Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Kijáros cica vagy benti cica?

Kijáros cica vagy benti cica?

Figyelt kérdés
nagyon régóta szeretnék örökbe fogadni két lány cica testvérpárt, de nagyon félek h elkóborolnak és valami bajuk lesz ( az előző kandúr cicámmal is ez történt). Viszont nem akarom őket bent tartani mert, egy cicának csak jobb szerintem ha kimehet néha, néha, csak azt szeretném ha kijárós cicák lennének. Nektek mi erről a véleményetek?

2017. nov. 20. 17:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
78%

Biztonság szempontjából jobb, ha csak bentiek.

Viszont a cicák teljesebb életet élhetnek, ha ki is járhatnak, ámde lehet, hogy rövidebbet.

Ivartalanítás és az ajánlott oltások csökkentik a veszélyt, de az autók, kutyák, gonosz emberek még így is veszélyforrást jelentenek.

Az enyém kijárós, nem túl nagy forgalmú helyen. De balesetek itt is előfordulnak sajnos, a szomszéd cicáját a házuk előtt ütötték el, el is pusztult. Tehát kockázat van. :(

2017. nov. 20. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
67%
Cica és cica közt is különbség van, és nem lehet tudni, hogy egy cica miért lesz csatangolós, vagy miért nem. Az ivartalanítás sokat javít a helyzeten, de önmagában még nem garancia semmire. A szüleim ivartalanított kandúrja kiváltképp az utca irányába szeret mászkálni. Nekem egy ivartalanított nőstényem van, aki viszont soha nem veszi az irányt az utcafront felé, az életét az udvarban, és inkább a hátsó kertekben tölti. Nem csak az én kertemben, a szomszédékéban is , de már ismerik :-) Valószínűleg kis kori rossz élmény miatt nem tart a kapu felé. Nem tudom, mert nem én kezdtem nevelni. Volt már életemben pár macskám, de sosem jöttem rá mitől lesz valamelyik helyhez ragaszkodó, vagy csellengő. A sok szeretet, és a megadott mozgáslehetőség mindenképp fontos lehet. Szerintem ha minél jobban vissza van fogva, annál inkább mehetnékje lesz, mert kíváncsiak. Esetleg megpróbálhatnád eleinte hámmal ismertetni a környezettel. A kijárást mindenképp pici koruktól kell tanulni, de eleinte sok felügyelettel.
2017. nov. 20. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
63%

Cicabiztos kerítést kell felszerelni, és akkor kimehetnek az udvarra. Vagy felügyelettel, én is csak így engedem ki a cicámat levegőzni.


Egyébként pedig nem ártana tudni, hogy törvénybe van foglalva, hogy gondoskodnod kell az állatod megfelelő, biztonságos elhelyezéséről, szökésének megakadályozásáról, tehát nem hagyhatja el a telkedet.


Nem biztonságos kiengedni, még akkor sem, ha mér pár ember azt gondolja, a macskának kell a kinti szabadság. Mondom, ki lehet engedni az udvarra, de a telket nem hagyhatja el.

2017. nov. 20. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
27%

"Cicabiztos kerítést kell felszerelni, "


Az milyen, másfél méterenként ül előtte egy rakás betanított pumi?

2017. nov. 20. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
33%

" a telket nem hagyhatja el."


:D

Életszerű törvény!

Mint ha vadkacsától kérnél ősszel útlevelet XD

2017. nov. 20. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
77%

A válaszíró 76%-ban hasznos válaszokat ad.


Ugye, ugye, pont az ilyen emberek miatt van annyi macska az utcán, mi ez a felfogás?! A törvény az törvény, ráadásul állatvédelmi törvény, nem ártana tájékozódni, nem viccből írtam.


5. § (1)15 Az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról.

2017. nov. 20. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
74%

Egyébként pedig ilyen egy macskabiztos kerítés: https://www.youtube.com/watch?v=L_RDqDGOuyQ


vagy ilyen: [link]

[link]


De ha a gazdi úgy gondolja, ez túl drága, és a macskája biztonsága, élete nem ér meg ennyi pénzt, lehet DIY is csinálni egy kis kreativitással.


Vagy az én módszerem, cica felügyelettel kimehet az udvarra, de az udvart nem hagyhatja el.


Ideje lenne elhagyni a befásult gondolkodást, miszerint a macskának kint a helye, nem lehet megakadályozni, hogy elcsavarogjon, ilyen a természete. Ezek falusi bölcs hülyeségek, minthogy a macskának tejet kell adni, vagy a nőstényeknek át kell élniük az anyaság "szépségeit".

2017. nov. 20. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
79%

A kijárós macskák odakint kullancsot, bolhát, férgeket, tetvet stb. szednek össze. Mérgezett egereket, rágcsálókat ehetnek meg. Elütheti őket az autó, kutya megfoghajta stb. Elkóborolhat, ellophatják.

Kijárós cicáknak érdemes több oltást beadatni, mert súlyos, halálos kimenetelű betegségeket nagyon könnyen össze tudnak szedni, Felv, Fip, hashártya gyulladás, macskanátha stb. Emellett veszettség ellen is be kell oltatni, nem elég a kombi ( [link] oltás.

Kijárós cicáknál sokkal gyakoribb a hasmenés-hányás, mert odakint olyan dolgokat is megrácsálhatnak, amit nem bír a gyomruk.

Kinti cicák átlag életkora 5 év.

Kizárólag lakásban tartott macskák átlagéletkora 17 év.


Szüleimnek sok cicája volt. A kijárósak közül 1 élte meg a 3évet, a többi hamarabb elpusztult. Aki megélte a 3 évet, annak is sok problémája volt, hiába volt oltott, ivartalanított. Erősebb macskák megtámadták, és kitéptek a füléből egy darabot, tályoggal többször vittük orvoshoz. Egy alkalommal kitört a foga. 3 éves korában eltűnt, azóta sem jött vissza, nem láttuk többé.


Az én cicámat csak és kizárólag lakásban tartom, vannak cicabútorai, kaparófái, amin kedvére futkározhat, és sokat játszok vele, jól ki tudja mozogni magát. Teljesen egészséges, sohasem volt egészségügyi problémája, mint a szüleim és ismerőseim kijárós cicáinak. Ha van olyan a cicáknál, hogy boldog, akkor az én cicám boldog a lakásban. Mindig dörgölőzik, hempergőzik, dorombol, élénk a szeme, minden érdekli. És nem kell azon rettegnem, hogy vajon hazajön-e? És ha igen, milyen súlyos sérülésekkel, vagy lappangó betegségekkel?

Persze az is fontos, hogy ivartalanítva van! Évente viszem ismétlő oltásra és prémium tápot kap.

2017. nov. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
46%

Valóban, ha a cicát kiengeded, onnantól veszélyeknek van kitéve. Mindemellett én ezt a macskának bent a helye dolgot állatkínzásnak tartom. Mondom ezt úgy, hogy lakásban tartott cicáim vannak, de csak kényszerből. Korábban kertes házban laktunk, ivartalanított, oltott cicáimat bátran ki mertem engedni, nekünk saját készítésű macskabiztos kerítésünk volt, mellette 3000 nm telekkel, fákkal, bokrokkal. Sajnos onnan költöznünk kellett, jelenleg albérletben vagyunk, természetesen hoztam magammal a 2 cicám is. Beköltözés után 2 hónapig ment az állandó visítás az ablakban, szökdöstek ki, ha mentünk ki az ajtón, még jó, hogy a lépcsőházban meg tudtuk őket fogni. Próbáltunk hámmal is sétálni, de az kín szenvedés volt, még jobban üvöltöttek utána bent. Végül az erkélyt alakítottuk úgy ki, hogy macskahálóval bevontuk és a fél erkély méretére készíttettünk egy tálcát, amibe fűmagot vetettünk, így az erkély lett a birodalmuk. Így most nyugalom van, de alig várjuk, hogy megvehessük a végleges házunk, megcsináljuk a kerítést, és újra szabad cicák lehessenek.


Hiába minden játék, macskabútor, foglalkozás, főként annak a cicának, ami ismeri a szabadságot, annak állatkínzás a benti tartás. Azt meg meg nem magyarázza senki, hogy felügyelettel lehet kint tartani egy macskát. Maximum úgy, hogy lekötöd.


Kérdező: ha van kertetek, a legjobb megoldás egy macskabiztos kerítés kialakítása, akkor a cica megtarthatja szabadságát, de megvédted a környezet veszélyeitől. A benti tartással véded ugyan, de nem macskának való, nem véletlen próbál szökni, csavarogni, ilyen a természete, szüksége van a szabadságra is.

2017. nov. 20. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
80%

Már majdnem 20 éve van benti cicám, és mindig remekül érezte magát a lakásban. Ragaszkodó, dorombolós, idős korában is játékos cica. Soha nem próbált kiszökni, nem kaparta az ajtót-ablakot, nem szedte szét a lakást, nem visítozott, hogy szabadságra vágyik, nem lett depressziós. Igaz, őt tenyésztőtől vettem, lakásban született és nőtt fel. Nyilván van olyan felnőtt kinti cica, aki már nem tudja megszokni a benti létet, de amelyik kölyökkorától benti, annak nem hiányzik a kinti világ.

A macska egy háziállat, így szerintem nincs értelme a "szabadságáról" beszélni. Ilyen erővel hagyjuk a kutyának is, hogy magányosan csatangoljon az utcákon, biztos az is jobban érezné magát, ha "szabadon" járkálhatna, amikor akar, és nem állná útját a kerítés.

A cicakifutót viszont jó ötletnek tartom, ahogyan a hámmal való sétáltatást is sok macska élvezi.

2017. nov. 20. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!