Kezdőoldal » Állatok » Madarak » A hullámos papagájom egyfolytá...

Brigóka kérdése:

A hullámos papagájom egyfolytában vakarózik és tépkedi is a tollait. Atkáról lehet szó? El kell vinnem állatorvoshoz, vagy van valamilyen szer ellene?

Figyelt kérdés
2012. máj. 16. 10:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Vidd el Állatorvoshoz,bár a tolltépkedés a depresszió jele is lehet.A tollak tépkedése elterjedt probléma a madarak körében (nem csak a papagájoknál). A madarak kitéphetik akár az összes tollukat is. A tépkedés a toll ápolásának megszállott formája. A vadon élő madarak azért tollászkodnak, hogy megnyugodjanak. A stressz vagy a táplálkozási elégtelenségek vezethetnek ahhoz, hogy a madár úgy érzi, hogy ki kell tépnie a tollait a saját jól-létének visszaállítása érdekében. Mindazonáltal a madár nem fog megnyugodni addig, amíg a stresszel kapcsolatos problémák (a magány például) vagy a táplálkozási elégtelenségek meg nem oldódnak. A tollászkodás egyre durvábbá válik, és sérülésekhez illetve a tollak kihullásához vezethet.A madár szenvedhet külső élősködőktől is. A vérszívó atkák a legismertebb külső élősködők. A vérszívó atkák éjszaka látogatják meg a madarat és a fertőzés nehezen diagnosztizálható. Nappal a vérszívó atkák általában a kalitka sarkaiban és repedéseiben, valamint a kalitka környékén bújnak meg. A vérszívó atkafertőzés viszketést és irritációt okoz, amely álmatlan éjszakákat eredményez a madár számára. A súlyos fertőzés vérszegénységet okozhat, amely a madár halálához is vezethet.


A súlyos vérszívó atkafertőzést a ritka tollazatról, - különösen a madár fején -, valamint a viszketés következtében fellépő nyugtalanságról lehet felismerni. Különösen fontos odafigyelni erre vedlés idején, mivel azt könnyen össze lehet téveszteni a vérszívó atkafertőzéssel.

Amennyiben a madár vérszívó atkától szenved, fontos mind a madár, mind a környezet kezelése. A Beaphar termékskálában szerepel egy rovarölő spray a kalitka kezelésére, a Defest. A madarat “anti-parasite spot on”-nal vagy Bogena madár spray-vel lehet kezelni.

A madár egyéb atkáktól is szenvedhet. Ezek egyike, a rühatka, a láb bőrének pikkelyesedését okozhatja. Az atkák bemásznak a madár bőre alá. Ez bakteriális fertőzéshez vezethet és a madár karmai körül kialakuló meszesedéstől fog szenvedni. A Beaphar anti-parazita spot-on hatásos a rühatkák ellen is.A tolltépés széleskörű probléma a papagájoknál, akik akár az összes tollukat kitéphetik. A tolltépés a stressz tünete vagy táplálkozási elégtelenség jele lehet. A vadon élő madarak esetében a tollászkodás megnyugtatja a papagájt. A madár azt “gondolja”, hogy ez meg fogja nyugtatni, de valójában a papagáj nem nyugszik meg addig, amíg a stressz forrása (pl. magány), vagy a táplálkozási elégtelenség meg nem oldódik. A tollászkodás egyre durvábbá válik, és sérülést vagy a tollak elvesztését eredményezi.

Ez akkor fordul elő, amikor az állat bizonyos tápanyagokban hiányt szenved. Ha túl kevés az eledel és például főként csak napraforgómagból áll, a papagáj nem jut elegendő esszenciális tápanyaghoz, például A vitaminhoz.

A papagájok imádják a napraforgómagot, mert az energiában gazdag, ezért először ezeket fogják kiválogatni és megenni, gyakran otthagyva az étel többi részét. A különböző összetevők megfelelő egyensúlya nagyon fontos annak biztosítása érdekében, hogy a papagáj megfelelően legyen táplálva. A szegényes táplálkozás számos problémához vezethet és a papagáj ezáltal hajlamosabbá válik a betegségekre.Ennyi anyagot talátam,nézz utánna a neten! :D Gyógyulást a madaradnak!

2012. máj. 16. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Adsz neki fürdési lehetőséget hetente többször? Mennyit foglalkozol vele naponta?
2012. máj. 16. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Körülbelül két hetente fürdetem,és egyfolytában foglalkozom vele.Ahol én vagyok,oda viszem őt is! Abban biztos vagyok hogy nem a magány a probléma:) Felhívtam az állatorvost,van "gyógyszere".Köszönöm a segítséget!
2012. máj. 16. 19:53
 4/6 anonim ***** válasza:

Remélem tényleg "csak" élősködő.

A kétheti fürdés szerintem kevés(heti 1 minimum kéne neki szerintem). Az én hullámosom ha naponta adnék neki vizet mindennap szívesen megfürödne. Hány % a páratartalom nálatok? Ha kevesebb mint 50 akkor akár 2-3 naponta is adhatsz neki vizet mert hamarabb,könnyebben kiszárad a bőre. Ha nagyobb mint 60 akkor szerezz be páraelszívót mert 70 felett burjánzik a penész(a penész halálos a madaraknak).

2012. máj. 16. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Kicsit száraz a szoba levegője,akkor tényleg áttérek a heti kétszeri fürdetésre!

Köszönöm a segítséget:)

2012. máj. 18. 08:40
 6/6 anonim ***** válasza:
Arra gondoltam, mikor a kérdést végigolvastam, hogy tetves a madár, vagy valami más vérszívója van.
2018. máj. 22. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!