Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Hogyan szoktassak ossze ket...

Hogyan szoktassak ossze ket felnott macskat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Krízis: két 1 éves macska összeszoktatása....hosszú lesz, de nagy szükségem van a tanácsra, kedzek kétségbeesni.


Adott Lafi, az 1 éves ivartalanított kandúr, 7 hónapos kora óta van velünk, az utcáról szedtük össze, egyedül volt. Lafika sosem volt az ölbemászós, bújós cica inkább a vadabb típus, akit csak akkor lehet simogatni, ha alszik. Ha máskor próbáljuk simogatni, akkor ellöki magát a kezünktől, harapdál, rászorít a kezünkre, esetleg arrébb fekszik. Lafinak van egy hobbyja, hogy a plüsskutyáját erőszakolgatja: rááll, nyakonharapja és közben dolgozik rajta...Emiatt aggódtam picit amiatt, hogy nehogy a lány cicával is ezt csinálja majd. Ehhez tanácsot is kértem itt, azt a választ kaptam, hogy a lánycica majd kiosztja egyszer kétszer és Lafi megtanulja, hogy nem szabad.

Mellé örökbefogadtunk menhelyről egy másik 1 év körüli, ivartalanított lány cicát, Effie-t. Mivel egy kennelben élt 1 éven át és még sosem volt lakásban, minden nagyon új volt neki és rettegett napokig, még most is fél, de már kezd szépen feloldódni. A lakás nagyobbik felében már jól érzi magát. Igazából ha Lafi nem lenne, akkor már totál jól ellenne itt Effieke, de Lafi terrorban tartja.

A két cica kapcsolata:

Külön helységben alszanak és a nap nagy részében is külön vannak még, etetésnél találkoznak, meg egyszer kétszert összeengedjük őket, próbaként. Már az első találkozáskor látszódott, hogy nem kifejezetten ellenségesek. Effienek esze ágában se lenne bántani Lafit, egy kisangyal. Lafi pedig szerintünk csak FOLYAMATOSAN játszani akar Effie-vel. Harapdálja, ütögeti(köröm nélkül) amikor csak tudja, de nem úgy hogy fájjon neki, Effie sose sír fel, látszik, hogy nem okoz neki fájdalmat. Viszont mivel folyamatosan "támadja", ezért ezt nyilván egy idő után megunja és elkezd fújni, mire Lafi is átvált igazi harcra és ilyenkor eldurvul a helyzet. De még ilyenkor se vagyok benne biztos, hogy körömmel verekednek, viszont már van fújás, morgás.

Etetésnél, játéknál vagy ablakból kibámulásnál, tehát ha van valami ami lefoglalja őket, akkor semmi gond, 1cm-re esznek egymástól, egymás WC-jébe kakilnak néha (próbáljuk megakadályozni, nem tudom, hogy kell e). Játéknál is csak akkor van baj, ha Lafi megunja a játékot és ezért elkezdi támadni Effie-t. Próbáltuk hagyni, hogy végigmenjen egy ilyen verekedés, hátha utána abbahagyják, de nem. Lafi megállás nélkül azon van, hogy megtámadja Effie-t.

Gondoltam rá, hogy 2 hétig totál elzárom őket egymástól, de nem hiszem, hogy ebben a helyzetben segítene, mert NEM utálják egymást, nem morognak egymásra, elvannak evésnél, játéknál, Lafi folyamatosan Effie társaságát keresi...

Próbáltam vizet sprickolni Lafira, amikor megtámadja Effie-t. De amint nem vagyunk a közelben ugyanúgy támadja.


Nem tudom, hogy mi lenne a megoldás és ez a viselkedés miből fakad, de már kezdek félni, így 2 hét után, hogy ez mindig így lesz...

NAgyon köszönöm, ha elolvastad és próbálasz segíteni! :)



2018. júl. 16. 08:46
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
36%

Alapvető különbség a kutyától, hogy míg a kutya emberhez kötődik, addig a macska területhez kötődik. A házi macska ugyanúgy kijelöli a lakás környékén magának a saját territóriumát, és azon belül más macskát nem tűr meg (csak párzáskor), tehát ugyanúgy mint a "nagy" macskák, oroszlán, gepárd, stb. stb.

Barátok sohasem lesznek, max. hosszú-hosszú idő után úgy-ahogy elfogadják egymást, de csak ennyi.

Ezért van az, hogy amikor a gazda elköltözik másik lakóhelyre, a macska vissza szökik, mert az ő birodalma ott van! Külön harcot kell neki vívni az új lakóhelyén a többi macskával, ha ismét saját birodalmat akar.

2018. júl. 16. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
33%

[link]


Itt olvashatsz erről többet!

2018. júl. 16. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Igen errol tudok, koszonom, de megis rengeteg macska (a tobbseg) szepen osszeszokik. Nekem se volt soha problema regebben ezzel, igaz hogy ott nem ket felnott cica volt hanem az egyik mindig kiscica volt meg. Valami megoladast muszaj talalnom.
2018. júl. 16. 08:59
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Nekem 11 befogadott cicám van.Egyesével lettek befogadva, volt amelyik piciként, volt amelyik felnőttként.Voltak kis gondok,de ekkora sosem.Nagyon sok függ attól, te hogy állsz a dologhoz.Én mindig úgy álltam hozzá, nem akartam újabb cicát, de váratlan helyzet miatt mégis lett. Kezdeti karantén, oltások,gazdikeresés után volt akinek nem lett gazdi és maradt, volt akit úgy megszerettem hogy azért maradt. Beszokatás többi közé:Mivel tudtam, muszály lesz beszoknia, teljesen természetesen kezeltem a helyzetet.Új cica cicaszállítóba,behoztam többihez.Nézték, szagolták.Ezt megcsináltam párszor,majd egy etetéskor új cicát kiengedtem.Észre se vették, csak evés után.Szaglászták, fújkálás, én ott ültem és néztem haláli nyugodtan.A fújkálás nemsoká elmúlt, és ennyi.2-3 nap, és meg se látszott ki az új cica.Tehát fontos hogy rajtad ne látszódjon hogy félsz, teljesen természetesnek vedd a helyzetet.

Amíg így támadja a másikat, ne hagyd őket kettesben.Idővel lehet csökken a dolog,megszokja a másikat. Legyen elegendő helyük egymástól elhúzódni, külön lenni.

2018. júl. 16. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Nem hagyom őket kettesben, de ha ott vagyok akkor sem az van hogy ulunk es nezegetik, szagolgatjak egymast, hanem Lafit folyamatosan le kell szednem Effierol. Pillanatra nem hagyja beken.
2018. júl. 16. 09:09
 6/14 A kérdező kommentje:
Eddig akkor oriasi szerencsed volt hogy nem bantottak egymast. En is ugyanugy mutattam be oket egymasnak ahogy te. :(
2018. júl. 16. 09:10
 7/14 anonim ***** válasza:
23%
Ne szedd szét őket egymástól. Hallottál arról, hogy eldöntik egymás között, ki a főnök? Ha megakadályozod, hogy az új cicának legyen elég ideje "behódolni" a korábban már ott lakó cicának, hogy megmutassa neki, hogy nem vetélytárs. Azzal, hogy közbelépsz, mindig megakasztod a folyamatot. Szerintem vérre menőkig szó szerint! nem fogják egymást bántani, csak eldöntik egymás között, hogy ki a háznál az úr!! Engedd, hogy majd az egyik úgymond kihátráljon a harcból, elkullogjon a hátsó sarokba... azok után már nem lesz harc, nem lesz vita!
2018. júl. 16. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
50%
Ivartalanított a fiú?
2018. júl. 16. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
Előző vagyok sorry nem vettem észre.
2018. júl. 16. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
89%

Van pár hibád, de alapvetően jól álltál neki.

Először is, a külön helyiségben alvás jó, egyelőre ne engedd össze őket. Az, hogy együtt esznek, az is jó, nagyon figyelj rá, hogy ne fújjanak egymásra. Ha fújnak, védik a kaját, borzolódik a hátuk, akkor tedd messzebb egymástól a tálakat. Lássák egymást, de ne érezzék zavarónak a másik közelségét. Majd szépen lassan lehet eljuttatni egymás mellé őket.

Ha étkezésnél vannak összeengedve, akkor összekötik, hogy macska=kaja=jó.


Egy helyiségbe úgy engedd őket, hogy játsszatok külön mindkét macskával. (nyilván ehhez kell segítség) Legyenek lefoglalva. Egymás mellett lesznek, de nem együtt. Te is írod, hogyha valami lefoglalja őket, akkor nincs gond. Ha kezdik elveszteni az érdeklődést a játék iránt, egymás felé fordulnak, jönnek a nyugtalanság jelei, akkor be kell fejezni, a lánycica menjen vissza a neki kialakított helyre. A lényeg, hogy ne frusztráció legyen a vége, úgy zárd le, hogy jó élmény legyen nekik az egymás melletti időtöltés.


Butaság, hogy meccseljék le egymás között, nem baj az, ha az első időkben külön vannak tartva. Segíthetsz azzal, hogy időnként kicseréled pl. a kaparófáikat, hogy megszokják, egymás mellett van a szaguk. Ugyanez miatt ne gátold, hogy használják az almot. Legyen több alom a lakásban (ideális esetben 3, de ha csak kettő van, az se gond, ha nem járnak mellé), de ne akard rákényszeríteni, hogy melyik kié. Emberileg gondolkodsz, de ők nem féltik a helyet, ha kinti macskák lennének se lenne lefoglalt sarok a virágágyásban senkinek. :)

Persze vannak macskák, akik csak külön járnak, meg olyanok is, akik egybe pisilnek, egybe kakilnak. Ezt hagyd alakulni.


Azt ne várd, hogy öribarik lesznek, neked azt kell első körben elérned, hogy békésen élhessenek egymás mellett.


Még ami eszembe jutott: szekrény alja, ágy alja, stb. legyen elzárva, ne tudja a fiú sarokba szorítani őt sehol. Plusz az életben nem szeded szét őket, ha ilyen helyen verekszenek...

Nézd át a lakást macskaszemmel, ne lehessen őket sarokba szorítani, ne legyen olyan pontja a lakásnak, amit csak egy irányból lehet megközelíteni. Tudják elkerülni egymást, ha így akarják, mindig legyen kiút a szorult helyzetből a lánykának.

2018. júl. 16. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!