Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mennyibe kerülne egy bengáli...

Mennyibe kerülne egy bengáli macskát tartani?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Érdekelne elsősorban a bengáli macskatulajok véleménye, hogy mennyibe kerül úgy átlagosan egy hónapban a kedvencük eltartása. Lehet bérházban tartani őket? Milyen tulajdonságaik vannak? Játékosak? Szeretnek mozogni? Inkább nyugodtabbak? Milyen költségekre kell számítani?

Nem volt még macska a családban, ezért minden hasznos infó érdekelne. Előre is köszönöm!



2017. jún. 1. 16:38
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Itt a gyakorin még az életben nem került elő egyetlen bengáli tulajdonos sem, amikor tényleg a tényeket kellett volna sorolni, nem csak elmélkedni meg beszólni. Van pedig valaki, akinek van, néha szokott válaszolni macska témában.

Megvásárolni a pluszköltség, valamint itt a gyakorin szerintem a tartásról nem fogsz releváns információkat kapni, mert nagyon sokan olcsó tápokkal etetnek, amik egyben gyenge minőségűek is.

A kajáról: előre tervezd meg, szerintem. Sokat olvastam a nyersetetésről, szimpatikus, de még nem próbáltuk. Előzetes infókat kell róla gyűjteni (prey etetés: hús+ csontos hús, ez inkább macskáknak van, barf etetés: hús+csontos hús+zöldség ez meg inkább kutyáknak). Rossz hírem, hogy a neten külföldi oldalakon rengeteg mindent találsz, még macskának való recepteket is, magyarul nem.

Egyéb esetben jó minőségű száraztáp + konzerv. Nem pártolom a csak száraztáppal való etetést, és ezt Magyarországon kívül nem is erőltetik, és nem csinálják. Az élettani értelme az, hogy a macskák keveset isznak, tehát úgy a gyakorlatban abból a vízből, amit kiteszel, ugyanis néhány évezreden keresztül ahhoz alkalmazkodtak, hogy a zsákmányukban van elég folyadék, a szilárd részeken kívül. Namost, ha ehhez még kizárólag száraztáppal etetünk, teljesen kész is van a potenciális vesebeteg macska, de persze erről senki nem beszél, legalábbis itthon nem.

A konzerv az nedveseledel, nagy része nedvesség, és ezért ideális kombinálni a kettőt.

Meg kell nézni az összetevőket, először neked idegenül fog hatni, természetes.

Első helyen mindig olyan szó szerepeljen, hogy hús,és legyen megnevezve, milyen állat húsa (baromfi hús, pulyka hús, akármennyi százalékban, marha hús, stb.) kerülendő szavak a leírásban, az állati melléktermékek, a hússzármazékok, a húsliszt kifejezések. Nem jó, ha első helyen az összetevők felsorolásában az áll például hogy kukorica, mert akkor az van benne a legtöbb (elöl van a legnagyobb mennyiségű összetevő), és a macska húsevő ragadozó. Van olyan összetevő, hogy nyers hamu, ez minél kisebb százalék legyen (ez a minőséget jelzi, nem azt, hogy hamu van benne). Olyan összetevő, amit józan ésszel nem tudsz hova tenni (mintha magadnak vennél kaját, és nem tudnád, mi az, ami rá van írva), minél kevesebb legyen a felsorolásban. Próbálj meg gabonamentest venni (külön felhívják rá a figyelmet általában). Így lehet leginkább összefoglalni azt a technikát, amit alkalmazni kell tápvásárláskor.

Ha tudsz (van rá keret), érdemes venni neki egy itatókutat. Amit leírtam a vízfogyasztásról, ez hasonlít a természetes vizekhez. Nem kötelező, és csak azért írom, mert szándékodban áll komolyan beruházni a cicára.

Ha fekhelyet veszel neki: az internet tele van olyan mémekkel, hogy a gazdi megvette a gyönyörű, drága fekhelyet, a cica meg a dobozban alszik inkább.

A kajával, alommal előre mondom: lehet, hogy te elégedett leszel vele, de a macska nem, és váltanod kell.

Almot mi szilikátosat használunk, a Tigerinot, (majd mindjárt linkelek webáruházat), még egy dolog érdekelne itt az ökológiailag lebomló, ami valami fa morzsalék, állítólag csak erre nevelt fából, még nem próbáltuk. Bentonit az felejtős (csomósodónál fogod megtalálni). Zeolitot is vettem, szép fehér volt, de ennyi. Ez a szilikátos, amit használunk, magába szívja a pisit, nem folyik le az aljára, (negyven fokban nyáron annak szaga lenne- és a bentonitnál volt is), a kakit mindig ki kell szedni, ha felfedezed. Eleve illatosított.

Még van a fressnapfben valami "M" betűs, azt hiszem, saját márkás alom, szilikátos, az is jó, csak másfélszer drágább.

Link, itt veszek sok mindent. Olcsóbb (én a legjobbnak tartom ár-érték arányban, és külön árban is), és korrekt, van kedvezményrendszer is.

[link]

Ajánlott még szőroldó paszta, alábbi linken van, mit veszek. Szereti, sokáig elég, tényleg jó. Szőroldásra sok termék van. Ami nekünk bejött, az ez, a paszta, valamint a zöld növény, múlt hónapban elfogyasztott egy egész cserép aloe verát, majd hozom a következőt. Ami nem jött be, az a fűtabletta, valamint a szőroldó táp. Az egyik sem, tehát nem ajánlom.

[link] shop/macska/taplalekkiegeszito/szorlabda/taplalekkiegeszito/241503

A növényekkel kapcsolatban, ha vannak szobanövényeid, azt felejtsd el, ezután macskád lesz :-), én is így jártam. Viccen kívül, sok mérgező növény van, ezeknek utána kell nézned, szobanövények is vannak köztük. Ami jó a macskának, és adható is, az az aloe vera növény, és van egy szobanövény, amit sásnak hívunk, más néven találtam meg, de itt lesz:

[link]

Ezen a linken látszik legjobban a fotón de most "sás szobanövény"-ként kerestem rá, elég sok találat lett, nemcsak ez, majd megnézed. Szóval a macskának az emésztéshez kell a zöld, a kint élők úgyis rágcsálnak, nekünk a fűtabletta nem vált be (emésztésileg), neki meg időnként zöldéhsége van, úgyhogy ilyen növényekkel meg lehet oldani.

A szőroldóról: a macskák ugye mosakszanak, lenyalnak egy csomó szőrt magukról, ami a gyomrukba kerül. Ezek távozhatnak öklendezéssel (ezért esznek füvet, hányingert kelt), a szőroldó paszta segít, hogy a cicából hátul távozzon a szőr. A paszta "benyálazza" a lenyelt szőrszálakat, így azok nem tudnak gombóccá összeállni a gyomorban, és hátul kicsusszannak a macskából.

Az a helyzet, hogyha ezek a megoldások nincsenek előfordulhat, hogy a lenyelt szőr, a gyomorban, belekben szőrlabdává áll össze, amely önerőből nem tud távozni, egyrészt, ha szerencséje van, felöklendezi, azonban előfordulhat komoly eset, hogy orvoshoz kerül vele.


Kismacska előtt nylonzacskót ne hagyjál! Ugyanúgy belefulladhat, mint a kisgyerek! (belebújik, játékból, és még érdekes is neki, mert csörög) A macska és a fonalgombolyag idill az már rég nem állja meg a helyét, mert ha eszik belőle, az bélcsavarodást okozhat, másrészt a macskának recés a nyelve, bármit bekap, az lefelé megy, nem köpi ki, tehát ne legyenek elöl ilyen dolgok. Alufólia játék szintén megevés miatt nem oké.

Játékot olcsón tudsz neki venni. Ásványvizes kupak, cigihüvely, pici tömör labda (kb 3 cm átmérő méret), tüskés labda, pecabot, aztán ha belejössz, majd újítasz.

Örömet a macskamentával is lehet neki szerezni hát ez ilyen macskadrog. Majd próbáld ki :-).

Oltások évente, az első ugye úgyis meglesz, mert fajtatiszta, nyilván tenyésztőtől.

Mivel egy mozgékony fajta, javasolnék vagy érdekesebb macskabútort, vagy valami olyan megoldást, amiken "tornázhat" és nem fog unatkozni. Pinteresten is van csomó fotó (polcokat is lehet a falra szerelni), meg van Jackson Galaxy a macskasuttogó, van erről könyve, az a címe, hogy Cicásítás. De youtube-on van csomó videója.

Furminátor, vagy olyan kinézetű fésű kell, mert rövid szőrű, jó minőségű alom, amit idővel a cica is véleményezni fog, hogy szereti-e vagy sem, ideális eggyel több mindenből, mint ahány macska van, azaz almostálból, vizestálból. Etetőből egy elég. Sok ilyen van, amit egyszer kell megvenni.


[link]

itt van egy "játék" (egy app), hogyan rendezd el a lakásban a macska cuccait, hogy neki jó legyen, tehát mit hol szeretnek és hol ideális.

Ez amúgy jó, bármilyen macskád is lesz.

A bengáliról: (egyik kedvenc fajtám)

Lehet elvben bérházban tartani, de mivel nagyon aktív macskák, jót tenne nekik egy kis kinti mozgás, de természetesen ezt nem úgy értem, hogy kinti benti tartással aztán menjen amerre akar, hanem levegőzéssel, zárt kerttel, maximum pórázon csendes helyen sétálni, de azt nem mindegyik macska díjazza.

Nagyon aktív fajta, beszédes, játékos, szeret mozogni. Meg lehet tanítani apportírozni is és állítólag szeret rájönni, hogyan kell kapcsolgatni a villanyt :D.

Első macskának? Lehet, picit nehezebb ügy lesz.

Kicsit olyan kutyatermészetű, nagyon ragaszkodik a gazdihoz.

Akit fejből tudok tenyésztőt, annak nem működik a honlapja,megnéztem, azt akartam linkelni. De ha beírod googleba, hogy bengáli macska, mindegyik tenyésztő ugyanazt a szöveget teszi fel a fajta tulajdonságaihoz, bármelyiket elolvashatod részletesebben.

Nekem van pár macskás könyvem, de sajnos azt nem tudom ide belinkelni, pedig jobb lenne.

Nagyon belemerültem, és a végén jöttem rá, milyen hosszú lett!

2017. jún. 1. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A nyers etetéssel kapcsolatban lépj be fb-n a Nyerskosztos cicák csoportba. Csak mert ott vannak fájlok, receptek magyarul.
2017. jún. 1. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Én gondolkodtam ilyen macskán és sokat olvastam róla, de inkább elvetettem. Ez a fajta sokkal energikusabb egy szimpla házi macskához viszonyítva, és ők is elég nagy termetűek. Számukra asszem még sokkal fontosabb, hogy tudjanak megmászni dolgokat, mert irtó nagyot ugranak és imádnak mászni. Nem is túl rugalmasak ilyen téren, kell nekik a terep, ha nem, bontják a lakást. Ettől függetlenül viszont gazdi szeretők, és okos macskák, ami érdekes bennük, hogy szeretik a vizet. Plusz sokat nyávognak, beszédes típus. Biztos, hogy érdemes megfontolni első macskának, mert elég sokat kell vele foglalkozni, nem csak kölyök korban.


De amúgy gyönyörűek. :)

2017. jún. 2. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Macskakiállításokon érdemes nézelődni, ott fel tudod venni bengáli tenyésztőkkel a kapcsolatot, akik részletesen elmondanak mindent a cica tulajdonságairól és tartásáról, ezeknek a költségeiről. Azt is meg merem kockáztatni, hogy csak macskakiállításokon érdemes nézelődni, mert sajnos rengeteg-rengeteg rossz indulatú ember van, aki a macskákból akar hasznot húzni és ezért képes akár kimosdatott beteg macskákat is árulni a neten :( Ehhez elég egy jó facebookoldal meg szép képek. Az a legjobb, ha biztos helyről szerzed a cicát, mert ha később probléma merül fel az állattal; akár megbetegedés, akár genetikai rendelenesség, tudsz kihez fordulni, tudsz kitől segítséget kérni, sőt ha nagy baj van a cicával, akkor van rá garanciád is.

Macskakiállításon sok más fajtával is össze tudod hasonlítani a bengálit, ha még sosem volt macskád akkor itt testközelből megismerkedhetsz a legkülönbözőbb cicákkal és a tenyésztők mindent el fognak mondani a tulajdonságukról.

Én kezdő cicának amúgy nem a bengálit választanám, hanem egy kooperatívabb, békésebb állatot, mondjuk ragdollt vagy exoperzsát. Persze nekik nincs olyan izgalmas mintázatuk, de lényegesen kevesebbet rombolnak, kisebb a területigényük, nagyon ragaszkodóak, nyugisak, beletörődőek. Persze ez egyénenként eltérhet, ezt nagyáltalánosságban lehet elmondani a fajtáról.

2017. jún. 2. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Azzal tényleg vigyázzál, hogy láttam már "bengálinak" nevezett pettyes cirmos macskát hirdetni 30 ezer körül, és van szaporítótól 50-80 ezer között jófogáson.

Tenyésztőnél 150 ezernél kezdődik, és akkor még keveset mondtam.

2017. jún. 2. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Szia! 3 bengáli gazdija vagyok. Szóval tapasztalatból írom amit írok. Az egyik legenergikusabb macskafajta, már- már hiperaktív. Nagyon kíváncsi érdeklődő jószágok, mindig ott kell lenni ahol a gazdi, és nagyon beszédesek. A tenyésztők nagy része nem fogja kinti benti tartásra adni a macskát, csak benti tartásra. Mi kertes házba lakunk de a macskák csak bent vannak. A legnagyobb költség a megvásárlásra 100.000Fttól felfelé mintától vérvonaltól függően. Aki ezalatt árul bengálit ott gond van. Persze más a tenyésztésből kivont állatok megvétele de ebbe ne most menjünk bele.

Náluk nagyon fontos a korai szocializáció, hamar kézhez kell szoktatni őket. Csak megbízható tenyésztőtől vásárolj akinél láthatod a szülőket és nem a kapuban adják át a macskát egy szállítóban. Tudom ajánlani a mi cicáink tenyésztőjét ha gondolod.

A költségek, etetés. Minden macskánál kell számítani az éves orvosi költségekre oltás féreghajtás ilyesmik. Azon felül az ivartalanítás, ha nem ivartalanítva kapod meg a cicát. Persze bármikor felmerülhet egyéb plussz kiadás de ez fix amire számítani kell.

Etetés: Mi jó minőségű táppal és nyers hússal etetünk. Az alutasakos kaját váltottuk ki a nyers hússal, így reggel és este kapnak, csirkefejt, nyakat, szivet, zuzát és darálékot. Ezen felül pedig a száraz táp mindig előttük van.

Én azt mondom, annak érdemes bengálit tartani aki bírja a pörgést, aki nem múzeum lakásban lakik, mert néha borul a váza vagy szakad a függöny és egyéb finomságok, de amúgy nem feltétlenül vadorzó macskák. :) Én nagyon szeretem ezt a fajtát, és nem vagyok benne biztos, hogy szeretnék más fajta macskát.

2017. jún. 18. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Állítólag folyton hupákolnak, nagyon elevenek, bár nekem sosem volt ilyen cicám:) Nagyon szépek, az tény. De szerintem az ilyen sokat ficergő cicákat csak hardcore macskások tudják eltolerálni hosszú távon.
2017. okt. 27. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!