Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Miért nem zúg mindegyik légy?

Miért nem zúg mindegyik légy?

Figyelt kérdés

Most tuti viccesen hangzik ez a kérdés, de már ezen dilemmázok mióta beköszöntött a nyár. Egyes legyeknek semmi hangja, észre se veszem ha a szobámba vannak. Egyes legyeknek meg olyan zúgása van, hogy 5mp-en belül sikerül felhúznia az agyam. Gondoltam először, hogy biztos a méret. De egy kicsi is tud úgy zúgni, mint egy nagyobb. Vagy egy nagyobbnak nincs hangja..

Szóval ezen nosztalgiázok ezen a szép nyári éjszakán hajanal 1-kor, miután egész nap a fülembe, az orrlyukamba, a szemgolyómba akartak belemenni ezek a kis dögök.



2018. júl. 20. 01:01
 1/8 anonim ***** válasza:
engem egy légy sem érdekel. de ha szúnyog van a szobámban éjszaka na az kikészít. képes vagyok fél órákat hajkurászni hogy előkerítsem megpusztítani.
2018. júl. 20. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

bocs, hogy kijavítalak, esetleg ezen a kérdésen merengsz, nosztalgiázni akkor fogsz, ha mondjuk 10 év múlva visszagondolsz erre arra vágyva, hogy bárcsak most is ráérnél csütörtök éjjel egykor ilyeneken gondolkodni :)

igazából csak találgatni tudok, talán attól függ, hogy a légy milyen gyorsan és erősen "csapkod" a szárnyaival, de biztos sok más is közrejátszik, légnyomás, páratartalom, fene tudja, én még soha nem figyeltem meg ezt a jelenséget, de köszi, meg van a holnap délutáni programom :D

2018. júl. 20. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
énis észrevettem már igen.. szerintem random. ha csak nem direkt csinálják kinézném a dögökből. szúnyogok engem azért zavarnak kevésbé mert egyrészt itt nincsenek másrészt bedugom a riasztót és eltűnnek, de a legyek gyorsabbak meg undibbak is..
2018. júl. 20. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Olyankor lopakodó üzemmódban vannak. :-)

Szerintem "hangulatuktól" függ. Most hogy kérdezed, pont itt cikázik körülöttem egy példány némán. De előbb ahogy leparkolt az asztalomra és én hirtelen nyúltam felé, felzizzenve röpült fel.

2018. júl. 20. 06:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Hahaha. Ahogy latom nem csak en nem ertem. XD

Mar mindent atgondoltam.

-Nem a repulesi sebesseguk miatt hangosak, mert elobb egy fel centis baby legy ugy zugott egyhelybe kb, hogy azzal a lendulettel csaptam nyakon.

- Nem a meretetol.

- Nem a fajta miatt, mert doglegyet, "normal" legyet is hallottam zugni,meg kussolni is.

- Szerintem ugyan olyan erosen csapkodnak.


Hat en ezt nem ertem...

A szunyogok is irritaloak, de abba is van lopakodo! XD Engem azis egyarant irrital, mer annak meg magas hangja van es kikesziti a fulem.

2018. júl. 20. 23:15
 6/8 anonim ***** válasza:

#2-es vagyok, visszatértem, meg van a válasz. Elvégeztem egy kis kutatómunkát, olvasgattam egy kicsit, tanulmányoztam a szakirodalmat és arra jutottam, hogy bizony a szárnyak csapkodásának sebességéhez van köze. Egy házi légy másodpercenként átlagosan kb 200 szárnycsapást végez el, de ez a szám felmehet akár 1000-ig is, ettől függően változik a zümmögés hangmagassága. Itt jön képbe a fizikának azon része, amit kivételesen szeretek, ez nem más, mint az akusztika. Tudni kell, hogy az alacsony frekvenciájú hangot az ember sokkal halkabbnak hallja, mint a közép, vagy magas frekvenciájú hangokat, amennyiben a hangforrás ugyanazon hangerőn szólal meg. Márpedig a légy szárnyai által kibocsátott hangerő nem változik, csupán azért tűnik így, mivel amikor lassabban csapkod, például 200 csapás másodpercenként, olyankor egész mély frekvenciát ad ki (200hz, basszus tartomány), ezt az ember csak akkor hallhatja, ha a légy egész közel repül a füléhez, viszont, ha gyorsan csapkodja a szárnyait, tegyük fel eléri az 1000hz-et (1000 csapás másodpercenként), az már eléri az emberi fül legérzékenyebb frekvenciatartományának alsó határát.

Összefoglalás: jelenséget az okozza, hogy bizonyos legyek lassabban csapkodják szárnyaikat, mélyebb hangot kiadva, ezért halkabbnak halljuk őket, míg más legyek sokkal gyorsabban csapkodják szárnyaikat, időnként elég gyorsan ahhoz, hogy elérjék azt a frekvenciatartományt, amire a legérzékenyebb az emberi fül, ezért jelentősen hangosabbnak tűnnek.

Köszönöm a figyelmet.

2018. júl. 21. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Te egy állat vagy...
2018. júl. 21. 02:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
2es hatalmas vagy :DDD ugyes voltal es koszi az infot
2018. júl. 26. 02:43

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!