Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan lehet a macskát tanítan...

Hogyan lehet a macskát tanítani vagy épp büntetni ha rosszat csinált?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nagy állatbarát vagyok, sosem ütné meg egy állatot sem.


Párommal van egy cicánk, most lesz 7 hónapos.


Úgy hoztuk el 8 hetesen, hogy nem volt szobatiszta, így nagyon nehéz volt megtanítani, hogy alomba ürítsen. Legalább egy hónapig összevissza pisilt és kakilt mindenhova. Aztán szép lassan rászokott az alomra, amikor már a 25. helyre raktuk neki.


Most természetesen ezzel már nincs probléma - más problémák vannak.


PL:

-nagy tálja van, mert elég disznó módon eszik. De még így is azt csinálja, hogy a szájával kiveszi az ételt a tálból és a földön eszi meg. Ezért direkt vettünk alátétet és papírtörlőt terítettünk kb 1 négyzetméteres területre, ahol a tálkája van. Most onnan is leviszi az eledelt, csak azért is a padlón eszi meg...

Sokat kell takarítani utána, de még rosszabb volt a múltkor, amikor az aszpikos whiskast belekente a szőnyegpadlónkba.

-A hálóba nem szívesen engedem be, csak heti 2x-3x alhat bent, mert rendszeresen szétrámol. De ezt még betudom annak, hogy macska, ilyen a természete. De amikor nem alszik bent velünk, a nappaliban van a kaparófáján. Mostanában hallottunk éjjel zajokat, kimentünk és az asztalon ült és evett az otthagyott (letakart!) ételből.

Párom elfenekelte, akkor úgy tűnt, tudta, rosszat tett. Másnap nem hagytunk ott semmit, de akkor is zajt hallottunk, az asztalon mászkált és lökte le a dolgokat (pl kávéscsésze, sótartó). Eddig nem igazán csinált ilyeneket.

-A cipőket rágja, tépi szét.

Ezért is kapott má fenekelést, de ugyanúgy tovább csinálja. A földön van cipőtárolónk, egyszerűen nem tudjuk és nem is akarjuk máshova tenni őket.

-A TV állványra és mögé rendszeresen fel és bemászik. Tappancsnyomok vannak a képernyőn - ez a kisebb gond, mögé ugrik be, ahol a kábelek vannak. Letakartuk, elzártuk az útját... de így sem nyugszik, folyton piszkálja.

-A múltkor le akartam vinni a szemetet, míg öltöztem, kirágta a zsákot és minden kihullott, kifolyt belőle.

-Legalább heti 2x-3x előfordul, hogy nem hagy minket aludni. NyÁvog, kaparja az ajtót. Ilyenkor beengedjük, felugrik az ágyra és harap, karmol. Ha nem figyelünk rá, bemegy az ágy alá és zajong - dobozok, táskák vannak ott. Ilyenkor már annyira idegesek vagyunk a nemalvástól (ez általában 04:00-05:00 között történik), hogy valamelyikünk kimegy és ad neki ételt, így elmarad. Tudom ez nem jó, de mindketten napi 9 órát dolgozunk és sokszor későn is érünk haza. 7-kor meg már kelni kell. Hétvégén sokat foglalkozunk vele, játszunk vele, de hétköznap is, reggel is van időnk egy picit simogatni, illetve ha nem érünk haza későn, akkor 3-4 órát folyamatosan vele játszunk.


Bocsánat, hogy regényt írtam, csak szerettem volna bővebben kifejteni a problémát.


Ezeken kívül aranyos cica, játékos, de kezd ez a része kicsit sok lenni. Én mint írtam állatbarát lévén alkalmazkodóképes is vagyok hozzájuk, de ez már olyan határt lép át, hogy szinte semmit nem csinálhatok a saját otthonomban, amit szoktam/szeretnék.

És nem tanul semmiből. Mit lehetne tenni? Hogyan lehetne megbüntetni, hogy érezze, nem jót csinált?


2017. szept. 28. 11:23
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
A macska eléggé önfejü, de határozott, következetes bánásmóddal megnevelhető. Az a fenekelés elég komolytalan lehet. Szerezz be egy légycsapót, és azzal csapj oda neki, abból hamar érteni fog. Fájni nem fog neki, kárt nem okozol benne, de eléggé ijesztő.
2017. szept. 28. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Alain Delon ***** válasza:
71%
Játékai vannak? Nekem úgy tűnik, unatkozik és próbálja magát elfoglalni.
2017. szept. 28. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
88%

Nem akarlak elkeseríteni, de macskát nem nagyon lehet nevelni. Nem kutya. Öntörvényű. Tanítani csak és kizárólag pozitív megerősítéssel lehet, extra finom jutalomfalatkákkal (mármint, ami számára extra finom, és máskor nem kap ilyet). Verésnek semmi értelme, mert nem fog érteni belőle, mint láthatod is. Ellenben elkezdhet félni tőletek, és/vagy egyre agresszívabb lehet tőle, max. ezt lehet veréssel elérni nála. Ezt tehát fejezzétek be, mert nem jobb, hanem rosszabb lesz tőle.

- Etetés: türelemjáték, ha van hozzá időd, idegzeted. Ahányszor leviszi a kaját a kijelölt helyről, szépen visszateszed a már levitt kaját, vele együtt a macskát. Ezerszer. A végeredmény kétesélyes. Kőpadlós helyen etessétek, ott könnyű felmosni. Napközben csak száraz táp legyen előtte, nedves eledelt felügyelettel adjatok, és annyit, amennyit kb. egyszerre megeszik, mondjuk reggel-este. Amúgy a whiskasról lebeszélnélek, mert nem megfelelő macska etetésére. Hús szinte semmi nincs benne, semmivel nem jobb, mint a leggagyibb konzervek, alutasakosak, viszont jóval drágább. Vegyetek neki jó minőségű nedves eledelt, vagy ehelyett a táp mellé kaphat nyers csirkét, csirkeszívet, más baromfit, halat, marhahúst.

- Háló: vagy bemehet, vagy nem. Döntsd el, és ahhoz tartsátok magatokat. A hol igen, hol nemet nem tudja értelmezni. Ha nem mehet be, az ajtónál tovább ne engedd SOHA. Míg meg nem tanulja, lődd meg vízipisztollyal, ha be akar menni. Ehhez is kell elég sok türelem. Ha nem ott alszik, akkor érdemesebb lenne nem beengedni talán.

- Ételt alap, hogy nem hagyunk elől, letakarva sem. Persze, hogy beleszik. Nem tudja, hogy rosszat tett, mikor elverte a párod, csak megrémült, félt.

A dolgok leverése: cicás háztartásban erre is figyelni kell, hogy nem hagyunk elöl törékeny, leverhető dolgokat. A kábeleket pedig valóban el kell zárni úgy, hogy semmiképpen ne férjen hozzá.

A szemét számára egy érdekes, izgalmas szagokkal teli kincsesbánya. :) Ne férjen hozzá.

- Ha hajnalban nem tudjátok figyelmen kívül hagyni a nyávogást, míg fel nem adja, ha SOHA nem reagáltok rá (hetekbe telhet!), akkor tényleg inkább adjatok neki enni, ha utána nyugton van.

Legyen sok játéka, amikkel önállóan is tud játszani, harapni, kergetni, vadászni rá. De nem legyen mindig minden elölhagyva, cserélgesd őket, hogy mindig tudj valami érdekeset adni neki.


Büntetni kizárólag tetten éréskor szabad, tehát abban a pillanatban, amikor a nem megfelelő dolgot csinálja. De nem veréssel, nem kiabálással, hanem sunyi módon meglőve egy vízipisztollyal. A lövés pillanatában hozzá lehet tenni határozott hangon, hogy "Nem!".

De alapvetően nem tudod úgy nevelni, mint egy kutyát. Nem akar ő rosszat, sem bosszantani téged, egyszerűen macska, és macskául viselkedik.


Ivartalanítva, ha még nincs, legfőbb ideje, mert jön az ivarérés, hacsak el nem kezdődött már, és akkor aztán megőrültök vele.

2017. szept. 28. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
71%

Túl sok az energiája, nagyon unatkozik, így lefoglalja magát, talál magának tennivalót. A simogatástól nem fog kifáradni. Ha jól értem, kizárólag benti cica, így méginkább nektek kell lefárasztani. Azért kaparja az ajtót, s azért karmolászik, harapdál, mert játékra hív.

Ha rendesen ki van fárasztva, szerintem a legtöbb gondotok el fog tűnni. Hogyan játszol vele, ő egyedül mivel szokott játszani/hogyan?

A másik fontos dolog itt, hogy ő még gyerek. Az én cicáim másfél éves koruk körül kezdtek el lenyugodni és kevésbé csintalannak lenni.

A cipőket tedd cipősszekrénybe/gardróbba, az ételt ne hagyd elöl:hűtő/konyhaszekrény. A szemetesed legyen fedeles, pedállal nyitható és rögtön vidd ki a zsákot, ha kiveszed a kukából. Nekem fura ez is, hogy egyszer bent alszik a szobában, máskor tilos bemenni. Hagyjátok az ajtót résnyire nyitva. Ha a tévéállványt piszkálja (jászik vele), tereld el a figyelmét. Kezdj el játszani vele a neki való játékokkal. A kajás dologról: az enyéim is kiszedegették, a szárazat kikaparták a tálból. Amióta csészealjból esznek, sokkal ritkábban fordul elő. Ha mégis, akkor feltakarítom, kb 10 másodperc, nem nagy dolog.

Egy macskával(akármilyen élőlénnyel) együtt élni áldozatokkal, lemondásokkal is jár. Nem megy minden, mint a karikacsapás, de ha a pároddal élsz, szerintem ezt te is tudod :)

2017. szept. 28. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a segítőkész válaszokat! :)


Valóban sok türelmet igényel, ez nekünk is feltűnt, néha talán úgy érzem ez nincs meg. Főleg mostanában sok a stressz és nem mindig van elég türelmem ezekhez a dolgokhoz.


Egyébként tisztázásként: természetesen az elfenekelés nem erőből történik, hogy fájjon szegény állatnak. :-)

Csak ha esetleg úgy értelmeztétek.


Az igazság az a hálóval kapcsolatban, hogy eleinte én teljesen elleneztem a macskát odabent. Meg akartam tanítani neki, hogy nem mehet be, napközben csukva tartottam az ajtót. Aztán párom szeretett volna vele aludni, hogy had jöjjön mellénk az ágyba. Én ezt se szerettem volna, de aztán egyszer kétszer éjjel becsempészte a cicust... így lett ebből az, hogy néha bejön néha nem.

De egyetértek hogy el kellene dönteni.


Játékok: van ugye kaparófája, azzal nagyon jól elvan. Vettünk neki egy csomó dolgot: világítós labdát, van még 3 másik labdája amik kötélen/madzagon lógnak, ezek fel vannak függesztve szóval tud velük játszani ha nem vagyunk vele, akkor is. Van neki egeres játéka, aztán tollak szintén kötélen, ezzel szoktunk futkosni ő meg elkapja. :-D Van neki csilingelős labdás játéka is, azzal is mindig jászunk vele, imádja.

Ezek mellett nagyon sokat játszik egy sima cipőfűzővel és egy kisebb gombolyaggal.

Vettünk egy lézeres tollat is, néha azt is szokta kergetni. :-D


100% szobacica, utál kint lenni.


Ivartalanítva nincs, nekünk azt tanácsolták, 1 éves kora előtt ne ivartalaníttassuk, mert akkor nem fejlődik ki rendesen. Van ennek igazságalapja?

2017. szept. 28. 18:42
 6/11 anonim ***** válasza:
57%
Nincs. 1 kg felett már lehet ivartalanítani. A tenyésztők már 14 hetes kor körül ivartalanítják a nagytestű fajtákat.
2017. szept. 29. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
0%
Ha rosszat csinál én az orrára koppintok. Nem fáj neki, csak kellemetlen érzés.
2017. szept. 29. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

#3-as nagyon jól leírta a lényeget.

Előbb utóbb beletanultok majd a macskatartásba ti is.


"a szájával kiveszi az ételt a tálból és a földön eszi meg"

- Nekem eddig minden állatom ugyanezt csinálta! (1 kutyáról és 2 cicáról van szó) Ezt a nagyobb darab ételeknél csinálják, amit nem tudnak egy falatban lenyelni, hanem ennél többet kell rágni rajta.


"az aszpikos whiskast belekente a szőnyegpadlónkba"

- Száraz tápot adj neki, mert az ilyen olcsó alutasakos/konzerves kajáknak semmi tápértéke nincs, csak víz meg szemét az egész. A száraz táppal való etetésből meg olcsóbban is kijössz, és a macska is egészségesebb lesz tőle. (Persze alkalmanként 1-2 nedves kaja is mehet neki.) És a tápszemeket valószínűleg nem fogja kiszedegetni a tálból és a földön megenni, tehát ez még a takarítás-problémákat is megoldhatja akár.


"A hálóban csak heti 2x-3x alhat bent"

- Hibás hozzáállás. Vagy aludhasson bent mindig, vagy ne engedd neki sosem. Az eddigi "felállással" csak összezavartad őt.


"evett az otthagyott (letakart!) ételből"

- Állat előtt nem hagyunk ételt, ez alapszabály. Tegyétek be a szekrénybe, vagy pedig jól záródó dobozba a kaját.


"az asztalon mászkált és lökte le a dolgokat (pl kávéscsésze, sótartó)"

- Az ehhez hasonló apró tárgyakat is próbáljátok meg eltenni, vagy legalább beljebb tenni, ha lehet, hogy ne az asztal szélén vagy a közepén legyen, hanem inkább belül a fal mellett közvetlenül (bár ez attól függ, hogy van az asztalotok). Én is elteszek szinte mindent ilyet a macskám elől, pedig ő sosem lökné le, vagy ilyesmi. Csak szimplán nem szeretem, ha belemegy a szőr.


"Nyávog, kaparja az ajtót. Ilyenkor beengedjük"

"harap, karmol, zajong, idegesít -> valamelyikünk kimegy és ad neki ételt"


- Ezeknél a dolgoknál hibáztok a legnagyobbat, ugyanis mindkettővel azt tanítjátok a macskának, hogy ha akaratoskodik, erőszakoskodik, piszkál titeket valamilyen módon, akkor úgyis megkapja amit akar, tehát hamar megtanulja, hogy legközelebb is így kell viselkednie ahhoz, hogy elérje a célját. És ez nagyon gyorsan szokássá válik nála ebben az esetben.

Legjobb megoldás, ha mindig van a tálkájában valamennyi száraz táp, így akkor ehet amikor szeretne, és nem kell a nyakatokra járnia könyörögni a kajáért. Macskáknál amúgy is így érdemes csinálni, mert ők egyszerre csak keveset tudnak enni. Persze ragaszkodhattok a fix etetési időkhöz is, le lehet szögezni, hogy 7-nél előbb nincs reggeli és kész, akárhogy is könyörög a macska, de valószínűleg akkor sem fog teljes mértékben leszokni az efféle reggeli hangoskodásokról, kunyerálási kísérletekről. (tapasztalatból mondom) Tehát ha nyugalmat akartok akkor a legjobb lenne ha mindig lenne előtte valamennyi étel (száraz).


Az összes többi probléma (rombolás, károkozás) forrása az lehet, hogy fiatal még, extra játékos és energikus, és esetleg unatkozik. Milyen játékai vannak? Esetleg adhattok neki egy régi rossz cipőt, amit kedvére rághat. Ezt tehetitek a kaparófája mellé, hogy tudja, hogy az az övé.

Kandúr vagy nőstény? Bármelyik is legyen, már megérett az ivartalanításra. Valószínűleg nyugodtabbá válna tőle.


A fenekelésben nem vagyok biztos, hogy segít. Szerintem csak megijed a cica, de legközelebb, amikor rosszat akar csinálni, akkor nem valószínű, hogy pont eszébe jut majd, hogy azt most nem kéne. Én elzavarni szoktam a macskámat, ha rosszat csinál, csak rászólok és ennyi. De a leghatásosabb az lenne ha a probléma forrását kezelnétek.

2017. szept. 29. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további válaszokat is!


A játékairól előző hozzászólásomban írtam. Ez minden, amivel rendelkezik egyelőre, volt neki egy-két hiperszuper "fullos" játéka, de hozzá sem nyúlt.


Kandúr cica. Gondolkozunk az ivartalanításon, csak nekünk azt monták, még nem szabad... de akkor lehet inkább mégis elvisszük, mert valóban egyre energetikusabb. Pedig perzsa cica, azt hinné az ember, ők lusták :-)

2017. szept. 29. 20:05
 10/11 anonim ***** válasza:

Ilyen korban még egyik cica sem lusta. :)

Bocsánat, nem néztem a játékokról a leírásod.

2017. szept. 29. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!