Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » Hány kg mézet termel átlagosan...

Hány kg mézet termel átlagosan egy méhcsalád?

Figyelt kérdés
Szeretnék méhészkedni és érdekelnek a méhek. Valaki adhatna egy kis támogatást.

2012. nov. 11. 21:48
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Egy kicsit konkrétabban, kérlek. A "méhcsalád" (cuki elnevezés) alatt egy kaptárra gondolsz (abból is kisebb vagy nagyobb) és mennyi idő alatt( egy hét, egy év, egy hónap) ha ezeket megválaszoltad szívesen válaszolok.
2012. nov. 11. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Egy rosszabb évben, egy méhcsalád termel:


repcemézet:3 kg


akácmézet : 15 kg


hársmézet : 8 kg


őszi virágmézet: 20 kg


Egy jobb évben, egy méhcsalád termel:


repcemézet:15 kg


akácmézet : 28 kg


hársmézet : 20 kg


őszi virágmézet: 40 kg


A Magyarországon legelterjedtebb méh fajta a krajnai méh. Páncélja, potroha barna. Szőrövei pedig szürke, jól elkülönülő. Jámbor fajta.


A méhek lakása a kaptár, melynek sok típusa létezik. Nálunk egyik legelterjedtebb a fekvő típusú Nagy Boczonádi 24 keretes kaptár. A másik legelterjedtebb típus a rakodó rendszerű kaptár, mely keretmérettől függően lehet alacsonykeretes félboczonádi vagy hunorkaptár. Ezeken kívül Magyarországon összesen kb. 35 féle kaptártípust tartanak számon.


Egy méhcsalád összetétel a következő egyedkből áll:


méhanya: átlagosan 3-5 évet él, s a méhcsalád motorja

munkásméhek: számuk akár 50 ezer is lehet, gyüjtőmunkát és kaptár belső munkát végeznek, 1-2 hónapig él

herék: számuk 100 és 3000 között ingadozik, 3-5 hónapig él


Az anya és a dolgozóméh nőstény, a here hím. Az anya teljesen kifejlődött nőstény, míg a dolgozóméh ivartalan nősténynek tekinthető. A méhcsalád fejlődése ciklikus. Az erőteljes méhcsaládfejlődés a tavaszi hónapokra jellemző. A legaktívabb időszak a május, az akácvirágzás ideje. Ekkor az anya napi 1000-1500 petét is képes lerakni.


A munkásméh élettartama hordástól és évszaktól fűgg. Tavaszól őszig 4-8 hét. Télen 5-6 hónapig is él. A kikelést követően a munkamegosztásuk nagyon precíz és megtervezett. A fiatal dolgozóméh viaszsejteket takarít, fiasítást etet, viaszt termel, mézet érlel, kaptárt őriz. Ezek után virágport és nektárt gyűjt. S élete legvégén pedig vizet és propoliszt gyűjt.


A here 3-5 hónapig él. Munkát nem végez. Feladata a méhanya megtermékenyítése. A telelésre készülve a dolgozóméhek kiüldözik a heréket a kaptárból. Télen nincs here a családban.


A méhek télen nem alszanak téli álmot. Fürtalakzatban összehúzódva hőtermelő munkát végeznek. Az energiát a nyár folyamán elraktározott mézből nyerik. Ha ez ősszel nem elégséges, akkor a család etetésre szorul. A méhek már júliusban a telelésre készülnek. A tél átvészeléséhez a méhcsaládnak kb. 15 kg élelemre van szüksége. A tél átvészelése után az anya már január februárban megkezdi a petézést. Ezt az idő javulásával fokozza. A téli kis népesség tavasszal fejlődésnek indul, s az akácvirágzásra tetőzik. Ha egy kaptárban túlszaporodnak a méhek akkor a munkásméhek új anyát nevelnek s a méhcsalád megrajzik. A népesség egy része az új anyával másik fészket keres magának. A méhész feladta ennek megakadályozása, s a túlnépesedett család mesterséges szétválasztása, mellyel új méhraj születik.

2012. nov. 11. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

sziasztok!


Húha! nagyon köszönöm a válaszokat! Megmondom őszintén, hogy nagyon szeretnék méhészkedni. 2 diplomám van és most mondtam fel a munkahelyemen. Olyan helyen élek a Tisza mellett ahol rengeteg a rét, az erdő, és a szakmámban nem tudok elhelyezkedni. Főállásban szeretnék vele foglalkozni. Van alaptőkém 2 millió forint. Szeretnék a méhészkedéssel komolyan foglalkozni. Sokat olvastam róla. Szeretnék kezdésnek 50 kaptárt venni, állítólag 35ezer forintért már lehet kapni. Imádok természetben lenni és a magam ura lenni. Régi álmom teljesülne ezzel.

2012. nov. 11. 22:21
 4/11 A kérdező kommentje:
Igazából azt szeretném tudni hogy egy közepes évben az 50családdal tudnék-e annyi pénzt összehozni, hogy ne kelljen dolgozni munkahelyen.
2012. nov. 11. 22:21
 5/11 anonim ***** válasza:
70%
Ez úgy kb. 4500 kg-ot képes termelni (egy évben) 5000 kg-nál semmivel se többet, ami olyan 7.000.000 ft-ot ér.
2012. nov. 12. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 szabóméhészet ***** válasza:
64%

egyenlőre eszedbe ne jusson 50kaptár méhet venni.

olvass át minden szakirodalmat,ismerkedj meg méhészekkel,szerezz tapasztalatokat.

kezdésnek vegyél 2-5 kaptár méhet,és tanulj tanulj tanulj.

a 2 diplomád megszerzése az piskóta művelet ahhoz hogy tapasztalt méhész legyen belőled.

kb 8-10év kell ahhoz hogy valaki megfelelő szaktudásu méhésszé váljék.jómagam 12évesen kezdtem,most vagyok 40 éves.118 elolvasott méhészkönyv volt a kezdés,hogy meglegyen az elmélet.


kezdésnek : Faluba Zoltán Méhek méhészkedés

Örösi Pál Zoltán Méhek között

2013. máj. 1. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 B.Bence 15 válasza:
65%
Hát én 15 éves vagyok és elnézést hogy ilyet mondok de mikor meglátam azt hogy 50 méhcsaládal szeretnél kezdeni látszot hogy nem olvastál sokat én lassan 1 éve hogy csak a méhész könyveket olvasgatom és megrendeltük a méhész újságot is. Aki 50 méh családal szeretne kezdeni az nem sokáig fogja bírni nagy munka van velük.én nyáron kint voltam méhészkedni és reggeltől este 7 ig csak dolgoztunk igaz hogy sok pénz lehet vele keresni de az igazi méhész nem azt nézi hogy jaj de jó menyi pénzem lesz hanem azt hogy állatokal foglalkozhat és szereti csinálni plusz a természetben lehet egész nap.én csak azt javaslom hogy olvad olvas és olvas.
2014. nov. 19. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim válasza:
39%

utolsó!

ne vedd már el a kedvét a kérdezőnek, neked is csak a szád jár h már egy éve olvasol. azzal még kitörölheted a segged. tanulni akkor fogsz ha el tudsz vki mellett helyeszkedni aki ezzel foglalkozik, legalább 1-2 évre. tanulópénz meg mindenkinek kell ha ő 50 családot szeretne és azon akar megtanulni, hát nyugodtan nincs senkinek ellenére, hagy csinálja.. te meg csak olvassál tovább!

2015. ápr. 1. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim válasza:
Hol lehet olcson kaptarokat vasarolni?weben
2016. febr. 16. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Wannabeapro ***** válasza:
43%
Kérdező. Hogy jött be a méhészet?
2021. szept. 30. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!