Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Miért jönnek be a katicák?

Miért jönnek be a katicák?

Figyelt kérdés

Régen tökre örültem, ha találtam évente egy párat a kertben a kocsin stb, de mostanában átlag napi 3-al vívok harcot a területért.

Nem bántom, kiteszem őket szépen az ablakon, de zavarnak.

És nem csak piros, hanem fekete vendégem is volt már.

Mióta élek én lakásban katicával maximum 2x találkoztam, de ezt most már túlzásnak érzem. Rengetegen vannak.


Fürkész darázs szintén. Értem èn, hogy hasznos, na de nekem a komódomba meg a függönyömre fészkelve cseppet sem hasznos.


Hogyan tudnám távoltartani őket?

(Vegyek szúnyoghálót tudom)

Volt amúgy, de csipkésre szaggatta a jégeső.

Valami más megoldás?



#Katica #fürkész darázs
2017. aug. 9. 22:41
 1/2 anonim ***** válasza:
Valami vándorlásuk van lehet vagy nem tudom nekünk minden évben ellepik éve te egyszer a házat...de nem kettő-három hanem mint a sáskarajzás. És mindenféle, piros, sárga, fekete de nem tudom miért. De készülve fel hogy lehet többen lesznek
2017. aug. 9. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

Nem vándorlásról van szó, hanem túlszaporodásról. Ezek szinte mind az invazív harlekinkaticák (Harmonia axyridis), amik Ázsiából lettek nem túl rég behurcolva, ezért nem lehetett ennyit látni ezelőtt 10-20-30 évvel. Miután itt nem élnek az eredeti területükön előforduló ellenségeik (paraziták, gombák, ragadozók, riválisok), és a hazai állatok nem velük együtt fejlődtek, azaz nincsenek "kiképezve" ellenük, így ez könnyebb terep nekik a szaporodáshoz, több életben tud maradni közülük és így nagyobb számban tudnak fellépni.

Hogy ez mennyire érinti a hazai katicafajokat (mert belőlük is van úgy 80 a hétpettyesen kívül - lsd. Coccinellidae család) és mennyire fenyegeti őket a kiszorítás, az egyelőre vitatéma, de jelenleg a többség (tudtommal) azon az állásponton van, hogy negatívan hatnak rájuk.

A házba ilyenkor a fényre repülnek be, ősszel és télen pedig azért, hogy menedéket találjanak a hideg elől.

De ami jó hír, hogy már megfigyelések történtek, amik alapján a hazai paraziták (fürkészdarazsak illetve gombák) némelyike kóstolgatja ezeket is, szóval remélhetőleg visszaszorulnak előbb vagy utóbb.


A fürkészdarazsak pedig rovarokon belül fejlődnek lárvaként, amik a sárbölcsőket építik, azok a lopódarazsak. Belőlük szintén került be az országba pár faj, bár nem annyira a közelmúltban:

[link]


Szúnyoghálóból pedig lehet kapni fémet is, ami apró lukú és masszívabb, bár valamivel többe is kerül, de talán megér egy próbát.

2017. aug. 10. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!