Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Milyen pókfaj? Életmódja, marása?

Milyen pókfaj? Életmódja, marása?

Figyelt kérdés

Kérnélek titeket -különösen Mátranováki hölgyet/urat tisztelettel- az alábbi fotókon levő (ugyanazon) pók fajának meghatározásához, valamint linket is kérek szépen, és/vagy leírást a mérge, marása erősségéről, életmódjáról, pl hogy szapora-e, azaz száz feletti kicsinyt szül-e egyszerre, vagy sokkal kevesebbet a nőstény, ezen kívül, hogy hím, vagy nőstény-e a kérdéses pók, és hogy ritka faj-e, ugyanis a napokban láttam először ilyet, ráadásul nem éppen megszokott küllemű, a többi pókfajhoz képest, így rögtön lefotóztam (lakásban a csempén, valamint a farakásból egy fán, amit behoztam a lakásba ahol keretek között tartva fotózhattam pár percig, nehogy elszaladjon, míg megörökítem - utólag is köszönet a pókocskának a türelmét, visszaengedtem utána a természetbe).


Sose láttam még ilyen pókot, az esőben kint mégis a házam mellett első ízben, ráadásul első pillantásra hatalmas kullancsnak tűnt, viszonylag ritka a pókfajok között, furán elnyúlt, elliptoid potrohú.


A színe is szokatlan, világos karamell, egyszínű/homogén. Első látásra kullancsnak tűnt, a második másodpercben meg "képzeletbeli miniatűr skorpiónak, farok nélkül". Elnyúlt alakja inkább a tipikus hatlábúakra emlékeztető -a nyolc láb szám ellenére-, pl bodobács, hangya "elnyúltságú", de főleg a jóllakott kullancsot idézi.


Egyszóval eltér a szokásos "gömbölyded, kör kerületű" pókoktól, hiszen lábai nem egy vázi-kör érintői, hanem inkább elnyúlt képzeletbeli ellipszisre illeszkednek, és járása is előre-hátra nyúló, mint pl a hangyák mozgása (a legtöbb pókfaj meg ugye ellenben az égtáj minden irányába "kapálózó", amikor szalad.).


Az első kettő fotó link minőségileg jobbak, világosak, élesek. Ellenben az utolsó kettőn látható a méret: a csempe közök fél centisek. Az utolsó kettőt is érdemes megnézni, mert más szögből készültek:


[link]

[link]

[link]

[link]



2018. ápr. 3. 10:01
 1/6 A kérdező kommentje:

Ami kimaradt: potroha jobb minőségben, erős nagyításban:

[link]

Mintha volna egy halvány függőleges halványbordó felező csík a potrohán, és talán még halványabb "erezéssel", elágazásokkal... De felületes ránézésre egyszínű halvány karamellnek látszik a potroh.

2018. ápr. 3. 10:11
 2/6 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

Amit el tudok mondani, hogy ez egy fojtópók-faj, Dysderidae család, talán Dysdera-faj. Sajnos ezeket nagyon apró jegyek (csáprágó fogazottsága, lábakon valami, nem ismerem a pontos bélyegeket..) alapján lehet csak fajra határozni. Itt találod a hazai fajok listáját:

[link]


Nem veszélyes, tudtommal nem tudja átmarni a bőrt, de ha igen, akkor se jelent különösebb kockázatot.

Hogy mennyire ritka, azt alapvetően a faj ismeretében lehetne megmondani, vagy még úgy sem (tekintve hogy ennyire nehéz őket elkülöníteni, azt is nehéz megállapítani hogy melyik faj hol él pontosan), de országszerte elterjedt család, nem nehéz velük találkozni.

Többnyire fakéreg vagy kövek alatt lehet látni őket, gondolom a tűzifával kerülhetett be a lakásba.


A szaporaságát illetően a pókoknál ez szintén nehezen megmondható. A kicsik kikelés után sok fajnál egymást eszik meg, szóval eleve rengeteg kiesik belőlük és még kevesebb éri meg az adult kort. A fojtópókoknál szerintem abszolút nem kell attól tartani hogy túlszaporodnának.


Mindemellett hozzáteszem, hogy a pókok egy elég nehéz társaság és én csak felszínesen ismerem őket, szóval simán lehet hogy valamit rosszul írtam. Annyi biztos, hogy fojtópók, és hogy nem embereket fojtogat.


Egyébként az úr talán túlzás, de hímnemű vagyok. :D

2018. ápr. 3. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Tisztelt Mátranováki, ismét köszönöm válaszod, rendben, nem foglak urazni, viszont ismét hasznos választ adtál nekem, szoktam olykor pókos kérdést feltenni. :) És most már tudom, hogy hím nemű vagy.


Meglepett, hogy ilyen gyorsan reagáltál. :) Bár máskor is jellemző. ;)


Nekem úgy tűnik, kicsit szerényen fogalmazol, hogy felszínesen ismered a pókfajokat, ami azért lep meg, mert eddig te adtad nekem pókos kérdéseimre a legreálisabb válaszokat, volt, amikor utólag több forrásból is érdeklődtem, és mindig a te válaszod bizonyult igaznak.

Az meg nem baj, ha al-faj szinten nem mindig tudod "belőni" a pókokat. ;)


Ha szerinted te felszínesen ismered a pókokat, akkor én elvileg csak a keresztes pókot ismerném, azt is talán csak az inkvizícióból. :D


Apropó, mint írtam, én magam vittem be a lakásba. ;) Mert akkor nem szalad el, ha fotózom, pl bekerítettem - de jeleztem, hogy mihamarább szabadon eresztettem a kertben. :)

Tehát kint, a farakásban találtam! Ahogy te is írod, hogy pl ott jellemző. :)


A kérdéses pókocskáról: a linkjeiden látható fotók is sejtetik, hogy tényleg fojtópók lehet (én nem ismerem a pókcsaládok neveit, ezt is most hallom/olvasom először), és engem meglep, hogy országszerte elterjedt, meg hogy elmondásod szerint lehet azért találkozni vele. Én sose figyeltem még fel rá... Ez a világos, szinte egyszínű és elnyúlt potroh engem különösen meglepett, ehhez hasonló pók potrohot még fotón se láttam még, eddig... Kicsit olyan, mintha egy óriás kullancs lenne, amely telezabálta magát. :)


Egy kis off: ha szerinted alig értesz a pókokhoz -miközben eddig mindig reális választ adtál pókfotóimra-, akkor mihez értesz, ne m titok? :) Mert ha máshoz jobban, akkor abban lehet, hogy zseni vagy. :) Hiszen ahogy látom, a pókokhoz is igen jól értesz. :)


Köszönöm még egyszer. :)

2018. ápr. 3. 11:50
 4/6 A kérdező kommentje:
(Elképesztő számomra egyébként az általad linkelt fotók egyikén, a vörös lábaival és nyúlt testével mintha egy óriás vöröshangya volna... nem tipikus pók küllem... Az "enyém" is ilyesmi volt.)
2018. ápr. 3. 11:57
 5/6 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

Áh, már látom, az a rész valahogy kimaradt, azt hittem lakáson belül találtad.


A gyors reakció csak azért van, mert pont akkor néztem fel és épp volt időm írni. :)


A felszínes ismeret alatt azt értem, hogy a hazai 700+ (más források szerint 1200+) fajból jó, ha 10-et, 15-öt felismerek, illetve a családok közül se tudok sokat belőni. Ezt pont igen, mert elég jellegzetesek, illetve az ide felkerülő pókok általában a gyakoribb fajokból/genusokból valók, de ha egy nehezebb faj kerülne elém, már bajban lennék. Olyankor szoktam hozzáértő ismerősöktől segítséget kérni, illetve az ő határozásaikból próbálok én is tanulni.


Én az alapján merem elterjedtnek mondani, hogy amerre eddig jártam az országban, szinte mindenhol láttam. Mondjuk én elég gyakran forgatok köveket vagy feszegetek fakérget, szóval talán az átlagtól többször találkozom ilyen rejtett életmódú fajokkal. Gyakorinak mondjuk nem mondanám őket még így sem, de határozottan jelen vannak.


Zseni sajnos nem vagyok semmilyen területen, de (főleg éjjeli) lepkékkel foglalkozom, azok közül azért már pár száz fajt felismerek. :D (a 3600-ból, szóval az se túl jó arány)

2018. ápr. 3. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Írtam neked privit, épp most. :) Ha gondolod, ott válaszolhatsz rá. Köszönöm figyelmedet, továbbra is. :) További eszmecsere ott, ha van hozzá kedved. :)
2018. ápr. 3. 17:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!