Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Melyik madár ad ki éles...

Melyik madár ad ki éles cs-cs-cs-cs hangot?

Figyelt kérdés

Reggeltől estig gyakran hallok a kertben ilyet (Dunántúl, dombos vidék), nem zavaró különösebben, csak feltűnt, hogy ez az uralkodó madárhang, főleg reggel és este, napközben meg időnként.

Kb öt "cs" hangot ad két másodperc alatt. Szaggatott, nagyon monoton madárhang (ha belekezd -általában egyszerre csak egyetlen egyed-, akkor percekig abba se hagyja), csak néha szabálytalan, néha kihagy, lassítja az ütemet. De majdnem mindig szabályos és monoton cs-cs-cs-cs-cs-cs... Élesen csattanó "cs". Magánhangzóra se hasonlít, de esetleg rövid "i"-t odaerőltethetünk, éles, hirtelen és rövid "csi":

"csi-csi-csi..."

"Cs", majd ugyanennyi szünet, majd ismét "cs", és így tovább. Semmiképp se nyújtott egyik "cs" szakasz se, hanem éles, hirtelen felszülő "cs", hirtelen és ugyanolyan hosszú szünettel (cs szün cs szün cs szün cs).

Egy darab "cs szün" együtt kb négy tizedmásodperc, ebből kb kettő tizedmp a "cs" és kb szintén kettő tizedmp. a "szün".



2020. jún. 6. 19:17
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
:) Hááát így nem figyeltem még madarakat, de tudom milyen pl. a rigó hangja, de nem társítottam soha emberi betű hangjához, mikor érzékelem a hangját tudom, hogy rigó, egyszerűbb lenne talán megnézned, hogy a lakóhelyed milyen madarak élőhelye, és aztán youtube-on tudod szűkíteni a kört.
2020. jún. 6. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

A kabasólyom pl. a dunántúlon megtalálható, itt egy youtube videó ahol a kabasólyom hangját is tudod csekkolni 1 perc 8-nál.


https://www.youtube.com/watch?v=dN14oYn59Rg

2020. jún. 6. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
Csalogány is lehet, de annak sokféle lehet az éneke. De ad ki olyan hangot is, amit írsz, de általában mást is. De elképzelhető olyan is, hogy csak "cs"-t énekel, mert ahány faj van, az mind kicsit máshoyg énekel.
2020. jún. 6. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Szarka.
2020. jún. 6. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm, mindenkit felpontoztam, mert a leírásom alapján mindegyikőtök igyekezett szűkíteni a kört. :)


Az a helyzet viszont, hogy még nincs megfejtés. De mit ad isten, ez valami szinkronicitás! :D Ugyanis aki csalogányt írt, nem állt messze bár a valóságtól, azonban a youtuben általam talált rövid csalogány videó után automatán betöltött random egy másik videót a youtube, és ott a pont! :D Legalábbis nagy az esély, hogy ez az:


bajuszos poszáta, rögtön az alábbi linken az első hang:

https://www.youtube.com/watch?v=KGxuC4_vdDw


Mondom, nagyon hasonló a magyar kemény CS hanghoz.

A kedves "kabasólymos" hozzászóló eléggé más hangként értelmezte, mert ahogy hallom, az közelebb áll a "pji-pji-pji"-hez, aztán átmegy vijaogásba. Semmi "cs".

ellenben kifejezetten csattog a madár, nap mint nap a kertemben, mint amikor egy anya csitítja gyermekét, pl altatja, csak annál is sokkal élesebb.


A bajuszos poszátában még nem vagyok teljesen biztos, mert nem mindig ez a hangja, a felvételen, mert ott átmegy változatos hangadásba is. Gondolom másfajta poszáta van a kertemben. De komoly esélye van, hogy poszáta. :)


Most már tehát tudok hangmintát mutatni, kedves emberek! Tehát aki ez alapján más madárfajt is felismer, kérem, írja meg! :) A videó rögtön evvel a cs-cs-cs-vel indul! (Pár másodpercre alatta ki is van írva, hogy bajuszos poszáta, a fotója meg kb 15 mp-ig.) :


https://www.youtube.com/watch?v=KGxuC4_vdDw


várom tehát a további tippeket. köszönettel! :)

(Csak poszáta lehet, vagy más is esélyes? A kerti madaram csak ezt a hangot adja, és percekig egyetlen egyed rázendít, 10-15 percig abba se hagyja. Főleg reggel, délelőtt és este.)

2020. jún. 6. 19:49
 6/16 A kérdező kommentje:
A linken egész pontosan a második másodperctől a hatodik másodpercig tessék figyelni a hangot. :)
2020. jún. 6. 19:51
 7/16 A kérdező kommentje:
Benéztem... valójában az első másodperctől a negyedik másodpercig. Erre gondolok, elnézést. :) Mert utána már összevissza cserreg.
2020. jún. 6. 19:52
 8/16 anonim ***** válasza:
Én vagyok a kabasólymos én a lakhelyed madarait csekkoltam nem vesződtem betűkkel és zenei ritmusokkal és szünökkel én írtam nem társítom ilyenekhez a madarak hangját. Csak példának van odabiggyesztve hogy kezdj el keresgélni a youtube-on.hehe Te tudod hol laksz pontosan mert így ilyen információk alapján csak egy madarász tud segíteni neked. A poszáta segítőnek tuti biztos valami madarász szakmája van vagy természettel kapcsolatos.
2020. jún. 6. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Semmi gond, téged is felpontoztalak. :)

A hang viszont igen jellegzetes, amit a kertemben hallok. Igen éles és szinte pontos mása a magyar CS hangnak.


Az általam linkelt videót most végighallgattam, három poszáta hang van rajta, mind stimmelne ugyan, viszont hamar átcsap változatos cserregésbe a hangjuk.


A videón, amit linkeltem, viszont a Csuszka (5:19-5:24) is hasonló, de nem egészen, és annak a hangja is átalakul cserregéssé, később.

2020. jún. 6. 20:04
 10/16 anonim ***** válasza:
Én nem tudok mindent ilyen pontosan érzékelni időnként, mivel csak mono fülem van szóval én nem zenei hangokhoz és betűkhöz hasonlítom a hangjukat, hanem szimplán úgy szoktam becsekkolni, hogy a kört szűkítve csekkolom a madárt is és a hangját is.
2020. jún. 6. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!