Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Melyik emlőssel találkoztam a...

Melyik emlőssel találkoztam a kertemben?

Figyelt kérdés

Bocsi, hogy hosszú lett, de szeretnék minél részletesebb "személyleírást" adni. Sikerül néha tettem érnem odaosonó emlősállatokat, de ugye hajlamosak ilyenkor elszaladni, most sem láttam közelről, rohant tovább. Így azt sem tudom, vajon a kisemlős kategóriában esetleg érdemesebb lett volna-e feltennem a kérdést, de talán itt jobb, mert hiúz méretű volt, vagy egy hízott macskára is utalt, bár attól kissé nyúltabb a testalkata.


A körülményekről és a külleméről pár szó, hátha ebből kitalálja valaki:


Falu, erdő, mező szélén. Úttest, túloldalán a házam, kertem. Relatíve alacsony a tengerszint feletti magasság, ha ez számít. (Nem hegyvidék, hanem alacsonyabb Mo-i terület.)


Szürke a bundája. Talán a hamuszürkére emlékeztet. Létezik ilyen színű róka?? Ha igen, akkor talán egy nagyra nőtt róka volt(?) De ez se biztos.


Kissé "ívben ugrált", villámgyorsan, mégis erőre vetve magát, úgymond. Nem lehetett vadnyúl, de a mozgása a macska és nyúl közötti, lendületes, mégis "ugrándozó", kissé íves előrefelé. Alakja a macskáéra emlékeztet a legjobban, de egy megtermett macskánál kissé nagyobb. Ezért talán kizárnám, hogy menyét, vagy nyest, pedig a futása ezekre hajaz. A mérete viszont tehát mint egy nagyobb macskáé, de akkor igen nagy termetű macs volt, ha egyáltalán...


Videón láttam eddig hiúzt, de nem tudok, róla, hogy errefelé laknának hiúzok, leginkább mégis ahhoz tudnám hasonlítani a futása és mérete miatt. Bár sokféle kutyafaj létezik, erre elég kevés a ház, a faluszélen, és ismerem nagyjából azt a 2-3 kutyát, amelyeket tartanak a közelben, azok kisebb termetűek, meg mintha volna egy nagykutya is, de az meg talán túlméretes a kérdéses állathoz képest. A mozgása, futása sem "kutyás". A kutyák viselkedése is más, sokszor az ember szemébe néznek másodpercekig -akár a róka-, és vagy közeledik egy kutya, esetleg oldalra ugrál játékosan, vagy ijedten, vagy csak utána szalad el. Vagy azonnal rohan egy kutya, ha meglát valami érdekeset. A viselkedése, reakciója nyest-szerű, érezhetően megijedt attól, hogy visszasétáltam a szomszédtól a kertembe. (Menyét?) Csakhogy azok kisebbek, még egy átlagos macskánál is.


Egyszóval egyetlen, általam tapasztalt emlős mozgása, viselkedése sem illik rá 100%-ban. Mi lehetett ez? Hiúz? A környéken nem láttam túlsúlyos macskát, pedig az még passzolna, de akkor hogy futhatott ennyire gyorsan? Gyorsabban inalt, mint egy átlag macska futási sebessége. Akárhogy nézem, ha stimmel néhány paraméter egy állatra, akkor találok újabb paramétert, ami nem passzol rá, a látottakkal összehasonlítva.


Kifejezetten szürke bundája van. De a farkasok már kihaltak, nem? Ha nyúl lett volna, akkora meg csak a horrorfilmekben létezik... A menyét, nyest meg sokkal kisebb, tudtommal. És nem tudok szürke kutyáról a környéken, kóborról se. Szarvas, őz: esetleg ha gida volt az...(??) A kifejlett őz, szavas jóval nagyobb.


Képzeljétek el azt a futás, ami egy vadnyúl produkál: enyhén dobálja a farát, de szélsebesen inal. Viszont nagymacska / hiúz méretű szürke bundás volt. Talán egy nagyobbacska vizslára is emlékeztet a futása, mérete, de nem tudok vizsláról a közelben. Na meg miért ijedt volna meg tőlem, a padlásfeljáróm mellett egy vizsla? Attól tartok, valami egerekre, pockokra a padlásomon vadászó állat volt. Görény??


Nem mellesleg, olykor tompa dübörgés van a padlásomon, szélcsendben is (a házból, bentről esténként néha hallani, és vannak rések a padlásom felé). Mint aki kerget valakit. (Pl menyét az egereket?)


Visszatérve az esetre, a kertemben, a padlás feljáró mellől: futottam utána, hogy szemrevételezzem, de máris a szomszéd telken volt, és már csak a fara látszott, egy távoli bokor mögé suhant.


A padlásfeljáróm mellé amikor értem, onnan pár méterre, mintha puskából lőtték volna ki. Ekkor kb 4-5 méterre volt tőlem, már csak azt láttam, hogy rohan.


Ötlet? Légyszi, ezt ne vicceljétek el, ha lehet. Persze lehet mondani, hogy "ufókutty", "rókanauta" , stb, de inkább tényleg érdekel, mi lehetett ez a csodabogár, akarom mondani emlős? Még ha ennyiből nem is könnyű kitalálni. Biztos, hogy sokaknak több a tapasztalata a mezei-erdei emlősökről, mint nekem.



2020. márc. 30. 01:35
1 2 3 4
 1/33 anonim ***** válasza:
64%
Te egy megtermett nyestet,vagy vadgörényt láttál😁
2020. márc. 30. 02:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/33 anonim ***** válasza:
5%
Előző vagyok,hiúz nem él magyarországon,biztos hogy vadgörényt,vagy nyestet láttál
2020. márc. 30. 02:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/33 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de azért pontosításként idézem a wikipediat:


"A kárpáti hiúzok Magyarország, Románia, Szlovákia, Lengyelország, Ukrajna és a balkáni országok erdőségeiben élnek."


[link]


"Magyarországon ismert populációi élnek az Északi- és Dunántúli-középhegységben (Zemplén, Gömör–Tornai-karszt, Bükk-vidék, Mátra, Cserhát, Börzsöny, Gerecse, Vértes, Bakony), a Gödöllői-dombságban, síkvidékeinken pedig a Duna alsó szakaszát, a Drávát, a Tiszát és a Körösöket kísérő nagyobb kiterjedésű ártéri erdőkben."


[link]

2020. márc. 30. 02:55
 4/33 A kérdező kommentje:

Egyébként a görényt (menyétféle) el tudnám még képzelni, amennyiben létezik kékesszürke bundájú változata, mert olyan, amit láttam. Csakhogy a mérete, amit észleltem, egy hiúz, vagy farkas, vagy középtermetű kutya méretével vetekedett! A mozgása és alakja nem farkasé, amit láttam, sőt, a farkas kihalóban van, de a nagysága és bundája mint a farkasé!


A menyét / nyest / görény tudtommal nem nő ekkorára... Pedig a mozgása, alakja meg az utóbbiakra emlékeztetett.


Az alábbi videón, amit most találtam, a bundája barnásabb, ellenben amit én láttam, meg kékesszürkés. És hát elég kicsinek hat ez a görény a videón, ahhoz képest:


https://www.youtube.com/watch?v=02-x36XB3w8

2020. márc. 30. 03:06
 5/33 A kérdező kommentje:

Egyre inkább őzgidát / szarvasgidát sejtek, és talán már "növésben levőt". A méret is stimm, és láttam a youtube-on szürkés bundájút is. Közben eszembe jutott, hogy itt a faluban más telkére is bemerészkedett már legelészni őz(gida). Mondom, erdős-mezős tájékon lakom. Az ugrándozása is passzol. A sebesség is szerintem.


Csak azon lepődtem meg, hogy csak pár percre mentem át a szomszédhoz a telkére, és mire visszaértem, hatalmas dobbanás és szökellés... Mint egy farkaskutya, csak ugye amolyan íves szökkenéssel és a lábai is íves vonalat alkotnak, nem úgy, mint pl a macskák esetén (ennyiből a menyét / görény passzolna, csak az jóval kisebb).


Köszönöm az együtt gondolkodást, és várom más, tapasztaltak véleményét továbbra is, főleg aki szintén sokat mozog erdőszélen, mezőn, szakmája folytán, vagy csak mert olyan helyen lakik ő is.

2020. márc. 30. 03:21
 6/33 anonim ***** válasza:
100%
Esetleg sakál? A kutyáknál finomabban és "hullámzóbban" mozognak...
2020. márc. 30. 03:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 A kérdező kommentje:

Mondasz valamit, előző! Erre nem is gondoltam. A sakál immár a 2. számú "gyanúsítottam" az őzgida / szarvasgida után. :) Olyan a wikipédiás fotón a külleme, mintha az őz és a kutya keveréke volna, épp ilyet láttam:


[link]


"a 18. század végéig őshonos volt a nádi farkas vagy toportyán néven ismert aranysakál. Az 1980-as évektől újra megjelentek, főleg a Dunántúl déli részén."


Ez is passzol, a Dunántúlon lakom.


Itt a videón lassan fut, de ez a mozgás ráillik:

https://www.youtube.com/watch?v=kEXFZAS4mfo

2020. márc. 30. 03:30
 8/33 A kérdező kommentje:

Döbbenetes, most nézek egy másik sakálos videót, ezen csak fel-felugrik, pont ilyet láttam, csak az rohanás közben vetődött így!

https://www.youtube.com/watch?v=0mi0-UGcSG8


Egy kutya így nem ugrál! Hacsak nem egy gida... Vagy egy sakál, ezek szerint.


Nem kutya lehetett, se az alakja, se a futása. A macska lábai se olyanok, bár a hiúzon / vadmacskán még gondolkodtam. Nos, eddig a tippem gida, vagy sakál, köszönöm, írhattok még! :)

2020. márc. 30. 03:35
 9/33 A kérdező kommentje:

wiki:

nádi farkas a népi neve az aranysakálnak. És tényleg farkas szerű volt, kékesszürke bunda, méret stb, de a lábai sakálosak!


"Főként hajnalban és szürkületkor aktívak."


Pontosan szürkületkor láttam ma!


Másik videó:


"Sakálok Magyarországon hatalmasra nőtt populáció véget létrehozott videó ami felhivja a figyelmet a problémára."

https://www.youtube.com/watch?v=bxXtaB7JLxw


További:

"Újra megtelepedett az aranysakál hazánkban-Magyar Lászlót kérdeztük":

https://www.youtube.com/watch?v=QlAXpxuhO1I

2020. márc. 30. 03:43
 10/33 anonim ***** válasza:
Esetleg valami kóbor vadmacska?
2020. márc. 30. 06:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!