nem így teszünk? Én eddig pont azt hittem, hogy még ivarérés előtt kell.



2016. dec. 23. 10:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem vinném többet olyan orvoshoz a macskámat, aki ilyet mond. Semmi szükség arra, hogy elljen egyszer ivartalanítás előtt, és semmiféle hátrányt vagy gondot nem okoz, ha ellés nélkül lesz megműtve. Fél éves kortól már lehet vinni nyugodtan.
2016. dec. 23. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy ezt mondta az állatorvos, mert így még több pénzt le tud húzni a gazditól. Egy vemhes macska orvosi ellátása nem 2 fillér, főleg utána az alomnyi kismacska első kezelései sem. Sajnos sok olyan állatorvos van aki nem azért választotta ezt a szakmát, mert annyira szereti az állatokat, hanem mert sok pénz van benne.

Én másik dokihoz mennék.

2016. dec. 23. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Csatlakozom az előttem szólókhoz, nagyon elavult nézetet "hirdet" az orvos, keress modernebb felfogásút.
2016. dec. 23. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon gyorsan válts állatorvost... 8-12 hónap között már lehet vinni ivartalanítani. Semmi baja nem lesz. Illetve, ha lefial 10 kismacskát, akkor vidd be mind a tizet majd az orvoshoz, a jó tanácsért cserébe.
2016. dec. 23. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Hol vannak ezek az emerogyadék állatorvosok? Nem is tudom, hogy engedik dolgozni még az ilyeneket. Az én cicám lelkileg és testileg is renben volt egész életében pedig fél évesen vittük ivartalanittatni, idén hunyt el18 évesen.
2016. dec. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
13%
Igaza van az állatorvosodnak!Ezt minden állattenyésztő tudja, hogy egészségesebb egy érett, felnőtt beállt hormonszintű állatot ivartalanítani, mint egy fejlődésben levő emlős érési, genitális és testi és mentális felődését kényünk- kedvünk szerint megszakítani.A genetikai program vége az ellés és kölyöknevelés, amely ezt követően csak ismétlődne, de tovább nem felő e tőle az állat.Ekkor valóban érdemes elvégezni az ivartalanítást.Kérlek, valóban hozzáértő szakembereknek higgyél, ne a képzetlen, állatvédőknek magukat kikiáltott személyek ostoba tanait harsogó, vélhetően jó szándékú, de a biológiában és az állttenyésztés komoly tudományában járatlan személyekét.Elég, ha abba belegondolsz, ha egy 4-6 éves gyermeket ivartalanítanának, milyen felnött válna belőle... Gyermeteg, éretlen, fejletlen és csökött, amelynek ugyan meg van az esélye, hogy eléje az emberi életkor átlagos határát, de hogyan...Ha lepontoztok is vállalom ezt, állattenyésztéssel foglalkozik a családunk, köztük én is ebből szereztem diplomát.Sajnos azt látom sokszor, hogy olyan emberek hirdetik legnagyobb hittel ezt a téveszmét, akik a saját genetikai programjukat nem tudják kiteljesíteni.Nem bántani és megbántani akarok bárkit is, de az állatjóléti szempontok Számomra, számunkra nagyon fontosak.Ez nem konzervatív, elavult tan, hanem nyugaton már egyre inkább teret kapó komoly visszatérése, felismerése a korábbi tévútnak. Az igazán keleti népek pedig Sosem döltek volna be ennek a fajnak, elég, ha a mongolokra, kirgizekre, kazahokra gondolunk, ahol szinte az egész nép komoly állattenyésztési, szaporodásbiológiai ismeretekkel rendelkezik.Nem akarok vitát indítani és vállalom a lepontozottságot is.
2016. dec. 25. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
3%
Nem fajnak, hanem tannak. Bocs. 😊
2016. dec. 25. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat... Én mindenkit fel pontoztam. (igen, az utolsót is)


Utolsó! Azért azt megkérdezhetem, hogy hol szereztél te "tenyésztői" diplomát? Nem is tudtam, hogy ilyen létezik, persze lehet hogy ez az én hiányosságom...

2016. dec. 25. 11:46
 9/12 anonim ***** válasza:
16%
Kaposváron. Állattenyésztő-mérnök szakon végeztem. :-) Nézz utána az agrár felsőoktatásnak a neten, ha érdekel a téma. Az egyetemet pedig csak dicsérni tudom. Az egész magyar agrár felsőfokú képzés világhírű.
2016. dec. 25. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
24%

Szerintem sincs igaza az állatorvosodnak, viszont én megfontolandónak gondolom azt is, hogy az ember kényére-kedvére alakítja az állatot az sem túl jó. És minden ilyen beavatkozásnak van egészségügyi vonatkozása. Ezzel nem lehet vitatkozni. Ha nem ivartalanítod emlődaganatos, méhdaganatos, gennyes méhgyulladásos lesz, és még kismillió egyéb bajt okozhat, a nem várt alom mellett, de ugyanígy az ivartalanított állat hormonrendszere felborul, elhízik, diabéteszre hajlamosabb lesz, ahogy a FLUTD-ra, az inkontinenciára, pajzsmirigy-alulműködésre is. Itt mind csak arról van szó, hogy az emlődaganat baromira gyakori (főleg intakt szukában), és nem várt almot sem szeretnénk. Mérlegelni kell, ez a lényeg. Nincs jó és rossz megoldás, csak jobb vagy rosszabb.

Az, hogy az orvosod azt javasolta, hogy először elljen egyet, régebbi felfogás. Ahogy sokan (épp egy cikket olvastam erről az imént) azt is gondolják, hogy endkívül elavult dolog az első tüzelés után ivartalanítani, meg se kell várni a tüzelést. Mi az egyetemen úgy tanuljuk, hogy az első tüzelés előtt ivartalanítva az állatnak valóban 0% esélye az emlődaganatra, (ami a legnagyobb veszély a gennyes méhgyulladás mellett), de az első tüzelés után ivartalanítva is rendkívül kicsi rá az esély, de cserébe kialakulnak az ivarszervek és az állat méretei, csontjai is megfelelőek lesznek. Nagyon eltérő nézetek vannak az ivartalanítás időpontjáról (is), szerintem laikusként ezt nehezen ítéli meg valaki, ha mi, állatorvos-hallgatók, állatorvosok is csak lesünk, hogy épp mi a tudomány mai állása. Én mindenesetre nem javasolnám azt, hogy elljen és utána legyen ivartalanítva, viszont az első tüzelést megvárnám.

2017. jan. 20. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!