Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Poloskafaj beazonosításához...

Poloskafaj beazonosításához segítség és info?

Figyelt kérdés

Ha más bogárfaj nem képes az iszonyatos szag utánzására, akkor valamelyik poloskafaj a probléma okozója.

2mm-estől 5mm-esig láttam már többet, gondolom, ez a következő generáció, azért különböző méretűek, mert még "kicsik". Totál mintamentes, "bogárfekete" kitin.

Nem tudom, minden poloskafajra jellemző tulajdonság-e, hogy örökmozgó, nem teteti magát döglöttnek, ha megpiszkálom, akkor sincs veszélyérzete. Mindkét találkozásunkkor falevélről potyogott rám: iszonyatosat tud csípni. Egy pillanat a csípés, de akár egy hétig is fáj, 4-5 hétig látható a helye. Akkor ösztönösen odakaptam, elnyomtam őt, akkor tapasztaltam meg azt az átható szagot.

Tovább pont nem érdekelt volna az egész, maximálisan állatbarát vagyok, de másodszorra sikerült besokallnom.

Fűben, fák alatt bóklászom eleget, kutyasétáltatások alkalmával. Egy gyalogakác leveléről hullottak rám, kb 15-en.


Mire megéreztem, hogy valami "idegen" dolog mászik rajtam, addigra már csíptek is. A hajszálaim között kis , kemény dudorok nőttek a csípések helyén. Mint egy szem búzadara.

Érintésre nagyon fájdalmasak, de egyébként is érezhető folyamatos, figyelmen kívül nem hagyható fájdalom.

Hanem másnap gazoltam be rendesen, mert nem csak a fejbőröm kezdett fájni, hanem ugyanazon a területen

a fejem is, az agyam hasogatott....és ez így megy azóta is.

(kb. 2 hete)

Ráfogtam a magas vérnyomásra és a durva hőségre.

Ma pedig igyekeztem nem megijedni, de gyanakodni, ugyanis ma reggel egy élő példányra leltem: a klaviatúrára pottyant.

Csak nem véren is elélnek ezek a poloskák? Én csak az ágyi poloskáról hallottam eleddig, aki véren él, de ez tuti biztosan nem az. Sajnos, olyan fotót, amiről bizonyossággal be tudnám azonosítani, nem találtam.


1.) Szomszédnál, függönyön, közel négyzet alakba "rendezve" is láttam ilyen kikelt apróságokat. Gondoltam, hogy a múlt évi poloskainváziókor beköltözöttek valamelyikének lehetnek a "gyerekei". Lehet, hogy minimum 5-6 mm-es korukig azoknak a barna mezei poloskáknak az utódai lehetnek a kicsi feketék, vagy ez vmi más fajta lehet? Ha más, akkor melyik?


2.) Van olyan poloskafajta, ami lassan múló fájdalmas csípésen túl képes valami maradandó betegséget terjeszteni, mint pl. egy fertőzött kullancs? Tartani kell ezektől a kellemetlenkedőktől eü. szempontból is?



2017. aug. 3. 14:40
1 2
 1/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
95%

Magyarországon nincs olyan poloska, ami fertőzést terjesztene. Tudsz fotót csinálni az állatokról?

A leírás alapján valóban esélyesek a márványospoloska (Halyomorpha halys), de kép alapján lehetne biztosa(bba)t mondani. Arról mondjuk nem tudok, hogy csípne, de nem lepődnék meg, ha az lenne a tettes.

2017. aug. 3. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
48%
De van Magyarországon olyan faj, ami terjeszti a Chagas-kórt, olvass utána. Spanyoloszárgban már több 100ezer fertőzött van és nálunk is egyre gyakoribb
2017. aug. 3. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Nem tudok fotót készíteni.

De ha tudnátok valami "bogárhatározót" linkelni, talán rá tudnék bökni, hogy "ez az", vagy legalább közelítőleg hasonlóra, de az imént írtaktól precízebb körülírást nem tudok adni a kis agresszorokról.

2017. aug. 3. 16:39
 4/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
100%

Nem, Magyarországon nincs olyan faj, ami a Chagas-kórt terjeszi, csak szokás szerint ezt is felkapta nálunk is a szennymédia és megy a pánikkeltés. Olvass utána:

[link]


Kérdező:

A fenti oldalon a fejlécben a "Rendek"-re kattintva megtalálod a hazai poloskafajok listáját képekkel és határozókulccsal, az talán segíthet.

2017. aug. 3. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Sajnos, a bogárhatározó egyelőre meghaladta képességeimet, de "elteszem". Tuti, hogy --igaz, csak hobbiból, de-- hasznát veszem még. Köszönöm szépen a linket.

Fotók között tallózgatva: [link]

(csak ilyen minőségben találtam, amire azt merem mondani: ez az. Az én bogárkám a csápjait ugyan 140-160 fokos szögben tartja, de a többi stimmel)

A legegyszerűbb tanács a "rohanj orvoshoz! " lenne, de ok nélkül nem akarok orvoshoz rohanni, mert az epilepsziám miatt azonnal bentfognának egy kiadós vizsgálatra. Ha van félnivaló, ha nincs.

Szóval jelen helyzetben a poloskáink büdösek és némelyik csíp is, de "megmaradok", a bogarakhoz értők nagy bánatára? :))

Ha nektek mégis egyéb a véleményetek, kérlek, jelezzétek!

Köszönet mindenkinek a segítségért. :)

2017. aug. 3. 18:35
 6/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
100%

A bogarakhoz értők annak csak örülnek, ha valaki megmarad a csípések ellenére. :)

Félnivaló esetleg az elfertőződéstől lehet, amiatt érdemes lenne megnézetni, ha nem múlik.

A belinkelt állat egyébként a fent említett márványospoloska lárvája. A csápjukat tudják mozgatni, szóval az, hogy milyen szögben áll, nem fix.

2017. aug. 3. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Mégegyszer köszi mindenkinek: jó tudni, hogy vannak még , akik megértőek azzal is, aki csak "kissé bogaras". :)
2017. aug. 3. 19:27
 8/11 anonim ***** válasza:
34%
Előbb hiszek az állatorvosunknak, mint egy blog írójának akit nem ismerek. Lehet, hogy amikor ő tanulta/ nézett utána a dolgoknak akkor még nem volt ilyen faj Mo.-n, de tény, hogy megjelent nálunk is és egyre több van belőlük
2017. aug. 3. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
100%

Azt a cikket egy poloskaszakértő írta, valamint egy magyar és egy nemzetközileg elismert poloskaszakértő lektorálta és ott van egy rahedli szakmai publikáció amire hivatkozik. De az állatorvosok nyilván jobban értenek a témához, mint akik ezt a területet kutatják.

Ha mutat egy bizonyító példányt vagy egy hiteles forrást, akkor el lehet hinni, addig érdemesebb hallgatni a szakértőkre. Addig meg lehet, hogy simán csak rosszul tájékozódott.

2017. aug. 3. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
55%
Renben, köszönöm a felvilágosítást
2017. aug. 3. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!