Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Ő itt milyen fajta lepke?

Ő itt milyen fajta lepke?

Figyelt kérdés
[link]

2015. aug. 9. 12:51
 1/6 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
100%
Nyárfaszender (Laothoe populi).
2015. aug. 9. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
100%

Plusz fun fact arra az esetre, ha te ütötted le: teljesen ártalmatlan, valószínűleg a fényre jött be, ha akarna, se tudna kárt okozni se bennetek, se bármi másban, szóval teljesen felesleges volt megölni. Egyszerűen meg lehet fogni, akár a két tenyeredben is és kitenni, max csikizni fog egy kicsit de még úgy is benne esik több kár.

Amennyiben nem te voltál, vedd kármegelőzési tanácsnak.

2015. aug. 9. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem én ütöttem le,már halva találtam meg :) De akkor,ha legközelebb összeakadok egy ilyennel nem bántom(bár nem szokásom rovarokat ölni).

Amúgy az igaz,hogy a halálfejes szender a pödör nyelvével meg tudja szúrni az ember kezét ?(Valahol hallottam ilyet,de szerintem hülyeség bár nem tudom.) Te mint szakértő mit gondolsz erről ?

2015. aug. 9. 23:49
 4/6 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
100%

Akkor elnézést, bár nem feltételezés volt, csak túl sokszor találkozunk a laikusságból fakadó értelmetlen gyilkolászással és inkább szólok előre már..

Szakértőtől messze vagyok ugyan, de hülyeség. Eddig egyetlen olyan lepkefajt találtak, ami az emberi vért (is) megissza, az egy vámpírbagoly néven ismert Calyptra-faj és Szibériában él többnyire. Bár Magyarországon is él rokona - konkrétan a Calyptra thalictri, amit a wiki kidob ha rákeresel, hogy vampire moth - , de még nem hallottam róla, hogy bárkit meglékelt volna. Továbbá ezek sem jelentenek tényleges veszélyt az emberekre, se semmi másra.

A halálfejes szender pödörnyelvéről nem tudok nyilatkozni, mert még nem volt hozzá szerencsém élőben, viszont a hozzá hasonló méretű fagyal- és folyófűszender szívókái meglepően puhák, szóval nagyjából képtelenség, hogy az emberi bőrt átszúrják. Esetleg azt tudom elképzelni, hogy nyílt sebből igyanak, ha odarakod a szívókájuk végét, vagy esetleg a szivárgó vért valahonnan leigyák, de az sem jelenti, hogy a világ végét a lepkék fogják elhozni, csak a vérből is tudnak kinyerni számukra hasznos ásványi anyagokat. Bár azt nem tudom, meg tudják-e emészteni..

Tanulság (nem csak neked, mindenki másnak is): ha valamit hallunk/olvasunk, nézzünk utána, lehetőleg szaklapokban, mielőtt elhisszük és teljesen feleslegesen félni kezdünk valamitől.

2015. aug. 10. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Ezt nem tudtam,hogy vérből is képesek lehetnek tápanyagot nyerni(azt tudtam,hogy az izzadtságot szeretik általában).

Egyébként a szenderek nem túl bizalomgerjesztő külsővel vannak megáldva,és gondolom ezért találnak ki ilyeneket az emberek. De különben a kacsafarkú szenderen(ez gyakori mifelénk)kívül más fajt én már évek óta nem láttam(bár,ha este figyelném a fényforrásokat talán találkoznék az éjszakai fajokkal is). Ez a nyárfaszender viszonylag gyakori fajta lehet akkor.

2015. aug. 10. 23:21
 6/6 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
Bár nem tudom, mi kivetnivaló van a szenderek külsejében, de igen, fénycsapdázással elég nagyot dobsz az esélyeiden. :D Itthon mindössze 3 nappali szenderfaj van (kacsafarkú-, pöször- és dongószender), ezek közül a két utóbbi elég lokális. A többi faj (15, 16 vagy 18, forrásonként eltérő) éjszakai, a fény vonzza őket. Esetleg még szürkületkor/kora este lehet megfigyelni erős illatú virágokon (pl. lonc, Phlox, szappanfű) néhány fajt. (Folyófű-, piros-, szőlő-, galaj-, kutyatej-, sávos-, hársfa- és fenyőszendereket leginkább, legalábbis én ezeket látok rajtuk legtöbbször.)
2015. aug. 10. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!