Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Mikor még Ázsiában sok terület...

Mikor még Ázsiában sok területen fordult elő egyszerre oroszlán és tigris is, akkor a két csúcsragadozó hogy tudott egymás mellet megférni? És pl:. Indiában, tigris hogy maradt fel viszonylag sok helyen a vadászat ellenére ellentétben az oroszlánnal?

Figyelt kérdés

Ez a tigris történelmi elterjedése:

[link]


Ez meg az oroszláné:

[link]


Mint látható korábban Ázsiában néhány helyen (pl:. Indiában, a Kaukázus környékén) egyszerre fordult elő tigris és oroszlán. Hogy lehet hogy két ilyen csúcsragadozó, amely azonos ökológiai fülkét tölt be megfért egymás mellet? Mert ugye Gause elve kimondja azt, hogy két azonos ökológiai niche-ü faj hosszú távon nem tud egymás mellet fennmaradni, az egyik kiszorítja a másikat. Lehet, hogy felosztották egymás között a zsákmányállatokat, mint Amerikában a puma és a jaguár? Az utóbbi esetben ugye úgy van, hogy ahol együtt fordulnak elő ott a puma a 2 és 22 kg közötti állatokra vadászik, míg a jaguár a 22 kg felettieket zsákmányolja (forrás: [link] És ha igen akkor erről van valamilyen forrás vagy tanulmány? Vagy az is lehet, hogy eltérő élőhelyeken vadásztak? Vagy éppen zajlott a versengés a kéz faj között, és ha az ember nem szól közbe a vadászattal akkor az egyik kiszorította volna a másikat bizonyos élőhelyekről?


Meg miért van az hogy míg Indiából a gepárd teljesen kihalt, az oroszlán csak a gudzsaráti Gir Nemzeti Parkban maradt fenn, addig tigris és leopárd még viszonylag sok helyen van a szubkontinensen? Az utóbbi két fajt hogy hogy nem érintette annyira a vadászat mint az utóbbi kettőt? Mert ha jól tudom akkor a tigris is kedvelt zsákmmány volt, úgy ahogy az oroszlán?


Meg ti mit gondoltok arról hogy a gepárd visszatelepítése Indiába afrikából származó gepárdokkal történik? Szerintem jó ötlet, de sajnálom hogy ez a visszatelepítés nem az Iránban fennmaradt ázsiai gepárdokból szerzi az egyedeket :( Mondjuk belőlük sajnos nagyon kevés maradt így az annyira nem opció.



2023. febr. 28. 17:09
 1/7 A kérdező kommentje:
* Az utóbbi két fajt hogy hogy nem érintette annyira a vadászat mint az előbbi kettőt? Mert ha jól tudom akkor a tigris is kedvelt zsákmány volt, úgy ahogy az oroszlán.
2023. febr. 28. 17:10
 2/7 A kérdező kommentje:

Ez meg az indiai gepárd visszatelepítésről egy cikk:

[link]

2023. febr. 28. 17:11
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

“ két azonos ökológiai niche-ü faj hosszú távon nem tud egymás mellet fennmaradni, az egyik kiszorítja a másikat”


Hát gondolom ezért nincsenek már egy területen.

2023. febr. 28. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
#1 De ahogy a térképeken is látszik az elterjedési területük korábban néhány helyet átfedett egymással, India nagy részén a tigris és az oroszlán is előfordult. Meg az hogy a szubkontinensől a Gir erdő kivételével az oroszlán eltűnt az az emberi vadászatnak köszönető, nem a tigrisnek.
2023. febr. 28. 17:35
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Arra a részkérdésre tudok választ, hogy miért maradt meg a tigris és a leopárd.

A tigris a mocsaras, emberek által nagyjából haszontalan vidéken is jól megél, szereti a vizet. Ezeken a részeken kevés ember él, és ezeket az élőhelyeket milyenségük miatt nem tudják hasznosítani.

A leopárdot nem tudom, de valószínűleg hegyes-erdős-bozótos vidékeken maradt fenn, ahol szintén nem nagyon lehet közlekedni, és minimális a lakosság.

Ezzel szemben, az oroszlánok és gepárdok sík, füves-ligetes vidéken éltek. Sok területet már növénytermesztésre és állattenyésztésre használnak, a nagyragadozók (meg zsákmányállataik) kiszorultak. A maradék helyeken meg viszonylag könnyű volt anno is vadászni elefánthátról, aztán meg autóról.

Azt elég elképesztőnek tartom, hogy egy kihalt alfajt egy másik alfajjal pótolnak, ami soha nem élt azon a területen.

2023. febr. 28. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

#5 Köszönöm a választ!


Mondjuk amit írtál az arra is választ adhat hogy fért meg egymás mellett a tigris meg az oroszlán. Mert ha Indiában a tigris inkább a mocsarasabb, vizenyősebb élőhelyeken fordult elő, míg az oroszlán a szárazabb füves-ligetes részeken akkor gyakorlatilag az eltérő élőhelyük miatt nem lehetett köztük annyira nagy versengés, mert szépen felosztották egymás között az élőhelyeket. Mondjuk azért az érdekes lett volna, hogyha a két nagymacska faj közötti interakciót jobban vizsgálték volna mielőtt az oroszlánok nagyon visszaszorultak volna. Meg azt olvastam, hogy a Gir Nemzeti Parkban már túl sok oroszlán van, és ezért tervben van több példány áttelepítése más védett természeti területekre. Ha az oroszlánok egy nemzeti parkba kerülnének ahol tigrisek is vannak, akkor lehetne vizsgálatokat folytatni hogy hogyan van meg egymás mellet a két faj, meg milyen az élőhely preferenciájúk egymáshoz képest.


Meg amúgy az gepárd ázsiai alfaja nem halt ki, Iránban van még néhány, de túl kevesen vannak ahhoz vissza lehessen belőlük telepíteni Indiába: [link]

De így jobb híján afrikai gepárdok is betelepítése is jó, mert betöltik azt az ökológiai niche-t, amit régen az ázsiai gepárd töltött be ott.


Meg amúgy Kínában korábban élt mind a 3 ázsiai orrszarvú faj, viszont mostanra mind a 3 kihalt az országból. Ezért oda egy védett területre afrikai szélesszájú orrszarvúkat telepítettek.

[link]


Mondjuk az indiai gepárdos eset az ebből a szempontból jobb, mert ott legalább egy őshonos faj másik alfaját telepítik be, és nem pedig egy idegenhonos fajt.

2023. febr. 28. 20:53
 7/7 anonim ***** válasza:

Hogy marad fent ugyanazon a területen a hiéna és az oroszlán? Mindkettő ragadozó, s van átfedés a prédaállataik között. Hát úgy, hogy ha a gyengébb állat teheti akkor elkerüli az erősebbet, elmenekül előle.

Az állatok kipusztulásáért meg leginkább az ember felelős. Ha az ember életterülete - különösen a növénytermesztés, állattenyésztés - nagyon átfedte más állatokét akkor az ember kiirtotta az adott fajt.

2023. márc. 4. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!