Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » A hernyó tulajdonképpen...

A hernyó tulajdonképpen meghalik mikor bebábozódik és aztán lepke lesz belőle?

Figyelt kérdés
Ugye a bábon belül szétfolyósodik az egész úgy tudom
2020. szept. 5. 22:12
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
85%
Mivaaan???
2020. szept. 5. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonymousreview60 ***** válasza:
96%
Nem, de tagadhatatlanul átfogó áralakuláson mennek át, mintha a pár alapszerv kivételével teljesen új lények lennének. [link]
2020. szept. 5. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
77%

A hernyó csak hibernálódik míg átalakul a teste.


bábfajták:


- szabadbáb


- fedettbáb: itt exuviális folyadék veszi körbe a testet


- tonnabáb

2020. szept. 5. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
89%

Nem.

Az a szétfolyósodás pedig azért jóval kontrolláltabb, mint sokan gondolják. Nem arról van szó, hogy mindene egy amorf, homogén trutyi lesz, és abból magától csak úgy összeáll a lepke. Nagyon precízen szabályozott, hogy melyik részek bomlanak le (mert nem minden), és hogy mi hogyan, hová épül be. Érthető is, hogy miért nem bomlik le mindene, hiszen valaminek maradni kell, ami "irányítja" ezt a folyamatot.

De értem, mire gondolsz.

Ugyanez egy embernél nehezen mehetne végbe, de egy hernyónál, aminek alig egy-két idegsejtje van, simán megoldható, hogy a testének 90+ %-a lebomoljon, és más szerv alakuljon belőle. Az a pár idegsejt pedig nem tárol emlékeket. Legalábbis olyan értelemben, mint az embernél, biztosan nem. Egy hernyónak nincsenek emlékképei. Sőt, a kifejlett rovar idegi tevékenysége is javarészt csak "előre bedrótozott" feladatokat lát el. Idegrendszerük már van, de nincsenek meg azok a fejlett idegi funkciók, amiket a gerinceseknél megszokhattunk.

Meg aztán a hernyó egy kifejletlen példány. Az ember sem emlékszik a magzati 9 hónapjára, sőt, még az első 1-2 évére sem, mégsem tekintjük úgy, mintha a születéskor meghalna, és egy új lénnyé alakulna.

2020. szept. 5. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
80%
Meghalik??
2020. szept. 5. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
95%

Ez attól függ, hogy hogy érted. Elméletileg ugyan az az élőlény jön ki a bábból mint aki bele ment, de ezt pontosan sajnos nem tudhatjuk,nincs mód rá, hogy még kérdezzük a pillangót.


De egyébként ilyen formában nagyon jó kérdés, ez az irány engem is érdekelne. Oké hogy átalakul és tulajdonképpen az állat ugyan az a példány, de hogy ebből ő érzékel-e valamit, a "személye(?)" ugyan az marad-e, emlékszik-e rá hogy előtte mi volt az kérdéses.

2020. szept. 5. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
88%
Ha ellátogat ide Mátranováki Fényevő, ő tutira behalik. : D
2020. szept. 5. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
93%
Amikor elolvastam a kérdést, rögtön felnevettem: meghalik :D
2020. szept. 6. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Volt egy tanulmány, nem tudom már pontosan milyen hernyókkal és hol. A lényeg az, hogy a hernyókat egy bizonyos levélfajtán apró áramütéssel súlytották. A hernyók a pillangóvá alakulásuk után is elkerülték azt a fajta levelet. Tehát idegrencelileg ugyanaz az állat ami bemegy, mint ami kijön, mert a maga módján "emlékszik" rá, hogy mi volt kellemetlen hernyó korában.
2020. szept. 6. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim válasza:

Hihetetlen, hogy a 2020-as években itt tartunk mi. Nem a helyesírásra gondolok, hanem hogy külföldön már 2009 óta ismert, hogy a bábban a hernyó nem folyósodik el.

lásd: A hernyónak minimum az idegi kapcsolatai megmaradnak, és a lepke úgymond megörökli azokat.

[link]

2022. nov. 6. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!