Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Melyik papagáj való nekünk,...

Melyik papagáj való nekünk, mit ajánlanátok? Hozzáértők /állatbarátok/ tenyésztők véleményét kérném.

Figyelt kérdés

Szeretnénk vásárolni egy papagájt , de ne tudom életvitelünkhöz mi lenne a legmegfelelőbb, ehhez kérnék segítséget.


Madaras tapasztalatunk nem sok van, imádunk madarakat etetni itatni minden évszakban és régen voltak csirkéink (öregségben pusztultak el) :) Van egy cicánk is és összességében tiszteljük az állatokat, gyermekünkként/családtagként tekintünk rájuk - nem díszként. (nem gond a napi többszöri etetés, tisztítás , ápolás, állatorvos stb) Foglalkozni szeretgetni sokat tudnánk vele, mert itthonról végzem a munkámat,és jó volna az is ha sokáig társunk lehetne. Az ár "nem lényeges".


olyan papagájt szeretnénk aki:

- tud beszélni valamennyire,

- szereti(tűri) ha szeretgetik / simogatják / puszilgatják,

- és a legfontosabb: legyen nagyjából "aranyos", emberi fül számára kellemes hangja. Az általános hangereje mondjuk egy normál emberi beszédhangig lenne jó :)

Olyan csipogós/fütyörészős/beszélgetős.(pl. mint egy cinke?vagy fülemüle :D) Harsány állatot nem szeretnénk ami olyan erősen harsányan rikoltozik mint egy varjú vagy szarka, néha szükségem van a munkámhoz a csöndre. Természetesen azt nem várom el hogy csöndben gubbasszon egész nap, de ne is legyen olyan mint egy hisztis csecsemő állandó dührohammal :) vagy ez csak nevelés kérdése?


próbáltam utánajárni de sehol nincs hallgatható összeállítás a hangjukról,mint az énekesmadarakról szokott gondolom nem véletlenül:) ezért fordulok hozzátok! köszönöm!



2014. nov. 28. 15:42
 1/8 anonim válasza:
100%

Először is mondj le néhány kritériumot, hidd el mindenki ilyen madarat akar, de nincs ilyen faj, mondom is miért, megyek sorba:

- a beszéd főleg a nagyobb, így okosabb, ravaszabb, sokkal több gondot jelentő fajokra jellemző. (a hullámosok is meglepően szépen tudnak beszélni, de azt tudni kell hogy nincs garancia hogy a madarad beszéljen, még ha jákód van akkor sem)

- nagy általánosságban a madarak nem szeretik a simogatást, persze akadnak kivételek, nekem is van ilyen madaram. A kakadukról mondható el hogy bújósak, de őket senki nem fogja neked ajánlani első madárnak. Kis fejvakargatásra azért a legtöbbet rá lehet venni ;)

- Ilyen sincs sajnos. A katalin papagájokat szokták halknak mondani, de mindegyik tud visítani. Meg nem minden a hangerő: a hullámos hiába halk, de egész nap recsegő, nyekergő hangot ad, nekem sokkal idegesítőbb mint ha egy nagyobb madár néha, jóval hangosabban beleordít a semmibe.


A rizsa után a lényeg: látom rajtad hogy komolyan gondolod, ez nagyon jó. Próbálj élőben megismerkedni a madarakkal, legtöbb papagáj tartó és tenyésztő rendes ember, segítőkész, biztosan megmutatják neked a madaraikat, segíthetnek a választásban, nem utolsó sorban élőben a hangjukról is eldöntheted, hogy mennyire bántó.


Fajválasztásról annyit, hogy első körben ne válassz nagypapagájt, hiába engedi meg a pénztárcád: jákó, kakadu, arák, nemesek, amazonok. Illetve Kis vagy középpapagájban gondolkodj, lehet hogy egy kis hullámos/nimfa is kielégíti a madaras vágyadat. A további fajokat sem ajánlanám, habár nagyon szépek, általában nem lesznek nagyon barátságosak még a kézzel nevelt egyedek sem: kecske-, pennant-, rozella-, barrabant papagáj.

Ha fenn vagy fészbukon, ajánlom a "papagájosok" oldalt, sok segítőkész hozzáértő ember van ott.

És a monológ végén hogy valami hasznosat is mondjak, olvass utána ezeknek a fajoknak, szerintem közülük mazsolázz: hullámos, nimfa, katalin, kissándor, nagysándor (a személyes kedvencem), szenegáli, feketesapkás, pyrrhurák, hegyi.


(nagy kalitkát neki, számolj vele hogy előbb utóbb párt is kell kapnia, illetve a macskával vigyázzatok!)

2014. nov. 28. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
49%
Szia! Én a hullámos papagájt ajánlanám neked! Nekünk is van egy, a neve Pityu s lassan már 10 éves lesz. Hihetetlen. Tudja a nevét mondani és azt hogy: szia, mizu. Nagyon szeressük és sokat beszélgetünk, játszunk vele. Sok sikert a választásban! :)
2014. nov. 28. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
85%

Ha papagájt szeretnétek, akkor a nimfa és a hullámos a legideálisabb. De ahhoz hogy beszélni tudjon, rengeteg foglalkozást igényel és nagyon sokat kell vele foglalkozni, hogy elfogadjon titeket és kézre menjen, simogatható legyen. Viszont az is benne van a pakliban, hogy simogatni, tyutyujgatni nem mindegyik engedi magát. Nekem már volt jó néhány papagájom, az egyiket a szárnya alatt is meglehetett simizni és imádta, ha fejét vakarásztam, viszont a mostani nimfám meg nem engedi a simit, ezt tiszteletben kell tartani, hisz élőlények, ennek ellenére nagyon kedves, okos madár, imádom 11 éves lesz decemberben. Tudnak rikácsolni is, és ha valami nem tetszik azt tudtodra fogja adni. Ha egyedül van tartva igényli a foglalkozást és ha nem kapja meg az igényét bizony rikácsolni fog! csendes, egy helyben ülő, kellemes hangokat adó madárról ne állmodj, mert nekik is van hangulatuk, érzéseik. Ha foglalkoznak vele akkor kiegyensúlyozott kedves madárka lesz.


Azt tudom tanácsolni, hogy ne kisállatkereskedésben vegyetek madarat, mert ott nem tudják megmondani melyik milyen madár, jobb akkor tenyésztőtől venni, aki kézzel neveli, mert azok a madarak emberhez vannak szokva, nem félnek az embertől, nem kell kézhez szoktatni, egyből rámennek. Drágább egy ilyen madár, viszont le tudod ellenőrizni ki és hogyan tartja, neveli madarait, láthatod a helyet. A hangjukat meg megismerheted ott is vagy bemész egy állatkereskedésbe ott is hallhatod a hullámosok, nimfák hangját, milyenek amikor dumálnak egymással.

2014. nov. 28. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
32%

Az első válaszoló mindent leírt.

És tényleg érdemes 2 madárban gondolkodni mert előbb-utóbb(ajánlott a madár ivarérése előtt) fajtársat venni mellé. Ők társas lények, madárnak madár a társa.


A felsorolt fajok közül nem tudom mennyire való első papagájnak a szenegáli. Kb. minden tizedik bekattan ivaréréskor persze ez neveléstől is függ. Önfejű, akaratos, makacs madarak mondhatni a papagájvilág mini pit bulljai. Keményen,következetesen kell nevelni de így se biztos hogy nem válik agresszívvá. Lehetnek kedvesek, szelídek, minden emberrel barátságos, hátára fekvő madarak is de ez sok, következetes munka,nevelés eredménye. Sajnos gyakran monogámok(egy emberesek), ivaréréskor vagy már előtte is agresszívak, támadnak még repülve is akár szemre is.

A sapisok is több nevelést igényelnek mint pl. a nimfák mert hamar viselik a kalapot. Nagyon hiperaktív faj, állandóan rendezkednek, rágnak, kíváncsiskodnak,stb. Belőlük akárcsak a pyrrhurákból mindenképp muszáj egy párt venned mert nagyon igénylik a társat(összebújva alszanak,stb). A pyrrhurákat, sapisokat lehet simogatni,tapogatni, a sapisok szívesen birkóznak az ember kezével is.


A hangjukat illetően hallgassátok meg őket élőben mert mindenkinek más a hangos, zavaró.

2014. nov. 28. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Varga Sándor: Díszmadarak című könyvében van egy táblázat, amiben több más mellett (talán egy 5-ös skálán) jellemzik az egyes fajokat hangerő alapján is.

Nekem hullámosaim vannak, én csak arra emlékszem, hogy az azon kevesek között volt, amelyek a leghalkabbak. Én is sokat dolgozom itthon, és sokat telefonálok közben, tehát szempont volt, hogy munkaügyben is tudjak telefonálni...

Továbbá egy légtérben alszom velük, ezért egy kicsit aggódtam, hagynak-e rendesen aludni, de hagynak:)

Jámborak és kedvesek, sok videót láttam arról, hogy egyesek mennyire "bújósak" tudnak lenni, ez nyilván nevelés kérdése is, én a gondozáson kívül inkább abban lelem örömöm, hogy nézegetem őket, ők milyen aranyosak egymás között:), szóval minden "trenírozás" ellenére is viszonylag hamar "megszelídültek".

Ha párban tartod, kisebb az esély, hogy beszéljen, de én akkor is a párban tartásra szavazok, szerintem úgy jobb nekik, és az fontosabb, minthogy nekem "produkálják" magukat.

Szerintem olvasgassatok sokat, ismerjétek meg a különböző fajok igényeit, és előbb-utóbb meg fog érlelődni bennetek a döntés. Sok örömet hozzá!

(Ha kiengeditek a kalitkából, a macska / kutya ne legyen egy légtérben vele, több ismerősöm is számolt már be arról, hogy a macska / kutya röptében elkapta a madarat, főleg, ha kisebb testűt választotok. A mi macskáinknak sincs bejárása oda, ahol a madarak vannak - biztos, ami biztos.)

2014. nov. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, nagyon hasznos volt!Minden javasolt fajtának utánanézek és egy tenyésztőhöz is el fogunk látogatni.


Egy buta kérdés: Esetleg arról tudnátok nekem írni, hogy tapasztalat alapján hogy viselkedik egy átlag papagáj? Mire számíthatunk? Alszik ő is éjszakánként? Rongál dolgokat ha teljesen szabadjára engedjük? Szobatisztaságra lehet tanítani? Ha kellő törődést/szeretetet/figyelmet/játékot biztosítunk neki (és sokszor lehet kint velünk a kalickán kívül), alapvetően nyugodt/békés/érdeklődő? Vagy ez egyéniség függő? A videókban mindenki azt mutatja be ahogy éppen " hangosan parádéznak" de gondolom nem a napjuk 24 órájában hiperaktívak -remélem :)


és még 1 kérdés: a kertbe ki lehet valahogy vinni biztonságban? (természetesen nem télen) Láttam hogy van hám szerű dolog papagájoknak. Szeretném ha röpködhetne/felfedezhetne dolgokat de félek elrepül. Vagy ezt felejtsem el?

2014. nov. 28. 21:29
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

5-ös vagyok: szerintem legfeljebb fajtánként lehet valamiféle átlagos papagájokról írni. Mivel nekem csak hullámosok vannak, a fentieket igyekszem kiegészíteni: Én egy kisebb szobai röpdében tartok egy párt. Azért is választottam ezt a megoldást egy kisebb kalitka helyett, mert úgy döntöttem, én nem engedem ki őket, így viszont van bőven helyük repülni. Azért döntöttem így, mert azt mondják:

- a piszkítás gondot okoz: akik kiengedik, a kalitkán kívül szoktak egy ülőfát elhelyezni, amire a madár egy bizonyos idő után mindig rászáll, alá pedig mondjuk újságpapírt tesznek, ezzel "mérséklik a károkat"

- ha kiengeded, akkor azt a helyiséget, ahol röpködhetnek, "madárbiztossá" kell tenni: pl. eltávolítani azokat a növényeket, amik mérgezőek lehetnek számukra, de veszélyt jelenthet az ablak, ha nekirepül, a karnis, vagy más magas hely, ahonnan nem tudod leszedni, a forró fűtéscsövek, a macskák stb.

Nekem a röpdében is nyugodtak és békések, repkednek odabenn napközben. Este elhelyezkednek a 2 kedvenc ülőfájuk egyikén. "Aludni" sosem láttam őket. Éjszaka csönd van, sőt, amíg el nem kezdek reggel mocorogni, általában akkor is (havonta legfeljebb egyszer kezdnek el csipogni korábban). Én szeretem a csipogásukat hallgatni, viszonylag halk és szerintem dallamos is. Persze nem "megy a műsor" állandóan, de néhány órán keresztül biztos. Igen, van hám, de a hullámosra elég nehéz kapni, mert nagyon kicsi a mérete, és elég bonyolult felrakni, legalábbis ezt olvastam...

2014. nov. 28. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
70%

Igen éjszaka alszanak, kell is nekik a napi 10-12 óra nyugodt sötét.

Őket(kisebb papagájok) nem lehet szobatisztaságra nevelni.

A madarak egészségét,jólétét, biztonságát is szolgálja ha csinálsz nekik legalább 2 kiülőt(mellmagasságba) a szobában nekik is adható faágakból. És az első kiengedéstől kezdve ezekre szoktatod őket, nem engeded hogy a bútorokon, karnison mászkáljanak. Így a kiülők alatti újságpapírra ürítenek vagy esetleg rád ha épp rajtad vannak és nem mindenfelé a szobában. Ráadásul így nem rágják meg a falat, bútorokat, újságokat,stb ami nem túl egészséges, ártalmas nekik. A kiengedésük előtt madárbiztossá kell tenni a szobát: szobanövényeket vidd ki a szobából, tükröt takard le, ablak előtt legyen függöny, ablakot ha nincs szúnyogháló csukd be, szekrény mögött ne legyen rés, minden hegyes,éles dolgot tüntess el, emberi kajákat vidd ki, apró lenyelhető dolgokat tedd el. Ezen kívül általánosságban árt nekik sokféle dolognak a szaga(teflon akár pár perc alatt megölheti, cigarettafüst, gyertya, vegyszerek, szőnyeg tisztítóporok, spray, parfüm és minden hasonló dolog). Nagy ellenségük még a penészgombák.


Teljesen szabadon nem szabad őket engedni. A szobában,lakásban töltött idő alatt végig felügyelni kell rájuk. Ha a kiülőkre vannak szoktatva és figyelve van rájuk hogy ne próbálkozzanak máshova menni akkor nem tesznek kárt a szobában. Csak a kiülőjüket rágcsálják, faragják így időnként felújításra szorul.

A viselkedésük hogy nyugodt,békés vagy épp hiperaktív fajfüggő és egyedfüggő de nyugi a legtöbb faj nem egész nap pörög.

Az alap viselkedésükhöz hozzátartozik az is hogy fiatal korukban kedvesek, játékosak, semmi baj nincs velük aztán jön az ivarérés(fajtól függ mennyi idős korban) és elkezdi feszegetni a határokat, bepróbálkozik újra és újra(elkezdhet rosszalkodni,csípni) akárcsak egy kamasz gyerek. Érdemes már fiatal korukban szabályokat,határokat szabni hogy ivaréréskor könnyebb legyen. Gondolok itt arra pl. hogy ha be akarod rakni a kalitkába de ő elrepül akkor is csináld végig, ha eltervezed hogy berakod akkor rakd is be ne adj neki 1 perc haladékot se vagy pl. ne engedd csipkedni már fiatal korában se. Ivarérés után lehiggad kicsit de folyamatosan következetesnek kell lenni mert igaz fajtól függően de próbálkoznak átvenni az irányítást.


Csak úgy semmiképp se vidd ki mert elrepülhet. Leggyakrabban azért repülnek el mert megijednek az új környezettől, az új látványoktól,hangoktól így menekülőre fogják, elrepülnek és mire megnyugodnának már nem tudják hol vannak, nem találnak vissza.

Igen van hám. Hullámosra gyári nincs mert túl kicsi és gyenge(házilag lehet csinálni) de nimfának és nagyobb papagájoknak már van gyári. Én a külföldi Aviator hámot ajánlom mert a magyarországit nehéz felrakni, nagyobb papagájok kinyitják. Azt is jó ha tudod hogy nem úgy működik a hám mint a kutyáknál hogy rárakod és kész. Kezdetben csak a kalitka közelébe kell rakni és fokozatosan lépésről lépésre(akár hónapok alatt) kell hozzászoktatni ahhoz hogy hozzáérinted a hámot a megfelelő testrészeihez, később a hám lépésenkénti felrakásához. Ezt jó fiatal korban elkezdeni de több éves korában se lehetetlen hozzászoktatni. A madár és az ember kapcsolatától függ. Csak a teljesen szelíd,tapogatható papagájokat lehet hámhoz szoktatni.

Kint azért ne nagyon engedd felfedezni mert a szobamadaraknak sokkal gyengébb az immunrendszere mint a vadmadaraké így könnyen elkaphat valamit, megbetegedhet ha megeszik valamit, csőrébe vesz valamit.

Ha van kerted és nem egy forgalmas autóút van előttetek,mellettetek akkor érdemes lenne egy kinti röpdét csinálnotok ahova nyáron időnként kirakjátok repkedni, napozni, levegőzni, nézegetni. Ettől még hámhoz is szoktathatjátok ha akarjátok.

2014. nov. 29. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!