Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Érdemes-e hobbiból méheket...

Érdemes-e hobbiból méheket tartani?

Figyelt kérdés
Régebben sok méhecske volt a kertünkben, most meg nem is nagyon látni őket. Nem akarok a profitért méhészkedni, de gondoltam rá, hogy mi lenne, ha volna egy saját méhkasunk. Szerintetek van ennek értelme?

2014. júl. 21. 12:22
 1/6 anonim ***** válasza:
Anyagilag nem igazán éri meg, ha csak egy családot akarsz, akkor túl sok ráfordítást igényel ahhoz képest, amennyi a haszna -- még akkor is, ha csak a magatok, a család számára kellene is a méz.
2014. júl. 21. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ. Nem igazán akarok mézet sem termelni, egyszerűen csak szeretem nézni, ahogy a méhek szorgoskodnak a kertben a virágok között. Annyi haszna lenne esetleg, hogy segítenek a beporzásban. Szóval nem az érdekel, hogy anyagilag megéri-e, hanem hogy mennyire bonyolult, mennyire járna sok munkával mondjuk a baromfitartáshoz képest.
2014. júl. 21. 14:37
 3/6 anonim ***** válasza:
24%

Értem.

Szerintem ha még méz sem kell, tényleg "csak" hobbiból akarod őket tartani, akkor pláne nem éri meg. Sokba kerül már egyetlen méhcsalád is (több tízezer Ft, persze fajtától meg beszerzési helytől függően), meg a hozzájuk való felszerelés, és munka még akkor is van velük, hogyha nem veszed ki tőlük a mézet. (Apropó munka: ha pl. kikel egy új anya, és így kirajzik egy új család, vagyis magyarul egy új méhraj, hogyan fogod be őket? Hogyan telelteted őket, vagy hagyod elpusztulni és minden évben új családot veszel?) Többen van, mint a baromfitartás, egyszerűen túl sok ahhoz, hogy csak úgy hobbiból foglalkozz vele.

És nem tudom, hol laksz, de ha nem tanyán, akkor gondolj a szomszédságra is. Én pl. allergiás vagyok a méhszúrásra, ezért nem is segédkezem a családi méhészetben. Nyilván nem örülnék, ha valaki a szomszédba kaptárt telepítene (egy méhraj nem áll meg a kerítésnél...), de ez egyébként is tilos településen belül. Csak külterületen lehet méheket tartani, bent, a házaknál nem. De ha kint is tartasz, azt is be kell jelenteni, még ha csak egy családod van, akkor is, különben elkobozhatják és meg is büntethetnek, nem kicsit. (Természetesen ha a kertedben tartod lakott területen belül, akkor meg azért büntethetnek meg.)

Megéri mindez csak azért, hogy nézegesd őket?

2014. júl. 22. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 szabóméhészet ***** válasza:
100%

Kedves előttem szóló!


Ne haragudj de nagyon sok butaságot összehordtál.Méheket egyáltalán nem tilos lakott területen tartani! Az 1969.évi rendeletet kell betartani a szomszéd telektől való távolságban.Ennyi.

Szóval légyszives ne irj valótlanságokat.

Egyetlen kaptár méh pedig olyan kevés,hogy egy átlag kertben el lehet őket úgy helyezni,hogy a szomszédoknak fel se fog tünni hogy ott van egy kaptár.


Az anyagi vonzata viszont tényleg nem kevés a méhészetnek,hogy ha csak 1 kaptáros hobbyméhészetről is van szó.

Egy kaptár méh,kaptárastul 40-50ezer forint(függ a kaptártipustól,NB fekvő,félNB vagy Hunor rakodó stb)

Felszerelés ami feltétlen kell:

-méhészkalap 2000-5000forint

-kaptárvas 1500-3000forint

-füstölő 3500-10000forint

évente kb 1kg műlép a folyamatos lépfelújitáshoz: 3000forint

-atka elleni gyógyszerek(Bayvarol,Api-Life-Var,Thymol stb) egy családra évi 3000forint

-beteleléshez,serkentéshez évi 15-20kg cukor

szakirodalom,Méhészet szaklap


A kérdezőnek azt javaslom ismerkedjen meg a településén méhészekkel,menjen el nekik segiteni,tanulni,és könnyen lehet hogy a segitségért cserébe(vándorláskor rakodás,pergetés) a jutalom egy kaptár méh lesz ajándékba,illetve néhány használt,de még jó felszerelés(füstölő,keretbak,rajláda stb)

2014. júl. 22. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
0%
Ez nem butaság, hanem a helyi önkormányzati rendelet, bocsi...
2014. júl. 22. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Úgy tudom, hogy az állattartásról szóló helyi önkormányzati rendeletek pár éve mind hatályukat vesztették, mert központi szabályozás lépett életbe.

De mindegy is, mert meggyőztetek, hogy nem érdemes hobbiból egy kaptárral vesződni.

Mindenkinek köszönöm szépen a választ!

2014. júl. 24. 08:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!