Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Állatokra mennyire hat a...

Állatokra mennyire hat a szinterápia azon belül is a madarakra?

Figyelt kérdés

Szűleim régóta tyúkot tartanak a tél közeledtével meg világitanak rájuk éjszaka hogy meglegyen a szükséges fény besugárzásuk ne csökenjen a tojástermelés.


Néhány helyen olvastam a fényterápia emberekre gyakorolt jó hatásáról.

Tyúkokra gyakorolt kutatást nem találtam ilyen téren.


Arra gondoltam a melegfehér ledeket kicserélem zöld vagy sárga ledekre hogy valyon valamilyen pozitiv hatást vált e ki a tyukokból.

De már az is eszembe jutott a zöld fénybe még a szalmát is fűnek nézhetik?



2012. nov. 10. 10:02
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Hát tulajdonképpen nem igazán tudjuk még pontosan hogyan is érzékelik az egyes állatok a színeket. Persze biztos látnak, hiszen a hímek is sokszor színesebbek, nyilván ha nem látnák nem lenne értelme.

Mivel a termelés szempontjából fontos a megvilágítás, hiszen az a napfényt hivatott pótolni, nem vagyok benne biztos, hogy a hideg színű fények ugyanazt a hatást váltják ki. Lehet csökkenne a termelés, és negatív hatással lenne az állatokra.


Egyébként ha van rá időd meg pénzed, akkor kísérletezz vele, és írjál róla cikket vagy valami, biztos sokakat érdekelne.


Ez a téma egy diplomadolgozatnak simán elmenne. Ha tudod bontsd több csoportra az állatokat és mindegyiknek más megvilágításban tartsd, mellette legyen egy kontroll csoport, ami továbbra is megszokott módon van megvilágítva.


Azzal számolni kell, hogy amennyiben a szüleid ebből élnek, vagy van ebből bevételük, akkor lehet kiesés.

2012. nov. 10. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Ja, amúgy agrármérnök vagyok. Egy agráregyetemen ez tényleg jó diploma munka lenne. A téma érdekes, de lehet már van aki megcsinálta.
2012. nov. 10. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 balkalolka ***** válasza:
82%

Teljes spektrumot igényelnek a madarak, anélkül nincs D-vitamin, ráadásul magatartás-zavarokat (pl. látszólag ok nélküli kannibalizmust) okoz a hiányos fényviszony.


Az embernek 540nm körül legjobb a látása - a madaraknak szintén, de utóbbiak a 480 és a 630nm tartományban is csúcsos érzékelést mutatnak. Plusz érdekességként megjegyzendő hogy a madarak látják a 390nm UV-fényt is, lehet nekik adni.


Ebből az következik hogy azonos fényviszonyok mellett a madarak kb. kétszer fényesebbnek látják a világot az embernél.


Ha LED-lámpával szeretnél világítani akkor a következő arányban javaslom a hullámhosszokat:

40% 550-560nm

30% 470-490nm

20% 620-640nm

10% 390nm


Magyarul ha egy harmincpontos LED-táblát készítenél akkor 12 zöld, 9 kék, 6 piros és 3 UV ledet szerelj. Ez a formula van az igényeikhez igazítva.


Növényeknek pl. leginkább rózsaszín és kék kell meg egy kevés piros a fotoszintézishez. Tizedakkora energiabefektetéssel lehet pl. beltérben paprikát nevelni ha nem kapnak számukra felesleges fénytartományt, nem beszélve arról hogy a ledek hőleadása minimális (itt az ellenállást meg az adaptert illik hűteni).

2012. nov. 10. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!