Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Ha a madarak theropoda dinosza...

Ha a madarak theropoda dinoszauruszok, akkor melyek voltak azok a dinoszauroszok akik túlélték a meteort és hogyan?

Figyelt kérdés

2016. nov. 24. 15:49
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
100%
A madarak egy része élte túl eme kihalási eseményt. A madarak jelentős része és a többi dinoszaurusz nem.
2016. nov. 24. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
100%
a madarak már a meteor előtt kialakultak
2016. nov. 24. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 anonim ***** válasza:
38%

Semmilyen dinoszaurusz sem élte túl a meteort,a madarak meg addigra már külön váltak a dinoszauruszoktól. Az Archaeopteryx ősmadár kb.150 millió éve élt és a dinoszauruszok 65 millió éve haltak ki szóval addigra már rég nem Theropodák voltak a madarak.

A mai hüllők sem a dinoszauruszok leszármazottai,csak rokonságban vannak velük.

2016. nov. 24. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 A kérdező kommentje:

És akkoriban milyen formában léteztek ezek a "madarak" ? Gondolom azóta rengeteg változáson átestek...

És hogy éltek túl, ha minden más kihalt?


Bocsi, de totál noob vagyok.

2016. nov. 24. 16:14
 5/22 A kérdező kommentje:

3. Válaszoló!

Erre egy másik kérdésből idézett válasszal reagálnék:


" Kevered a taxonómia és a kladisztika rendszerét.


Mindkét rendszer az élőlények osztályzása, besorolása végett jött létre, de más megközelítésből.


A taxonómiát jóval a DNS felfedezése és az élőlények DNS-szekvenciák alapján való beazonosítása előtt találták ki. Lényege, hogy az élőlényeket megfigyelhető tulajdonságaik alapján osztályozzák. Mai melegvérű és szoptat az emlős, ami melegvérű és tollas az madár, ami hidegvérű és csúszkál az kígyó stb.


A kladisztika egy sokkal újabb besorolási módszer, a magyarországi középiskolás biológiában még nem is szokták tanítani. A lényege az élőlények származás szerinti osztályozása.


A kladisztikába például nem fér bele olyan csoport, hogy "Egysejtűek" hiszen mindannyian ősi egysejtűekből alakultunk ki, pedig már többsejtűek lettünk.


Az ilyen okokból nem működő és elvetendő csoportokat a kladisztika parafiletikus csoportnak nevezi.


Hasonló, tulajdonságok alapján kitalált csoport pl. a "férgek." Ez szintén nem helyénvaló, hiszen a "féreg" azt jelenti, hogy egy gerinctelen csúszómászó állattal van dolgunk, csakhogy féregnek lehet hívni a laposférget, a gyűrűsférget, a fonálférget és a különféle teljes átalakulással szaporodó rovarfajok lárvaállapotát is.


Ebben az esetben radikálisan más származási ágakból származó állatokkal van dolgunk, amiket néhány tulajdonság összeköt, de semmi rokonságot nem mutatnak. Ezt a kladisztika polifiletikus csoportnak hívja és szintén elveti.


Az egyetlen kaldisztika által elismert csoport a monofiletikus csoport. Ez azt jelenti, hogy az élőlény csak olyan csoportoknak a tagja, amik származási ágára utalnak.


Az ember pl. emberszabású majom, főemlős, emlős, magzatburkos, négylábú, izmosúszójú hal, csontos hal, gerinces, újszájú, kettős szimmetriát mutató, állat, és farokúszós.


Ez nyilván elsőre kicsit kacifántosan hangzik, de ha elég régi őseidet megnézzük, előbb-utóbb belefutunk egy majomba, aztán valami pocokszerű ősemlősbe, majd egy gyíkszerű őskétéltűbe, egy csontos őshalba, egy gerinctelen "féregbe", majd egy farokúszós ragadozó spermára hasonlító egysejtűbe.


A kladisztika tehát kizárólag monofiletikus csoportokat, kládokat fogad el, és az élőlényeket a tulajdonságaik helyett a származásuk alapján rendszerezi.


A madár tehát "szörnylábú" theropoda, mint a T-rex, ezen belül hüllőmedencéjű (tehát közelebbi rokona a T-rexnek, mint a madármedencéjű Triceratopsnak), dinoszaurusz, tehát közelebbi rokona a Triceratopsnak, mint a krokodilnak, és így tovább.


A kladisztika segítségével minden élőlény visszavezethető a mai összes élőlény közös ősére, ami valamiféle több milliárd éve élt egysejtű lehetett. "

2016. nov. 24. 16:24
 6/22 A kérdező kommentje:

Valamint:


"A Theropoda a hüllőmedencéjű dinoszauruszok két lábon járó csoportja. Bár elsősorban húsevők tartoznak ide, növényevő, mindenevő és rovarevő csoportjaik is kifejlődtek. Mintegy 230 millió évvel ezelőtt, a késő triász kor karni korszakában jelentek meg, a kora jura kor és a kréta időszak 65 millió évvel ezelőtti vége között pedig az összes nagy testű húsevő ide tartozott. A theropodákat ma a madarak körülbelül 9900 – 10 050 faja képviseli, melyek ősei a jura idején fejlődtek ki az apró, specializált coelurosaurus dinoszauruszokból."

by magyar wiki


Úgyh légyszí a kérdésre válaszoljatok!

2016. nov. 24. 16:29
 7/22 anonim ***** válasza:
63%

Az első madarak még dinoszaurusz-szerűbbek voltak,tehát apró fogaik voltak(pl:a kacsák csőrében ma is vannak kisebb recék),tudtak futni és rosszabbul repültek a mai madaraknál.

Az archaeopteryx kb.így nézhetett ki: [link]


Szerintem az egyszerűség kedvéért inkább próbáljunk a hagyományos rendszerezésnél maradni mégha nem is olyan pontos mint az általad leírt rendszerezés és talán túlzottan is merev.

A dinoszauruszok legközelebbi mai rokonai a madarak,ugyanis a fejlődésük viszonylag ,,későn" vált külön. Sőt igazából a krokodilok is közelebb állnak a madarakhoz,mint a többi hüllőhöz.

A strucc féléken látszik leginkább a dinoszauruszokkal való rokonság szerintem,de a csirke is eléggé hasonló,ha jobban megnézed.

2016. nov. 24. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
66%

A túlélésről pedig: Azért rengeteg élőlény túlélte a meteort,csak azok nem akik meghaladtak egy bizonyos méretet(értsd dinoszauruszok és tengeri meg repülő őshüllők)vagy más okok miatt életképtelenek lettek a megváltozott környezetükben.

A gerinctelenek,halak,kétéltűek,ősemlősök,madarak,krokodilok,teknősök,kígyók,gyíkok túlélték a dinoszauruszokat.

2016. nov. 24. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

Nos, én a kladisztikát messze értelmesebbnek tartom, s azokkal a tudósokkal vagyok, akiknek egyértelmű, hogy a madarak dinoszauruszok, az emberek pedig szinapszidák.

Amúgy most néztem a magyar wikit, hajmeresztő, amiket ír, kitalál egy Dinosauriát, ami az angolban nincs is, s amiben nincsenek a madarak, mintha külön ág lenne a kettő. Pedig az elég egyértelmű, hogy a madarak is onnan származnak, még a logikátlan "hopp, eddig dinoszaurusz voltál, de mostantól nem" megközelítésűeknek is, amennyire tudom.

Mondjuk tudóstól még nem hallottam, hogy a madár ne lenne dinoszaurusz (hogy az, azt már persze igen), de biztos van olyan is.

2016. nov. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

"Az első madarak még dinoszaurusz-szerűbbek voltak"


Ezt nincs értelme így tárgyalni. A madarak dinoszauruszok. Nem levált ág meg mit tudom én mi, hanem dinoszauruszok. Nincs semmi olyan extrém tulajdonságuk, amivel más dinoszauruszok ne rendelkeztek volna.

Képzeld el, hogy az emlősök kihalnak, egyedül a denevérek élik túl a szinapszidákat. Aztán okos békák civilizációt építenek millió évekkel később és elkedzik osztályozni az állatokat.

Denevérek osztálya létezik csak a számukra, de mivel más emlősök nincsenek, azt mondják, hogy ezek már nem emlősök, mert addigra a denevérek már különváltak. :D Na kb. ilyen logika a tiéd. Semmi értelme.


"És akkoriban milyen formában léteztek ezek a "madarak" ?"


Kb. olyanban, mint ma. Ha a mai madarak őseit nézzük. Pl. ott a songlingornis vagy a gargantuavis vagy a vegavis. Ha ezeket látnád, akkor meg nem mondanád, hogy a krétában éltek vagy ma, szerintem.

De mellettük éltek olyanok is, főleg tengeri madarak, amiknek fogai is voltak, pl. hesperornis. Na ők is kihaltak a többi dinoszaurusszal. Legalábbis úgy tudom, hogy nekik nincsenek ma elő leszármazottjaik.


Amúgy van egy ilyen jó kis, prehisztorikus madárhatározó, abban elég sok benne van:

[link]

2016. nov. 25. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!