Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Hogyan kell tartani, és...

Fodor Virág Viktória kérdése:

Hogyan kell tartani, és nevelni a hegyi papagájt? (TÖBBI LENT)

Figyelt kérdés

Nekem van 3 hullámosom,és 1 nimfám,úgyhogy tudok papagájt tartani,de még hegyi papagájom soha nem volt,és szeretném tudni hogy hogyan kell tartani.Egy pár kérdés:

1.Tudnak e beszélni,ha tanítjuk,a hím is és a nőstény is?(mennyi idő múlva beszélnek)

2.Hogyan kell tanítani?(beszélni,vagy arra,hogy ül valahol,és kinyújtom a kezem,mondom a nevét,és rárepül a kezemre)

3.Hogyan kell etetni?(mit lehet neki adni)

4.Zöldséget és gyümölcsöt milyet lehet neki adni?

5.Nimfa papagáj mellé be lehet tenni?

6.És még valami!Tudtok adni hegyi papagájoknak illő neveket?



2016. febr. 27. 21:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Rendszertani besorolás:

PAPAGÁJFÉLÉK --- Valódi papagájok --- Díszpapagájok

(PSITTACIDAE --- Psittacinae --- Polytelis)



Egyéb magyar nevek: Hegyi papagáj


Angol neve: Regent Parrot, Rock Pebbler


Latin neve: Polytelis anthopeplus

(jelenlegi, illetve korábbi elnevezések)


Német neve: Bergsittich


Származási hely: Ausztrália. Két populációban él, az egyik Délnyugat-, a másik Délkelet-Ausztráliában. A két populációt egymástól 1500 km széles puszta választja el egymástól.


Átlagos életkor: 30 - 40 év


Testnagyság (Fejtetőtől farokvégig mérve) : 40 cm


Ivarérettség: Egy-másfél éves korában ivarérett, de a tenyészérettséget — fõként a tojók — gyakran csak évek múltán érik el. Addig is rakhat tojásokat, de azok általában üresek lesznek.


Nemek megkülönböztetése: A tojó feje és begye fakó olajsárga, alapszíne olajzöld, szárnya rövidebb, középső szárnyfedői sárgák, farka rövidebb, felső felülete sötét kékeszöld. Teljes kiszínezõdés csak a 12—18. hónap között várható.


Fészkeltetés: A hazájában rendkívül mély odvakban fészkel, erre tekintettel kell lennünk. Sõt, az a jó, ha 8 cm-es röpnyílással több, különböző mélységû odút kínálunk neki fel:

35x35x120 cm,

25x25x100 cm, de min.

30x30x40 cm.

A tojónak tegyünk be az odú aljára korhadt fadarabokat, amelyeket szétcsócsálhat. A tojó egyedül költi ki. Költési időszaka fogságban általában márciusban szokott kezdődni.


Tojások száma: 4 - 6


Kotlási idő: 20—25 nap


Kirepülési idő: 35 nap. A fiókák 50 napos koruk körül vállnak önállóvá


Etetés: A III. séma alapján (lásd: Tartás, idomítás), kiegészítve zöldségekkel, gyümölcsökkel, lágyeleséggel


Tartás, elhelyezés: Egy pár számára a szakirodalom 5 x 1 x 1,5 m-es voliert javasol, védőházikóval kiegészítve. A hazai tapasztalat ennél kisebb elhelyezést is lehetővé tesz. Egyedül, kedvencként tartva ideális társ lehet, hiszen intelligens madár, beszédre tanítható, csendes, nyugodt, könnyen szelídül.


Ára: 12e Ft körül


Egyéb tudnivalók: A keleti populáció tagjai eukaliptusz erdõlakók, messzire kerülik az embert. Ezzel szemben a nyugaton élõ hegyi papagájok az ember közelében élnek, s nagy károkat okoznak a mezõgazdasági kultúrákban, elsõsorban a kukoricásokban. Többnyire párokban, kis csoportokban élnek, bár megfigyeltek már kb 300 egyedet számláló csoportot is. Röpte gyors és iránytartó, nagy távolságokat repül. Költési időszaka augusztus és január közé szokott esni, mikor víz közelben eukaliptuszfák mély (kb 5 m) odvaiban rakja fészkét.


Alfajok:

A fajnak a törzsalakon kívül egy alfaja van:

Polytelis a. westralis (Western Rock Pebbler, Nyugati hegyi papagáj), mely a törzsalaknál kisebb (38 cm), a fej és a mell sötétebb olajzöld.


A papagájok etetése a magevő fajoknál viszonylag egyszerű dolog. Az etetésnél próbáljuk meg elkerülni az egyoldalú táplálást, mivel az hiánybetegségekhez vezethet. Legyen a kapott eleség minél változatosabb.

A madaraknak szükségük van fehérjére, zsírra és szénhidrátra, valamint vitaminokra, ásványi nyomelemekre. Az alaptakarmányként adott magvak többnyire szénhidrátot tartalmaznak. A madarak zsírigénye csekély, fehérjéről általában külön kell gondoskodnunk. A nagyobb testű papagájoknak adott napraforgómag pl. 22% zsírt, 21% szénhidrátot, 16% fehérjét tartalmaz. A kendermagban és a lenmagban a fentinél még 10 százalékkal több zsír van, ezért ezekből csak keveset adjunk. Diót, mogyorót csak mértékkel adjunk, mivel ezeknek igen magas a tápértéke.

Ügyeljünk arra, hogy a magvak egészségesek legyenek. Erről a legkönnyebben a magok csíráztatásával győződhetünk meg: tegyünk a magvakat egy kis tálba, öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje a magokat, majd tegyünk sötét és meleg helyre. 1 - 2 nap után az egészséges magvak csírázása megindul ( a magokon kis fehér csúcsocskák jelennek meg). A csíráztatott magvakat általában a madarak nagyon szeretik, ezért rendszeresen is adhatjuk. Mielőtt azonban a csíráztatott magvakat odaadjuk nekik, mossuk át azokat, majd szárítsuk meg. Csíráztatás közben ajánlott a vizet naponta cserélni.

Magok mellett a madarainknak adjunk gyümölcsöket is. A papagájok minden édes gyümölcsöt szeretnek. Az alma szinte alaptakarmánynak számít, ha mást nem is, azt mindig kapjanak. A csonthéjas magokat tartalmazó gyümölcsöket (pl. cseresznye, meggy) mindig kimagvazva adjuk, mert egyrészt ezek héja ciánt is tartalmaz, másrészt, ha a madár esetleg lenyeli a magot (pl. cseresznyemag), az megakadhat a torkán, vagy máshol az emésztőcsatornában. Adhatunk vastag héjas gyümölcsöket is (narancs, citrom, banán), de ezeket mindig meghámozva.

Zöldeleségnek sárgarépát, salátát, rügyeket, zellerlevelet, spenótot, uborkát, zöldborsót, tyúkhúrt adhatunk. Ezen kívül adhatunk még főtt céklát, sült tököt, főtt burgonyát is. Gyümölcsöt, zöldeleséget csak alaposan átmosva adjunk.

Az ásványi anyagok adásához használhatjuk a szépiát, amely a tintahal mészváza, vagy helyette a műszépiát. Ez mindig legyen a madarak előtt, Ez főleg meszet tartalmaz, ezért az egyéb ásványi anyagok beviteléhez használjuk a kereskedelmi forgalomban kapható készítményeket.

Nagyon fontos a lágyeleség. Ezt ajánlott mindig frissen készíteni, mert - különösen melegben - gyorsan romlik, ezért mindig csak annyit készítsünk belőle, amennyit a madaraink elfogyasztanak. Néhány óra múlva a maradékot távolítsuk el. A lágyeleség készítésekor a lényeg az, hogy állati fehérje valamilyen formában mindig legyen benne. Használhatunk keményre főzött tojást, sárgarépát, kétszersültet, almát, sajtot (pl trappista), zabpelyhet, háztartási kekszet, darált, főtt húst (szárnyas húst, esetleg sovány marhahúst), hangyabábot, száraz tehéntúrót, főtt rizst az eleség elkészítéséhez. Ezeket általában apróra vágva, vagy reszelve keverjük össze. Kiváló alkalom a lágyeleség adása az ásványi- és nyomelemek adagolására is, hiszen erre a madarak mindig szívesen "vetik rá" magukat. Ilyenkor ezeket az anyagokat is keverjük bele az eleségbe. Tojás etetésénél figyeljünk arra, hogy még egy egészségesnek látszó tojás is csak akkor adható biztonsággal, ha legalább 30 percig főzzük! Ha lehetséges, akkor viszont inkább ne tojást, hanem valami más fehérjepótló, táplálék-kiegészítő premixeket használjunk (pl: CéDé). Ezt ugyanis folyamatosan adhatjuk a madaraknak, akár tenyészidőszak közben is. Az ilyen premixek direkt madaraknak készülnek, olyan fehérjéket tartalmaznak, melyeket a madár tökéletesen le tud bontani, nem terhelik meg a májat.

(Forrás: Dr. Romhányi: A Föld papagájai)

2016. márc. 1. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

1., Tudnak, de ez egyedfüggő. Van amelyik lepcsesebb, van amelyik 1-2 szót mond csak. Az is különböző, hogy mennyi idő alatt tanulnak meg beszélni.

2., Jutalomfalattal tudod tanítani, hogy odarepüljön a kezedre. A beszédet csak úgy tudod, hogy sokat beszélsz hozzá. Azokat a szavakat, amiket nagy érzelmi energiákkal mondasz, hamarabb megtanulják: pl ha belerúgsz az ágy lábába, és dühösen káromkodsz...

3., Az etetést már tudod.

4., Az avokado mérgező!

5., Mindenképp szoktatni kell őket előtte, nem lehet csak úgy betenni, hisz az már a nimfa felségterülete, amit védeni fog... Előtte a lakásban, szabadon kell ismerkedniük, majd egy mindkettőjüknek új, és kellően nagy kalitkában megpróbálhatod összeszoktatni őket.

6., [link]

2016. márc. 1. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!