Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mennyi idő után engedhetem...

Uteistván kérdése:

Mennyi idő után engedhetem össze az új hullámos papagájokat a régiekkel? Van egy 100x65x190 madárházam 4 papagájnak megfelelő lesz?

Figyelt kérdés
2013. okt. 16. 22:50
 1/1 Ádzsika ***** válasza:

A méret abszolút megfelelő (főleg, ha egyébként "házon kívül" is röpködhetnek a madárkák).

A régi és új madár összeeresztésére általában két-három hét a szabály - de ennek csak akkor van értelme, ha nem csak külön ketrecben, de külön légtérben is töltik addig az időt. Ha nincs módod külön helyiségben tartani őket, egészségügyi szempontból nincs sok értelme az elkülönítésnek. Viszont van "szociálisan".


Én azt tapasztaltam, hogy látható már szinte az első pillanatban, hogy a régi madárka örül-e az újnak, elfogadja-e. Ha igen, ha láthatóan beindul a barátkozás első perctől fogva, nincs sok értelme hetekig kínozni a madárkákat azzal, hogy el vannak választva. Igaz, én magányos (özvegyen maradt) madárkák mellé hoztam haza új kis társat (idáig két alkalommal), nem pedig párokat eresztettem össze.


Annyi értelme (és szüksége) mégiscsak van a két-három hét várakozásnak, hogy az új madárkát nem lehet rögtön kiengedni a kalitkából az idegen helyen, a régit viszont bezárni nem lehet, mert ő azt kínzásnak élné meg. Nálam legalábbis kizárólag ez volt az összeeresztés akadálya, mert a rokonszenvvel szerencsére nem volt baj.


Hogy párokat hogyan lehet összeereszteni, azt viszont nem tudom, sőt elképzelnem is nehéz, ismerve a saját madárkáimat. Ha a régi madárkáid eddig is az említett madárházban laktak, nemigen fognak örvendezni az új lakótársak láttán, hisz védik majd a területüket. Ez alapvetően más helyzet, mint az árván maradt madárka megvigasztalása egy új kis társsal.


Mindenképp adj nekik időt arra, hogy "véleményt nyilvánítsanak": figyeld, hogy a régi madaraid érdeklődéssel, kíváncsi rokonszenvvel fordulnak-e az újak felé, vagy inkább ellenségesen. (Az is rossz jel, ha tudomást sem vesznek róluk.)

Engedd, hogy rárepüljenek az új kis jövevények ketrecére (persze csakis felügyelet mellett, mert rácson keresztül is okozhatnak egymásnak sérüléseket), és figyeld, hogy mit szólnak egymáshoz. Az összeengedést csakis akkor kockáztathatod, ha rácson keresztül puszilgatják, szeretgetik, kényeztetik egymást. Legalábbis én így gondolom - de remélem, kapsz még választ másoktól is.


Mivel ez egy komoly döntés és komoly probléma, nagyon nézd meg, hogy kire hallgatsz: itt nincs rá semmi garancia, hogy szakszerű válaszokat kapsz. A helyedben feltétlenül írnék (de értelmesen és részletesen, minden fontos adatot megadva a madárkákról) a Háziállat Magazin "Dr. Háziállat" rovatának: ott biztosabb lehetsz benne, hogy helyes útmutatást kapsz.

2013. okt. 17. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!