Kezdőoldal » Állatok » Madarak » 1 hím és 3 tojó kanári jó...

1 hím és 3 tojó kanári jó felállás, ha akarom őket szaporítani is?

Figyelt kérdés

2017. júl. 5. 12:56
1 2
 1/11 Törpilla57 ***** válasza:
Gondolom, most akarnád. Nem javasolom, mert már kezdenek a kanárik vedleni, ami nagyon megviseli a szervezetüket.Ezért ilyenkor már nem szabad tojásrakással, költéssel terhelni őket.
2017. júl. 6. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Van 1 párom. Szeretnék még két tojót beszerezni. A hím elbír ennyi "csajjal"? Nem most szeretném őket szaporítani,szaporodnak mikor akarnak,fészej lesz bent nekik.
2017. júl. 6. 12:55
 3/11 anonim ***** válasza:

Tenyésztőkörökben négy kanáritenyésztési mód különböztethető meg. Melyik mód élvez nagyobb előnyt, azt mindenki maga dönti el, de mindenki saját időintervallumától függően, vagy saját tenyésztési céljai szerint jár el.


Röpde:


Egy nagy helységben (volier, madárszoba)nagyszámú, mindkétnemű kanári kerül elhelyezésre. Három-négy tojóra egy hím számítandó. A színes kavalkád biztosan nagyon vonzó, de tenyésztési szempontból nem túl szerencsés. Eltekintve attól, hogy gyakran van vita a madarak között és alig növekszik fel megfelelő számu fiatal madár, törzstenyészet nem lehetséges. A születendő fiatal madarak szülei nem azonosíthatók.


Röpkalitka:


Ebben az esetben madaraink számára nagyobb kalitkák szolgálnak. A tenyészkalitkába egy hím és két-három tojó kerül. Ez a variáns egy kis röpde, az összes hátrányával és kevés előnyével. Én személyesen egy hímet és két tojót tartok, mint tenyésztési tartalékot. Ha ezek a madarak jól áttelelnek, kiteszem őket a röpkalitkába. Ezzel a módszerrel nekem eddig mindenesetre nagyon változatos tenyészsikereim voltak.


Váltókalitka:


Talán a leghasználatosabb tenyésztési mód a váltókalitkás eljárás.

Ebben az esetben egy hímet használunk két-három tojóhoz. Minden madárnak egy saját kalitkája van.A tojók meghatározása szerint a hímet az egyik tojótól a másikhoz "tesszük". Egy különösen jó hím a saját tulajdonságait, jegyeit egy nagyobb számú fiatal madárra örökítheti.

Ha egy praktikus kalitkapolcot építettünk, jó áttekintést nyerünk a tenyészetre és kényelmesen figyelhetjük a madarainkat.Ugyanez a váltókalitkarendszer alkalmazható egy úgynevezett háromfakkos kalitkában is, ahol hármas elválasztóval (tojó-hím-tojó)kerülnek a megfelelő madarak elhelyezésre. Ha egy tojó költési periódusba kerül és fészket épít, így a nem átlátszó válaszfal ráccsal lesz helyettesítve. A hím és az illetékes tojó a legnagyobb nyugalomban ismerhetik meg egymást. Amennyiben minden jel arra utal, hogy megszokták egymást, eltávolítható a rács. Gyakran ezután párzás következik.Ezután tulajdonképpen a hím elfoglalhatja a középső részt, mivel egy párzás elegendő egy fészekalj megtermékenyítéséhez. Hogy biztosra menjünk, a hím a harmadik tojásig a tojónál marad, illetve addig naponta odaengedhető. Hogy mind a két tojó ne egyidejűleg kerüljön költési periódusba, egy hímnek egy fiatal és egy idősebb tojót adunk. A fiatal tojó tapasztalatok szerint valamivel később kerül költési hangulatba. Amennyiben ez az eljárás nem kivetelezhető, akkor a hímet reggel és délután mindig más tojóhoz tesszük. A váltókalitkás módszernek az a hátránya, hogy gyakran veszekedésre kerül sor a hím és a tojó között. Gyakran trükkök segítenek, például a hím sötétedés előtt való tojóhoz helyezése. Egyes tojók a kora reggeli órákban engedékenyebbek. Ha ezek a trükkök nem segítenek, akkor a tojónak más partnert kell adni.

Hátránya még a váltókalitkának, hogy a tojóknak a költési időszakot egyedül kell viselniük. A váltókalitka, mint tenyésztési forma sok megfigyelési időt igényel. Ez az idő azoknak, akik keveset vannak otthon, nem áll rendelkezésre.


Páros kalitka:


A kanáritenyésztés eme formája - a hímek nagyobb száma alapján - előállítását illetően nem a legolcsóbb, de megéri, mert nagyobb a megtermékenyítési kvóta és szinte biztos a fiókák felnevelése, ezenkívül nem lesznek a tojók erősen igénybevéve. Azoknak a tenyésztőknek ideális ez a tenyésztési forma, akiknek szűkreszabott az idejük.

A kanáritenyésztés más területein (pl. alakkanári) ez a tenyésztési forma sokkal inkább érvényre jutott.

Minden tojó kap egy hímet. Kora tavasszal a párokat összeállítjuk és a kalitkapolcon még ráccsal elválasztjuk őket. Amennyiben megszokták egymást, a rácsot eltávolítjuk és megkezdődhet a költési idő. Ha a tojó a tojásokon ül, és a hím a fészken eteti, akkor később a fiatalok kikelése után nagy valószínűséggel azok felnevelésében is közreműködni fog. Gyakran már újra tojnak a tojók, amikor a fiatalok tollasodnak, így nem biztosított az etetésük. Ilyenkor a hím madár veszi át teljes mértékben a fiatalok nevelését. Az ilyen madarak rendkívül értékesek


[link]

2017. júl. 12. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Törpilla57 ***** válasza:

Az első válaszadó vagyok.

"Nem most szeretném őket szaporítani,szaporodnak mikor akarnak,fészej lesz bent nekik." - írtad. Javasolom, hogy mielőtt ilyen "nagy fába vágnád a fejszédet", olvass utána szakkönyvekben, és/vagy itt a neten. A 2.válaszadó nagyon korrekten leírta a lehetőségeket.

Viszont az előbb idézett szövegedből arra következtetek, hogy "csak úgy" bent hagynád a fészket, aztán gyerünk... Hát ez a tipikus szaporítás, sokszorosítás, amit ne tegyél. A tenyésztő meg odafigyel, tanul, tapasztal, kérdez, és ha jól csinálja, egy idő után, gyönyörű madarai lesznek.A módszereddel a kanárik is tönkremehetnek.

Bocs, de "viccesen" azt szoktam mondani: kérem ez nem kupi.

Nem kioktatásnak szántam, de ezek tények.

Arról még nem is beszéltünk, hogy milyenek a madaraid (színkanári? alakkanári?)? Pl. a színkeverés is "madarászati bűntett"...

Szóval tapasztalatszerzés, tanulás,odafigyelés.Megéri.

2017. júl. 12. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Hát papagájom van sokféle. Meg pinty is egy két féle. Kanárikból.indult az egész. Ezért szereztem most be megint kanárikat. Hát ez csak sima alap kanári,nem alak az biztos de nem is valami sötét szín.
2017. júl. 12. 23:24
 6/11 Törpilla57 ***** válasza:
"Hát ez csak sima alap kanári" - ez valószínűleg színkanárit jelenthet. Na rájuk írtam, hogy nem nagyon szabad keverni a színeket.
2017. júl. 13. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Hát az baj,mert van sárga,narancssárga,fehér,meg barna-narancs tarka. Miért nem szabad?
2017. júl. 13. 17:33
 8/11 Törpilla57 ***** válasza:

Itt rövid a hely a magyarázatra, ezért írtam már korábban is, hogy olvass utána. pl. idre.hu.

Továbbá keress rá a google-n a témára, és olvass utána. Röviden itt: csúnyák, gyengébbek, tarka-barkák lesznek. Eladni nem lehet őket, vagy legfeljebb a szomszédnak, ugri-bugrinak. Viszont árt a tenyésztési céloknak. Mint írtam tenyészteni, és nem sokszorosítani illik,még akkor is, ha nem vagyunk szakértők. Ezért kell sokat tanulni.

2017. júl. 14. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Tanulok én eleget. Idre-t ismerem,lehető legjobb oldal,csak nem a kanáriknak néztem ott utána. De lehet valakinek a tarka tetszik(nekem is). Egyébként köszi a válaszokat!
2017. júl. 14. 22:47
 10/11 Törpilla57 ***** válasza:

Mint írtam, nem kioktatni akartalak. Bár, ha végignézed a válaszaimat, nem az" jön le belőlük".

Nekünk már kb.9-10 éve vannak madárkáink (csak kanárik), de a mai napig igyekszünk elolvasni minden jó tanácsot, szakmai oldalt. Ahogy mondják, itt is igaz:"a jó pap is holtig tanul".Nem szégyen tanulni még most sem, pedig a tapasztalatok sokat segítenek, de szeretnénk, ha a legjobban éreznék magukat a madaraink. Nagyon lehet őket szeretni. Kívülálló azt hinné, hogy egyformák, de nem,sok egyéni vonás is van bennük.

Szóval kellemes madarászkodást és jó tanulást, tapasztalatszerzést kívánok!

2017. júl. 15. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!