Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Vannak olyan madárfajok,...

Vannak olyan madárfajok, amelyeknek az elterjedtebb mérete nagy, de valamilyen szigeten, vagy kisebb területen kisebb méretben fordulnak elő?

Figyelt kérdés

A folyamatot izolált zsugorodásnak (insular dwarfism-nek) nevezik.

Azt tudom, hogy emlősöknél van ilyen, és azt is, hogy a King-szigeti emuval ez történhetett, de ez sajnos kihalt, és én arra lennék kíváncsi, hogy ma is élő madarak közt vannak e ilyenek és mi a nevük.


Hogy jobban értsétek, példa: A Fülöp-szigeteki szarvas jóval kisebb, mint a nálunk is őshonos gímszarvas.



2016. ápr. 23. 11:34
 1/4 sadam87 ***** válasza:

Sajnos nem tudok ilyen példát. (Pontosabban csak egy másik kihalt emufajt találtam.)

[link]

Röpképes madaraknál szerintem nem nagyon jellemző (mivel viszonylag könnyen át tudnak jutni a tengeren). A röpképtelen madarak pedig nehezen jutnak át másik szigetre.

A szigeteken inkább nagy teremtű madarak fordulnak elő. Mivel sokkal könnyebben átterjednek a szigetekre, mint az emlősök, a távoli szigeteken, ahol megtelepednek, nincsenek emlős vetélytársak (max. néhány kisebb faj), így belőlük alakulhatnak ki nagyobb termetű nem repülő fajok (amely szerepet a kontinensen az emlősök töltik be). Pl. dodó, moa.

2016. ápr. 24. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! Igen, ez szerintem is így van, mivel a nagytestű madarak (általában) röpképtelenek, így azok nem nagyon jutnak át más szigetekre, ezért nem is nagyon zsugorodhatnak össze.

Ám a kisebb madarak, például: papagájfélék, elrepülhetnek más szigetre, ahol mondjuk nincsenek ragadozók, a kedvező körülmények miatt megnövekednek mint sem, hogy kisebbre összemennek. A folyamatot izolált gigantizmusnak nevezik és nem csak madarakkal történhet ilyen.

például: A Galápagosi óriásteknőssel is ez a helyzet.

Én azért még nem adom fel a nyomozást és próbálok keresni ilyen madarat! :)

2016. ápr. 24. 12:30
 3/4 A kérdező kommentje:

Esetleg nem tudja valaki, hogy a kolibrival mi a helyzet?

(Bár Dél-Amerika elég nagy terület)

2016. ápr. 24. 12:33
 4/4 A kérdező kommentje:

Most találtam egyet!

Nem az igazi, de elfogatható: a törpe kazuár Pápua Új-Guinea "nagy szigetén" honos. Nem sokkal, de kb. 30 centivel kisebb, mint a többi kazuárfaj.

Ha még talál valaki írjon!

2016. ápr. 24. 16:18

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!