Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Beteg a macskám és egy fura...

Beteg a macskám és egy fura seb is van az oldalán, szerintetek mit csináljak vele?

Figyelt kérdés

Elég betegnek tűnik a macskám, lassan tud csak menni, lényegében alig vánszorog. De azért ha WC-znie kell, kikérezkedik, és el is végzi a dolgát, rendesen be is kaparja (jelenleg a hó alá), de nem távolodik el túl messzire a bejárati ajtótól (régebben elvonult valahova a kert végébe). A lépcsőn is nehezen megy le, majd elég keservesen nyávog odakint hogy engedjem vissza. Tegnap még csak azt vettem észre, hogy gyönge, és csapzott a szőre, azt gondoltam megizzadt vagy ilyesmi, esetleg megázott. Sokat aludt, enni nem evett semmit, egy kis darab tepertőt alig tudott elrágni, többször kiesett a szájából. Ellenben nagyon sok vizet ivott, a tejet is gyakran lefetyeli. Víz van előtte a vackán, bármikor ihat, tej is. Ezenkívül rendszeresen olyan helyre feküdne, ahova korábban soha: egészen a kályha közelébe, a nagyfotelbe, pedig jó meleg van a házban. Máskor mindig a saját vackára megy, ami szintén nincs túl messze a kályhától.

Ma azonbanegy fura sebet is észrevettem az oldalán, egészen melső láb legfelső részén, ahol a nyakhoz kapcsolódik a láb. Olyan mintha szúrt seb lenne, vagy esetleg légpuska golyó. Éppenséggel kutya harapás is lehet akár, bár csak egy kissé egyenetlen szélű luk látszik a bőrön. Vér nem folyik ugyan belőle, csak rózsaszínes testnedv, és elég büdös is. Még friss sebesülésnek látszik. Tegnap nem volt rajta, alighanem észrevettem volna, mert többször is fölvettem, amikor kitettem hogy a dolgát elvégezze.

Mit adjak szegény állatnak enni, inni, esetleg valami gyógyszert, vitamint? Csak olyasmit tudok, ami rendes falusi gyógyszertárban, boltban beszerezhető. Illetve mit kezdjek ezzel a sebbel? Talán alkohollal fertőtleníthetném, gézlap és 40%-os vodka áll ehez rendelkezésre (sósborszesz). Piros brómtartalmú fertőtlenítő is van, amit az orvosi rendelőkben használnak szúrt, vágott sebekre, de az lenyelve mérgező, tehát nemigen alkalmazható a macskán.



2018. márc. 21. 22:48
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Betadinet szoktak a sebre, de attól még komolynak tűnik. Holnap állatorvos.
2018. márc. 21. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:

Előfordulhat,hogy felmászott valahova és leugrott és akkor valami beleszúródhatott.fagally,tüske,ilyesmi.Ha szaga van az azt jelenti elfertőződött.Mindenképp kell neki orvosi segítség! Lehet,hogy antibiotikumot is kell adni neki.Csak úgy otthon ne gyógyíttgasd,mert végén késő lesz és elpusztul.

Ezek a sérülésetek sűrűn előfordulnak.Ahol eléri a cica ott magának ki tisztítja meg gyógyíthatja,de én akkor is elvinném és meg mutatnám egy dokinak.

2018. márc. 21. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Itt nincs állatorvos, Szabolcs megye. És a cica fél az idegenektől, mindenki elől menekül, engem már megszokott. Ezért is tettem fel inkább ide a kérdést, mert nincs errefelé állatorvos. Nem is az én macskám tulajdonképpen, volt neki gazdája, sőt gondolom most is van, de időnként valami oknál fogva idejön. Pedig odahaza sem bánnak vele rosszul úgy tudom, ott is bejáratos a házba, enni is kap. Kandúr cicáról van szó. Egy hete még a szemével is volt valami gond, több napig is csukva tartotta, és elég csipás is volt neki. Egyszer mikor véletlenül kinyitotta, láttam hogy mintha félig ki lenne fordulva a szeme, az a fehér hártya ami a macska szemére szokott ráhúzódni, az egészen lila volt. Azt gondoltam belekapott neki egy másik kandúr, mert jár ide több is. Itt üzekednek az udvaron a szomszéd nőstény macskájával. A szeme most már érdekes módon rendben valónak tűnik, kinyitja, néz vele, forgatni is tudja a szemgolyót, enyhén csipás már csak. A hátában a lapockái között 3 kullancs is volt még tegnap, egy magától kiesett amikor próbáltam volna kitépni, már csak azt láttam a földön mászik, az a kályhába került azonnal. A másik kettő kisebb volt még, azok benne maradtak, mert nem engedte nekem hogy kivegyem. Most ahogy nézem már csak egy van benne.

Az oldalán lévő seb nem függ össze szerintem a kullancsokkal, más helyen van. Akár kerítés drótba is beakadhatott, vagy vadrózsa tövisbe, kerítés átmászás közben. Bár nincs éppen olyan állapotban, mint aki kerítésen mászna át, de reggel elment a kert felé, és csak délután került elő, nem tudni tehát merre járt, mit csinált. Mindig is szabadon kószált a kertek alatt, ami itt olyan mint egy nagy mező. Bejárja az egész falut, volt hogy egy távoli utcában láttam csavarogni, de ott is biztonságosan közlekedett, időnként még udvarokra is fölbújt, gondolom már tudta hol nincsen kutya. Tehát szabadon kószál többnyire, de időnként megalszik itt egy-egy estét, illetve enni is kap, ha kér.

2018. márc. 21. 23:15
 4/15 anonim ***** válasza:
100%
Talán minél előbb el kéne vinni az állatorvoshoz. Mondjuk holnap reggel.
2018. márc. 21. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
Szabolcs megyében nincs egy állatorvos sem? Na ne idegesíts...
2018. márc. 21. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Maga a macska is elég büdös általában, főleg ha kicsit megázik útközben, amíg ideér. De tegnap amikor megszagoltam kíváncsiságból, még nem volt ilyen döglött tyúkra emlékeztető szaga. Hanem csak amolyan bagariabőr táskára emlékeztető erős macskaszag. Vagy amikor a kopasztott csirkét perzseljük a gázláng fölött, ahoz is némileg hasonlatos.


Akkor volt utoljára ilyen dögszaga, amikor alul a nyakán, torkán volt egy nagy gennyes seb pár évvel ezelőtt. Az alighanem egy kifakadt gyulladás lehetett, talán fog eredetű vagy valamelyik mirigy. Akkor be sem engedtem a házba, mert kibírhatatlanul büdös volt, és olyan helyen nyalni sem tudta, ugye alul a nyakán. Az jóval nagyobb seb volt, és csúnya, gennyedző, bűzös, a szélén csatakos, csapzott szőrzettel. Mancsával sem ér el oda szerintem. Ámde akkor nem tűnt betegnek, rendesen, frissen mozgott, evett. Nem is vettem eleinte észre a sebet, csak amikor éreztem milyen büdös van a házban. Természetesen kitessékeltem, és akkor kb 1 évig nem is engedtem be. Utána már nyom nélkül begyógyult neki, a szőr is kinőtt a seb helyén, a nyakán, és azóta ismét ideszokott a cirmos.

Kakason is láttunk már nagyon csúnya sérülést, ami később begyógyult: egy alkalommal autó csapta el az elkóborolt fiatal, még nem ivarérett kakaskát. A mellén a begye alatt keletkezhetett seb, amit a légy is beköpött, mert aztán a kakast fogdosó gyerekek vették észre, hogy nyűvek nyüzsögnek egy kb 4-5 cm-es sebben a kakas mellkasán. Élve falták felfelé a nyűvek a baromfi húsát és bőrét. Hagyta magát megfogni ez a kakas rendszersen, így derült fény az esetre. Aztán csipesszel szedegettük ki a sebben fickándozó és ott gondtalanul falatozó légylárvákat, majd kálium-permanganát oldattal fertőtlenítettük le a sebet. Szépen begyógyult, toll is kinőtt aztán rajta. Szép, kifejlett kakas lett belőle a baromfi udvarban. Érdekes, hogy sem magának nem tudta kicsipegetni, sem kikapirgálni a lábával a nyűveket, sem a többi baromfi nem volt képes erre, a tyúkólban, a tyúklétrán, vagy a baromfi udvaron.

2018. márc. 21. 23:33
 7/15 A kérdező kommentje:
Az állatorvosok errefelé leginkább csak a haszonállatokkal foglalkoznak, pl herélik a disznót, vagy a tehenet gyógyszerezik, oltják, tyúknak írnak fel lábfürdőt rühatka ellen. Esetleg még a kutyát is ellátják ha baja van, illetve leoltják veszettség ellen, amikor ezt hirdetik, de macskával nemigen szoktak foglalkozni. Főleg ilyennel nem, ami kinti jószág, odakint kószál, koszos, enyhén büdös is. Nem nagyon hagyja magát idegenembernek megfogni, nekem ugye már hagyja, mert megszokta hogy tőlem kap enni. De pl egy alkalommal kérdező biztos érkezett a házba, és amikor a konyhába lépett az idegen hölgy, az éppen bent alvó macska annyira megriadt, hogy az ajtóról még a függönyt is leszaggatta, annyira próbált menekülni az idegen hang elől. Én elvinni sem tudnám sehova, hiszen autóm nincs. Magam is bajban vagyok, ha betegség üt ki rajtam, olyankor is csak saját magamat próbálom általában gyógyítgatni. Hiszen munkanélküli segélyen vagyok már jópár éve, meg olykor közmunkán, még biztosításom sincs jelenleg. Tehát ilyesmire, hogy pl állatorvosi díj, meg kiszállási díj költeni nem tudok semennyit sem, örülök ha tüzelőre meg ennivalóra jut.
2018. márc. 21. 23:44
 8/15 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos ez a cica beteg, és nem fog magától meggyógyulni, akár még a golyó is benne lehet. Kérj segítséget állatvédő szervezettől, gondolom a másik gazdáját se érdekli a macska. A legjobb az lenne, ha tudnál kérni kölcsön egy boxot, és bebuszoznál(ingyenesen vihető cica boxban) vele egy városba ahol ellátnák a cicát. Ha ezt sem engedik meg az anyagi körülményeid, akkor tényleg írj az állatvédőknek, vagy kérj segítséget facebookon. Keress neki új gazdát aki az alapvető dolgokat biztosítani tudja pl.: élősködők elleni védelem. Nem rosszindulatból írom -hiszen mindenki kerülhet nehéz helyzetbe- de ne tarts állatot amíg sajnos magadat is nehéz eltartanod.
2018. márc. 22. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Én nem tartom, csak időnként idejön, a maradékot, ha van elkapja, lényegében ennyi. Kimondottan kéri, nyávog. Még azt is tudja jelezni, ha nem enni kér, hanem inni, mert akkor az itató edény melé ül le, és ott vár. Van gazdája, ott is törődnek vele, viszonylag jómódú család. Csak elképzelhető, hogy ott van másik macska is, esetleg több is, és így megoszlik a figyelem.

Hát egyelőre ágynyugalomban van, nem babrálom, mélyen alszik. A sebbe már belealvadt a vér, az a kevés, ami kifolyt. Talán a macskának eleve büdösek a testnedvei, nyilván attól függ, miket eszik. Az ember testnedve is hagyma illetve fokhagyma, sőt sajtos csipsz szagú lehet, ha előtte azt evett. Gondolok itt az izzadságra, bőrfaggyúra, de a könnyre is.

2018. márc. 22. 02:43
 10/15 A kérdező kommentje:

Jah még annyit, hogy öreg is már ez a cirmos macska, hiszen közel 10 éve jár rendszeresen hozzám és már akkor rendes "nagy" macska volt.


Egy másik macskánk korábban nyilvesszőt is hozott már haza, a nyakán ment keresztül. Rendes boltban kapható fa nylvessző volt, és már meg is volt törve, de a fa szálassága miatt nem tört el két részre. Tehát valamibe, pl kerítésbe bele is akadhatott a macska valószínűsíthetően kalandos hazaútja során, majd addig rángathatta, amíg eltört a vessző és így kiszabadulhatott a kerítés fogságából. Idehaza aztán szelíd macska lévén meg tudtuk fogni, és egy metszőollóval lett végül elvágva a nyíl, akkor a fájdalom miatt már megugrott a macska, így viszont már ki tudott csúszni a nyakából a levágott végű nyíl. Minden bizonnyal csak a nyak bőrén mehetett keresztül, mert utána még 2-3 évig éldegélt egészségben ez az öreg nőstény macska, és kölykedzett is egy alkalommal.

2018. márc. 22. 02:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!