Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan szoktathatnám a macskát...

Hogyan szoktathatnám a macskát az új házba?

Figyelt kérdés
Kb 7 év után kell elköltöznie. Meg fogja szokni? Nem fog elkóborolni? Vannak valamilyen praktikák, amivel odaszoktathatom? Kinek milyen tapasztalata van évvel kapcsolatban?

2018. jún. 1. 03:18
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Úgy írod, mintha csak ő költözne, te nem.Szokták mondani, a kutya a gazdájához hű, a macska a házhoz. Ez tényleg igaz, néhány kivételtől eltekintve.

Ha új gazdája lesz,akkor csak úgy lehet szoktatni, ha a lakásból hetekig ki se engedik, ha kényeztetik, imádják, hogy megszeresse őket.Utána lehet kiszoktatni, fokozatosan.

Ha te is költözöl vele együtt, akkor könnyebb, de ugyanígy kell szoktatni. Nem azonnal kiengedni, mert eltévedhet, valami új és szokatlan megijeszti, nem tudja hol járnak autók, hol vannak kutyák, stb.Bármi baj érheti.Úgy lehet kiszoktatni, hogy hetekig bent van, majd udvarra kimenni vele, de szorosan a nyomába lenni, ezt is több naig csinálni, kerítésen átlásson, tudja megszemlélni külső világot, szomszéd udvart, stb.

De legjobb módszer, hogy veszel egy megbízható, biztonságos macskahámot, és napokig-hetekig amikor kiviszed, azzal viszed ki. Ráteszed, és tudatosan először az udvart jól megismerteted vele, majd a környéket, minden irányba 2-3 utcányi területet legalább.És ezt többször is, amikor ráérsz.Ha van rá mód, szomszédokhoz is bemenni vele többször is, ott is ismerje a helyet.

Ez saját tapasztalat.Én 4 cicámat így szokattam, hetekig, sőt hónapokig.Közben bent voltak.Mégis még így is, már kijártak önállóan, egyiket elütötte egy autó 2 utcával arrébb, másik hiába látta pár hónapja szomszéd kutyákat, átugrott és megölték.

Másik 2 cicám innentől nem jár ki.

Anyukám szomszédainak van 3 cicájuk.Fél éve elköltöztek, kisváros másik végére.Vitték a 3 cicát.Sehogy se szokatták.Kiengedték.2 lány cica nem ment el, de a fiú pár nap múlva visszajött a házhoz.Nem értjük, hogy talált vissza.Még kétszer érte jöttek, visszavitték, de újra megjelent.Az új tulajdonos szerencsére eteti.De néha megjelenik a régi gazdájánál is. Ő amúgy egy roppant okos, kivételes képességű cica, míg itt laktak is fogalom volt az utcában, mindenki ismerte és szerette. De félő, egyszer valami baj éri.De az a fajta, totál önálló és öntörvényű, szabadlelkű cica, akit nem szabadna lakásba zárva tartani, mert abba belehalna.

2018. jún. 1. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Kinti, vagy szobacica volt eddig? Milyen helyre fog költözni? Családi ház, társas ház? Fiú vagy lány? Ivartalanított? Veled együtt költözik?
2018. jún. 1. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Velem költözik, ivartalanított fiú cica. Kertes házból kertesbe költözünk, de a környék egy kicsit más. Kertvarosi részén egy zsákutca végében lakunk, bár az új ház utcája is nyugis, de a környéken vannak nagy forgalmú utak.

Attol mondjuk nem félek, hogy kimaszkal oda, mert a kocsik, meg motorok zajától nagyon fél, amikor arra jött a kukaskocsi, vagy ismerősünk kocsival, akkor azt sem tudta merre fusson, és jó esetben csak hosszú órák múlva jött elő.

Általában kinnt alszik, de néha bennt, főleg ha rossz idő van.

Volt olyan amikor több mint egy hétre eltűnt, már épp lemondtunk róla, amikor hirtelen farkas éhesen megjelent. Volt ilyen többször is.

Szerintem eltévedt valahol, remélem itt nem lesz ilyen, mert akkor tuti nem találna vissza, az előző ház meg nagyon messze van.

2018. jún. 2. 01:06
 4/6 anonim ***** válasza:

Egy másik kérdésre adott válaszomat másoltam ide, mert a téma hasonló:

Én a kb. 6 éves cicámmal költöztem panel emeletről kertes, földszinti, több lakásos házba. A panelben volt szúnyogháló is az ablakokon és macskaháló az erkélyen, felügyelet nélkül is kinn lehetett nyitott ablakoknál. Az új lakásban már beköltözés előtt raktam fel szúnyoghálókat, és amikor a cicával megérkeztem, kb. 10 perc múlva már csak a lyukat láttam a hálón.. Az az oldal ráadásul egy nagy erdős, bokros területre néz. Kerestem mindenhol, de még magam sem ismertem a környéket, úgyhogy már elsirattam szegényt. Este, már sötétben megjelent az ablakban, rémülten, úgy kellett a rácson keresztül berántanom a szobába. Megkönnyebbülés.. Aztán két nap múlva a másik oldal felőli, közös udvarra néző ajtón rohant ki pillantok alatt, ahogy kinyitottam, és a szögesdrótos kerítésen át eltűnt, mint a kámfor. Újabb kétségbeesés. Este, már szintén sötétben, nyugodtam besétált a nyitva hagyott ajtón. Hazatalált a teljesen ismeretlen helyről, mindkét irányból, pedig út közben kutyákkal és más macskákkal is találkozhatott.


Azóta megcsináltam a macskahálókat is mindenhová, csak az ajtónyitásnál kell nagyon figyelnem. Mindezek ellenére pár nap alatt megszokta az új helyet, ugyanúgy sütkérezik az ablakban, mint a panelban az erkélyen.


Nem szeretném, hogy 6 évesen hirtelen kinti cica legyen belőle, csak így nehezebb dolgom van.


Az estek nagy részében a cicák könnyen hazatalálnak, láthatod, még ismeretlen helyen is, de túl sok a kockázat út közben, egy perc nyugalmam nem lenne kijárós cicánál.

A lényeg: pár napig ne engedd ki, amíg megszokja a lakást. Hasznos ilyenkor a Feliway párologtató vagy spray (nem olcsó, de megéri), ami "boldogságérzetet" kelt a cicában. Ha ki-be járós cica lesz, eleinte felügyelettel (esetleg macskahámmal) kiviheted a kertbe.


[link]

2018. jún. 2. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Hát ha eltűnik 1 hétre, miért nem keresed?Amikor az én cicám eltűnt egyszer,én 2 napig mászkáltam a környéken, egyre szélesítve a kört.Szabit vettem ki.Minden házba becsengettem, nem látták-e,nézzék már meg padlásra, pincébe, ólba, stb.nem zárták-e be véletlenül?Hagytam ott telefonszámot, szóljanak ha meglátják.Ahol nem voltak otthon, felírtam, újra mentem.Csináltam kis plakátkat, mindenhova kiraktam.

Meg lett az eredménye, mert kiderült, bement egy udvarba ahol nagy kutya felzavarta egy magas fára, ott ült 2 napig,tulaj ekkor vette észre, bezárta kutyát, cicát lezavarta fáról.De ekkor már olyan pánikban volt, nem talált haza, másik irányba futott, be egy másik kertbe,bokor alá. Tulaj azt látta, kutyája nagyon ugat, megfogta, cica kirohant, 3.udvarba, fel egy fára.Innen szóltak, fa tetején van náluk, biztos őt keresem.3.nap lett meg, meleg nyár volt, étlen szomjan 3 napig szinte, nagyrészt fa tetején.Annyira kivolt, engem se ismert meg szinte, alig tudtuk megfogni.

2 napig mást se csinált, csak evett, ivott, aludt az ágy tetején, és szinte depressziós volt.

Azért írtam le, minden helyzet más.Nem kell azt hinni, elkóborol a cica, és biztos hogy majd hazajön, mert bármi érheti és sajnos sok cicát éri is.A mi felelősségünk hogy vigyázzunk rájuk, ha már tartjuk őket, mert ez a világ nem kedvező nekik, az életterük beszűkült és megváltozott, nem nekik való a kinti felgyorsult világ.Aki olyan helyen lakik, hogy veszélyes a cicának, jobb ha bent tartja.

Kiszoktatni új helyre nem úgy kell hogy na menjél, aztán vigyázz magadra,hanem tudatosan, fokozatosan bemutatni neki a környéket.A macskahám erre is való!

2018. jún. 3. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Fingkirály ***** válasza:

Vidd be a házba, szokja meg azt és "tanulja meg" a benti helyet - úgyis az első két napot, amíg meg nem lesz a biztonságérzete, hogy na itt nem bántja senki, többnyire mindenféle fiókokban/ágyneműtartókban/szekrények mögött vagy ágyak alatt fogja tölteni, ismeretlen helyen ösztönösen búvóhelyet keresnek. Ha már a házban bátran járkál, akkor ki lehet engedni, de legyél vele, hogy kint se féljen.


Ha nem "eltekergős" macska (meg írtad is, hogy zajoktól, járművektől fél), akkor jó esetben a kertet sem fogja elhagyni. Idősebb cicák (igaz, ő még csak "középkorú", de már nem az a kalandvágyó :)) már sokkal inkább ragaszkodnak a gazdáikhoz és szeretnek a közvetlen közelükben maradni.

2018. jún. 6. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!