Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Szaporítás kontra tenyésztés?

Szaporítás kontra tenyésztés?

Figyelt kérdés

A neten nőttem fel, tenyésztéspárti voltam. Most találkoztam egy tenyésztésellenes állatorvossal, akinek semmi gondja nincs a törzskönyv nélküli állatokkal, sőt, nem bírja a tenyésztőket. Azt is mondta, hogy "a tenyésztők nem szeretik a konkurenciát:)"


Elgondoltam.


Ha van egy szeretett állatom, akit rendszeresen orvoshoz viszek, odafigyelek a gondozására, tanácsot kérek az orvostól az állat mindennapjaival/szükségleteivel kapcsolatban, miért is lennék felelőtlen?


Ha egyszer szeretnék majd másik állatot is, miért ne lehetne a saját állatom kölyke az az állat?


Ha van helyem, pénzem és hozzáértő segítségét kikérem, miért kellene egy idegen kölyökállatot hazahoznom ahelyett, hogy az én állatom kölykeivel élnénk egy fedél alatt?


Ha van egy ugyanilyen háttérrel rendelkező ismerősöm, miért ne hozhatnánk össze az állatainkat megosztva az almot?


Csak azért, mert az így kapott állatok nem lesznek ugyanolyan külsejűek, mint a szüleik? Nem tudom majd, ki volt a nagyapjuk/dédanyjuk?


Ha emberekre vetítjük ki, senki se szüljön, mert a hátrányos helyzetű emberek gyermekeit(akiknek rengeteg van, túlnépesedés stb)kellene inkább örökbefogadni?



Ha lenne helyem és igényem, energiám több macskára, és együtt tudnék élni az ivaros viselkedésével, akkor nem ivartalaníttatnám az enyémet az első alomig.


Helyem van, egy macskával boldog vagyok és nem kérek a tüzeléses viselkedésből, így ivartalaníttatni fogom, de most egészen máshogy látom a helyzetet.


Inkább a kóbor/elhanyagolt állatokat kellene ivartalaníttatni és befogdosni őket, nem a normális vagy feletti háztartásokat támadni, mert a saját állatukkal és azok kicsinyeivel szeretnének egy fedél alatt élni.


Egyébként nem nagyon hat meg, hogy vannak az utcán éhező kóborcicák, csak annyira, mint az éhező afrikai árvák. Ha belebotlom/látom, segítek.


De ha választani kellene, hogy egy rakás kóbor kölyökmacskával éljek e, vagy a cicám kölyökmacskáival, az utóbbit választanám, mert boldogítana a tudat, hogy az általam x éve szeretett állat kölykei.


Aki gyermeket várt, az biztosan érti, hogy érzelmileg milyen pluszt adhat ez.


2018. okt. 4. 16:24
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
89%
Az egészben csak annyi nem stimmel, hogy a szaporítók nem gondozzák az állataikat, csak azt a minimumot adják meg nekik, amivel életben maradnak.
2018. okt. 4. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
84%
Szerintem az orvosnak az eladásra tenyésztőkkel, szaporítókkal van baja. Ha tudod biztosítani, hogy ne szülessenek kéretlen kiskutyák, akkor egyetértek veled, hogy a saját kutyád kölykét/kölykeit szeretnék magad mellett tudni. De akkor legyél nagyon körültekintő, nehogy évente kétszer kelljen gazdit keresnek a kéretlen kiskutyáknak.
2018. okt. 4. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
83%

Sok orvos sincs tisztában a tenyésztő-szaporító dologgal. Sajnos tapasztaltam, ugyanolyan dolgoknak dől be néhány, mint a kezdő gazdik, sokszor azonosítják a szapikat a rendes kennelekkel. De talán már egyre kevesebb ilyen van.

A tenyésztés rengeteg tudást igényel genetikai és anatómiai szinten. Lehet, hogy van egy szép, formás keveréked, akinek semmi baja, de simán hordozhat recesszíven genetikai gondokat ami a kölykökben előjöhet. A tesztek drágák, sokszor egy díjnyertes cicáról, kutyáról is kiderülnek rossz dolgok, és így ugrik a tenyészkarrier. Pedig ezek az állatok generációkra visszamenőleg szűrtek, egészségesek jó esetben.

Na meg 10-12 kiscica is lehet, nem könnyű nekik mind jó gazdát találni, és eltartani őket amíg nincs helyük. Megtartasz 2-3at oké, de a többi?

A 2-3 helyett be is fogadhatsz, megmentve ezzel életeket, vagy ha tenyésztőtől veszel újat, a törzskönyv alapján lehet, hogy közeli rokona lesz az előzőnek, így a rokonsági vonal is megmarad.

2018. okt. 4. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
9%

Azok akik elvetemülten tenyésztő és törzskönyv hívők, ezt soha nem fogják máshogy gondolni, meggyőzni nem tudod őket. Nekik van egy nézőpontjuk, meg neked is. Ha mindketten igazán ragaszkodtok hozzá (akár csak egy valláshoz), akkor egyikőtök sem fogja meggyőzni a másikat. Így erről kár vitát nyitni igazából.

Én személy szerint megvetem a szaporítókat, akik azért elletik az állakat, hogy plusz bevételhez jussanak és közben nem foglalkoznak velük. Ugyanakkor szerintem, csak mert nem bizonyítható az adott yorkiról hogy xy felmenőig betegségmentesek voltak a felmenői, továbbá törzskönyvesek, még ugyanúgy nagy eséllyel lehet teljesen egészséges kutya, és ugyanúgy gyönyörű. Akkor is ha egyesek csak fajta jellegű keveréknek billogozzák meg a kiskutyáimat. :)

Az a nő, aki 2 órát ecsetelte nekem hogy ő mennyit várt xy kutyák párosítására, hogy ő csak abból a kennelből, attól a két kutyától akart kölyköt és éveket várt rá, akármennyi pénzért szerintem abszurd. Tudjátok miért? Mert nagyon csúnyák voltak azok a kutyák. :D De tényleg, őszintén. Ez nem az a tipikus az én gyerekem/kutyám a legszebb, de hogy azok a kutyák az enyémhez (szaporított) képest hogy néztek ki te jó isten. xdd

Továbbá, nagyon sok keverék befogadott, vagy épp szapis kutyám volt. Soha egyiknek sem volt semmi örökletes baja. :) És így őszintén az ismeretségi körömben sem falun.

Igen, előfordulhat hogy valaki két csúnya kutyát az adott fajtából pároztat, vagy tegyük fel még betegek is.

Na, itt már a vásárlókat is elítélem. Oké, hogy bevallom volt már szaporított kutyám, de könyörgöm, megnéztem a szülőket, akik szépek és egészségesek voltak. :D HA bajuk van, nyilván nem hozom el a kiskutyát. Ehhez sok ész kell? :D Mert szerintem nem.

Plusz, igen, előfordulhat hogy a szaporított kutya nem kellő körültekintés miatt beteg lesz, mert a vevő nem figyelt oda honnan választott. Törzskönyves kutyák esetén a tenyésztő ilyenkor segíteni szokott pénzügyileg és érzelmileg is. Szaporított kutyánál ez nem áll fenn.

Ja, és amúgy az én állatorvosom is elleti a kutyáját. :D Igaz, utána jár a kan kutyának, de ezek a kicsik nem törzskönyvesek. Viszont meg van az állatorvosi felügyelet, törődés stb. Miért is lenne vele bajom? :)

2018. okt. 4. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
95%

Megtartanád az összes kölykét az állatodnak? Mindnek ki tudnád elégíteni az igényeit ugyanúgy, mint most ennek az egynek? Különösen, ami a velük való foglalkozást illeti. Őket ivartalanítanád, vagy őket sem? Ha nem, akkor hogyan akadályoznád meg, hogy random szaporodjanak, akár egymás között is? Ha nekik is születnek kicsinyeik, akkor azokat is mind megtartod, minden igényüket ki bírod elégíteni stb????

Más. Azt mondod, nőstény macskád van. Láttál-e már macskát párzani? Láttad, hogy milyen a kandúr nemi szerve és hogy harapja tarkón a nőstényt párzás közben? Szerinted ezt a nőstény élvezi? Biztos, hogy ki akarod tenni ennek a szeretett állatodat? Valamint a vemhesség és szülés veszélyeivel tisztában vagy? Kész vagy vállalni ezeket a veszélyeket, elég hozzáértő vagy ahhoz, hogy a minimálisra csökkentsd őket, vagy van olyan hozzáértő a közelben, aki szükség esetén rövid időn belül ott van és tud segíteni, nem a következő nap "majd rendelési időben"? Hajlandó vagy megtanulni, mikre kell figyelni, milyen helyzetben mit kell csinálni, hogy megóvd az állatodat és a kicsinyeit ezektől a veszélyektől? Vagy olyan naiv vagy, hogy azt hiszed, nem fog történni semmi gond, elvégre a természetben évezredek óta születnek a kölykök?


Én az első állatomat fedeztettem. Törzskönyves volt, minden szükséges minősítéssel, és egy tenyésztő segített nekem. Volt jó állatorvosunk is. Eredmény: gennyes méhgyulladás. Heteken át kezelés, pár naponta doki, hüvelytükrözés, szuri, hogy megmentsük a méhét a jövőbeli remélt kölykök érdekében. Rendbejött, úgy tűnt. Más kérdés, hogy neki trauma volt a fedeztetés is, meg utána az orvoshoz járárs is. A következő tüzelésnél ismét előjött a méhgyulladás teljesen magától, nem fedeztettük. Nem hatott a korábbi gyógyszer. Próbált a doki újat, attól 10 perc múlva vörös volt mindene és viszketett, allergiás volt rá. Semlegesítették, szerencsére volt ellenszer. De gyógyszer nem volt már, ami hatott volna, a méhgyulladást okozó baktériumok rezisztensek voltak minden másra. Úgy kellett műteni, hogy ömlött belőle a véres genny, lesoványodott, legyengült. Túlélte a műtétet, a lábadozás sem volt piskóta. meggyógyult. Hittük mi. Aztán pár hónap múlva feltűnt, hogy picit folyik a genny a nemi szervéből. Ami bent maradt, a méhcsonk, újra begyulladt. Újra műteni kellett, és kiszedni azt is, mert különben ráterjedhetett volna a gyulladás a belső szerveire.

Igaz történet.

2018. okt. 4. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
84%

Az általad említett "normális" háztartások termelik a kóbormacskákat. Vagy mit gondolsz, azok hogy kerülnek oda?


Egy átlagos alomszám 4-6 kölyök. Tavasszal és ősszel van bagzási időszak... akkor ugye kb ki tudod számolni, hogy 4es alomszámmal számolva két év alatt az hány macska?


De a kérdés még mindig az, hogy minek? Azt ugye nem kell elmesélnem miért ordítanak a macskák bagzási időben? Szóval a te cicád nem akar anya lenni, te szeretnél csak tőle kölyköket. Ez kicsit olyan beteges dolog, hogy az állatokat felruházzuk emberi tulajdonságokkal...

2018. okt. 4. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
4%

"A te cicád nem akar anya lenni.."

Hm, igen, akkor a természetben lévő állatokat is mind kasztráltassuk, amiknek túl nőtt a vadállománya, így nem kell őket feleslegben kilőni. Elvégre szegények csak ösztönből párzanak, ezt meg kell állítanunk. :/

Na, a köcsögösködést félre téve, igen, igazad van abban hogy pesten pl. ezer számra vannak a kóbor macskák. Viszont ha a kérdező talál olyan gazdikat akik nem az utcára dobják majd a macsekokat, szerintem nincs vele gond. A baj az hogy a macskák még ugyanúgy a legtöbb helyen természetben élő lények, tehát él a köztény hogy egy macskát nem lehet bezárni. Éppen ezért fogyócikk is. Van egy macskád tehát, mert miért is ne, de ki van baszva az udvarra. Onnastól kezdve az ország világot be fog járni, és sok kis babót csinálni. Na ez a gond, ha nem figyelsz a kölykökre, hanem azokat is széltének ereszted majd. A megoldás hogy vagy kinn tartod de ivartalanítod, vagy pedig benn, és ha akarsz kölyköket tudatosan, akkor leelleted egyszer és utána ivartalanítod.

2018. okt. 4. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
8%

"Eredmény: gennyes méhgyulladás."

Okééé, ezrével fel lehet hozni az összes ilyen esetet. De tényleg. Biztos van itt gyakorin nagyon sok olyan ember aki így járt. De ettől függetlenül ez a ritkább eset. Igen, a ritkább. Merthogy én több tíz ilyennel találkoztam már, és se cicónak, se kutyusnak semmi baja nem lett a fialástól. Tehát ez előfordulhat, de nem törvényszerű. :) Ugyanakkor én is amellett vagyok hogy ivartalanítsuk az állatot, mert idősebb korában lehet belőle baj. Viszont sajnálom a cicádat, tényleg.

2018. okt. 4. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

Elméletben bent tartanám a cicáimat illetve lenne/lesz kifutójuk a kertben.


Az első alom után ivartalaníttatnam majdnem mindet, egy kivétellel, ez is csak talán, mert a macskák nem élnek addig, amíg az emberek.


Nyilván fogadnék orvost, aki házhoz jön, ha gond van és járnánk vizsgálatra(egy utcára van tőlünk ilyen) és lenne tartalék doki is(4utcára van).


Ennél többet a saját terhességem/szülésemért sem tettem, vicces lenne, ha szereznék egy diplomát azért, hogy biztosan rendben menjen a macskám ellése.


Arról, hogy ki mit élvez szex közben, nálunk, embereknél is elég széles skálán mozog. Amennyiben nem hal bele, és az ösztönei azt diktálják, hogy tegye, áldásom rá embernél és állatnál egyaránt, amíg talál partnert hozzá, hajrá, élje ki a vágyát. Ki vagyok én, hogy megfosszam attól, amire vágyik(amit túlél), pusztán azért, mert én nem élvezném a helyében?


Ha a feje leharapásával járna a párzás, mint sáskáéknál, akkor már az élete a tét, akkor nem engedném. De nem azért kéreti magát a macska, többedik ellés után is, mert elfelejtette mivel jár a párzás.


Egyébként szerintem nem kínzás megfosztani a kijárástól, mert ezzel megmentjük az életét. Én sem azért tartom bent mert jól mutat a házban, hanem mert szeretnék ránézni és megsimogatni következő nap is. Persze nem ideális, de nem is rossz. Pláne, ha az ember nem 30nmenél.


Igen, macskaközössegbe is járunk majd, ha ivarosan hagynám, akkor ivartalanított állatok közé vinném.


Szerintem az enyém jóval átlag feletti háztartás, nem pusztán anyagilag, hanem értelmiségben is, állatokhoz viszonyulásban pedig pláne.


A legtöbben nem figyelnek az etetés minőségére, rendszerességére, összetételére. Kis helyen élnek, nem macskabarátviszonyok közt(falhoz rögzítettbútorok,szúnyogháló stb). A macskákat szabadon engedik, nem hordják orvoshoz, csak komoly gond esetén, nem írtanak rovarokat az állaton, nem figyelnek a macskabarát termékek használatára, arról nem is beszélve, hogy odacsapnak néha, ha szerintük rosszat csinál a cica, vagy épp ellenkezőleg, gyerekként kezelik és ráerőltetnek dolgokat, vagy heccelik a macskát.


Az én háztartásom átlagon felüli ilyen szempontok alapján, ideális macskalakás macskabánásmóddal.


Remekül érzi magát a macsek, eszik, dorombol, játszik, alszik.


Nem tenyésztőtől vettük, ha beteg lesz, hát beteg lesz, majd azon leszünk, hogy meggyógyuljon.


Macskánál, ahogy gyereknél is, nem gond, ha van esély betegségre, amíg az esély minimális. Családtag, örülünk, hogy pont ő került hozzánk, nagy az egymásratalálás akkor is, ha csak 2 évig fog élni valami miatt.

2018. okt. 4. 18:00
 10/15 anonim ***** válasza:
43%

Szerintem nagyon fel van fújva ez a szaporító-tenyésztő dolog.Nyilván azokat a szaporítókat elítélem,sőt mi több,gyűlölöm,akik az állataikat embertelen körülmények közt tartják,s csak a megélhetést látják bennük.Ők nem többek állatkínzóknál.Viszont abban nem látok semmi kivetnivalót,ha valaki család körülmények közt neveli a cicáját/cicáit,s megteremtve a megfelelő körülményeket pároztatja őket,majd szerető otthont talál a kicsiknek.Én a cicámat egy ilyen szaporítótól hoztam el,erős és egészséges,játékos,jól szocializált kandúr,öröm ránézni.Már pici korában is megmutatkoztak rajta a fajta vonásai-az összes,amit interneten olvasni lehet.Láttam a szüleit,a testvérkéit,az összes kifogásolhatatlan volt.Illetve a szaporító hölgyön látszott,hogy valóban gondját viseli az állatainak.Barátnőmnek is szaporítótól van két macskája,szépek,egészségesek.

Igazat adok abban az orvosnak,hogy a tenyésztők nem bírják a konkurenciát,azért is támadják ilyen vehemenciával a szaporítókat.

2018. okt. 4. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!