Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Röpde, madárház ponthegesztett...

Röpde, madárház ponthegesztett hálója 0,8 vastag 13x13-os lehet, vagy vastagabb legyen?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Nimfa papagájt (egy párt) szeretnék majd tartani, de az első lépés egy röpde építése lenne, mert nem szeretném kis helyen tartani őket.

A véleményetekre (segítségetekre) lenne szükségem, amelyet előre is köszönök.

A röpde 2,8 méter széles, 1,9-2,1 méter magas és 1,5 méter mély lenne.

A keret kívülről vasból lenne, 3 oldalról OSB lap fedné.

Földre raknánk (betonozni nem szeretnénk), alulról csirkehálóra menne egy kis föld, és gumitégla menne rá (ebből van némi otthon), mert az könnyebben takarítható.

Felülről alu lemez lenne a tető 90 cm mélyen (ez nyulaknál bejött).

Egyik oldala és a teteje pedig 0,8 vastag 13x13-as ponthegesztett háló lenne.

Egy OSB lap még lenne bent a huzatvédelem és a duplaajtós megoldás miatt.

A kérdésem az lenne, hogy

a) a 0,8 vastag háló elég vastag-e, nem fogja szétrágni?

b) és az OSB lapokat mennyire rágja? Olvastam erre olyan megoldást, hogy építési fóliákat raktak az osb lapra rá, amely egyrészről szigetel is, másrészt védi a lapot a rágástól (a fóliát nem rágja meg?).

c) olvastam, hogy területvédők is tudnak lenni. Nem lenne célszerűbb a röpdén belül egy 60x90-es részt leválasztanom a számukra, ahova csak etetés és takarítás céljából mennék be? Ennek olyan előnye is lenne, hogy télen kevésbé fáznának, mert csak mínuszokban tervezem őket behozni egy 5 fokon tartott helyre kis (40x60x70) kalitkákban.

d) berendezési tárgynak mehet a faág (barack, nyír, akác, bodza, mogyoró), valamilyen kis létra, itatótál, etetőtál.



2016. szept. 29. 23:02
 1/3 anonim ***** válasza:
hóló az mind egy milyen csak ponthegesztett legyen,nem rágja el,OSB,szerintem találsz jobb megoldást is ami olcsóbb,tetőnek olyat rakj ami alatt nem fér be semmi és nem kopog mint az állat eső idején,alját elég ha mezei téglával kirakod és arra megy a föld min 5 cm vastagon,nem rág semmit se ha van más amit szétszedhet,ha nem tud megkapaszkodni a falon el se tudja kezdeni,lerekesztés szerintem felesleg,csak a helyet foglalja,nekem is voltak jó vadak de ha nem riogattam nem volt gond,a csirkehálóval a gond ha elásod 1 év alatt szétmegy,meg a görény pl jó állapotban is szétfeszíti könnyen,tudom mert galambokat is tartok és a csibeháló csak a csibét tartja vissza semmi többet
2016. szept. 30. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Először is gratulálok a hozzáállásodhoz hogy nem akarod őket egy pici kalitkába kínozni. Pacsi. Like és hasonlók. :D

A röpde mérete szuper.


Csibeháló felejtős. Rossz minőségű és gyenge.

Ponthegesztett dróthálót használj. 0,8mm nem jó. Minimum 1,5 mm vastag legyen.

És ahol a röpde oldalának,tetejének szánod ott duplán tedd a röpdére, ragadozók miatt érdemes duplán használni.

És ajánlott nem spórolni a dróthálón tehát minőségit venni ami duplán van horganyozva vagy tűzihorganyzott mert egy vacak kínai olyan is lehet hogy 2 éven belül cserélheted le az összeset mert rozsdásodik.

A műanyag bevonatos dróthálók nem jók mert a madarak könnyen lerágják,leeszik róla a bevonatot szórakozásképp.


OSB lap jó de belül tegyél rá rácsot és akkor nem férnek hozzá. Másrészt a biztonság kedvéért is érdemes rácsot használni mert tudok olyanról hogy a fába lyukat rágtak,szerencsére kívülről volt rajta drótháló így nem szöktek el.

A rácstávolság amit írtál(13x13) jó, nagyobb ne nagyon legyen.


A teteje ne legyen végig fedett hogy érje őket pl.eső és természetes módon fürödhessenek benne ha akarnak.


Télen a röpde nagy részét körbe kell fóliázni kívülről hogy szélvédett,stb legyen.

Védőház nem ártana. Kívülről építs hozzá a röpdéhez egy 1x1méter alapterületű 2 méter magas zárt,szigetelt részt ahova egy kisebb ajtón keresztül tudnának bemenni kedvük szerint pl. éjjelre aludni. Az ott való takarítást megoldhatod úgy pl. hogy a röpde és a védőház közti "falat" úgy csinálod meg hogy teszel rá egy embernek való ajtót ami kívülről(a röpdéből) zárható(pl. tolózárral) és ezen a nagy ajtón lenne egy kisebb ajtó vagy akár csak egy nagyobb lyuk a madaraknak hogy kedvük szerint bármikor bemehessenek a védőházba. Így amikor takarítasz egyszerűen csak kinyitod a nagyobb ajtót.


Területvédés nimfáknál nemigen van főleg nem röpdében. Az csak a kalitkába nyomorgatottakra jellemző.

Ha sokat vagy kinn velük,foglalkozol velük simán lehetnek szelídek annyira hogy ha bemész hozzájuk nem félnek tőled sőt odamennek,kíváncsiskodnak hogy mit vittél nekik,kézből esznek.



Ülőrúdnak faágak kellenek igen. De a bodza és az akác kerülendő,mérgező. Barackfát sokan használnak de én szintén nem használnám mert a csonthéjas gyümölcsfák kérge is tartalmaz kis mennyiségben mérgező anyagot. Nyír, nyár, fűz, mogyoró, juhar, orgona, hárs... az ami biztonságosan használható.

Ezen kívül ami kell az etetőtál, itatótál, madárhomok külön tálban, szépia. Fürdésre egy cserépalátét pl. tökéletes de ha egy nagyobb tálban kapják az ivóvizet akkor nem kell külön fürdetőtál.

A nimfák gyakran inkább zuhanyozni szeretnek szóval nyáron nagy melegben érdemes őket permetezővel lefújni.


Télre kell nekik madárlámpa vagy teljes spektrumú izzó(10.0 UVB indexű) mert itt nálunk télen nem süt a nap míg az eredeti élőhelyükön igen,nem is keveset. Úgy kell megoldani hogy ne férjenek hozzá,ne tudják megrágni de viszonylag közel is tudjanak hozzá ülni.


Játékokra,elfoglaltságokra is szükségük van folyamatosan. A természetes elfoglaltságok a legjobbak. Pl. a gyümölcsöt,zöldséget a röpde különböző részeiben vékony ágakra tűzöd fel. Egy tálcában vagy hasonlóban teszel be nekik kisebb-nagyobb kavicsokat és szórsz közéjük egy kevés magot. Vagy szedsz tiszta helyről egy csokor adható gyomnövényt és raffiával csokorba kötve teszed be nekik. Vagy egy cserépbe ültetsz nekik zöldet és rögzítesz rá pl.dróthálót hogy a földhöz ne férjenek hozzá viszont a kinövő zöldet elérjék és eszegetni tudják. Ilyesmik lennének az ételkereső játékok.

Elfoglaltságként, a rágásigényük kielégítése miatt meg ingernek,környezetgazdagításnak rendszeresen tegyél be nekik vékony,leveles gallyakat,lombokat. A fűzfát imádják és kaphatják rügyekkel,virággal együtt,egészséges is nekik. Nyírfa,nyárfa is jó. A juharnak kaphatják a termését is ahogy a hársnak is. Orgonának tavasszal a virágát is ehetik,apríthatják. Gallyakból lehet csinálni hintát és egyéb játékokat is.

Ilyenkor vannak a vadontermők pl.madárberkenye,csipkebogyó,stb. Egyiket-másikat ággal együtt is kaphatják,van amelyiket előtte alaposan le kell tüskézni. Csak mindenképp tiszta helyről származzanak.



Ha most készül a röpde akkor gondolom csak tavasszal lesznek madarak. Tavasz második felétől szabad kirakni őket ha előtte lakásban voltak tartva. A télre csak akkor tudnak felkészülni ha előtte tavasztól,nyártól kinn vannak.

2016. szept. 30. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Szia!


Először is nagyon köszönöm a segítségeteket, nagyon nagy jófejség tőletek, hogy ennyi mindent írtatok.


Két kinti madarat fogok venni, várhatóan október 16-án foguk értük menni, mert nemrég repültek ki és a tenyésztő szerint ekkortól lehet elszakítani őket teljesen.


Tegnap kora délután megvettem a szükséges felszereléseket, de a csirkeháló ne lesz felhasználva erre a célra.


Amúgy a kertben van kutya is, az vigyáz a nyulakra is, főleg hogy azok követik, mintha a főnökük lenne. :)


Duplán horganyzottat vettem, de 0,8-asat. 1,4-es volt a másik méret, jelentős, 12E forintos árkülönbséggel és azt hallottam, hogy jó lesz ez is. Görény, nyest ezt nem szakítja szét, legfeljebb a papagáj.


OSB lapnál én is tartottam, mert láttam neten képeket, ahol hibátlan az osb lap, de olyat is, ahol a felét lerágták. Ráadásul barátnőm is mesélte - nekik régebben több madaruk is volt - hogy szeretnek rágni.


Erre megoldásul - ezt is neten láttam - kipróbálom azt, hogy thermo strapa építési fóliával leragasztom a belső részeket. Hálót nem szívesen raknék annyit oda, szeretnék 100E Ft alatt maradni költségekben.


Védőház az tulajdonképpen a röpdén belül foglalt volna helyet, 70x50-en két méteres magasságban, de kivilágítani nem szeretném, így ehelyett csak szélvédett helyük lesz, a 3 oldali OSB lapnak és a két ajtó miatti belső OSB lapos leválasztásnak köszönhetően.


Mínuszokban (-5 C° alatt, ami lassan egyre ritkább) meg egy 5 fok körül temperált helyre hozom be őket egy 90x60-as egy méter magas kalitkában, ahol növényeket is tartunk.


Az alja pedig föld és rá gumitégla lesz. A kutya pedig kint lesz és vigyáz rájuk, amíg nincsenek nagy mínuszok. Eddig a nyulak is túlélték.


Egyedül a védőházzal kapcsolatban maradtak kétségeim,hogy azt a 70x50-es részt kis résekkel leválasszam-e nekik vagy sem. Lámpát nem szeretnék berakni nekik, de már kezdek rajta gondolkozni, csak a víz elleni védelem a gondom. Az megoldás lenne, hogy lámpa elé ponthegesztett rács a sarokban és átlátszó fólia?

2016. okt. 1. 09:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!