Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Újabb vadállat a kertemben,...

Újabb vadállat a kertemben, milyen fajta lehet? Hiúz szerű, de széles-lompos farokkal.

Figyelt kérdés

Sziasztok! Pár hete kiírtam egy kérdést, és köszönöm még egyszer, közösen megfejtettem veletek, hogy nagy eséllyel akkoriban sakált láttam a kertemben szürkületkor. Nincs egy éve, hogy a faluban lakom (Dunántúl, dombos vidék), és egyre több vadállattal találkozom.


Itt egy patak, mező, kiserdő, némi láp a falu mentén, és most egy másmilyen állattal találkoztam. Pár hete sakál volt (98%), de esetleg egy nagyobb vidra se kizárt, bár csak 2-3 kilométerre vannak halastavak innen.


Viszont ez nem szürkületkor, hanem a déli órákban, fényes nappal osont az immár lakatlan melléképületeimben, melyekben egykor malacot, tyúkokat tartottak, így remek búvóhely az állatoknak, az esővíz meg ott van méterekre.


Kérdéseim: a fajtája mi lehet -leírás lentebb!-, és hogy mi az előnyöm és hátrányom abból, hogy ide járnak?


Gyűjtöm az esővizet, és egyre inkább fogy kannákból (ez nem nagy baj, van csapvizem is). A sakálra is (ami 98%, hogy az volt) is egy kanna vizem előtt találtam rá pár hete szürkületkor, akárcsak fényes nappal most meg egy LOMPOS farkú, borz nagyságú állatra (de a borz farka nem ilyen!).


Ennek is szürkéskék a bundája, de míg a sakált akkoriban egész jól megfigyelhettem, ez a borz szerű valami csak a farkincáját -farkinca?? széles-lompos farok inkább!- lebbentette, és már bújt is el az egyik ól zugába...


Szóval: megint kékes szürke bunda, de nem farkas méretű, mint a sakál volt, hanem kisebb, egy bazi kövér macskára emlékeztetett, nem valószínű tehát, hogy macska volt.


A farkát láttam csak, de az nagyon sajátos: mint egy kövér répa, olyan az alakja, az a nagyon lompos, avagy mi is erre a megfelelő szó, nem tudom... Tehát ne a vékony, hanem a dundi répát képzeljétek magatok elé, ilyen farka van, amit láttam, csak éppen bozontos és szürkéskék, és a farka vége felé szélesedi, válik a farka egyre dundibbá (bunkósbotra is emlékeztet az alakja):


[link]


[link]


Na most, a borz a videókon, fotókon ahogy nézem, a borz inkább vékony farkú. A hiúznak kicsi. A vadmacsnak meg macskaszerű vékony... akkor mi ez?


És mi az előnyöm, illetve hátrányom, hogy itt tanyáznak a kertemben vadállatok?


A rágcsálókat szerencsére távol tartják a macskák, talán a borz is, sakál is. Na de ha ide kölkeznek, és ellepik a telkem?? Állatot nem tartok (lassan úgy fest, hogy az állatok tartanak engem(?)), egyelőre nem kertészkedem, viszont vannak gyümölcsfáim. Mi károm lehet? Netán hasznos, hogy ezek a vadak távol tartják a rágcsálókat? Vagy menyétféle volt, az viszont sajnos rágcsál, nem is kicsit, állítólag....


A padlásomon vannak rések, aggódok, hogy netán nyest... Féltem a tetőszerkezetet. Ha döngetnék, zörögnék, elriasztja? Egyáltalán el kell riasszam, vagy jobb, hogy itt tanyázik?


Na de itt egy nyest a videón, ennek a farka vékonyabb. amit láttam a déli órákban, annak meg: lásd a répa rajzok linkjeit!

Íme egy nyest video, a farka ennek tehát más:


https://www.youtube.com/watch?v=MGk_H8KRb7k


Egyébként a narrátor szerint évek óta lakott a padlásán a nyestje, ezek szerint nem rágta szét a tartógerendáit... Ha igaz. Mennyire kell aggódni a tetőszerkezet miatt, ha mégis nyest, vagy egyéb menyétféle?



2020. ápr. 12. 13:51
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

Hoppá! Találtam egy NYESTKUTYA videót, na ez már erősen emlékeztet a déli órákban látottra! Ilyennek tűnik a farka!


https://www.youtube.com/watch?v=iTf0IVG9v1g


Lehet problémám, ha nyestkutya tanyázik az üres óljaimban? Rágcsálja a padlás tartógerendáit, ha felszökne? Mennyiben tér el a nyesttől, fajilag?

2020. ápr. 12. 14:02
 2/15 A kérdező kommentje:

Esetleg mosómedve, bár nem olyan lompos farkú a mosómaci:

https://www.youtube.com/watch?v=R0YLM0Ri3Vw


Eddigi tippem: inkább nyestkutya.

2020. ápr. 12. 14:06
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Sajnos nekem sincs tippem mi lehet ez.

De akkor lehetséges, hogy nyestkutya volt. Mindenesetre ne menj hozzá túlságosan közel.

2020. ápr. 12. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

(1.válaszoló vagyok).

Utánaolvastam és elég nagy a valószínűsége, hogy nyestkutya járt nálad. Itt megtudhasz róla többett: [link]

2020. ápr. 12. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

A menyétfélék családjába tartozó fajokról (főleg nyest) elterjedt, hogy rágásukkal kárt tesznek az autókban.

Csakhogy ezek ragadozók, nem rágcsálók.


Szerintem arról van szó, hogy a patkányok másznak bele az autóba, s a nyest csak azokat követi. A rágási kárt meg nyilván a mocskos patkányok okozzák.


Ezzel csak arra akartam célozni, hogy a gerendáidat a padláson nem fogja egy menyétféle megrágni. Ez biztos.



Amúgy elég korrekt leírást adtál az állatról, magyarán jól megfigyelted.

Arra miért nem volt időd, hogy elővedd a telefonodat, s lefényképezd?

2020. ápr. 12. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
Én előzőleg is a nyestkutyára tippeltem de akkor most nyestkutyát láttál szerintem. 😂
2020. ápr. 13. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! :) Mindenkire reagálnék: kedves előző, a sakálos kérdésemre célzol? :) Hát, az a helyzet akkor, hogy én nem bánom, bárki is bármit sejt, hogy milyen állat lehetett, mert minden jószándékú gondolat közelebb viheti az embert az adott dolog megértéséhez. Mindenesetre arra már rájöttem, hogy a kb két héttel ezelőtti állat NEM nyestkutya volt, mert az ahhoz képest nagyobb testű volt. Míg amit pár napja láttam, arra nézve eddig nincs jobb ötletem, mint nyestkutya. :)

(Az ezoteria "jóslás" topicban is ki fogom kérni a véleményed, mert előre láttad, hogy két héttel később nyestkutyát fogok látni! :D Csak poén, de tényleg köszönöm a te válaszod is. :) )


Többiek: igen, óvatos maradok, mondják a faluban, hogy volt, akit borz harapott meg. Úgy fest, valami ilyesmi lakik nálam, de nem borz, se mosómaci, mert azok farkán koncentrikus körökben sávok láthatók. Amit én láttam, az meg kifelé szélesedő, dús, lompos farokkal szintén, de egyszínű, szürkés színű.


Ezért eddig nincs már tippem, mint nyestkutya. És igen, köszönöm a javaslatot, de előzőleg megnéztem a wikipédiát. :) A fotókat is láttam, a nyestkutya néz így ki.


És hogy miért nem fotóztam le...? Írtam! :) Mert "kapj el, ha tudsz"-ot játszott velem az ebadta! (Vagyis nyest-eb-adta.) Ránéztem, és néhány másodperc alatt megfordult, be a malac ólba (ahol évek óta nincs malac), és csak a lompos farkát láttam eztán, amit úgy húzott maga után, mintha szőnyeg volna.


Asszem pont a wikipédián olvastam, hogy a borz, a nyestkutya, a mosómaci lógatja a farkát, és kvázi vonszolja azt. Ellentétben ugyebár a kutyával, macskával, akik viszont csóválják, és pl a macska egyensúlyozáskor ilyen-olyan szögben tartja azt.


Na meg nem szoktam mobillal, fotómasinával mászkálni a kertben. Persze sokan maguknál hordják a mobiljukat állandó jelleggel. Én valahogy nem szoktam kint; bent volt a házban.


Jó leírást adtam? Nem hinném de azért köszi. :) Pont ez a bajom... hogy ezt is alig láttam, sajnos. A méretét tudom nagyjából, 2 másodperc alatt látszott kissé oldalról, de az alatt mást nem láttam, csak a szürkés szőrét a hátán és farkán, továbbá a farka látszott kb további 2 másodpercig. Úgy eltűnt a malacólban, hogy szó szerint bottal üthettem a nyomát (azt mondják, a zörgést nem szereti, bár nem tudom, baj, hogy nálam tanyázik?). Negyed órán át kerestem és sehol nem volt már. Ravasz, mint a... nyestkutya. :D


"Ezzel csak arra akartam célozni, hogy a gerendáidat a padláson nem fogja egy menyétféle megrágni. Ez biztos."


Ez megnyugtatóan hangzik. Remélem, igaz. Legalábbis próbálok reménykedni. Ettől függetlenül együttérzésem a jármű tulajdonosok iránt!


Azért ha valaki tud még a leírásomra illőt, kérem, szintén jelezze! Nagyon-nagyon tipikus ez a kifelé szélesedő, dús, lompos farok, amit lógatva húzott maga után!


Egy erdész nincs itt valahol? :) Szerintem az ilyen állatfarok elég sajátos lehet, az általam látott fotókon csak a borz és a mosómedve rendelkezik ilyennel, csak hát azoknál más a minta.


A tetőgerenda kapcsán érkezett egy válasz, köszönöm! Ezen kívül is érdekel pro- és kontra, hogy szerintetek jó lehet egy átlagos falusi háznál a nyestkutya (esetleg mosómaci, borz), vagy átok? "Jók rágcsálóriasztónak"? Vagy pedig ha elszaporodik, akkor a "nyakamra ül"? Mik az előnyök, hátrányok, és inkább üldözzem el (zajjal, mozgással , mozgásérzékelő lámpával stb), vagy örülhetek, hogy itt tanyázik?

2020. ápr. 13. 21:19
 8/15 A kérdező kommentje:

Egy rövid gondolat még: úgy látom fotókon, hogy sokféle borz létezik, egészen eltérő farokmintázattal, szóval a borz se zárható ki. Ezen a fotón egyszínű a farka, bár inkább füstszínű, mint szürke:


[link]

2020. ápr. 13. 21:40
 9/15 anonim ***** válasza:
82%

Ez nem európai borz, hanem amerikai. Tehát ezen felesleges gondolkodni.


Baromfid, aprójoszágod van?


Kisgyereked van/lesz?

2020. ápr. 13. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Senki sem lakik itt rajtam kívül, haverok megfordulnak, plusz eddig legalább egy fő sakál, és feltehetőleg nyestkutya a másik. Gyerek nem várható, állatot meg nem tartok.


Köszi az infót, egyébként nincs Magyarországon olyan borz, amelynek homogén, egyszínű farka volna? Pláne szürke színben? Mert ha nincs, akkor marad a nyestkutya "befutónak".


Szóval nem tudom, okozhat-e gondot számomra, akár borz, akár nyestkutya? Gyerek itt nincs, gyerekeket nem kell félteni, se kisbabát, állatoktól. Tyúkot se tud lopni a nyestkutya-sztó / borz-asztó, mert szintén nincs. Egyébként meg szeretem az állatokat, szívem szerint békén hagynám, hadd lakjanak az ólakban.


Van, aki szerint viszont nem jó, ha idővel túlszaporodnának a kertben a vadak,néhány hónapja egy őzgida is átfutott a telken, de az ideiglenes lehetett. míg ez a nyestkutya szerűség már fényes nappal se zavartatta magát, és lustán -pár mozdulattal- bekúszott a malac ólba amint megláttam, mintha már rég itt lakna (ami könnyen meglehet).


Az ólak ideális körülmény sokféle jószág szaporulatának, ha nem akarnám, az esetben is.


A dilemmám tehát, hogy "kifüstöljem", vagy jobb, ha hagyom itt tanyázni? Avagy állatfajtól függ, hogy jó-e, ha itt él?


Falusi házban élek a falu szélén, erdő-mező mentén, viszonylag nagy telekkel, melléképületekkel (ólak). Vannak gyümölcsfáim, de csak egy facsemete, a többi sokméteres-magas. Van háztetőre lógó díszfa is, állítólag a nyestnek ez megkönnyíti a dolgát, de ha bekúszna a padlásra, itt valaki azt írta, hogy nem rágja szét a gerendát (remélem).


A nyestkutya asszem nem tud fára mászni, a borz meg igen(?) Vagy már mivel álmos vagyok, összekevertem?


De ha tud fáról gyümit dézsmálni, nem vészes. A madarak is hadd csipegessenek, ha érnek majd. Így is fog maradni nekem is belőle. Vagy mégse? A borz, nyestkutya stb netán letarolja majd a termést a fákról?


Egyelőre nem tervezek kertészkedni, zöldséget nem kell féltenem. Na de ha jövőre ültetek, akkor drótkerítés kell? Szerintem egy kiskert hatására még több állat jönne át a szomszédos mezőről falatozni, nem? Lehet, hogy el kellene keríteni, ha lesz egyszer veteményesem... Nem valami rég lakom itt. Szóval zöldséget sincs mit majszolni jelenleg. Nem tudom, volna-e károm, ha békén hagyom az állatkákat, de, gondolom nem vészes. Ezek nem támadnak emberre. Állítólag a sakál se, amely, úgy fest, pár hete talált ide. Farkasról nem tudok, a faluban borzokról tettek említést egy páran, de a vírusmizéria miatt most nehezebb összefutni másokkal, de majd érdeklődöm, milyen állatokkal találkoznak.


Úgy néz ki, mivel gyűjtöm az esővizet, ez egy jó pont a vadaknak, talán ezért járnak hozzám, na meg a kuckók (üres ólak) miatt.

2020. ápr. 14. 01:59
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!