Kezdőoldal » Állatok » Rovarok, ízeltlábúak » Milyen pókfaj? (Fotók ugyanarr...

Milyen pókfaj? (Fotók ugyanarról a pókról. )

Figyelt kérdés

[link]

[link]

[link]

[link]



2018. szept. 2. 19:49
 1/9 Mátranováki Fényevő ***** válasza:
100%
Valószínűleg valami törpepók (Theridiidae).
2018. szept. 2. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. :) Nem veszélyes pók?
2018. szept. 2. 20:36
 3/9 A kérdező kommentje:
Ahogy olvasom valahol, a veszélyes fekete özvegy is törpepókféle, jól értelmezem? De szerintem a fotómon levő nem veszélyes, mindenesetre érdekel rá válaszod, veszélyesnek tudod-e a fotón levőt?
2018. szept. 2. 20:40
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Hazai fajok egyike sem veszélyes.
2018. szept. 3. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

Így van, a fekete özvegy is törpepók, de itthon nem él (a "mediterrán feketeözvegy" se), és így van, egyik hazai pókfaj sem jelent komolyabb veszélyt. Kevés fajunk van, ami képes egyáltalán marni, de azok se okoznak maradandó károsodást, egy ilyen pici pók pedig valószínűleg nem is lenne képes átmarni a bőrt, ha akarná se.

Arra viszont ötletem sincs, melyik faj vagy egyáltalán genus lehet, nem láttam még ilyet.

2018. szept. 3. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Kedves Mátranovákitól már több hasznos választ is kaptam, egyébként meglep, hogy pont evvel nem találkoztál még (semleges szándékkal mondom). Azért lep meg, mert a szobámban még mindig vígan éldegél ez a cuki törpepók. :) Szóval nálam legalábbis honos itt, É-Dunántúlon. Ha van kedved, egyszer esetleg utánanézel, melyik alfaj / nem lehet? :) Előre is köszönöm. :)


Nagyon érdekes, céltáblaszerű potroha van, elég jól látszik is a fotóimon, a lábai meg tisztára mint a fekete özvegynek (bár, tudom, a potroha tök más színű, mintájú), főleg alulnézetből.


(A kis méretét viszont önmagában nem vélem oknak arra, hogy nem tud marni, hiszen te is mondtad: a fekete özvegy is törpepók. Vagy az nagyobb pók és csak nevében "törpe"?)


Tudtommal se veszélyesek a hazai pókfajok, még a szongáriai cselőpók se különösebben, de azért szeretek biztosra menni, ezért kérdeztem rá a marására is. ;)

2018. szept. 3. 16:35
 7/9 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

A törpepókok egy család megnevezése, valószínűleg mert a legtöbb fajuk relatíve kis méretű, de az nem jelenti, hogy mindegyik. A fekete özvegy a többiekhez képest nagy, illetve erősebb csáprágói is vannak ezekhez képest.

Persze az sincs kizárva, hogy ez is tud marni, de nem sok oka van rá, a hálójukat nem szokták elhagyni, az ember pedig nem prédaállat nekik.


Itt találsz a családhoz egy fajlistát:

[link]

Viszont nem tudom, mennyire teljes, de ettől teljesebbet nemigen találsz, főleg hogy a pókászok sem kifejezetten közreműködők ha az információk közkinccsé tételéről van szó..

Szóval kedvem lenne (bár mostanában sok időm nem), de normális forrást nem tudok hozzá.. :( Ha gondolod, menj végig a fajokon és keress rájuk egyesével, jobb módszert én se tudnék rá.


Egyébként annyira nem meglepő, hogy még nem láttam, alapvetően lepkékkel foglalkozok, a pókokat csak felületesen ismerem és bár sűrűn találkozok velük, de különösebben nem szoktam figyelni őket.

2018. szept. 3. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

"a pókászok sem kifejezetten közreműködők ha az információk közkinccsé tételéről van szó.."


Ennek mi az oka...?

A tudás hatalom, és irigyek?

2018. szept. 3. 18:47
 9/9 Mátranováki Fényevő ***** válasza:

Őszintén szólva fogalmam sincs, de nem törik magukat semelyik nyilvános fórumon se a határozásokkal. Meg igazából elég rejtetten dolgoznak, nem is ismerek egy "hivatalos" pókászt se, csak amatőr hozzáértőket, de nekik is kb. ugyanazokhoz az anyagokhoz van hozzáférése mint nekem.

Aztán lehet, hogy amúgy tök rendes mind és van valami oka annak, hogy nincs aktuális fajlista, nem látok rá, de amíg pl. lepkés oldalakkal és fajlistákkal Dunát lehetne rekeszteni még magyar nyelven is, addig pókos határozóoldalból van kb. a fenti, de még elég hiányos sajnos.

2018. szept. 3. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!