Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Nimfapapagájom a szelidülés...

Kerdezo.123 kérdése:

Nimfapapagájom a szelidülés útján?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Kezdő nimfapapagáj tartó vagyok! Úgy másfél hete van nálam a kb 4-5 hónapos papagáj! Eleinte persze minden rezdülésre megijjed és repkedett a kalitkában. A kalitkát az íróasztalomon tartom az etető és itató a kalitka azon sarkában van, amelyik közelebb esik hozzám. Így a madár kénytelen megszokni a közelségem ha táplálkozni akar. Persze ez is egy folyamat volt, apránként tettem közelebb az etetőt,itatót! Két naponta egy kicsit arrébb! Tökéletesen használja, nem fél. Eszik iszik!


Mindig próbálkoztam kicsit benyúlni hozzá, de akkor általában toporzékol, menne amerre tud. Nem is szoktam ilyenkor nagyon zaklatni. Igényli a törődést. A kalitkán keresztül szoktam bedugni az ujjam hozzá. Ezesetben kicsit bátrabb, persze nem engedi, hogy nagyon közel nyúljak. A napokban bent hagytam az újjam 4-5 percre, előszőr elment onnan, de később még rá is szállt!


Ez azóta többször is megesett! Ilyenkor csak szimplán kiülrúdnak nézi az ujjam? Használ ez a cselekmény valamit ha megakarom szelidíteni?



2015. jan. 29. 14:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem hülyék. Olyan intelligensek mint egy pár éves kisgyerek. Pontosan tudja hogy a kezeden vagy az ülőrúdon ül. Tehát igen az hogy a kezedre megy sokat jelent. Próbáld ilyenkor a tenyeredből etetni.


Az viszont feltűnt a leírásból hogy nem megfelelő méretű a kalitkája mivel az nem férne el egy íróasztalon. Amiben most van az nagyon kicsi neki. A nimfáknak 70-100cm mély, legalább másfél méter hosszú és másfél-2 méter magas "kalitka" kell. Akkor is ha naponta ki vannak engedve.

És nagy szüksége lenne minél előbb de legkésőbb 1-2 hónapon belül egy fajtársra mivel egyedül nem jó nekik. Fajtárs nélkül magányosak, unatkoznak. Az ember nem tud velük úgy és annyit foglalkozni hogy az elég legyen nekik.

2015. jan. 30. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Kedves válaszoló!


A választ köszönöm! A többit meg jobb lett volna ha megtartod magadnak. Előbb olvass Te is utána jó pár dolognak utána próbálj meg tanácsot adni. Főleg olyanba, amibe nem volt szükséges. Nem kérdeztem, hogy megfelel-e neki a kalitka mérete. Nem kérdeztem, hogy mikor vegyek neki párt! Feltettem egy kérdést. Kizárólag arra vártam választ. Mielőtt felmerülne benned, hogy Én milyen bunkó vagyok. Így hálálom meg a segítő szavakat. Tisztázom soraim. Ami bosszant, hogy előítélettel válaszoltál. Nem voltál/vagy tisztába azzal, hogy mekkora íróasztalom van. Nem voltál/vagy tisztában azon szándékommal, hogy akarok-e venni mellé párt! Nem ismersz, nem láthattad soha a kalitkát! A legundorítóbb emberi tett az, amit előítélettel tesznek. Megbélyegzik az embert anélkül, hogy ismernék voltát, szándékát! lsd. rasszizmus! Kedves válaszoló 1 db Nimfa boldogan el van egy 25x50x50-es kalitkában is, ha rendszeresen napi több órára ki van engedve. 2db Nimfának 3x ekkora kell. Erről állatorvossal és tenyésztőkkel is értekeztem, De több internetes fórumon is akad információ! Ám ezeket tudván sem vagyok balga. Házilag készítettem neki(k) kalitkát.1x1,5x0,75(m). Csak, mert az íróasztalomon "elfér" nem jelenti azt, hogy kicsi! Cserébe Én nem férek el az íróasztalon. Ám mivel nem volt lehetőségem falra szerelni kénytelen voltam átadni a helyet, mégis jobb mintha a földön lenne! Üdv.

2015. febr. 1. 13:17
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem kimondottan előítélet volt hanem csak felhívtam néhány dologra a figyelmet ha esetleg jól gondolnám a helyzetet. Ugyanezt teszem szinte minden más kérdésnél is, nem kért dolgokat is leírok ha bármi köze van a kérdéshez vagy az elhangzottakhoz hátha segítek vagy felvilágosítok valakit.

Örülök hogy nagy kalitkában van és annak is hogy lesz párja.



Eleget néztem utána szerintem mivel már 8 éve van papagájom most de régebben is volt.

Egy papagájt "elrontani", viselkedésproblémássá tenni könnyű helyrehozni viszont nagyon nehéz.



Mások a forrásaink látszik.

Csak megjegyzem hogy Ausztriában egyedüli papagájt tartani tilos és jogszabály hogy 2db nimfának 1 méter mély, 2 méter magas és 2ésfél méter hosszú röpde a minimális élettér.

25x50x50-es kalitkában még 1 hullámost se tartanék nemhogy nimfát. A kalitka nagyságát illető egyik legfontosabb dolog az hogy tudjon benne repülni a madár mert az egyik legfontosabb dolog ami hatással van a fizikai és mentális egészségükre az a repülés. És egy nimfának 45-50cm-es a szárnyfesztávolsága tehát egy 25cm mélységű kalitkában semmit nem tud mozogni. Nem fog a rácson körbe-körbe mászkálni csak azért hogy mozogjon így szépen ellustul,inaktívvá válik ami viselkedésprobléma. Napi pár óra kintlét meg semmit se jelent ha a nap többi részét ebben a pici kalitkában tölti. Idővel kinn is csak egyhelyben fog ülni mivel ehhez van hozzászokva, ezt szokta meg a kalitkában. Még ha napi 15 órát lenne kinn akkor is nagyobb kalitka az ajánlott mivel bármikor történhet valami ami miatt elmarad a kiengedés egy időre. Na meg minek ekkorka kalitkát venni amikor úgyis kelleni fog egy nagyobb amikor párt kap. Aki tényleg képes egy 25x50x50-es kalitkában tartani egy nimfát az súlyos információhiányban szenved vagy a madár kárára önző, a saját érdekeit nézi vagy mindkettő(vagy esetleg az ezeréves tartással kapcsolatos dolgokhoz ragaszkodik és nem akar továbblépni, nem akarja elfogadni hogy azóta történtek dolgok így változtak a dolgok, már nem az a szokás hogy pl. felakasztod a madarat a falra egy kis körkalitkában és nézegeted mint egy dísztárgyat) és nem akar se nagyobb kalitkát se párt venni a nimfájának.

De mégegyszer írom örülök hogy nálad nem ez a helyzet.

2015. febr. 2. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Elsőnek: Nem biztos, hogy az a kalitka olyannyira kicsi. És ha az íróasztal meg elképesztően óriás? Az is lehet. Minden előfordul. Láttam már akkora asztalt, mint egy terepasztal, pedig nem az volt, csak sima íróasztal. Egy akkorán azért egy nagyon nagy kalitka is elfér, meg a madár gazdája is.


NEM kötözködni akartam, csak magyaráztam egy kicsit!



És igen, a papagájod szelídülés útján van, az már nagy dolog, ha az ujjadra ül. Ezután mindig azokat próbálgasd a madaradon, amiktől MÉG FÉL. Egy idő után nem fog félni semelyik művelettől, mert megszokik téged. A következő az alap állatszelídítési taktika legyen, ami semmilyen állat szelídítéséből nem maradhat ki. Próbáld kézből etetni a papagájt, nyúlj be a kalitkájába de NE próbáld a madár orra alá erőszakolni a markodba szórt magokat, csak egyszerűen tedd a maggal teleszórt kezed az ajtón belülre. Arra kicsi az esély, hogy ELSŐRE egyen a kezedből, de nem baj. Ha sokat foglalkozol a papagájoddal, jópár hét múlva már oda fog jönni a kezedből csipegetni.


Nekem is van egy, ugyanígy szelídítettem meg őt is, csak volt egy nagyon-nagyon öreg(23 éves)társa, aki nemrég meghalt. de van hullámosom is, ők jó haverok a nimfámmal, habár nem fajtársak, de mégis jó haverok. Sose tudok dönteni a nimfapapagáj és a hullámospapagáj közt, ezért mindegyikből veszek, néha kettőt, néha egyet.


Egyébként szerintem hazugság, hogy a papagájok nem tarthatók egyedül, mert három szomszédom is van, akik mindig is egyedül tartottak különböző papagájféléket, mégis boldog és kiegyensúlyozott volt mindegyik madaruk.

2018. okt. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!