Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Kalcium hiányos papagáj?

Kalcium hiányos papagáj?

Figyelt kérdés

Van két hullámos papagájom, ők az első madaraim. Az egyik nagyon egészséges, kutya baja, viszont a másik sikeresen eltörte a lábát, és ma észrevettem egy kopasz foltot a feje hátsó részén. Én kalcium hiányra gyanakszom, amit furcsállok, mivel szépia és madárhomok is van nekik, bár nem láttam volna, hogy bármelyiket is használná.

Lehet esetleg valamiféle más hiánybetegsége? Eszik és iszik rendesen, élénk is, bár a lába miatt kénytelen voltam a kissebbik kalitkában karanténba zárni, amit a párja sajnos nem tűr túl jól, de mivel néha vannak összeszólalkozásaik, ezért nem merem őket összeengedni mikor nem vagyok itthon. Erre esetleg valami megoldás, hogy hogyan foglalhatnám le a másik papagájt, hogy ne hiányolja annyira a társát?

Valamint mindenképpen szeretném elvinni a beteget állatorvoshoz, de a mi kutya-cicás dokink nem ért hozzá. Szóval Szeged közelében tudna esetleg valaki madaras dokit?

Elnézést, ha kicsit kaotikus lett, tényleg nagyon aggódom miatta. A válaszokat előre is nagyon köszönöm!



2016. okt. 27. 17:21
 1/1 anonim ***** válasza:

1. Budapest. Egyetem vagy Exo-pet, telefonszámot találsz neten. Dr. Pazár Péter. Ő az egyetlen madaras állatorvos Magyarországon. Mindenki hozzá jár, már akit érdekel hogy jó kezekben legyen a madara és hozzáértő ellátást akar, nem spórol a madár jólétén.


2. A lábát ki tette helyre,látta el? Biztos hogy eltört? Remélem látta hozzáértő...


3. A lábuk nem törik el olyan egyszerűen normális körülmények között. Szóval hogy sikerült neki? Ha nem láttad az esetet akkor milyen a ketrecük, mekkora, mi van benne?

Az egészségük érdekében az ajánlott minimális ketrecméret kb. 100x50x100cm kiengedéssel. A szívmintás és egyéb mintás kalitkák már okoztak sérülést mert beszorult a karma,lábujja a madárnak. Ülőrúdnak nem mérgező faágak bolti botok,műanyagok helyett... A rojtos,szöszös kötéljátékokba is akadt már be karom de a rágcsálás közben lenyelt szálak okoztak már műtétet vagy halált is.


4. A kopasz folt nem lehet attól hogy a másik kicsit megtépte? Mivel baja van ezt látja,érzi a másik. És a túlélési ösztöne azt mondja hogy a gyengét kergesse el.


5. A szomorú tény az hogy a lakásban tartott madarak nagy százaléka kalciumhiányos. Ez egyrészt azért van mert nem éri őket UV fény így nem termelődik a szervezetükben D-vitamin ami segítené a kalcium hasznosulását. D-vitamin nélkül hiába eszik a kalciumot... Ezért kell nekik madárlámpa hogy pótolja az UV-t de az UV fénynek sok más folyamatban is szerepe van. Másrészt a szépia kevés főleg ha nem is eszik... A gyümölcsökbe,zöldségekben, zöldekben,stb foszfortöbblet van, sokkal több a foszfor mint a kalcium. A foszfor úgymond kiüti a kalciumot. Ezért kell patikai kalcium-karbonát port szórni vagy a szépiát reszelni a zöldségekre,stb rendszeresen, akár mindennap de 2-3 naponta mindenképp.

Alacsony kalciumszint esetén a szervezet a csontokból vonja ki a kalciumot, közrejátszhatott ez is a lábtörésben.


6. A madárhomokot elsősorban azért kell adni mert az emésztésükhöz kellenek az apró kavicsok. Ösztönösen eszegetnek belőle.


7. Ami a más hiányállapotot illeti. Jó minőségű(10+ féle magot tartalmazó) magkeverék mellett szinte napi szinten változatos étrendre van szükségük. Zöldségek, zöldek, gyomnövények, virágok, vadontermők, gyümölcsök, csíráztatott magok... De nem mindent ehetnek!!!


8. A párját lefoglalni nem tudod mivel szociális állatok. Nem jó nekik egyedül,nem is szeretnek úgy szóval mindig egymáshoz akarnak menni...

A kis sérült érdekében viszont maradjanak külön. Sérült,beteg madár mindig legyen elkülönítve mert a többiek bánthatják.

2016. okt. 27. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!