Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Muslica vagy muslinca? Hogyan...

Muslica vagy muslinca? Hogyan helyes?

Figyelt kérdés
Szavzás! Melyik...?

2014. jún. 12. 22:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Muslica
2014. jún. 12. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
100%

szerintem mindkettő :)

bár én inkább muslicának hívom

2014. jún. 12. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

muslica (főnév)


Állattan: Apró, légyszerű rovar, amely erjedő anyagok, főleg must, bor közelében található.

A hordóban erjedő mustra hamar rátalálnak a muslicák. A must még nem vonzza a muslicákat.

Eredet [muslica < középmagyar: muslinca, muszlica, muszlinca, muszoli, muszli (muslica) < muszkol, muszol (szőlőt csömöszöl, lenyomkod < szőlő pezseg) < francia: mousser (pezseg, habzik) < mousse (hab)]

Megjegyzés: A szőlő erjedésekor hemzsegő rovarok nevének alakja keveredett a latin: musca (légy) szóval.

[link]

2014. jún. 12. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
35%

gyümölcslégy.


Amúgy a két idegen szóalak mindkegyike elfogadható:

[link]

A cikk szerint a "ca" az "eredeti" alak, de a magyaros változat sokkal inkább a "nca".


De a tuti jó megoldás mindenképpen a "gyümölcslégy".

2014. jún. 12. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
91%
Mindkettő és szerintem senki nem hívja gyümölcslégynek, vagy legalábbis én ezt most hallottam először, de azért cukin hangzik :)
2014. jún. 12. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
35%
Muslinca. Soha nem is hallottam senkitől sem hogy muslica lenne.
2019. aug. 22. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Vertigo18 válasza:

A helyes kifejezés rá a "muslica". Később alakult mellé a könnyebb kiejtés miatt az az "n" betű, de a magyar értelmező szótárban már mindkét alak benne van, helyesként szerepel...


Ilyen szó volt anno a "bakacs" is, hogy könnyebb legyen kiejteni, odakerült egy "n" betű, így lett "bakancs"...

2019. dec. 7. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!