Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Valakinek nincs Dabas közelébe...

Valakinek nincs Dabas közelébe eladó hullámos papagáj?

Figyelt kérdés
Sziasztok én egy hullámos papagájt szeretnék venni ami fiatal még és vagy kék vagy zöldes sárgás színű. Tudom mi kell nekik homok,köles,játék,víz meg ilyesmi és persze sok-sok szeretett.Körbe nézegettem oldalakat de nem találok. Díszállatos boltba meg azért nem szeretnék mert hát szerintem sokan oda viszik a megunt papagájokat vagy amik harapnak (bocsi ha rosszul fejezem ki magam) és én nem szeretnék egy ilyen madarat.

2012. szept. 1. 17:16
 1/9 anonim ***** válasza:
állat kereskedésbe nem vesznek be megunt állatokat! Nekik is érdekük hogy egészséges normális állatokat adjanak el, és nem beteg, öreg állatokat.
2012. szept. 1. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Értem de mégis nyugodtabb lennék ha nem állatkereskedésben vennék
2012. szept. 1. 17:24
 3/9 A kérdező kommentje:
Jah és hím papagájt szeretnék venni
2012. szept. 1. 17:25
 4/9 anonim ***** válasza:

szia! Nem értek teljesen veled egyet! HA papagájokat tartasz akkor minimum 2-t vegyél.Mert hát ezek csapatokban élnek,tehát szomorú lesz egyedül.Kivéve ha egy nap 5-7 órát foglalkozol vele

A kalitka fekvő téglalap alakú legyen mert a torony,ház,stb alakúban nem fér el rendesen a madár és berendezni se lehet megfelelően(kör alakú kalitkában már törvény írja elő hogy tilos madarat tartani mert megbolondul benne). A kalitka rácsa ezüst vagy arany színű legyen mert a fehérre,stb festett kalitkákról előbb-utóbb elkezdi lerágni a festéket amitől mérgezést kaphat és a festék nélkül a rács kezeletlen fém része kerül kívülre amitől mivel mászáskor a csőrébe veszi fémmérgezést kap. Egy hullámosnak minimum 30cm széles, 40cm hosszú és 40cm magas kalitka kell napi 3-4 óra kint lét mellett. Ha nem tudod naponta több órára kiengedni akkor minimum 50cm széles, 70cm hosszú és 70cm magas kalitka kell neki. Kettőnek minimum 40cm széles 50cm hosszú 70cm magas kell napi 3-4 óra kint lét mellett(kivéve ha tenyészted őket mert akkor sokkal nagyobb kell nekik napi reptetéssel is) és kb. minimum 60cm széles 80-100cm hosszú és 70-80cm magas kalitka kell napi reptetés nélkül nekik.

A bolti/gyári ülőrudak,ülőrúdra húzható karomkoptatók ártalmasak. Egyforma átmérőjűek ezért nem tornázik a lába tehát tönkremennek az ízületei. Hiába hívják karomkoptatónak közel sem elég vastag ahhoz hogy koptassa a karmait és kidörzsöli az érzékeny talpát ezért fekély,stb nőhet rá. A lehető leghamarabb cseréld le az összes ülőrúdját a diófán és a csonthéjasokon kívül bármilyen 2,5-4cm ármérőjű nem permetezett gyümölcsfaágakra,fűzfaágakra,akácfaágakra. Az ágakat ecetes vízbe áztasd be és mosd le egy mosogatószivaccsal majd öblítsd le és csináljátok meg a végét ilyenre hogy könnyen be lehessen rakni a kalitkába: [link] Így megfelelően tornázik a lába és a karmait se kell gyakran vágatnotok. Vékonyabb leveles fűzfaágakat is lógass be a kalitkába mert remek elfoglaltság a számára és a csőrét is koptatja vele.

Az etető,itató rácsra akasztható tál legyen. Az önitatót mivel keskeny és van rajta elérhetetlen rész nem lehet rendesen,alaposan kimosni ezért fertőzésveszélyes. Az önetetőt se lehet jól kimosni és elakadhatnak benne a magok.

A játékok fajátékok legyenek. Csengőt,tükröt,műpapagájt még véletlenül se adj neki! A csengő halláskárosodást és fémmérgezést okoz. A tükör,műpapagáj mentális problémákat okoz mivel ő nem tudja hogy az amit lát nem egy igazi fajtársa és ha a párjának tekinti elkezdi etetni is de mivel a tükörképe,műpapagáj nem fogadja el tőle a felöklendezett magokat vissza kell nyelnie amitől begygyulladást kaphat. Mivel nem reagálnak semmire(udvarlás,etetési szándék,vakargatás,stb) ideges lesz tőlük ami idővel fokozódik akár szívrohamot is kaphat. És mindháromtól gyakran agresszívek lesznek a madarak az emberekkel és a többi madárral szemben is. Tehát ezeket kerüld,szedd le a játékokról. Az internetről rendeljetek neki fajátékokat(a legjobb az lenne ha a kalitkában egyszerre csak 3 vagy több ha sok van lenne és kint is lenne ugyanennyi vagy több és 1-2 hetente cserélgetnéd a kalitkában lévőket így sose unatkozna,nem unná meg a játékokat). Időnként vegyetek neki új játékot is. Továbbá fontos hogy legyen a kalitkában ételkereső játék is mivel a természetben naponta órákat töltenek ételkereséssel. Egy hullámos esetében nem kell túlbonyolítani. Moss el egy kupakot és csinálj a közepébe egy lyukat majd kenderzsineggel lógasd fel úgy a kalitkában hogy csak a rácsról érje el és tegyél bele a magkeverékéből.De ne csak 1 ételkereső játékot adj neki. Írd be a google,youtube keresőbe hogy parrot foraging toy vagy homemade parrot foraging toy és sokfélét találsz. Szerintem inkább a műanyagból,fából készülteket csináld meg. Megpróbálhatod a papírból készülteket is de a kisebb papagájok általában nem csak széttépik hanem meg is eszik a papírt ami nem túl egészséges a számukra de lehet a tied nem fogja megenni.

Vagy/és nézd meg az én ételkeresős videóimat a youtube-on. www.youtube.com/user/parrot1220


A kalitkában mindig legyen csőrkoptató/szépia és gondoskodj róla hogy gyakran egyen is belőle mert ez a fő kalciumforrása.

A kalitka aljába olyan madárhomokot tegyél amiben kagylódarabkák is vannak mert kell a zúzógyomra megfelelő működéséhez és a kagylódarabok megevésével kalciumhoz,foszforhoz,mészhez jut.


Az itatót naponta, az etetőt hetente, a gyümölcsöstálat naponta ki kell mosni egy mosogatószivaccsal. És a tálakat ha műanyagok 1-2 havonta töltsd tele vízzel és önts bele ecetet. Hagyd pár órát ázni őket majd öblítsd ki,mosd el őket és rakd vissza a kalitkába. A kalitka alját hetente egy másik szivaccsal ki kell mosni és ki kell cserélni a homokot. Az egész kalitkát ráccsal,ülőrudakkal,(a fa játékokat ha festettek csak nedves szivaccsal töröld át mert a víztől lejön róluk a festék)stb együtt el/le kell mosni legalább havonta egyszer.


Elhelyezés

A kalitkának keressetek egy megfelelő helyet és csak akkor vigyétek odébb ha nagyon muszáj.Olyan helyen legyen a kalitkája ahol napközben nagy a jövés-menés de éjjel tud nyugodtan aludni 10-12 órát. Legalább 1 méter magasan legyen a kalitka mert a magasban érzik biztonságban magukat. Ne érje huzat, árnyék nélkül napfény de olyan helyen legyen ahol világos van és sokat van szellőztetve. A konyhától távol legyen. Jó időben akár naponta vigyétek ki az erkélyre/kertbe és tegyétek a fél kalitkát a napra hogy ha akar napozhasson(D vitamin termelődése miatt, jót tesz a tolluknak,bőrüknek,szemüknek az UV).


Etetés

A magkeverékből se mindegy milyet veszel. Fontos hogy mogyorómentes legyen. Én ilyet szoktam venni: [link]

A magkeverékből mindig legyen előtte.

Kéthetente adj neki 30 percig főzött tojást(tenyésztéskor gyakrabban) és hetente kétszer sárgarépát(alaposan mosd meg és vágd le a héját/külsejét is ha nem bio). Ezeken kívül hetente legalább ötször de inkább mindennap adj neki valamilyen zöldséget,gyümölcsöt,egyebet.

Soha nem szabad nekik adni: narancsot, mandarint, káposztát, karalábét, karfiolt, spenótot, sóskát, kelbimbót, paprikát, avokádót, citromot, fekete napraforgót, mogyorót.

Ehetnek: almát(mag nélkül), ananászt, szilvát(mag nélkül), fügét, datolyát, házi salátaféléket(ritkán kapjanak)(bolti permetezés miatt mérgező), barackot(mag nélkül), banánt, ribizlit, kivit, paradicsomot, epret(legjobb ha a saját kertedből származik), diót(még véletlenül se legyen avas és szedd ki a héjából,vágd le róla a barna héját,külsejét is azt amelyiket az emberek megesznek a dióval együtt), szedret, zellert(keveset és ritkán),schnidling, petrezselymet(keveset és ritkán), mangót(mag nélkül), málnát, cseresznyét(mag nélkül), meggyet(mag nélkül), szőlőt, körtét(mag nélkül), dinnyét, főtt krumplit(nyersen mérgező), répaféléket, tököt, kukoricát, céklát, borsót(főve), babot(főve), lencsét(főve), főtt rizst, főtt tojás(30 percig főzve), háztartási kekszet.

Szinte minden fűfélét kaphatnak. Csak az a fontos hogy tiszta,kutyamentes,autómentes,permetmentes helyről származzon minden. Tyúkhúr(csak a fehér virágú mert a más színű hasonmása mérgező), pitypang, madárberkenye, madárbirs, csipkebogyó, toboz, tűztövis, máriatövismag, homoktövis, pásztortáska, útifüvek, bodza, sarkantyúka, turbolya, kakaslábfélék.

Lehetőleg minden gyümölcs,zöldség amit kapnak bio legyen és alaposan megmosott(ha nem bio vágd le a héját/külsejét). Tojást,krumplit,rizst,stb. csak vízben szabad főzni a madaraknak só,stb hozzáadása nélkül. Ha valamit főzve adsz neki(pl. sárgarépa) főzés közben vagy utána tegyél egy nagyon kevés egészséges(ebb) olajat(kókuszolaj,extra szűz olivaolaj) is bele hogy fel tudjanak szívódni a zsírban oldódó vitaminok.

Minden madár egyéniség tehát ki kell kísérletezni hogy mit hogyan eszik meg(pl.reszelve,kisebb darabokra vágva,nagyobb darabokra vágva,egészben,karikákban,kockákban,stb). A rácsok közé ne szoríts soha semmit. Mindennap tegyél valamit be neki egy külön etetőben de a tojást csak max. másfél óráig hagyd bent nála a gyümölcsöket,zöldségeket pedig megbarnulás,megszáradás előtt vedd ki tőle.

Az összes emberi étel,ital pl.alkohol,chips,csoki,sütemény,sós,cukros,fűszeres,zsíros ételek,stb tönkrevágják a máját tehát ha bele akar enni,kér belőle akkor se adjatok neki.

A bolti vitaminrudakból csak ritkán vegyetek neki(szigorúan mogyorómenteset). A mézes karikákból pedig sohase kapjon mert rengeteg cukrot,tartósítószert tartalmaznak.

A sok gyümölcs,zöldség adás mellett is kell neki valamilyen vitamin ami tartalmazza a fontos dolgokat. Pl: [link] vagy Korvimint.


Óvintézkedések

A kalitkában a játékok ne legyenek túl hosszú kenderzsinegen fellógatva mert lábára,nyakára tekeredhet. Ha valamelyik játékát szétrágja úgy hogy éles,hegyes darab van rajt akkor vagy csiszoljátok le vagy vegyétek ki.

Mielőtt kiengeditek a kalitkából ha nincs szúnyogháló csukjátok be az ablakokat, húzzátok be a függönyöket mert nekirepül az ablaknak és megsérül,takarjátok le a tükröket. Ne hagyjátok még fél percre se felügyelet nélkül a szobában. Ne hagyjátok hogy fémet,festett dolgokat,falat,bútorokat,ajtófélfát,ajtót,stb rágjon. Ne engedjétek papírt,apró dolgokat,stb rágni.

A mogyoró nekik nagyon gyakran egyenlő a halállal: Rengeteg mogyoró aspergillus gombával fertőzött(nem lehet látni rajtuk) ami ha megeszi a madár megtelepedik a tüdejében(ezt nevezzük aspergillosisnak). Az aspergillosist addig amíg már menthetetlen a madár szinte lehetetlen észrevenni(csak egy hangyányi viselkedésváltozásból lehet rá következtetni) mert addig amíg tudják eltitkolják mint minden betegséget.

Fontos a magas (50-55%) páratartalom is mert a természetes élőhelyükön is magas így az alacsony páratartalomban hamarabb kapnak aspergillosist és hamarabb betegednek meg. De a túl magas se jó mert ha jól emlékszem poratka 46% felett virul, szaporodik és szarik erre a termékre szokás allergiássá válni. Penész is 40+ % felett már megél de 70 felett aztán burjánzik. A penész halálos lehet a papagájoknak.


A gyertya,cigarettafüst,illatosító,parfüm,spray,légtisztító,rovarirtó,molyirtó,hajlakk,stb. nagyon káros a fejlett tüdejüknek.

Nagyon veszélyes hely nekik a konyha:a gyakori hőmérséklet változás, a teflonos edények melegedéskor olyan gázt bocsátanak ki ami képes percek alatt megölni egy madarat(teflon hajsütővasakban, sütőkben, vasalókban, lámpákban, hajszárítókban,stb is lehet) Bővebben: [link]


Viselkedés,Foglalkozás

Soha ne erőszakoljatok rá semmit mert akkor csak még jobban félni fog tőletek azaz vadabb lesz. A közelében ne tegyetek hirtelen mozdulatokat,ne ijesztgessétek.

Az egészséges madár 1 lábon pihen és úgy alszik hogy a fejét hátrarakja a szárnyai közé.

Betegség tünetei:híg széklet,2 lábon alvás, sok gubbasztás,nagyon kevés evés, a kalitka aljának a sarkába ücsörgés.

Amíg egyedül van naponta minimum 4-5 órát kell vele foglalkoznod mert ha magányosnak érzi magát vagy unatkozik pótcselekvésbe kezd ami a tolltépéstől a láblerágásig bármi lehet.


Egyéb

Kereskedésben, Fressnapfban vegyél kalitkaajtóra akasztható fürdetőt vagy kint tegyél mellé egy műanyag,nem túl mély tálat. Hetente többször adj neki langyos vizet hogy ha akar tudjon fürdeni. Kényelmetlen,kellemetlen neki ha kiszárad a bőre ezért sokat tollászkodik de akár a tollait is elkezdheti tépni.


15-20 évig is élhetnek. A csőr feletti viaszhártyája ha egyszínű általában kék,lila,rózsaszín akkor hím. Ha az orrlyukai körül fehéres,világos karika van akkor tojó(a viaszhártyája színe nem számít,bármilyen lehet de általában kék-fehér,barna).


Ha lenne kérdésed szívesen válaszolok.

2012. szept. 2. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
csak 1et szeretnék venni és igen beleszámoltam hogy ha 1et veszek akkor minimum 5 órát kell vele foglalkozni és lenne is rá időm aztán majd meglátom hogy akarok -e párt neki :D de köszi és valamelyik oldalon úgyanezeket olvastam mivel már vagy 100 oldalt átnéztem De ha tudsz eladó hullámos papagájt akkor ha leírnád hol és telefonszámot is adnál akkor jó lenne de dabas környékén legyen lehetőleg :$ :D
2012. szept. 2. 13:19
 6/9 anonim ***** válasza:

Kérlek, a madár érdekében: ne egy papagájban gondolkozz. Van egy olyan sanda gyanúm, hogy nem vagy sem nyugdíjas, sem otthoni távmunkát végző felnőtt, sokkal inkább iskolás, aki hétfőtől péntekig csak délután-estefelé ér rá vele foglalkozni, és azt is csak addig, míg nincs témazáró és míg nem unod meg. Tudom, tudom, nem unod meg, mindig foglalkozni fogsz vele, miegymás, de ez nem így működik. Neki pár KELL. Egy fajtárs. Nem tükör, nem műpapagáj, nem te, hanem egy társ. Meglátod, sokkal könnyebb lesz neked is velük. Két papagájhoz is ugyanannyi idő kell, mint egyhez, sőt, kevesebb, mert az az egy nem lesz depressziós az egyedülléttől.


Másrészt: az állatkereskedésben tényleg nem megunt, öreg, csípős madarak vannak. Csípni csípnek, mert nem ismernek. Ez akkor is így lesz, ha tenyésztőtől veszed, de nem kézhez szoktatottat. A te dolgod, hogy megszelídítsd, akárhonnan is szerzed be, nem fogod megúszni.

2012. szept. 2. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Rendben köszi a tanácsot akkor keresek 2 db hullámost :D és még annyi hogy mondjuk reggel előbb felszoktam kelni mivel van más állatom is és reggel is lehet vele foglalkozni mondjuk ketrecen belül ráüljön az ujjamra meg ilyenek. Szóval azt olvastam reggel és este a legfogékonyabbak akkor érdemes lenne reggel este szelídítenem ?
2012. szept. 2. 14:06
 8/9 anonim ***** válasza:
Én is tenyésztőtl vettem, és a mai napig félős, és megcsip ha beteszem hozzá az ujjam, fél mindentől. Engem már valamennyire megszokott, de a kezemet nem szereti. Másikat pedig boltban vettem és nagyon kedves. Ő már a 4.papgájom, rágóta vannak madaraim. 2 bolti volt, az egyik vad volt, a másik nem. Úgyhogy találsz ilyet is, olyat is.
2012. szept. 2. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
na megvettem végül is boltit vettem de nyugis is szelíd is és a 3.nap amikor nálam volt már rárepült a kezemre csak beragtam vízet cserélni és rárepült azóta nagyon édi szelíd ha zenét hallgatok akkor elkezd rá csípogni :D nagyon ari nem bántam meg meg rárepül a fejemre elöszőr azt hittem meg akar csípni hogy jön a fejem felé de nem rárepült csak
2012. szept. 12. 18:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!