Kezdőoldal » Állatok » Madarak » A papagáj, vagy kakadu, azok...

A papagáj, vagy kakadu, azok a madarak, amelyek megtanulnak beszélni, felfogják azt amit mondanak, vagy csak megismétlik a hallottakat?

Figyelt kérdés

2012. okt. 31. 16:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
54%
ismételnek
2012. okt. 31. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
86%
egy részben ismételnek ms részben lehet megértik "pontosabban összekötik dolgokkal" mint a kutyk az ülj parancsszót és a cselekvés. Persze a szép avgyok és hasonló mondatokat biztos nem fogjk fel mit jelent, de mondjuk ha a kajára sokszor mondod hogy kaja akkor összekapcsolja a kaja a kaja hanggal és ha kaját akar akkor mondja majd hogy kaja
2012. okt. 31. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
47%

Általában az egyedül tartott papagájok tanulnak meg "beszélni". A párban tartottakat nem nagyon érdekli az ember, így nem is törik magukat.


Másrészt azt olvastam egy könyvben, hogy agyilag beteg egyedül tartott madarak tanulnak meg "beszélni", mert ez az utolsó mentsváruk, hogy valakit társnak tekintsenek.


Máshol meg azt olvastam, hogy azért utánozzák a hangokat, mert a vadonban így védekeznek. Megtanulják annak a hangját amitől félnek és utánozzák. Ez nem tudom mennyire igaz, mert szerintem egy sólyom attól még nem fog elrepülni egy papagáj mellett csak mert az utánozza a hangját :)

2012. okt. 31. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
83%
Nekem szenegáli papagájom van. Hangutánzóak, enyém utánozza a telefoncsörgést, ajtó nyikorgást, cuppogást és mintha a nevemet mondaná mikor haza jövök.
2012. okt. 31. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Máshol meg azt olvastam, hogy azért utánozzák a hangokat, mert a vadonban így védekeznek. Megtanulják annak a hangját amitől félnek és utánozzák. Ez nem tudom mennyire igaz, mert szerintem egy sólyom attól még nem fog elrepülni egy papagáj mellett csak mert az utánozza a hangját :)



Ausztráliában élegy madár az a neve hogy Lantfarkú.. mindenféle hangot utánoz az autóriasztó az erdirtás és a kamera exponáló hangját is (más állatokat olyan ügyesen hgy még az eredetit is megtéveszti)

egyrészt hogy a területét védje más himekkel szemben, másrészt minnél több hangot utánoz annál jobban bejön a tojóknak


http://www.youtube.com/watch?v=sAwiFMKPHmY&feature=fvwrel

2012. okt. 31. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
57%

Nem csak az egyedüliek tanulnak meg beszélni.

A nimfák nem beszélnek de jól utánozzák a hangokat és az én egyik nimfám megtanulta magától! több dolog hangját pedig nem egyedüli madár(több papagájom van köztük még egy nimfa is). Igaz nem egy kalitkában vannak és nem is párban vannak de mindennap együtt vannak kint.

Tudok olyan párban lévő papagájról is aki beszél.


Van hogy nagyon is tudatosan beszélnek. Persze nem tudják hogy emberül pontosan mit jelent a szó/szavak de jókor alkalmazzák.

Pl. az egyik ismerősöm mindig mondta a papagájainak hogy mit mond a macska? miau miau mit mond a kutya? vau vau,stb és egyszer amikor ők kérdezgették egymástól ezeket a kérdező madár azt kérdezte mit mond a xy(ismerősöm férje) egy szót se szólt egyik se mert nem tudták így a kérdező madár válaszolt hogy... és tényleg mindig azt szokta nekik mondani de ezt így sose tanította nekik az ismerősöm.

Vagy egy másik ismerősöm reggel sietett így csak gyorsan berakta a papagájainak a kaját és eközben mivel ő elfelejtette mondani az egyik papagája mondta hogy Tessék! Jó étvágyat!

Egy harmadik ismerősöm mindig akkor mondja a papagájainak hogy csúnya papagáj ha csípni akar. És egyszer amikor 2 papagája egymással szemben ült a rácson(mindegyik a saját kalitkájában) és az egyik meg akarta csípni a másikat a másik ahelyett hogy leült volna az ülőrúdra csak nézett és elkezdte szidni,ordítozni hogy csúnya papagáj.

2012. okt. 31. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Óó, hát köszönöm a válaszokat :D Nagyon érdekes hmmm
2012. nov. 1. 09:25
 8/11 anonim ***** válasza:
ezért írtam, hogy "általában"....
2012. nov. 1. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Irene Pepperberg írt egy könyvet egy "kísérletéről" ebben a témában Alex meg én címmel. Alex egy jákópapagáj volt, és a tudós kifejezetten azért szerezte meg őt, hogy kutathassa a te kérdésedre a választ. Évek munkájával sikerült Alexet egy 5 éves gyerek logikai szintjére felhozni, és a pár száz (erre nem emlékszem már pontosan) szavas szókincsét bizonyítottan értette és tudatosan használta, nem csak ismételt. Kérdezett, válaszolt, számolt, és egy csomó döbbenetes dolgot művelt az a kis csoda...


De ez ritka, gyakorlatilag egyedülálló. A "hobbi" papagájok csak utánoznak, összekötnek szituációkat hangokkal, és képesek jókor használni a tudásukat. Ez az alapja viszont annak, hogy ennek a tudósnőnek sikerült kihoznia Alexből az értelmet.

2012. nov. 2. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
69%

Idézek a Díszmadár magazinból:


"Irene Pepperberg, a jákók kognitív(észlelés, megértés, megismerés) képességeit vizsgálta. Alex nevű - mára már világhíressé vált - papagáját 30 éven át tanította, és közben tesztelte képességeit.

Most már biztosan tudjuk, hogy a papagájok beszéde túlmutat az utánzáson. A papagájok nem csak megtanulják az egyes szavakat, és értelmetlenül mondják a magukét, hanem képesek értelemszerűen használni azokat.

...

Sajnálatos módon, Alex 30 éves korában elhunyt. Ez alatt a harminc év alatt a sorozatos tesztelések, és keresztkérdésekre adott válaszai alapján biztosan állíthatjuk, hogy Alex, többek között megértette a nulla fogalmát, biztosan megnevezett 50 különböző tárgyat, tudatosan számolt 6-ig, és megmondta, miből mennyi van előtte az asztalon. Hét színt ismert, ismerte a kisebb, nagyobb, alatta, felette, és az ugyanolyan fogalmát. Olyan összetett kérdésre is helyesen válaszolt, mint például az elé tett tárgyak közül melyik szerepel ötször. A tesztek során tárgyakat mutattak neki, és a tárgy színéről, formájáról, anyagáról kérdezték, amire 80%-ban helyesen tudott válaszolni. Ha két tárgy között nem volt különbség, azt felelte "nincs". Képes volt összekapcsolni az írott (2 betűs) szó alakját a beszélt megfelelőjével. Alex szókincse körülbelül 150 szóból állt. Ennyit tudott megtanulni, és használni. Az azonban biztos, hogy többet értett, mint amennyit ki tudott mondani. Képes volt önálló szóalkotásra. Ugyanis az elé helyezett félbevágott almára az angol "Banerry" szóösszerántással válaszolt. Kívül piros, mint a cseresznye, belül sárga, mint a banán. Ez ne lenne logikus?

Eredményei itt még természetesen nem érnek véget, de nem is az a célom, hogy mindet leírjam, csak kiragadtam néhány érdekességet. Érdekes továbbá az is, hogy Alex nem volt, "csoda madár", hanem gazdája Irene, egy állatkereskedésben találomra választotta ki. A madár ekkor volt 1 éves körüli.

...

Viszont most válaszolnék a cikk fő kérdésére. A papagájok valóban olyan intelligensek, mint a 4-5 éves gyerekek? Valójában nem. Alex 30 év tanulással olyan kérdésekre tudott válaszolni, és olyan fogalmakat ismert, amire a 4-5 éves gyermekek már képesek.

...

A 4-5 éves gyerekek értelmi szintje csupán körülbelül azon a szinten van, ahol Alex éppen tartott a tanulási folyamata alatt, míg váratlanul el nem távozott."



Tehát csak egy 4-5 éves szintjéig jutott el mert meghalt de ha nem halt volna meg kitudja meddig tudott volna még fejlődni.

Amúgy nem csodálkozom szegény korai halálán mert mogyoróval etették ami ugye veszélyes az aspergillus miatt és fém dolgokat pl. kulcsot,csavart adtak a csőrébe amitől simán fémmérgezést kaphatott. Sőt mivel az aspergillus és a fémmérgezés is gyorsan,hirtelen viszi el a madarat szerintem biztos hogy a kettő közül valamelyikbe halt bele szegény.

2012. nov. 3. 02:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!