Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Milyen rovar lehet ez?

Milyen rovar lehet ez?

Figyelt kérdés

Budafokon lakom; a Duna-partnál sétálva, a ritkás fűben vettem észre. Kb. mutatóujj hosszúságú, meglehetősen lassú mozgású rovar.

Tőle pár méterre találtam egy valamivel kisebb, karcsúbb példányt.


[link]


Remélem, jó a link...


2018. ápr. 16. 17:02
 1/5 anonim ***** válasza:
Valamilyen nünüke. Közönséges nünüke (Meloe proscarabaes) szerintem. Lány. A kisebb valószínűleg a hím volt.
2018. ápr. 16. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
A közönséges kékesebb árnyalatú, kevésbé "szögletes" a tor és a szárnyfedő sem ennyire durva. Ez egy óriásnünüke (Meloe cicatricosus), védett faj, 10 000 forintra. Az, hogy hím-e vagy nőstény, nem tudom, a kisebb fajok esetében ezt a csápon lévő törésről lehet legkönnyebben eldönteni, de ezeknél egyenes a csáp mindkét ivaron.
2018. ápr. 16. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm! :)

Gondoltam, hogy valami védett rovar lehet, sosem láttam ilyet ezelőtt. Nem piszkáltam, de egy jó 20 percet fetrengtem mellette, gyönyörű állat. :)

2018. ápr. 16. 20:55
 4/5 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

Szívesen!


Ezt már csak úgy mellékesen, megelőzésképp írom: elég sok "cikk" jelent meg az utóbbi években arról, hogy ezek az állatok (a nünükék) mennyire halálosak és irtani kell őket. Ez egyrészt azért sem jó ötlet, mert sok fajuk védett, másrészt pedig alaptalan.

Tény, a Meloidae családba tartoznak, amik magyarul hólyaghúzók, és vannak fajaik, főleg a mediterrán/trópusi vidékeken, amiknek a váladéka fájdalmas bőrirritációt vagy hólyagosodást okozhat, de a hazai fajok közt nemigen van ilyen.

Megenni, szembe kenni és hasonlókat csinálni nem érdemes velük, illetve megfogni se, ha nem muszáj, mert érzékenyebb bőr esetén okozhat enyhébb pirosodást, de alapvetően ártalmatlan állatok és attól se lesz baja az embernek, ha mondjuk felveszi a járdáról őket és leteszi a fűbe, aztán gyorsan megtörli a kezét.

2018. ápr. 17. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Olvastam én is azt a sok baromságot, amit a magukat újságírónak nevezett, szabadúszó fotelwarriorok firkantottak össze, és szomorúan konstatáltam, hogy vannak olyanok akik zabálják az effajta cikkeket. :/ Sok az ostoba ember...

Én a magam részéről sosem bántok állatot, a darazsat, pókot kitessékelem, a nünükéhez hasonló rovarok pedig egyenesen ámulatba ejtenek. :) Ezt a példányt is inkább megvártam, amíg beszambázik a magasabb fűbe.

2018. ápr. 17. 01:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!