Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Brit rövidszőrű cica örökbefog...

Brit rövidszőrű cica örökbefogadása?

Figyelt kérdés

Tehát, van egy papagájunk, egy kis hullámos, apa és én szeretnénk egy brit rövidszőrű (másnéven brit kék) cicát. Anya, viszont nem igazán akar. Én sem vagyok benne bisztos, mert felmerülnek bennem ezek a kérdések:(én kandúrt szeretnék, ha úgy döntünk, hogy veszünk)

Büdös a macska? Esetleg az ürüléke, vizelete? (Kibirhatatlan szagú?)

Hullajtja a szőrét?

Vedléskor mire lehet számítani? (Magyarul, nagyon sok szőrt hullaszt?)

Nagy a szőrzetápolási igénye?

Ivartalanítás után-elött, mit kell csinálni?

Milyen tápokat, almot vegyek neki?

Mennyi időre lehet otthon hagyni? (Pl. Ha elég táplálékot és tiszta almot hagyunk neki, akkor kibírja egy hétvégére egyedül, ha esetleg elmegyünk itthonról?)

Mennyibe kerül egy útlevél, és mennyi időre adják? (Gondolom nem évekig érvényes)

Mennyire játékos? Megéri megvenni a drágább cicajátékokat, kaparófát, stb...?

Mennyibe kerül a cica, törzskönyvvel? Oltásait mikor kell beadni? Milyen oltásokat, teszteket kell elvégeztetni? (ha van ilyen szó)

Lehet sétáltatni pórázon? (Tudom, hülyen hangzik, de van egy nyaralónk, és oda kivihetnénk, hogy futkározzon, amíg mi mást csinálunk, de ha el akarna szökni, akkor mit tennénk? Erre jó lenne a póráz, és láttam már olyan embert aki így vitte már ki a cicusát.)

Végül, pedig, hogy jól kijönne egy madárral? (Persze, a madár csak akkor van kiengedve, ha röptetjük)


Ezért, kérem egy jó britcicatatró gazdi válaszait! (Én is olvasgattam a különböző weboldalakon a cicáról, de mindenhol mást és mást írnak.)

Kérlek titeket, hogy hanyagoljuk az értelmetlen, kommenteket, és válaszoljatok, mert furdal a kíváncsiság!



2018. jan. 4. 14:54
1 2 3
 1/27 A kérdező kommentje:

Egy-két dolgot elfelejtettem:

Amikor a kiscica megérkezik az új otthonába, akkor mit kell vele csinálni? (Gondolom, hogy vele kell éjjel aludni. Mert egy ismerősöm azt mondta, neki kutyája van, hogy annyira félt a kutyus, hogy vele kellett egy hétig aludjon)

És még egy dolog: Miket kell neki megvenni? (Tárgyakra gondolok)

2018. jan. 4. 15:03
 2/27 anonim ***** válasza:
100%
Szia. Nekem nincs velük tapasztalatom, viszont az egyik ismerősöm brit cicákat tenyészt (TENYÉSZT, nem szaporít, mielőtt beleköt a jóságos gyakoris közösség), ha szeretnéd, elküldöm a facebook elérhetőségét, és tudsz tőle kérdezősködni.
2018. jan. 4. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 anonim ***** válasza:
100%

én csak egy kérdést emelnék ki: nem, a madárral nem fog jól kijönni.

Lehet, hogy közömbös lesz vele, akár évekig is, de akkor sem ehet megbízni benne, mert bármikor elkaphatja.

Személyes tapasztalat. Nekünk volt kiskoromban egy kanárink és egy macskánk is. A macska ÉVEKIG rá se hederített a madárra, akár rá is szállhatott. Aztán egy napon valami bekattant a macskának, pedig nem is volt akkor éppen kinn a madár, benn volt a kalitjában. A cica nekiugrott a kalitnak, és a rácson keresztül ameddig tudta, bedugta a mancsát, és a karmát beleakasztotta a kanáriba.

Egyetlen kicsi vércsepp lett a madár mellkasán, de percek múlva halott volt :(

SOHA nem szabad egy helyiségben felügyelet nélkül hagyni a madarat és a macskát. Még felügyelettel sem biztos, amikor ez történt, és az íróasztalomnál tanultam, a macska az ágyon aludt, aztán egyszer csak felpattant, és mire feleszméltem, hogy mi van, már pattant vissza a kalit rácsáról.

2018. jan. 4. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
100%

Szia!Nekem ilyen cicám van,pár dologban talán tudok segíteni.

Maga a cica nem büdös,az almot kell rendszeresen takarítani éa akkor nem is lehet érezni,hogy a lakásban van cica. Én a szilikátos almot,és a zárt wc-t javaslom,szagtalanít,és kevésbé macerás a takarítása. Mielőtt ivarérett lesz a kandúr célszerű ivartalanítani,mert egy ivaros kandúr jelöl és ez már elég büdös tud lenni.Az útlevél pár ezer forint(azt hiszem 6000 volt),nem jár le,viszont az oltás igen,ezért évente kell oltatni csak így érvènyes külföldön. A tenyésztővel megbeszélheted,hogy neked eleve útlevelet csináltasson oltási könyv helyett. Kölyökként játékos mint monden cica,felnőttként nagyon nyugis lusta cica a brit.😊 Játékból nem kell túlzásba esni,mert hiába veszed meg a drága hátékokat ha ő egy kupakkal akar játszani.(tapasztalat) A kaparófa fontos,elég stabil legyen,hogy felnőttként is tudja használni. A cica ára változó kb.90-120e. forint a tenyésztőknél.A tenyésztő 2 kombi oltással fogja eladni a cicát,a többi oltását az állatotvossal célszerű átbeszélni(tartási körülmények,más állat stb.) ha minden negvan,akkor évente a kombi és ha külföldre akarod vinni akkor a veszettség elleni oltás kell. Háromhavonta féreghajtani is ajánlott. Cicáknál hámot szoktak használni,ha kiskorától szoktatod akkor lehet menne a sétáltatás,de nem minden cica szereti. A szőre viszont hullik,rendszeres takarítás és fèsülès mellet is,erre készülj fel,és nem csak vedléskor.

2018. jan. 4. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
43%
Nekem csak azon akadt meg a szemem, hogy egyedul akarod hagyni egy teljes hétvégére. Mi van? Ha adsz neki mondjuk kétnapi kaját, valoszinuleg pár ora alatt megeszi az egészet (legalábbis azén én feneketlen gyomrú macskám igy tenné) de teljesen mindegy, mert macskát (és semmilyen állatot) nem hagyunk felügyelet nélkul napokig. Az oké, hogy dolgozol/ tanulsz, napi 8 orát kibirnak egyedul, többet is, mert általában alszanak olyankor (az enyém igen, akkor éber, ha otthon vagyunk) de napokra ne. Csak akkor vállald el, ha meg tudod oldani a felugyeletét. Bármi baj lehet.
2018. jan. 4. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 A kérdező kommentje:
Köszi a kommenteket! Tényleg rengeteget segítettetek. Csak kérdeztem a ,,hétvégére hagyjuk otthon a macskát,, mert mi nem nagyon járunk el itthonról, de ha nyáron elmegyünk strandra, akkor magunkkal is vihetjük oda. De az oltások és az ivartalanítás sajnos nem aprópénz.
2018. jan. 4. 17:29
 7/27 A kérdező kommentje:

Nem tudom mi legyen, mert Jófogáson is találtunk, de elképesztően messze van mind és 45 000 alatt nem nagyon van.

Akkor StartAprón is van de ott meg messze is van meg 100 000 ft is. Nemtom honnan vehetnénk, ha veszünk is, mert egy tenyésztő csak akkor adja ide (itt-ott) a törzskönyvet ha viszek neki papirt az ivartalanításrol... és ha mi tenyészteni akarjuk? (Nem akarjuk, de ha mégis?)

2018. jan. 4. 17:34
 8/27 anonim ***** válasza:
100%
Jófogásról ne vegyél cicát. A tenyésztős cica ára azért ennyi,mert szűrve vannak a szülők betegségekre,a jófogásos cicára meg rákölthetsz még duplán annyit mintha normális helyről vetted volna az állatorvosnál. Ha egyáltalán britet kapsz,mert a szaporítók szeretnek mindennel csalni,oltatlan beteg állatot eladni aztán mossák a kezüket. A tenyésztés sok dologból áll össze nem csak annyi,hogy összeraksz két macskát. Ismerni kell a genetikát hozzá,illetve a macskáknak sokféle szűrèst,+oltást is be kell adatni,kiállításokra járni,tehát ez sem olcsó. A vemhes állatot ultrahangra,és orvosi ellenőrzèsekre kell vinni. Szóval ne szaporíts,mert ez így annak minősülne,(a tk. nélküli macska nem fajtatiszta) a tenyésztők is évekig tanulják,és a fajta nemesítése a cél,nem a szaporulat.
2018. jan. 4. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 anonim ***** válasza:
100%

Ezeket a kérdéseket egy tenyésztőnek kéne feltenned, ő tudna a legtöbbet segíteni, hisz ő foglalkozik évek óta a fajtával.

A pénzes dologra: Jófogásról, Startapróról, Vateráról, meg a többi ilyen oldalról ne vegyél cicát. Facebookon vannak külön csoportok erre, ahol eladó fajtatiszta cicák vannak, ott sok brit tenyésztő van. Ott keress szimpatikus hölgyet/urat, szép cicával. :)

Nem tudom a briteknél hogy megy, de egyre többen adják alapból ivartalanítva a kicsiket. Ha hobbi célra veszitek meg, kötelességetek ivartalanítani. Ha tenyészteni akarjátok, akkor jóval magasabb árban kell gondolkodnotok, és jelezni a tenyésztő felé. Nem ugyanaz a két cica "minősége". Mivel a tenyésztéshez elengedhetetlen a tk, ezért muszáj jeleznetek. Ha nem teszitek, csak szaporítók lesztek, őket pedig nem igazán kedveli senki.

2018. jan. 4. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 anonim ***** válasza:

Tenyésztőtől, törzskönyves cicát nem igen kapsz 100 ezer alatt, nemhogy 45 ezer alatt. Ami pedig gyanúsan olcsó (értsd: 80-90 ezer alatt), az biztos, hogy nem fajtatiszta. Eladnak mindenféle tömött bundájú, kék színű házicicát britnek, akikre jó eséllyel alig költöttek, oltásokat, féregtelenítést, normális tápot nem láttak még. És lesz egy beteges, férges, bolhás házicicád.


Ha nincs ennyi pénzed egy fajtatiszta cicára, akkor menhelyen nézelődj macskák után. Hasonló kék cicát ott is találhatsz.


Továbbá tenyésztők között kevés van, aki Jófogáson és társain hirdet. Általában honlapjuk van, Facebook-oldaluk, amikre felrakják a legfrissebb almokról az infókat, képeket/videókat.


Javaslom, hogy vedd fel a kapcsolatot egy-két tenyésztővel, mert a kérdéseidre egy normális tenyésztő készséggel fog válaszolni. De egy-két kérdésben talán már itt is kaptál választ...


Leírom a saját tapasztalataimat is. Ugyan nem brit rövidszőrűm, hanem Maine Coonom van, de bizonyos kérdésekre bármilyen benti cica esetén ugyanaz a válasz.


1. Egy egészséges macska nem büdös, nem csapzott, fényes a bundája. Minden állatnak van egy sajátos illata, ami természetes, de ha találkoztál már benti cicával/kutyával, ezt biztos tapasztaltad. A vizelete sem kifejezetten büdös, elviselhetetlennek pláne nem mondanám, KIVÉVE az ivaros kan jelölővizeletét. Ezért is tanácsos többek között ivarérettség előtt ivartalanítani a cicát. Az ürüléke és a nem tisztán tartott alom lehet büdös. De ez attól is függ, hogy mit eszik és hogy milyen gyakran tisztítjátok az almot. Kaki-pisi esetén célszerű rögtön kiszedni az alomból a csomókat/ürüléket.


2. Szőrhullással, szőrzetápolással kapcsolatos kérdésekre sajnos nem tudok válaszolni, mert nem britem van.


3. Az ivartalanításhoz való előkészületek, hogy mennyivel előtte nem ehet a cica és ehhez hasonlók, azokat az állatorvos úgyis el fogja mondani. Közvetlen az ivartalanítás után meg ugye oda kell figyelni rá, hogy ne tépje, piszkálja a varratait. A lábadozás egy nősténynél általában kb. 1 hét, a kandúrok 2-3 nap alatt helyrejönnek. Ezenkívül nem tudom, mire gondolhatsz még az ivartalanítás előtt-után kérdésben.


4. Az alomkérdés megosztó. Mi biológiailag lebomló, csomósodó almot használunk, így a pisicsomókat, kakit le lehet húzni a WC-n. Néhányan a szilikátosra esküsznek, mások a csomósodókra... Változó, ki kell tapasztalni, hogy mi válik be.


Tápokból érdemes minőségi száraztáppal és hússal etetni. (Tehát nem Whiskas, Friskies és társaik... Érdemes neten rendelni nagyobb kiszerelésben. A minőségi száraztápok kb. 1500 Ft/kg ártól terjednek több ezres árkategóriákig. A konzervek közül a jó minőségű túl drága, akkor már érdemesebb rendes húst venni neki. Az én cicám pl. főtt husi + száraztáp kombón él.) De az etetés-kérdésben mindenképp a tenyésztőre hallgass, hogy neki mi vált be. Amikor elhozod a cicát, úgyis ugyanazt a tápot kell kapnia, amit addig a tenyésztőnél evett.


5. A cicák a nap nagy részét átalusszák, főleg, ha a gazdi nincs otthon. 8-10 órára semmi baja nem lesz, ha reggel kap friss vizet, ennivalót. Viszont eszedbe ne jusson egész hétvégére magára hagyni. Ez egy élőlény, bármi történhet 2-3 nap alatt... nem is kell semmi drasztikusra gondolni: kiborítja a vizét, és máris ott van egész hétvégére ivóvíz nélkül.


6. Az útlevél ára olyan 4-7 ezer Ft közé esik, az állat egész életére szól, amíg megvannak a szükséges éves oltásai (különösképpen a veszettség).


7. Hogy a brit cica mennyire játékos, azt nem tudom, de tapasztalat, hogy felesleges drága játékokat venni neki. Az én cicámnak is megvettem minden vackot, a tollas pálcákat nagyon szereti (azokból sem érdemes 300 Ft-osnál drágábbat venni, ugyanúgy szétkapja egy pillanat alatt), illetve a szivacsos labdákat hurcibálja egész nap. Ezen kívül bármivel eljátszik... papírzacskók, dobozok a gyengéi. De egy alufóliából készült galacsin vagy egy WC-papír guriga is tökéletes játék tud lenni.


Kaparófát, kaparandó felületet kell biztosítani a cicának. Érdemes jó minőségű kaparófát venni. A Zoopluson kapható kaparófák valamennyiét ajánlom, stabilak, az én közel 7 kg-os cicámat is elbírják.


8. A törzskönyves cica árát már fentebb leírtam, 90-120-150 ezer Ft körül találsz tenyésztőnél. Két kombinált oltással, chippelve, oltási könyvvel, féreghajtva, genetikailag öröklődő és fertőző betegségekre szűrve, törzskönyvvel, szerződéssel kapod meg a cicát. 3 havonta féreghajtózni kell, azon kívül évi kombinált oltás a minimum. Ezen felül a többi oltást érdemes a tenyésztővel és állatorvossal megbeszélni.


9. A hámon sétáltatást én nem szeretem, nem is javaslom túlzottan. De erről is kérd ki a tenyésztő véleményét. Továbbá a cicák szeretik a megszokott környezetüket, így én, ha nem muszáj, nem mozdítanám ki 1-2 nap, vagy akár 1 hét nyaralás kedvéért a megszokott életteréből, amennyiben megoldható, hogy valaki etesse-itassa, játsszon vele naponta. Nem vinném el a nyaralóba sem, mert stresszes lehet, megijedhet, elfuthat, elveszhet.


10. A madárral együtt való tartásra nem tudok mit mondani, sajnos.

2018. jan. 4. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!