Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Kell-e engedni a dominanciahar...

Kell-e engedni a dominanciaharcot?

Figyelt kérdés

Nyilván nem arra gondolok, hogy verekedjenek a macskák, mielőtt valaki nekem esne. :)


Szóval az van, hogy a környékünkön sok a vad kinti macska. Olyan falusi módra, enni kapnak, de nincs velük törődve. Az ivaros kandúrok veszik birtokba az udvart, ajtó mellett, ablakok beugróinál folyton jelölgetnek... sajna a mi ablakunk mellett is.

(Hozzátenném, hogy mélyföldszinten vagyunk, tehát utcaszinten nyílik az ablak.)

Na most, nekünk van egy (felnőtt) szobacicánk, ez lesz az első nyara nálunk. Imád az ablakban nézelődni, de mióta itt a jó idő, és a kinti macskák is mászkálnak ugye, rendszeresen az ablakunk előtt járnak (a jelölgetésről nem is beszélve).

A lánykánk zárt ablakon keresztül is morog-fúj, valamelyik hajnalban erre keltünk. De ha kiül a nyitott ablakba, garantáltan megjelenik valamelyik macsek, hogy megnézze őt magának.


És ebben vagyok bizonytalan, kell-e engedni, hogy acsarkodjanak egymásra? Egyrészről végül is igenis tanulják meg, hogy már van itt macska, nem minden az ő területük, nem? Mármint hogy vívja ki itt a helyét, vagy nem tudom hogy mondjam. Különben sose fog tudni nyugiban ablakban ülni a cicánk.

Másrészről azt érzem, hogy felesleges stressz a mi macskánknak a dolog. Szúnyogháló van, úgyhogy hiába morog-fújtat, csak közelebb jön a kinti macska, mikor rájön, hogy nem rohan utána. És ugye így folyamatos a feszkó.

Tegnap azt csináltam, hogy álltam az ajtóban, hagytam morogni a macskát, mert kíváncsi voltam, mi történik, ha nagyon közel jött a kinti, akkor odaléptem az ablakhoz, rásicceltem, hogy elszaladjon. De ugye csak visszajött. A végén annyira felstresszelte magát a miénk (kb. 3 elment-visszajött után), hogy inkább levettem az ablakból, bevittem a másik szobába, hogy megnyugodjon.


Szóval egyrészről nem hagynám az acsargást, mert csak stresszeli a macskát (utcán élt régebben, kis termetű, nőstény is, szóval nyilván nem ő volt a domináns...). De akkor ugye jóformán ki sem lehet engedni az ablakba, mert tényleg rengeteg macska van nálunk - ugye azok nem ivartalanítottak, a kölykök is meg vannak hagyva, hogy elvannak maguknak, tehát csak több lesz -, szóval majdnem mindig császkál egy-két macs valamelyik ablak előtt. És azért egy korábbi kinti macskát úgy bezárni, hogy még az ablakba sem engedem, neki sem jó.

Meg másrészről az is bennem van, hogy jó-e, ha ennyire lekorlátozom a macskánkat, hogy még a területét sem védheti meg (már ha a morgást-fújást annak lehet nevezni)?

Tervben van, hogy a szúnyoghálót macskahálóval is kiegészítjük, de azért bennem van a félsz, hogy valamelyik hálón keresztül megpróbál nekimenni.



2018. ápr. 20. 09:31
 1/4 A kérdező kommentje:
Az kimaradt a végéről, hogy eddig nem láttam agresszívnak a kintieket, inkább kíváncsiak, azért jönnek ennyire közel, de nyilván sok macskából lesz, amelyik agresszívebb, vagy csak simán támadólag reagál a miénk morgására...
2018. ápr. 20. 09:33
 2/4 anonim ***** válasza:
Szerintem hagyhatod, majd megszokják egymást. Viszont ha a kinti macskák ennyire elhanyagoltak, én tartanék a betegségektől. Macskahálót minél előbb szerezz be, mert ha egyszer véletlenül rájön hogy a szúnyoghálót szét lehet karmolni, nagy bajban lesztek.
2018. ápr. 20. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
A miénknek az oltásai megvannak, fiv/felv negatív. A kinti cicáknak való oltásai nincsenek meg, én is tartok a betegségektől, gondolkodunk rajta, azokat beadassuk-e, doki azt mondta, szerinte felesleges, mert szexuális úton meg verekedéssel terjednek, és a háló mindkettőtől véd (bár amúgy is ivartalanított a lánykánk).
2018. ápr. 20. 10:32
 4/4 anonim ***** válasza:
Én hagynám,mert végülis a saját helyét védi.Mint a kutya a kerítés mögött is megugat minden arra járó másikat. Ez nem stressz, hanem normál viselkedés.
2018. ápr. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!