Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Segítene valaki, akinek...

Segítene valaki, akinek énekes papagájai vannak?

Figyelt kérdés
Többféle dolgot szeretnék megtudni.A papagájaim nagyon finnyásak,szinte csak egy bizonyos mézes rudat hajlandók enni,ha másik típusút veszek,már csak nézegetik.Milyen zöldeleséget adjak nekik és mennyit? Almát,szőlőt,sárgarépát egyáltalán nem eszik meg, a narancsot is csak úgy, ha előtte karikára vágva megszárítom majdnem teljesen szárazra és úgy akasztom fel nekik.Eddig megették a salátalevelet, most úgy tűnik, hogy arra is ráuntak.Szabad-e főtt tojást, túrót, reszelt sajtot adni nekik és milyen gyakran?Észrevettem,hogy elég intenzíven hullatják a tollukat,pedig vitaminokat kapnak az ivóvizükbe is.Nem tűnnek betegnek,viszonylag elég élénkek is.Biztosan megviseli őket, hogy jelenleg elég szűk a helyük,mert tavasz előtt nem tudom kiköltöztetni őket a szabad röpdébe, most egy nagyméretű kalitkában vannak.A lakásban nem merem kiengedni őket, nem hiszem, hogy egyszerűen rá lehetne venni a szabad élet után, hogy önként menjenek vissza a kalitkába, lepkehálóval meg levadászni,hát nem egy bizalomnövelő cselekedet.(azzt sem szeretném, ha összepiszkítanának mindent,ezért sem engedtem ki őket)Fiatal pár, gondolom, még nem volna helyes, ha odut tennék be hozzájuk?Nálam november óta vannak, tavalyi kelésűek.

2017. febr. 14. 15:14
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Sok a kérdés, sok az írni való szóval előre bocs az össze-visszaságért.


Mivel nem ismerik így nem eszik a gyümit hiába kínálod nekik. Ha van folyamatosan nagyobb mennyiségû mag előttük akkor okuk sincs rá hogy új kajával ismerkedjenek. Bolti mézes karikákat, rudakat és egyéb vackokat ne adj nekik. Vegyél versele-laga nimfapapagájoknak való magkeveréket. Azt add nekik de csak kb.2-3 evőkanálnyit naponta olyan tálba amihez egyszerre hozzáférnek.

Ha megoldható reggel csak gyümölcsöt, zöldséget, csíráztatott magokat, zöldet,stb kapjanak szórhatsz rá csipet magot. Ez legyen előttük a déli órákig. Akkor kapják meg a magot a napi adagot de utána kicsivel szintén tehetsz nekik be valami mást. Az a lényeg hogy napi szinten kapják és idővel enni fogják mindet. Az viszont fontos élethalál kérdése hogy törekedj a szezonális dolgokra, saját kertben termesztett dolgokra, cserépben nevelt vegyszer és műtrágya mentes dolgokra vagy piaci de megbízhatóbb dolgokra és a boltból maximum déli, egzotikus gyümölcsöket vegyél/adj nekik ritkán mosva és hámozva. A vegyszerek könnyen halálukat okozhatják.

Ajánlom hogy mindenképp keresd fel a Papagájok takarmányozása csoportot facebookon mert az se mindegy miből mennyit kapnak pl. narancs csak nagyon kevés és ritkán. Bolti saláta sok papagáj halálát okozta már, csak akkor adható ha saját bio de akkor is inkább csak keveset. Pótolni kell nekik a kalciumot is.

Sajt, túró felejtős. Főtt tojás viszont mindenképp kell nekik de csak pár hetente, legjobb fehérjepótlás. A csoportban mindent megtalálsz.

vízbe való vitaminok nem a legjobbak. Az olcsóbbak árthatnak is. Inkább a jó minőségű kajára szórható porokat ajánlom de változatos étrend mellett csak egy-egy vitaminkúra kell csak ritkán mert a változatos étrendnél nincs jobb.

A tollhullás oka vedlés lehet ami normális. Évente többször van. Ilyenkor több fehérjére, vitaminra van szükségük szóval próbálkozzatok csak a kajákkal. A csíráztatott magok általában hamar elfogynak a válogatósabb madaraknál is és vitaminbombák.



A tavasszal a röpde szuper viszont addig is ki kell engedni őket hacsak nem szobai röpdében vannak. Egy madár esetén a repülésmentes életnek komoly egészségügyi következményei vannak.

Vissza lehet őket tenni akkor is ha nem szelídek. Az éhség visszacsalja őket vagy boton be lehet őket tenni vagy legvégső esetben egy kisebb kalitkának le kell venni az alját majd rájuk húzni, ha felmászik az oldalán gyorsan visszateszed az alját és ezután csak vissza kell engedni őket a helyükre. De az éhség sokszor visszaviszi őket ha elég türelmes az ember és rájuk szán akár egész napot kezdetben.

Pár nap után vagy legalábbis hamar hozzászoknak az aktuális rendhez amit kialakítasz.

A koszolásuk nem lehet ok a raboskodásra mert közben leépülnek a madarak tavaszig de már most sincsenek csúcsformában 3 hónap után... Mászófa biztosításával minimalizálni lehet a rossz helyre való pottyantást. Ami viszont a madarak épsége miatt fontos az az hogy madárbiztos szoba kell. Ne tudjanak beesni a szekrény mögé, tükörnek menni, fedetlen ablaküvegnek menni, mérgező szobanövényt vagy hasonlót megrágni...

A kalitka méretétől függ higy naponta hány óra kiengedést igényelnek. Olyan kalitka mellett amiben totál semmit se tudnak repülni annál napi 8-10 óra kiengedés kell folyamatos felügyelet mellett szóval...


A fiókázásra jó alaposan készülj fel hosszú hosszú ideig olvass, tanulj mert komoly tudást igényel ha normálisan akarja csinálni az ember. Szükséges körülmények, étrend, felkészítés, naplóírás... Ha felkészületlenül áll neki az ember és fogalma sincs mit, mikor, hogyan, mennyit és a fejétvakarja ha baj van vagy neten kérdezgeti hogy "ez normális?", "mit csináljak?" akkor az a madaraknak mindenképp csak káros és az illető nem más mint egy szaporító. Aminek semmi köze a tenyésztőhöz. Egy tenyésztő tisztában van mindennel és van annyi tapasztalata, tudása hogy ha váratlan történik akkor is tudja mi a teendő. Legyen szó akár kézzel besegítésről akár a fióka lábának kötözéséről.

Az is lényeges hogy hova rakod a fiókákat? Az lenne a legjobb ha egy fészekaljat akarnál max és megtartanád a röpdédben mindet.

Eladáskor lényeges kinek adod milyen körülmények közé. Lelkiismeretes tenyésztő jól kikérdez minden jelentkezőt mert nem ad madarat kalitkába sínylődésre, egyedül tartással kínzásra,stb. Csakis jelen elérhető információkkal felkészült gazda kap madarat ami ugye együtt jár azzal hogy akár hosszú hosszú hónapok mire gazdára találnak.

És igen, fiatal madaraknak semmiképp ne adj odút. Felnőtt tenyészérett madaraknak is csak alapos felkészülés után...


Ajánlom a Papagájosok nevű FB csoportot is informálódásra, kérdezésre a tartásukról, viselkedésükről,igényeikről.


Én nem vagyok énekes papi tartó de remélem segítettem.

2017. febr. 14. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Kedves Válaszoló!

Nagyon sokat segítettél,remélem ezentúl jobb gazdája leszek a madaraimnak!Hát megpróbálom kiengedni őket,van egy nagy,de fűtetlen (15 fok körüli) nappalim,ott nagy terület van veszélytelenül a számukra.Sokat vannak otthon egyedül mert nagyon keveset vagyok otthon(reggel 6-kor el, este 9-kor haza,néha hétvégén otthon,de nem mindig)Ha tényleg visszamennek enni a kalitkába akkor állandóan nyitva is hagyhatnám a kalitka ajtaját nekik,hogy szabadon lehessenek.Az ajánlott FB csoportokat meg fogom nézni! Köszönöm a tanácsokat!

2017. febr. 15. 14:25
 3/3 anonim ***** válasza:
Csak akkor maradjanak felügyelet nélkül kinn ha valóban teljesen madárbiztos a szoba mert a kíváncsiságuk hatalmas, megnéznek mindent, megrágnak mindent ugyanakkor nem tudják felmérni mi veszélyes. Kb. akkor teljesen madárbiztos a szoba ha szinte teljesen mentes az emberi cuccoktól(bútorok,stb.), a fűtéshez való csőre nem tudnak ráülni, van nekik ágakból kisebb-nagyobb hely...
2017. febr. 15. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!