Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Jó lesz így a macskának?

Jó lesz így a macskának?

Figyelt kérdés

Hozzám került egy 5 hetes macsek úgy, hogy már gond nélkül eszik száraz, illetve nedves junior tápot.Ma tudtam meg, hogy csak 5 hetes. Szépen rágcsálja a száraz tápot, kellő mennyiséget eszik. Persze nedves tápot is kap, az van túlsúlyban.

Ha ilyen biztonsággal eszik, nem kell aggódnom a kora miatt ugye? Fogak, emésztés stb. Széklete is rendben van, vizet is iszik.



2018. júl. 9. 12:57
 1/10 anonim ***** válasza:
85%

Biztos csak 5 hetes? Nagy szerencse, hogy ilyen szépen elvan a tápon. Mindenképp kölyöknek valót kapjon.

Igazság szerint 8 hetes kor előtt törvény szerint is állatkínzásnak minősül az elválasztása. Az immunrendszere még nem stabilizálódott, és így lehet, hogy nem lesz olyan erős, fogékonyabb lehet majd a betegségekre. A korai elválasztás viselkedési zavarokat is okozhat, pl. textilszopogatást, később harapdálást, illetve antiszociális viselkedést. Ennek úgy veheted elejét, ha minél többet foglalkozol vele, sokat van ölben, megteremted a biztonságérzetét. Azt viszont mindig határozottan add tudtára, hogy harapni, karmolni nem szabad, mert később már lehetetlen lesz leszoktatni a rossz berögződésektől. Most Neked kell pótolni a macskamamát, és szocializálni a kicsit.

2018. júl. 9. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Szóltak, hogy vihető a macska, önállóan eszik, az anyja is már elhagyja, már csak 1-2 szer szopik. A faszi nem tudta megmondani, mennyi idős, kb-ra sem. A látvány alapján olyan 7 hetesre saccoltam, és valóban egy igen önálló kis állatka. Nincs gond vele, játszik, dorombol, eszik. A pasi feleségével ma sikerült felvennem a kapcsolatot, ő mondta, hogy május legvégén született. Ekkor kicsit megijedtem, de mivel minden rendben van vele, nem vinném vissza, nem akarom már megbolygatni. Gondolom, ha nem bírná enni a száraz tápot, nem enné. Természetesen a nedves táp van túlsúlyban, de az eredeti helyén az anyja száraz tápját küldte ezerrel, ennek örültem, mert szokja csak. De nem gondoltam, hogy ilyen kicsike, a mérete nem erre engedett következtetni.
2018. júl. 9. 13:21
 3/10 A kérdező kommentje:
Gyakorlott macskatartó vagyok, a szocializálást vágom, csak mivel én is azt vallom, hogy 7-8 hetesnél előbb nem "illik" egy állatot elválasztani, kicsit levert a víz. Nyilván nagy a szórás macska és macska között, vannak gyámoltalanabbak és vannak edzettebbek. Ő utóbbiak közé tartozik, csak a száraz táp miatt aggódom kicsit, de hát simán eszi. :)
2018. júl. 9. 13:25
 4/10 A kérdező kommentje:
Ja, és természetesen kölyöktápot kap a szárazból is és a nedvesből is.
2018. júl. 9. 13:47
 5/10 A kérdező kommentje:
Régen volt már ilyen pici cicám, elhomályosultak az emlékek. Gondozásukkal tisztában vagyok, de, hogy milyen a méretük, miket kell már tudniuk csinálni, ilyenekre nem emlékszem. De egyre biztosabb vagyok benne, hogy valamire rosszul emlékszik a gazdi. Ahogy így olvasgatok a neten, meg nézegetek képeket, nem létezik, hogy ez a cica 5 hetes. Ugrál fel-le 50-70 cm magaslatokról.
2018. júl. 9. 15:23
 6/10 anonim ***** válasza:

Bízzunk benne, hogy téved a szaporítója! Valószínűleg így van...

Azért tegyük hozzá, hogy nem "illik" kérdése a 8 hét utáni elválasztás, hanem minden állatorvos egybehangzó véleménye, ami alapján törvény is született. Ha korábban elválasztották, akkor törvényt szegtek, elvben még fel is jelenthetők.

Pont az az 1-2 szoptatás hiányzik ahhoz, hogy az immunrendszer teljesen kifejlődjön.

És a 8 hét az alsó határ! A macskatenyésztők csak 12 hetes kor után adják oda a kölyköket, mert akkor lesz garantáltan lelkileg is kiegyensúlyozott a cica. A mama és a tesók közelsége nem csak az anyatej miatt fontos, hanem a pszichés fejlődés, a tanulás miatt is.

Nem kötözködésből mondom, csak nyomatékosítani szeretném: Ezért szokták mondani, hogy cicát vagy menhelyről vagy tenyésztőtől. Mert így a szaporító nyugodtan elleti majd tovább az anyát abban a hitben, hogy úgyis el tudja passzolni a kölyköket. Le se esik neki, mit csinál! Ha ennyire nem ért hozzá, tudta nélkül állatkínzást követ el a kicsik korai elválasztásával. Közben pedig a sok utcacica, kidobott kölyök hiába vár gazdira.

2018. júl. 9. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ez egy sima házi macska. Senki nem szaporította. Befogadtak egy vemhes macskát, ez az egy cica maradt meg. Azért én nem látom ennyire drámaian ezt a dolgot. :) Hogy állatkínzás lenne egy 8 hetesnél fiatalabb macskát elválasztani. Akkor állatkínzás, ha még totál anyafüggő a cica. Azért is adta a faszi oda (nem tudván a korát), mert a macsek totál önálló, az anyja már csak napi egy-kétszer "látogatta". És én is ezt látom rajta. De megerősített a feleség, biztos, hogy most tapossa a 6. hetét. Hétvégén lesz 6 hetes.
2018. júl. 10. 09:52
 8/10 A kérdező kommentje:

Régen, gyerekkoromban nem volt még ennyi tudományos ezmegaz a macskákkal kapcsolatban. Apró cicák felnevelése felestejen, meg májkrémen alapult, mert nem volt más, amit egy kiscicc meg tudott volna enni, mégis hót egészségesen tizenegynéhány évig eléldegéltek a macsekok.

Volt egy olyan macskánk, amelyiket megtartottunk magunknak, a többit elajándékoztuk, na, ő teljesen az anyjával nőtt fel, mégis ő volt az egyetlen olyan macskám, amelyik párnacsücsökszopizó volt még 10 évesen is. :) Szerintem túl van kicsit lihegve ez a téma.

2018. júl. 10. 11:06
 9/10 anonim ***** válasza:

Ezek szerint az örökbeadók vétlenek, ha úgy csapódott hozzájuk a vemhes macska.

Igen, a "régenmindenjobbvolt" dolog a legtöbbször jogos, de azért régen is lehettek olyan dolgok, amiket igenis rosszul csináltak. Minden szakértő egybehangzó véleménye, hogy a 8 hetes kor az alsó határ (de inkább 10-12) Ezért is lett a 8 hét a törvénybe iktatva. Kivételek persze mindig vannak, és a korán elárvult cicáknak is van esélye a boldog, hosszú életre! Ahogy egy állami gondozott gyerek is lehet ép pszichéjű, és a mama kedvence is lehet zakkant. Inkább az a kérdés, hogy ha a többségnek nem jó a korai elválasztás, és fennállnak bizonyos veszélyek, akkor azoknak miért tegyük ki a kiscicákat, ha nem muszáj.

Ezzel nem azt akarom mondani, hogy bárki rosszindulatú lett volna ebben a történetben, csak azt, hogy az örökbeadók tudatlanok voltak a témában. Ezért lenne szükség a felelős állattartás és az állatvédelmi törvény ismérveinek széles körű terjesztésére.

2018. júl. 10. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Ha tudom, nem fogadom el a cicát még. Csak, hát valóban megtévesztő volt a cica. Maga a mérete, és az önállósága, mozgása.

Hozzánk kerülése után 2 nappal konkrétan határozottan lereagálta, hogy ha felveszem a tálkáját, jön a kaja és már várta. Nem nyávog folyton, tök jól elvan egyedül is a játékaival. Értelemszerűen eleinte kicsit félénk volt, de ez érthető, különösen annak tudatában, hogy akiknél volt, nem abajgatták folyton, nem volt igazán kézhez szokva. A macskaalmot automatikusan használta, bele se kellett tenni, pedig a régi környezetében kinti macska lévén ilyet nem használtak. Vizet is automatikusan megtalálta már rögtön, ügyesen issza is, nagyon hamar tanul és szokja meg a dolgokat. Szóval magamtól nem gondoltam volna, hogy ilyen fiatal még.

2018. júl. 10. 12:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!