Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Macska örökbefogadására...

Macska örökbefogadására készülve szeretnék tanácsokat kérni gyakorlott (tapasztalt) állattartóktól. Mit ajánlanátok?

Figyelt kérdés

A cica nőstény, a fiatal- és középkora határán van, játékos, szobatiszta, még nincsen ivartalanítva (de mindenképpen lesz). Új környezetben (tehát nálam) előfordulhat(?), hogy újra szobatisztaságra kell majd nevelnem, ehhez szeretnék elsősorban bevált praktikákat kérni.

Mi az, amire az első napokban, hetekben mindenképpen figyeljek oda? Hogyan könnyíthetném meg mindannyiunk számára az új helyzetbe való minél hamarabbi beszoktatást? Mindenekelőtt higiéniai, szobatisztasági tippeket szeretnék kérni (akár termékek ajánlásával - milyen almot érdemes venni, hová érdemes tenni az alomtálcát, stb.), de bármilyen ötletet nagyon szívesen olvasok a témában. Rajta kívül más állatom nincsen/nem lesz.

Köszönöm mindenkinek előre is!



2019. jún. 22. 13:27
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Tősgyökeres macskatartóként megfigyeltem, hogy minden cica alapvetően azonnal szobatiszta vagy gyorsan azzá nevelhető.


Kell neki egy kényelmes, nagy alomtálca, ami nyitott (ez jó, ha állatkereskedésből van), sok alom (Spar-ban 10 kg-os) és egy jól megközelíthető hely, ahol majd a dolgát nyugodtan elvégezheti pl. a konyhában, mert ott könnyű utána takarítani, de fontos, hogy teljesen más helyen legyen, mint ahol az etetőtálkája és a vizestálkája lesz!!


Kaját csak annyit és akkor adj neki, ha éhes, ne maradjon a tálkájában, mert rámehetnek a hangyák, vize viszont mindig legyen friss és tiszta, mert a macskák nagyon kényes, tiszta állatok - előfordulhat, hogy műanyagból nem isznak, ha látod, hogy inkább a csapból akar inni, akkor tegyél le neki egy kerámia kis mély tálkát, mert azt elfogadja.


A Lidl-ös macskakaják nagyon jók (Coshida), de ha van állandó házikoszt, azt is megeszi, ha még nincs rászoktatva a tápra. Később sajnos már nem úgy fogadja el.


Kezdetben előfordulhat, hogy idegességében bevizel az ágyba is, vagy ilyesmi, de ha látod, hogy leguggol a cica, pisilni akar, akkor azonnal vidd az alomtálcájába és meg fogja szokni, hogy ott kell elvégezze a dolgát.


Kezdetben ne engedd ki, had szokja meg azt a helyiséget, ahol az alomtálcája van, aztán mikor már belemegy, használja, akkor felfedezi majd a lakás többi pontját, de mindig vissza fog térni az alomtálcájába, ha kell neki.


A macskák helyhez kötöttek, ahhoz ragaszkodnak.


Saját fekhelyet, kaparófát nem érdemes neki venni, mert úgyis a gazdi székében/ágyában fog pihenni és a bútorokon fogja élesíteni a karmát, meg a szőnyeget kaparni. :D


Viszont macskafűre szüksége lesz az emésztéséhez, mert amikor magát tisztogatja az állat (mosakszik), akkor rengeteg szőrt lenyel.


Én egy cserépben szoktam neki nevelni búzafüvet, ami gyorsan megnő, mindig friss és van mit rágcsálnia. És valami kis játék sem árt a cicának, meg főleg rengeteg simogatás, türelem és tolerancia. De nagyon sok örömet kívánok neked a cicához! :)


Ja, és állatorvossal nem árt átnézetni, beoltatni.


Hirtelen ennyi jutott az eszembe.

2019. jún. 22. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%
Ja, és még valami: minden macska más, másképp szocializálódott, más természetű - szóval előfordulhat, hogy időre lesz szüksége a beilleszkedéshez, hogy nem fog rögtön dorombolni meg nem lesz azonnal bújós, de szeretetteljes közegben idővel fel fog oldódni és családtaggá válik, csak el kell fogadni, hogy egy macska sosem lesz olyan, mint egy kutya, hanem öntörvényű, makacs, pimasz, stb és nem hagyja magát annyira trenírozni - szóval valójában nem te fogod örökbe fogadni a macskád, hanem ő téged. :)
2019. jún. 22. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
(Ja, és az is fontos, hogy az alomtálcáját rendszeresen figyelni kell, mert ha már nagyon tele van, akkor a macska nem megy bele, de azt hiszem, ez evidens. És fürdetni sem szabad a cicát, mert hamar kiszárad a bőrük és nem is szeretik, de nem is tűri. Ja, és karmát nem érdemes vágatni, vágni, mert gyorsan kinő. És simogatás közben érdemes áttapizni a bundáját, nehogy kullancs legyen benne vagy ilyesmi. Szóval még ezek jutottak az eszembe.)
2019. jún. 22. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

Macskabútorra, játékokra nem érdemes sokat költeni, csak kreatívnak kell lenni.

Igazából nekem nincs konkrét tanácsom, idővel kiismeritek egymást és alkalmazkodtok egymáshoz. Az én cicám nem használta a kaparófáját, az asztal lábát kaparta, úgyhogy a kaparófát odaadtam egy menhelynek, az asztal lábát meg körbetekertem madzaggal. Ilyesmikre gondolok.

Ja, még annyi, hogy egy macskát az életben nem tudod kitiltani sehonnan, ahova egyszer bemehetett, úgyhogy legyél következetes.

Kérlek, ne etesd házikoszttal, és nagyon figyelj arra, hogy ne hagyj ételt elől.

2019. jún. 22. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Először is gratulálok és tiszteletem, amiért örökbe fogadsz egy árva jószágot!

Amikor hazaviszed először csak 1 helységbe engedd be. Lehet, hogy először elbújik majd, de ne törődj vele, idővel előjön majd. Száraztáp(a megfelelő táp magas hústartalmú, gabonamentes, taurint és sok vitamint tartalmaz, pl:purizon, orijen, applaws, wild freedom, optimanova stb) és friss, tiszta víz mindig legyen előtte(kivéve, ha habzsolós cica, akkor fix etetések kellenek). Ajánlott nedves cicaeledelt vagy nyers húst, laktózmentes tejet stb adni nekik napi 1-2x, mert a cicák fő betegsége, amire a leginkább hajlamosak az a kevés vízfogyasztásból adódó vese- és húgyúti bántalmak.

Alomból igazából mindegy milyet veszel, ezt ki kell tapasztalni. Vki a kristályosra esküszik, mert az szagtalanító/nedvszívó és havonta kell kb cserélni, közbe néha a kakit kiszedni. Viszont nem tudom mennyire lehet higiénikus, amikor egy hónapig szívogatja az alom a pisit, azt ott áll benne két liter. Vki a sima betonit/agyagos almot használja ez csomósodó, ki tudod venni az összeállt pisit, ugyanúgy nedvszívó, a kaki megszárad és azt is ki tudod venni, aztán csak feltöltöd és amikor úgy érzed, akkor komplett alomcsere, tálca fertőtlenítés stb. Ebbe a fajtába ha kevert egy kis szódabikarbónát az segít a szagokban. Bármelyik boltban megkapod 5-10 l-es kiszerelésben. Ki kell őket próbálni egy-egy kisebb csomaggal, aztán meglátod nektek melyik jön be.

A megszoktatást az új hellyel leginkább úgy tudod, hogy bevezetsz egy rutint. Amihez minimum az első hónapban tartod magad. Pl minden reggel kiteszed a száraz eledel adagját és friss vizet, este szintén friss víz és kap egy alutasakos eledelt, mindennap ugyanakkor. Vagy hazaérkezéskor az első negyed-fél óra csak az övé. Ilyenek. Ha vkitől fél a családban, akkor kézből finom falat. Legyen egy kijelölt saját helye, lehetőleg ott, ahova elsőnek bújik(nálunk az íróasztal alatt volt ez, odatettünk neki egy kartondobozt bele puha plédet és egy puha plüsst. Azóta ha pl dörög az ég elsőnek mindig oda bújik be. Jó ha van vmi mászókája(nem feltétlen macskabútor, elég, ha felteszel pár fali polclapot a falra úgy, hogy mondjuk az ágyról fel tud rá ugrálni. Nálunk imádják, ha rosszak oda menekülnek fel és lenéznek minket:D A lényeg, a cicák szeretik a magas helyeket.

Játéknak, ami nálunk bevált: papírgalacsin, alufóliagalacsin, dió, mogyoró, kavics, kupak, zokni összegombócozva, kartondobozra lyukakat vágtam és ő belülről én meg kívülről nyúlkáltunk:D Ne vegyél nagyon semmi játékot, mert úgyis az a legjobb, amit ő talált:D Az egyik nálunk parafadugóval szórakozott, másik a karácsonyfáról lopta el a tobozt, csengőt.

2019. jún. 22. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Szia, szerintem minden macska más, ezt a saját macskámon tanultam meg, úgyhogy idővel úgyis a te cicádhoz fogsz alkalmazkodni. Pl neten a legtöbb helyen azt írják a macska kényes a vízre/tálka anyagára, ehhez képest az enyém előszeretettel lefetyel minden poshadt álló vizet, amit csak talál a lakásban (kedvence a zuhanytálca alján megmaradt szappanos víz, és a domestosos szutykos felmosó víz). Emiatt nekem pl erre kell figyelnem, hogy ezeket ne igya. :D (természetesen elmosott tálban van neki szűrt tiszta víz, az nyilván nem kell...)


Játékokat én se vennék, kapott tőlem is mindent, de a kedvenc játékai mai napig ilyenek mint: befőttes gumi vagy kupakok. Ráadásul miután felnőtt, úgy amúgy nem szeret már játszani se, tehát én is csak elajándékoztam mindent.


Szobatisztának alapból szobatiszta a macska, ez nála kiskorában tanult viselkedés, mert a szabadban is elássa a piszkát. Ha megmutatod neki az almot, 99%, hogy egyből azt fogja majd használni. Ha a későbbiekben félre pisilne, annak pszichés oka lesz, és jelzés feléd hogy neki valami nem tetszik.


Érdemes ilyenkor megfigyelni, hogy mi változott. Pl nálam ha nem elég tiszta az alom, akkor lepisili a szőnyeget. De csak akkor. Így már tudom, hogy az alomra kényes, és azt mindig rendben kell tartani.


Egyébként ne költs vagyonokat szagtalanítókra se, szódabikarbóna prímán megfelel erre a célra, ha baleset történne.


Elrendezés terén valahol olvastam a háromszög elvet, az nálunk jól bevált. Ennek az a lényege, hogy a lakásban a relatív hosszokat figyelembe véve, 3szög alakban rendezed el az alom-kaja-vizestál kombót, hogy azok egymástól a lehető legnagyobb távolságban legyenek. Alomtálcából ha meg tudod oldani, kettőt vennék, mert szívesebben használ 2 almot általában a macska (egyik valszeg a pisis másik a kakis alom lesz). Ha nem tudod megoldani egy is elég lehet, főleg ha egyedüli cica.


Először lehet félni fog tőled, addig tégy úgy, mintha ott se lenne, idővel bátrabb lesz és előbújik majd. (de például én macskám már akkor odáig volt értem, amikor megtaláltam és felvettem a földről :D, egyből az ölemben aludt és fél évig le se tudtam rakni szinte, mert folyton a seggemben volt és követett - most is nagyon embercentrikus és szeret ott lenni, ahol mindenki más is van).


Amire készülj fel: szőr lesz mindenhol. Szó szerint minden négyzetcentiméteren. Ezt én se hittem, de így van. Érdemes feltankolni szőrtelenítő tekercsből egy csomót.

2019. jún. 23. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Sziasztok!

Először is, köszönöm szépen a válaszokat! Mindegyikre adtam zöld kezecskét. :)

A válaszadás sorrendjében szeretnék haladni.

# 1/6: úgy terveztem (a válaszaitokat segítségül hívva), hogy az egyik szobában lesz az etető/itató, illetve a közlekedőnél (folyosón) az alomtálca. Ebben az esetben nem tudom csak egy helyiségben tartani, de gondolom, ez így is rendben lesz (?) :) Viszont odafigyelek majd, hogy ezeket a helyeket szokja meg elsődlegesen. Esetleg felcserélem a kettőt (a szobában lesz az alomtálca, és a közlekedőn a kajája,így a szobában nagyobb eséllyel "jön szembe" többször, hogy 'jé, ide kell kakkantsak' :D). Mit gondolsz? Köszönöm a búzafüves ötletedet, ezt még nem olvastam, mindenképpen utánanézek, és növesztek egyet, míg ideér. :D Köszönöm a fürdetéses tippedet is!

# 4/6 Szia. :) Nagyon szuper ötlet, amit írtál, mindenképpen betekerem az összes falábat, ami itthon van :D A következetességről máshol is olvastam, hogy fontos a macska nevelése szempontjából, erre olvastam a vízipisztolyos tanácsot, amit mindenképp beszerzek, persze nem fogom vele üldözni, de jó lesz tudni, hogy ha minden kötél szakad, kicsit sportosra vesszük a figurát. A házi kosztra rátérve, terveztem, hogy kap a tápon kívül másfajta eledelt is, de fűszereset semmiképp, illetve természetesen utánaolvasok annak, hogy mi az, amivel meg lehet spékelni a macskák étkezését :)

# 5/6: Köszönöm, már nagyon várom, hogy a családunk tagja legyen ♥ és igyekszem jól tartani majd :) Köszönöm az egészségügyi vonatkozását a hozzászólásodnak, oda fogok figyelni rá, és tervek szerint állatorvossal is megnézetem időnként, akár ok nélkül is, hogy tudjam, minden rendben van vele. :) Olvastam, hogy a szilikonos alom azért lehet jó, mert nem hordja ki a lakásba a lábacskáival, ami őszintén szólva nálam szempont, neked van tapasztalatod ezzel kapcsolatban? A rutin nagyon jó tanács, igyekszem úgy megtervezni a napot, hogy az számára is adaptálható, és ne hektikus legyen. Valószínűleg pár napot vele maradok az elején, nemigen lesz magára hagyva :) Úgy örülök, hogy ennyi játékötletet írtatok! Úgy látszik, a macskák olyanok, mint én kiskoromban, a legegyszerűbbel tudnak a legjobbakat játszani. Van néhány cipős doboz itthon, abból is jó játékok lehetnek :)

# 6/6: Köszönöm a válaszodat! :) A szódabikarbónát konkrétan hogy használod ilyen esetekben (szagtalanításra)? A háromszög-elvnél miért fontos, hogy a víz és a táp is ilyen messze legyen egymástól?


Esetleg van tippetek arra vonatkozóan, hogy pisi/kakifoltot hogyan lehet a leghatékonyabban kiszedni kárpitból, szőnyegről?


Ha a falra kerülne pisi (jártam így korábban macskával), azt ti mivel szednétek/mosnátok le?


Macskaháló használatával kapcsolatban van tapasztalatotok (ablakra, hogy ki tudjon nézegetni :))?


Illetve: hosszabb utazáshoz (kb. 4 óra) van tippetek, mivel készüljek (egy esetleges bepisilésnél, hogyan itassam addig, stb., minden vonatkozó tanács érdekel).


Köszönöm előre is, ismét :)

2019. jún. 24. 11:33
 8/21 anonim ***** válasza:

Hát én nem javaslom az alomtálcát szobába !


Akármilyen szagtalannak hirdetik, de akkor is kikaparja, büdös és egyáltalán nem higiénikus.


Az ember sem szeret ott pihenni, ahol a budi van, hát még a macska! Bízzál benne, képes pár métert megtenni az alomtálcájáig a másik helyiségbe - csak legyen nyitva neki az ajtó.


Bár ha nincs, az sem gond, mert pl. a miénk simán megtanulta magától lenyomni a kilincset. :)

2019. jún. 24. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Kaki-pisi foltot szerencsére még sosem kellett kiszednem, ha mégis bejelzett tüzeléskor, a mosógép kihozta.


Szúnyoghálón keresztül kitekinget az ablakon.


Ha pedig hosszabb utazásra visszük, akkor a hordozójában simán elvan gond nélkül. De arra szoktunk ügyelni, hogy előtte már közvetlenül ne egyen s ne igyon. Kibírja azt a 3-4 órát, ahogy az ember sem hal éhen-szomjan annyi idő alatt, nyugi!


De mint írtam korábban,a macska nagyon tiszta állat s nem szokása a helyére piszkítani, de persze semmi sincs kizárva.


Majd megtapasztalod menet közben és szépen kialakul minden, ne izgulj!


Jó macskázást kívánok! :)

2019. jún. 24. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat :) Azért kérdezek ennyit, mert nagyjából egy évvel ezelőtt igen rossz tapasztalatom volt egy befogadott macskával kapcsolatban, leginkább szobatisztaság terén. Emiatt is igyekszem figyelembe venni mindent, amivel előzetesen lehet foglalkozni, és amit még időben, a megérkezéséig el lehet intézni.
2019. jún. 24. 18:50
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!