Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Tápkérdés cicánál, már teljese...

Tápkérdés cicánál, már teljesen meg vagyok zavarodva! Most akkor mi is a fontos?

Figyelt kérdés

Szerintem lassan már a zooplus teljes árukészletét átnéztem. :D


Most Fressnapfos Premiere táppal etetünk - Indoor és Sterilized, bár előbbi jobban ízlik a macskának, elég finnyás rá.

Hasonló árban próbáltam nézelődni, maximum 1500 Ft kg-os árig. (A Purizon pl. nagyon ízlene neki, és nekem is tetszik, de hosszú távon az túl drága sajnos).

Rengeteget megnéztem, de mire figyeljek oda igazán?


Van a fehérjetartalom, úgy vettem észre, hogy azok a jobbak, ahol 30% feletti. De ezen belül is van húsrészarány, ami megint ég és föld a tápok között. Aztán nem elég a húsrészarány, de az egyikben friss hús van (nyilván az a legjobb), a másikban szárított, vagy húsliszt, vagy nemes egyszerűséggel "szárnyasfehérje"... a "hús és állati származékok"ról nem is beszélve, bár az inkább a rosszabb tápok jellemzője.

Na de, ezen felül is van egy csomó minden a tápokban. A taurin tudom, hogy fontos, de 300-2500 mg-ig nagyon széles skálát láttam a különböző tápokban, honnan tudjam, hogy mennyi a jó arány? Minél több? Nincs olyan, hogy túl sok?

És a többi vitaminnal és "tápértékkel rendelkező adalékanyag"gal mi a helyzet? A vitaminok is hasonlóan széles skálán mozognak, mármint hogy mennyi van egy-egy tápban (és pl. van, hogy a jobb minőségű tápban egyik vitaminból kevesebb van mondjuk...), a cink, szelén és egyéb adalékanyagokról már nem is szólva.

Az egyebek meg megint egy nagy kérdőjel, hogy tesznek az egyikbe szőrre, emésztésre, stb-re adalékot, a másikban nem, de ugyanúgy jónak írják...


Szóval a kérdésem: mi a fontos jellemző a tápoknál, mi alapján válogassak? Mert nyilván nem elég önmagában, hogy mennyi a fehérje.

Azt sem értem pl., hogy a strelized tápoknak magasabb a fehérjetartalma, mint egy indoornak pl, pedig egyszerű fejjel én azt gondolnám, hogy pont az előbbi lesz az alacsonyabb, hogy ne hízzon a macska. Szóval már azt se tudom, hogy szobacicát melyikkel etessem inkább... :D


Én már semmit nem értek, help!



2019. febr. 27. 13:54
 1/10 anonim ***** válasza:

Túlbonyolítod. Ha nem allergiás a cicád, vagy más egészségügyi problémája nincs, akkor etesd valami középkategórás táppal. Én mióta létezik, a macská(i)mat ezekkel a tápokkal etetem: [link]

[link]

Nem allergiás a cicám, az előző meg egyszer volt beteg, abba bele is halt 12 évesen.

2019. febr. 27. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
55%

A macskáknak is a kutyákhoz hasonlóan a hús az alapvető táplálékuk.A hústól egészségesek lesznek.Mellé persze kell adni tápot is,de mivel a hússal etetés sokkal olcsóbb, ezért mellé egy drágább táp nem olyan borzasztó.

Nekem most 11 macskám van, mind benti, ivartalanított.Főként hússal etetem őket,mellé kapnak Brit Care tápot,de másfajtát is néha, a változatosság miatt, meg jó fajta konzervet heti egyszer, néha laktózmentes tejet, tojást, vitamint. Egyészségesek, hosszú életűek, jók a fogaik.

2019. febr. 27. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

én személy szerint 3 szempontot nézek: legalább 60% hústartalom, illetve legyen gabona- és cukormentes. sztem ha ezek alapján választ az ember, nagyon nem nyúlhat mellé.


de ha nagyon tudományosan szeretnéd csinálni: a steril tápoknak nem a fehérje, hanem a zsírtartalma kisebb a sima tápokénál.


taurinból napi 50mg kell egy átlagos macskának (persze tudjuk, hogy ilyen nincs, csak teoretikusan létezik:). nyilván ezt csak hozzávetőleg, de az adagolás függvényében ki tudod számolgatni, hogy a táp ennek megfelel-e.


amit amúgy én még megnézek mindemellett (ivartalanított macska esetén) az az, hogy tartalmaz-e a DL-metionint, ami egy olyan aminosav, ami a vesét óvja a kövektől


[ui.: mi is Purizonnal etetünk (hús és nedves táp mellett) évek óta és csak ajánlani tudom. ha nagy kiszerelésben vásárolod, már nagyon közel lesz az ára az 1500-as lélektani határhoz]

2019. febr. 27. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ne bonyolítsd ennyire, ha egészséges macskád van.

Az én kutyámnak mindenféle baja van, úgyhogy nekem tényleg meg kell nézni, hogy amit adok neki, miből mennyi van benne. De nálad ez nem olyan lényeges.


Az "tápértékkel rendelkező adalékanyagok" résszel nem kell foglalkoznod, biztos, hogy minden vitaminból annyi van benne, amennyi a macskának kell. Taurin is ide tartozik.

Hatalmas különbségek akkor lehetnek, ha eltérőek a felhasznált nyersanyagok. (Pl. a legtöbb taurin a vörös húsokban van, mondjuk a marháéban. Tehát ha veszünk egy marhás tápot, és annál megnézzük az adalékanyagok között a taurin részt, akkor csak kevesebb értéket fogsz látni, mint mondjuk egy csirkés tápnál. Mivel a marhahúsban már eleve van olyan sok taurin, hogy a táp készítésekor már csak egy kicsit kellett hozzáadni, hogy meglegyen a macskák számára szükséges mennyiség, míg egy csirkés tápnál ez az érték jóval nagyobb, mert abban a húsban nincs eleve annyi taurin, ezért szintetizálva kellett pluszban hozzáadni.)


Fontos, hogy megnézd a "technológiai adalékanyagok" részt. Itt csak az antioxidánsok az, ami elfogadható. Ha itt bármi mást látsz, az kerülendő. (Pl. tartósítószer, színezék, ízfokozó illetve nedves tápoknál szokott még lenni a kassziagumi).


Az "analitikai összetevők" résznél amit nézned kell: a fehérje és a zsír arány. Egészséges, közép korú, átlagos súlyú macskánál a fehérje érték 34 és 38 % között mozogjon, zsír arány pedig kb 16 % lehet (itt plusz-mínusz néhány százalék belefér). Mivel benti cicád van, ha keveset mozog (illetve ha azt látod, hogy hízik a táptól), akkor nyilván érdemes alacsonyabb zsírtartalmú tápot választani, de erre a célra vannak külön fogyókúrás tápok is.

(Azt hiszem, kicsit összezavarodtál, mikor azt írtad, hogy a sterilized tápok magasabb fehérjetartalma hízlalja a macskát. De lehet elírás, és zsírtartalomra gondoltál, mert az lenne logikus. :D )


És végül jöjjön az "összetevők" rész. Ez a legfontosabb neked. A sorrend fontos, legelső legyen a hús, minden más csak utána jöhet. Fehérjeforrásnak nyilván a friss hús a legjobb, utána következő a rangsorban a fehérje, a "legrosszabb" pedig a húsliszt. Gabonából minél kevesebb vagy egyáltalán ne legyen a tápban. A leginkább kerülendő a szója (allergén), és a kukorica (génmanipuláció miatt). De a búza sem túl jó.

Az ezután felsorolt összetevők közt már nem nagyon fogsz semmi kompromitálót találni, cukor ne legyen benne, ezt fontos megnézni, minden más viszont szerintem nem annyira releváns. Pozitív, ha van benne lazacolaj, yucca schidigera illetve gyógynövények.


És egy kis extra, hab a tortán, az adagolási útmutató. Ha sikerül leszűkíteni a kört 2-3 tápra, akkor ezeket a részeket hasonlítsd össze. Amelyik tápból kevesebbet kell adni a macskának egy nap, általában az a jobb, hasznosabb tartalommal rendelkező eledel.


Remélem segítettem kicsit tisztábban látni. :)

2019. febr. 28. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

*Amit az analitikai összetevőkről írtam, a kizárólag a száraz tápokra vonatkozik. Tehát nedveseknél pl jóval alacsonyabb a fehérje és a zsírtartalom is. Ez mindig így van. Az ajánlott etetési mennyiség emiatt jóval nagyobb, mert a nagy része az ételnek víz.


Az etetésről még annyit, hogy szerintem így érdemes:

legyen kint mindig előtte száraz táp, hogy abból bármikor eszegethessen, emellett pedig naponta 1 vagy 2 alkalommal kapjon nedves kaját is (alutasakost vagy konzervet).


Javasolni is tudok:

[link]

[link]


Nedvesből olcsóbb fajták is megteszik, csak figyelj arra amit a technológiai adalékanyagokról írtam.


[link]

[link]

2019. febr. 28. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Az elsőnek reagálva: ha elolvastad a kérdést, kb. az első mondatom volt, hogy a premiere HELYETT akarok tápot keresni, merthogy a macskának nem ízlik. Amúgy nekem se lenne bajom az összetételével. :)


Köszönöm egyébként a válaszokat! Próbálok mindenre sorban reagálni.


A (kizárólag) hússal etetéssel nem értek egyet. A miénk is kap időnként csirkemellet és egyéb részeket, heti szinten, ha amúgy is azt főznék magunknak. De ahogy a nyersetetésnél meg a hasonlóknál is rengeteg vitamint, táplálékkiegészítőt, egyebet kell adni az állatoknak, én ugyanezt érzem igaznak a húsnál is. Akkor már inkább keresek neki egy teljes értékű tápot, amiben benne van minden, amire szüksége van a szervezetének - és emellé, persze, kap húst is, meg nedveset is, mert szereti, mert mégis ragadozó. :) Én se akarnék csak űrhajós kaján élni. :)


Nedvessel egyébként nincs gond, illetve ott is finnyás :), de szerencsére lett megoldás. Az alusban csak a szaftot csípi, a zselés nem kell, a pástétom nem kell... :) Hónapokig szenvedtem azzal is, mert azért megvenni a nedveset, hogy leszopogassa, a húst meg kidobjam, nem láttam értelmét. Nagyon sok fajtát kipróbáltunk, jobbat is, rosszabbat is. Most olyat kap, amiben 75% a húsrészarány, filére hajazó állaga van, látszik, hogy hús. Ennél jobbat tutira nem fogok találni, és végre ő is megeszi. :)


Purizon a nagy, 6.5 kilós kiszerelésben is majdnem 1700 Ft kilója, sajna felszorozva az nem olyan kevés. És az etetési útmutató egyezik (nagyjából) a premiere-rel, szóval nem spórolunk azon sem, hogy úgyis kevesebbet kap.


A zsírarány amúgy szintén nagy kérdőjel, bár azt a fenti kérdésből már ki is hagytam... :) Mert abból nyilván az a jó, hogy minél kisebb. De a jobb minőségű tápoknál, mint az említett Purizon, vagy egy N&D, ami még drágább, vagy éppen az ajnározott RC... szóval ezeknél 20% körüli a zsír, pedig minden másban értelemszerűen jobbak, mint a középkategóriás tápok. (Mondjuk az RC nekem pont nem szimpi, de ahonnan a cicát hoztuk alapítványtól, ott is azt nyomatják, ajánlották nekem is.) Úgyhogy itt sem feltétlen válik be a logika, hogy a kisebb jobb.


Etetni egyébként úgy szoktunk, hogy az útmutatóban ajánlott mennyiség van kétszerre bontva (kistestű a cicánk, a mostani tápnál 45-50 g pl az ajánlott, szóval reggel és este is 20-25 grammot kap). Ha megeszi, nem kap frisset a következő etetésig, de általában azért hagy egy keveset. Emellé este kapja a nedveset is, abból csak egy fél konzervet, ez 35 g most, ez nagyjából annyi, amit meg is eszik első éhében, picit szokott hagyni. Utána ott a száraz.

Emellé a szárazba szokott kapni jutalomfalat jellegű vitamint keverve, szőroldó kiegészítésnek vedlési időszakban, vagy ami kifejezett szőrápolásra, vagy fogakra, stb. való.

2019. febr. 28. 13:20
 7/10 A kérdező kommentje:

Egyébként erre a két tápra szűkítettem egyelőre:


[link]

[link]

Előbbivel az a bajom, hogy hiányzik belőle minden "extra", se lazacolaj, se yucca, se anyámkínja, és ettől kicsit olyan semmilyennek tűnik. De lehet már túlgondolom. :D Meg most így a zsírnál maradva, abban is pl. 21,5%...


Meg mondjuk ezek is mind csirkések, a purizonból meg a halas nyűgözte le most.

Azt hiszem, átnyálazom még néhányszor a kínálatot... :)


Köszönöm a korrekt válaszokat, meg az ajánlásokat is!

2019. febr. 28. 13:24
 8/10 anonim ***** válasza:

Az első amit belinkeltél, nagyon erős táp.

Mindkét macskám vesés volt, úgyhogy azt semmiképp sem ajánlom.

Úgy látom nem olvastad amit írtam, az optimális fehérje tartalomról.

Inkább emiatt aggódj tapvalasztaskor, ne a zsír miatt.


Amúgy Sanabelle táp miért nem jó?

2019. febr. 28. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

De elolvastam, és köszönöm is, nagyjából hasonlókat néztem én is, illetve az említett Premiere is hasonló értékekkel rendelkezik. Utóbbi tudtommal középkategóriás táp, abból indultam ki, hogy annál jobbat keressek. :)

Viszont ha a túl sok fehérje sem jó, akkor mi a helyzet például az emlegetett Purizonnal..? Mi ilyet kaptunk ajándékba, ez az, amire rá van kattanva őcicósága:

[link]


Számomra ennek az összetétele meggyőző lenne, csak az ára nem. De akkor az előző válasz mentén mégsem jó ez a táp, a túl magas fehérje és húsrészarány miatt...? 44% fehérje, 70% húsrészarány.

Erre írtam, hogy már teljesen káosz van nálam, hogy akkor mi is a jó és a lényeges. :)


A premiere, amit általában kap 35/38% fehérje (indoor/sterilized), 45%-os húsrészarány, ami nagyobb részben szárított, kisebb részben friss húsból áll össze. A Sanabelle szerintem* ennél rosszabb, néztem több fajtát is, 29-31% a fehérje, a húsrészarány is 25-30% körül van az összetevők alapján (bár pl. a szárnyasfehérjénél nem is írja a mennyiséget). Meg nekem fura, hogy a pisztrángos összetétele is úgy kezdődik, hogy szárnyas, és csak a sor végén van a hal.


*De mint a fentiekből is látszik, lehet, hogy teljesen rosszul gondolkodom, szóval már ebben sem vagyok biztos... :)

2019. febr. 28. 15:38
 10/10 anonim ***** válasza:

Az "összetevők" között nyilván az a jobb, ha minél több hús van benne.


Az "analitikai összetevők" résznél kell nézni a fehérje arányt, 40%-tól fölfelé már soknak számít.

AZ már minden, csak nem természetes.

Nézd meg, hogy a húsokban eleve mennyi fehérje van.

[link]

[link]

[link]

[link]


Én 38% fehérje fölé (analitikainál) tuti nem mennék, a macskák veséi nagyon érzékeny, a fehérje borzasztóan terheli őket, és előbb utóbb veseelégtelenséghez vezet. Ki merem jelenteni, hogy 8 éves kor fölött minden 2. macskának van valamilyen jellegű veseproblémája. Ha súlyosabb, azt a gazdi is észreveszi előbb utóbb.

Mindkét macskámat a veséjük miatt kellett elaltatni, így én nem támogatom az ennyire sok fehérjével telenyomott tápokat. Pedig ők nem ilyet ettek, csak 35% körülieket, de mégis utolérte őket a baj.


A Brit Care-rel mi a gond? :)

2019. febr. 28. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!