Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Mit csináljak? Nem mer enni...

Mit csináljak? Nem mer enni az öreg cica újabban?

Figyelt kérdés

Másfél éve érkezett új kicsiként, majd egy éve egy másik kicsi. Mostanában úgy érzem sértődött, vagy mint aki megadja magát a fiatalabbaknak. Most próbálom külön etetni, de akkor is csak csipeget, majd elfordul az ételtől. Nem beteg egyik sem, ivartalanítva vannak, rendszeresen féreghajtót is kapnak, szőroldót is szóval minden megvan. Bentiek, de nagy a ház, akár külön helyiségekben is tudnak lenni, ezért megpróbáltam az öreget már más helyiségben is etetni, átvittem a tálkáját, de úgy sem akar enni.

Tény hogy az utóbbi időben kicsit többet foglalkoztam a kicsikkel, és volt is vetélkedés rendesen, de most már ők is megerősödtek, önállóbbak lettek, és igyekszem mindenkivel egyformán törődni hogy ne legyen féltékenység.

Pár napja még együtt ettek hárman a konyhában, (persze akkor is ment a sanda egymásra nézés) most meg kb. két napja az idős cica sehogy nem akar enni, már külön sem.

Az idős amúgy relatíve idős, kb. 10 éves, szóval nem a halálán van. Látom ,hogy ez inkább amolyan sértődöttség. Eddig sem volt oda a két új jövevényért, de inkább megpróbálta elkerülni őket meg letojni, de most kifakadt belőle valami. Az idős nőstény, a két fiatal kandúr.


2019. márc. 27. 11:42
 1/5 A kérdező kommentje:
Még annyit, bár szerintem érthető a leírtakból, hogy ugyebár a kicsik mostanra nőttek fel és lettek dominánsabbak, mert eddig eltűrte őket. Ezért félhet tőlük? A legkisebb amúgy a legdominánsabb, úgy érzem tőle fél. Mostanra jól megnőtt, nagyobb is lett mint az idős nőstény cica, meg elég erőszakos is ha kajáról van szó. Alapból mindegyik tudja melyik tálka kié, de a legkisebb néha tojik rá. Sajátja elfogyott, megy át a másikhoz. Ott szoktam állni mellettük, ha nedveset kapnak. Szárazzal nincs gond, az egész nap van elő, és akkor eszik amikor kedvük tartja.
2019. márc. 27. 11:50
 2/5 anonim ***** válasza:

Mindhárom ivartalanítva van?

Nem gondolom hogy egy cica tartósan sértődött tud lenni.Megsértődhet rövid időre, de utána elfelejti.

Meg kell figyelni őket jól.A két fiatal hogy reagál az idősebbre, agresszívak-e vele,ha fél tőlük annak egyértelmű jelei vannak.

Másfél év alatt már megszokhatta őket.Ha külön se eszik, akkor más baj van.Mit kapnak enni? Lehet megunta, vagy azt nem szereti.Lehet bármi betegsége, amitől nincs étvágya.

Én először orvoshoz vinném, jól felszerelt rendelőbe.Ha ott azt mondják, semmi baja, akkor megfigyelném őket, de nem 2 percig, hanem órákig, napokig.

Az egymáshoz viszonyulásuk egyértelművé tesz a problémát.

Nekem 10 befogadott, mentett cicám van.Egyesével kerültek hozzám, tehát legidősebb már 17 éves, legfiatalabb 6 hónapos.Mind ivartalanított, 4 lány, többi fiú.

Evéskor soha nem sandítgatnak egymásra.Nincs külön tányérjuk, úgyse tartanák be melyik kié.Van 6 tányér, akkorák hogy 3 cica is tud enni egyszerre belőlük, beleteszem a kaját és kész.Semmi gond tovább.

Én legfőképp húst adok nekik, ez az alap.Mellé kevés szárazat, néha laktózmentes tejet, ritkán jó fajta konzervet.Húsból többfélét, nyersen is, főve is, sütve is.Nincs baj az étvágyukkal sosem.Kivétel a 17 éves, vele mostanában gond van, már nem eszik úgy mint régen, neki külön szoktam adni plusz kaját, ami pépes, vagy darált húst.Lényeg hogy azt adj neki enni, amit szeret is.Vele törődj többet.Majd 9 évig csak őt babusgattad, utána a 2 kicsit.Persze akár ez is rossz lehet neki nagyon.Most vele foglalkozz sokat inkább.

Nem kell valamire ráfogni a nem evését, míg ki nincs vizsgálva, és alaposan meg nem figyeled őket együtt.

2019. márc. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Az öregnek rendben vannak a fogai? Elvinném dokihoz, hátha valami eü.-i probléma van.
2019. márc. 27. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Elsőnek orvoshoz vinném, hogy a szervi okokat kizárjuk. Ennyi idősen akár lehet gond a fogával pl, vagy bármi.

Ha ez nincs:

Sajnos te sem szoktattad őket megfelelően, ha "sanda egymásra nézés" van, akkor az azt jelenti, hogy nem érzik biztonságban magukat evés közben. Tanács a jövőre, ha újabb cica kerül a családba: az etetést mindig messze kell kezdeni egymástól (eleinte lehet külön helyiség, de aztán úgy, hogy lássák egymást), és fokotatosan lehet közelíteni. A lényeg, hogy minden cica nyugodt legyen etetés közben, anélkül tudjon és merjen enni, hogy a többieket kéne ellenőrizni. Ez egy hosszabb folyamat, és macskafüggő, hogy mi lesz a megfelelő táv.

Ha így elkülönítetted őket, az is lehet megoldás (bár nem segíted elő vele az összeszokást, kibékülést, de idős cica sokszor felülírja a szabályt :) ), de adj neki több időt. Esetleg adj neki másfajta tápot, újat, finomat, különlegeset... Nálunk hasonló szituban ez volt a megoldás, a régi cica olyat kapott, amit előtte nem, és így nyert a kíváncsiság. :) Viszont a más kaja felerősíti a lopkodási vágyat a kicsiben (ez is saját tapasztalat sajna), szóval vagy folyamatos felügyelet, vagy tényleg a külön helyiség a megoldás.

Viszont az elkülönítésnél arra is figyelj, hogy olyan hely legyen, ahol sokat tartózkodsz, erős a szagod, szóval az öreg cica maradjon a család része. Mert a problémát növelheti az is, hogy a kicsik kvázi kitúrjàk a területéről, netán önkéntelenül te is rásegítettél ezzel, hogy magadhoz közelebb helyezted el a helyüket pl a több foglalkozás miatt.


De mindenek előtt, tényleg doki legyen, mert a koplalás a macskánál sosem jó. Ki kell zárni, hogy betegség áll e a háttérben.

2019. márc. 27. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Természetesen mindegyik ivartalanított. Én sem gondolnám hogy tartósan sértődött, mostanában lett ilyen, hogy a kicsi elérte az egy éves kort, aki ugye már nem kicsi, hanem nagyobb mint az idős nőstény. A másfél éves is nagyobb, de az a "kicsi" még nagyobb lett. Meg határozottabb is.

Ma megjöttem a boltból, és hoztam az új kajcsit, most jött mindegyik egyszerre és az öreg is jött, ma egyszerre ettek szépen egymás mellett. Illetve az öregnek húztam egy "spanyolfalat", evett most rendesen. A szárazt jobban eszi újabban.

Vegyesen vásárolok, váltogatom a márkákat. Szárazból nagyon jó minőségűeket, azokat Németországból kapom, sokkal jobbak, mint ami az áruház polcain van nálunk. Tehát nem ilyen kitekat, meg hasonlók.

Itthon viszont nedvesből Shiba-t veszek, és amit még szeretnek az a Félix, gourmet.

Az idős sokkal szarabb koszthoz volt szokva régen, mert sokáig nem mi gondoztuk, és jó ha TEsco gazdaságos konzervet kapott élete első felében. Ő nem is válogatós egyébként.

Én nyers húst nem adok nekik, próbáltam, de nem tetszett nekik. Főzve a csirkemellet imádják, omlósra főzöm és apróra darabolom. Hetente egyszer főzök két-három napra való adagot, a többi nap alutasakos és a száraz táp.

A fogával nem hiszem hogy baj van ha inkább a szárazat eszi.

Lehet nem jól csináltam, én egyből bele dobtam őket a mély vízbe, rászoktattam őket, hogy egymás mellett bírjanak enni, ez eddig működött is viszonylag, bár van hogy egyik másik inkább megvárja míg a másik befejezi. Néha ahogy kedvük tartja, mert van meg hogy szépen esznek egymás mellett sorban.

Nem tervezek egyébként a közeljövőben még egy cicát, mert az már sok és sokk lenne.

És igen, most elkezdtem rá különösen figyelni, hogy az öreg jobban a közelemben legyen, nap közben az irodámban itt fekszik mellettem a másik széken.

2019. márc. 27. 17:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!