Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Nimfa papagáj szabad reptetése?

SIDLER22 kérdése:

Nimfa papagáj szabad reptetése?

Figyelt kérdés

Egy nimfapapagájt érdemes szabadon reptetésre megtanítani? Úgy tudom nem igényelnek nagy mozgást. Két oldalon is azt olvastam, hogy egy rövid időre elég ha a lakásban repkednek. Ennek ellenére jobban szeretik kint a szabad levegőn érezni magukat vagy mindegy nekik? Még soha nem volt papagájom, de nagyon tetszenek. Mivel sokat vagyok kint télen, nyáron és van is egy lapos mező terület itt hátul. Arra gondoltam, hogy ha veszek papagájt egy pár hónap után ki tudok vele menni sétálni. Kicsit álomszerűnek hangzik, de vannak ilyen elképzeléseim :)


Ui: A lehurrogósok is nyugodtan írhatnak. Csak légyszi vegyék figyelembe, hogy pár weboldalon kívül nem tudok többet a papagájokról. Csak tetszik a kinézetük és a hangjuk. Ezért tervezem, hogy veszek egy olcsóbb típust. Köszi!



2018. jún. 3. 16:37
 1/10 anonim ***** válasza:
Szerintem már csak azért is felesleges, mert nem akarod, hogy elrepüljön, és ne jöjjön vissza. Az enyémeim nagy röptetőben vannak az udvaron, sosem voltak még kiengedve, mondjuk most tervezem kipróbálni a házban való röptetést, de szerintem a szabad térrel ne kockáztass.
2018. jún. 3. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ez ennyire kockázatos? Még akkor is ha megtanítom neki, hogy hangra jöjjön vissza vagy oda hozzám? YouTube-on volt egy pár ilyen. Elmagyarázták, hogy fontos a kapcsolat és egy hívóparancs is. Úgy csinálták 2-3 hónapig, hogy akárhol volt a lakásban a madár egyszer csak szóltak neki és odament. Pár hónap alatt megtanulta.
2018. jún. 3. 16:53
 3/10 anonim ***** válasza:

Nagyon kockázatos. Persze erre is van pár pozitív példa, ahogy mindenre. De gondolj bele, mennyi minden történhet vele odakinn. Bármit megláthat, ami érdekesebb mint a hívóhang. Megijed valamitől, leszáll valahol, ahol nem kellene, megkóstol valami mérgezőt és még sorolhatnánk. Egy ekkora madarat nem könnyű meglátni ha túl messzire megy és eltéved. Nem olyan, mint egy kutya, hogy majd megáll és utoléred. Első alkalommal sem tudod meghatározni, hogy meddig mehet el. Lehet, hogy a lakásban tökéletesen jön hívásra, de kint új a környezet és rengeteg az inger. Ráadásul a lakásban való repülés nem edzi annyira, tehát az is elképzelhető, hogy elfárad, kimerül és ha akar se tud visszamenni hozzád. Kint teljesen más repülési manővereket kell csinálnia, mint bent, nagyobbak a magasság különbségek, és ha nem gyakorolt korábban lehet, hogy nem tud biztonságosan repülni kint.

De a legnagyobb veszélyt a ragadozók jelentik. Egy papagáj nagyon könnyű célpont egy ragadozó madárnak akár a levegőben is. A városba is betévednek, a nagy lapos mezőn amiről írtál pedig szinte biztos, hogy találkozhatsz velük. Ha leesik, leszáll pedig a macskák, rókák, akár kutyák is elkaphatják. Sok hétköznapi madár (pl varjak) is agresszívak lehetnek vele, és ismeretlen helyzetben sajnos esélye sincs.


Ha mindenképp ki akarod vinni, építs egy biztonságos fedett röpdét, ahol árnyékos és napos helyet is választhat magának. Fa vagy fém vázzal, dróthálóval olcsón meg lehet oldani, ha egy kicsit értesz hozzá. Érdemes az alját lebetonozni, hogy a ragadozók, vagy patkányok (a bent hagyott étel miatt) ne áshassanak be.


De ez sem feltétlenül szükséges, mert rendszeres foglalkozás mellett a lakásban is tud eleget mozogni. Nagyon fontos, hogy agyilag is lefáraszd. Bár erről nem szólt a kérdés, egy papagájnak mindenképp szüksége van fajtársra, különben depressziós és beteges lehet. Ráadásul a társ segít, hogy ne unatkozzon és ne legyenek viselkedési problémái (tolltépés,ketrec rágás, folyamatos kiabálás, gazdával szembeni agresszió stb.). Együtt többet is mozognak, ha kiengeded őket a lakásban, és bátrabban is viselkednek. Ha együtt kerülnek hozzád, gyorsabban megszokják a helyet és beilleszkednek. Tévedés, hogy így nem lehetnek olyan szelídek, mint egyedül. Két vagy több papagáj is ragaszkodhat az emberhez.


Egyébként a kintlét jót tehet nekik. Sok érdekes hanggal és látvánnyal találkozhatnak, ami jó. Egy asztalra ketrecben kiteheted őket, de csak felügyelettel, mert egyes ragadozók ügyesebbek mint hinnéd.

2018. jún. 4. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha abszolút semmit se tudsz róluk akkor tényleg olvasgass még róluk sokat mielőtt beszerzel madarat.


ÉS igen ahogy már leírták. Nem kutya és nem is postagalamb. A netes videók csak a jó részét mutatják de számtalan alapos kiképzést kapott madár is repül már el, arról nem fognak feltenni videót. Prédaállat és nincs a vérében hogy hazamenjen, ha egyszer megijed akkor csak repül és repül amíg bír, mire megnyugszik addigra már fogalma sincs hol van és te se tudod hol van.

Az hogy hangra odamenjen hozzád az édeskevés, ennél összetettebb kiképzés kell de mint írtam felesleges kockázat. Ha van kert építsetek egy nagy kinti röpdét mert igen a kintlét sokkal egészségesebb nekik mint lakásban, a napfény, a szél, az ingerek, a friss levegőn való repülés, az eső, stb miatt sokkal jobb nekik kint de nem szabadon hanem kinti ragadozóbiztos röpdében.


Ami az olcsóságot illeti, nem az. Ha ez is lényeg akkor nem neked való a papagáj.

Lehet hogy 2 nimfa olcsó(párban tartandóak) de a ketrecük/röpdéjük már plusz. + jó minőség magkeverék, zöldségek, gyümölcsök, nyáron gyűjtögeti kell nekik zöldeket gyomokat tiszta helyről. Sok időt igényel hogy megszelidítsd őket és a takarításuk etetésük,stb is idő. Ha baj van szakorvost kell felkeresni, ami nincs minden településen sőt az egész országban pár szem van szóval az utazás is pénz és az orvosi vizsgálatokkal is úgy kell számolni hogy 10ezernél kezdődik de sokszorosa is lehet, én tavaly 50 ezret hagytam ott az egyik nimfámra.


Hogy kicsit beleláss a papagájok világába ajánlok 1-2 néznivalót:

https://www.youtube.com/watch?v=5GN1OJYkS-M

https://www.youtube.com/watch?v=T9kJkCBtBRg

https://www.youtube.com/watch?v=sZLqbcjT1i4

2018. jún. 4. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Szóval nimfát nem érdemes kivinni reptetni mert nem igényli azt a nagy teret. És mondjuk valamilyen hámmal kiviszem őket csak úgy magammal sétálni? Az igazság, hogy szeretnék egy olyan fajtát ami szeret kint lenni és ha megyek el mászkálni a városba vagy ki hátra a mezőre akkor elvigyem szórakozni. A reptetés csak egy plusz ötlet volt.
2018. jún. 4. 15:23
 6/10 anonim ***** válasza:

A hámos séta neki nem szórakoztató, inkább felesleges stressz. Kint rengeteg olyan inger éri, ami veszélyt jelenthet számára, így valószínűleg félni fog. A hám raadásul kellemetlen neki és zavarja, és nem is egészséges. A papagájoknak nincs szüksége kinti sétákra. Ha meg tudod oldani, hogy biztonságos röpdében kiengedd őket, az remek. Ha nem, akkor ne erőltesd ezt a kintlétet. Nekik egy társra és emellett sok foglalmozásra, gondolkodtató játékra, mozgásra van szükségük.


Akkor fognak kötődni hozzád, ha jó élmények érik őket amikor veled vannak. Ez jelenthet biztonságos játékot, repülést a megszokott helyükön, finom falatokat. Ha rájuk erőltetsz egy városi sétát idegen emberekkel és forgalommal, vagy egy mezőn ragadozókkal és hatalmas üres térrel, akkor csak méginkább félősek lesznek. Ha olyan állatra vágysz, amit kiengedhetsz és magaddal tudod vinni, a papagáj nem jó választás. Ők nem olyanok, mint egy kutya vagy macska.

2018. jún. 4. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A macskákat utálom. A kutyákat mégjobban :)

Köszi az eddigi válaszokat. Megértettem mindet.

De ha már itt tartunk még annyit kérdeznék, hogy vannak ugye az ara papagájok. Jó nagy madarak és nagy tér is kell nekik. Ha őrájuk is ugyanúgy igaz ez. Tehát, hogy nem jó ötlet idegen helyekre vinni őket mert félni fognak. Akkor mért szokták mégis kivinni reptetni őket? Elég kevés eset van rá, de ki szokták. Szórakozásból? Vagy hogy mutogassák egymásnak a madarat?

2018. jún. 4. 20:16
 8/10 anonim ***** válasza:

Rengeteg különböző vélemény, álláspont és életvitel van.


Felteszek egy kérdést.

A vad papagájok csapatban élnek. A vad papagájokat az anyjuk-apjuk eteti. A vad papagájok a szabad levegőn, szabad ég alatt élnek.

Tehát, a szelíd papagájoknak ember által etetett, egyedül élő, bezárt madárnak kell lenniük???


Csak nézz meg néhány videót, mennyire tudják szerezni a szabadságot. Igen, észben kell tartanod az előttem szólók aggodalmait. Tisztában kell lenned a kockázattal, a saját és a madarad/madaraid korlátaival, személyiségével. Viszont nem vezet az jóra ha át sem gondolod az emberek indoklását, jól csinálod hogy tovább kérdezel.


Személyes álláspontom a következő:

Minden madár és minden madár tulajdonos, minden madár-ember kapcsolat más. Az egyikre pl soha nem tudnék Hámot tenni, mert utálja ha a fején kívül mást érintek. Nem is próbálkozom, mert amikor hormonos nekem udvarol először nem a párjának...

A szenimet se merném kivinni még, legfeljebb hámmal, ha nem tudja szétcsïpni. Iszonyú ijedős, elrepülne.

Ezért az utóbbi két raptprnak júliusban épül egy röpde, 2,5x1,3x2m.es. de szabad repülés sose lesz, úgy néz ki.


A nimfák és a hulik csak kézből esznek, ez a szelídségi szintjük.. :) ők kinti röpdébe vannak.


Ha lenne egy nem ilyedős, jól szocializálódott, képzett madaram, esetleg egy pár, akik elfogadják az irányïtásom ismerős környezetben 100%ban, 75%ot várva bevállalnám a szabad repterést olyan helyen, ahol a legkevesebb a balesetveszély - nyílván a fokozatosság elvét betartva.

2018. jún. 4. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az ara egész más kategória. Méretben, árban, tartásban is. A méretük miatt kevesebb veszélynek vannak kitéve, de bizony még így is kockázatos. Mivel egy szobát körberepülni nekik 3-4 szárnycsapás, sokkal inkább szükségük van más mozgásra is. Sokan vágott szárnnyal viszik ki őket, ebben is vannak pro és kontra érvek.


Nekem az a véleményem, hogy ha egyszer van egy papagájom (nimfa méretű), akiben annyira bízom és ismerem, hogy feltételezem róla hogy egy kinti repülés jól sikerülne, akkor már csak a kötődés miatt sem merném kiengedni, mert kockázat mindig van, és ha elveszik halálra van ítélve. Egy arával egész más a helyzet. Ők azért nem tudnak annyira könnyen eltűnni, és nem olyan védtelenek. De hangsúlyozom, így is veszélyes.


Persze, hogy a kinti szabad repülést élveznék ez nem kérdés. Vannak kivételek, de sajnos a legtöbb esetben nem éri meg. Egy nimfának szerencsére bent is tudsz olyan körülményeket teremteni, amiben boldog, hosszú életet élhet. A legfontosabb ehhez egy társ. Aztán ha biztonságossá teszed a lakást, akár egész nap szabadon lehetnek.

2018. jún. 5. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Oké most már értem :)

És a pottyantásokkal mi újság? Egy tanáromnak volt hullámos papagája és ha ki volt engedve mindent összekakált. Van erre valami módszer? Láttam erről is videókat, hogy megtanítják őket hol szabd és hol nem, de nem adnék túl sok esélyt a dolognak. Esetleg készíteni egy fa állványt ami alul tálcás és mindig oda szállnak vissza?

2018. jún. 5. 15:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!